Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 21d. 17:03

ECB pradėjo savo pagrindinės antikrizinės priemonės vertinimą

ECB pastatas Frankfurte prie Maino
123rf.com nuotr. / ECB pastatas Frankfurte prie Maino

Europos Centrinis Bankas (ECB) pradėjo savo plačios apimties pagrindinės antikrizinės priemonės – specialios pandeminės pirkimo programos (angl. Pandemic Emergency Purchase Programme, arba PEPP) – vertinimą, kurio rezultatai gali lemti kitų turto supirkimo programų pakeitimus, rašo „The Financial Times“ (FT).

Programa PEPP buvo pradėta reaguojant į koronaviruso pandemijos sukeltą krizę, o birželį programos apimtis buvo padidinta iki 1,35 trln. eurų.

ECB ketina ištirti ekonominį PEPP poveikį, taip pat įvertinti, kiek laiko verta tęsti programą ir ar vertėtų perkelti dalį parametrų, kurie programai suteikia ypač daug lankstumo, į kitas programas, teigė FT šaltiniai.

„Būtų labai naudinga turėti šį papildomą lankstumą, – leidiniui teigė šaltinis iš ECB vadovaujančiosios tarybos. – Turime atidžiai išnagrinėti visą mūsų priemonių rinkinį. Mūsų laukia ilga diskusija, ilgi debatai ir nežinau, kuo tai baigsis“, – kalbėjo šaltinis.

Tikimasi, kad ECB vykdomoji taryba šį klausimą aptars kitą mėnesį.

Ankstesnėms ECB aktyvų supirkimo programoms buvo privalomos paties centrinio banko taisyklės, priimtos siekiant išvengti kaltinimų naudojant pinigų politiką tiesiogiai finansuoti euro zonos valstybes, kas yra draudžiama ES teisės aktais.

PEPP atveju ECB atsisakė sąlygos, draudžiančios pirkti daugiau nei trečdalį vienos šalies obligacijų, ir įdiegė lankstesnį mechanizmą, susiejantį obligacijų supirkimo apimtį su kiekvienos šalies ekonomikos dydžiu.

Be to, ECB pradėjo pirkti Graikijos obligacijas įgyvendindama PEPP, nors anksčiau nepirkdavo vertybinių popierių, kurių reitingai yra žemesni nei investicinio lygio.

Visgi ECB mėginimai padidinti įprastų turto atpirkimo programų lankstumą perkeliant į jas PEPP aspektus gali sukelti neigiamų reakcijų, ypač Vokietijoje, kur tradiciškai kritikuojamos ECB pinigų skatinimo programos.

Kitas ECB vykdomosios tarybos narys pranešė FT, kad ECB vadovybė svarstys, ar ji turėtų atsisakyti PEPP, kad padidintų kitų aktyvų supirkimo programų apimtį ir, galbūt, pakeisti šias programas, kad padidėtų jų lankstumas.

Šio mėnesio pradžioje „Bundesbank“ vadovas ir ECB valdybos narys Jensas Weidmannas pareiškė, kad Europos Centrinis Bankas turėtų atšaukti skubias skatinamąsias priemones, euro zonos ekonomikai atsigaunant po koronaviruso pandemijos sukelto šoko.

Pasak J.Weidmano, labai svarbu, kad skubi aktyvų supirkimo programa „būtų ribota laiko atžvilgiu ir būtų aiškiai susieta su krize“.

Praėjusios savaitės pabaigoje ECB atpirko 527 mlrd. eurų vertės obligacijų pagal PEPP, o kiek anksčiau pagal kitas programas supirko aktyvų už 2,8 trln. eurų.

Ekspertai prognozuoja, kad Europos Centrinis Bankas, siekdamas paskatinti infliaciją, gruodį išplės PEPP apimtį dar 500 mlrd. eurų, rašo FT.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Sveikata

15min tema
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką