Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti
2019 12 27 /17:54

EK vadovė abejoja galimybe kitąmet sudaryti susitarimą su JK dėl būsimų prekybos ryšių

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen išreiškė „rimtą susirūpinimą“, ar Bendrijai pavyks iki nustatyto termino – 2020 metų pabaigos – sudaryti susitarimą su Jungtine Karalyste dėl prekybinių ryšių po „Brexit“.   
Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen / „Scanpix“/AP nuotr.

Britanijai sausio 31 dieną oficialiai išstojus iš ES, prasidės 11 mėnesių trukmės pereinamasis laikotarpis, per kurį JK ir Bendrijos ryšiai išliks daugmaž tokie patys kaip dabar. Per tą laikotarpį Londonas ir Briuselis turėtų susiderėti dėl naujų prekybos santykių.

„Man labai neramu, turint galvoje, kiek nedaug laiko turime“, – sakė U.von der Leyen penktadienį paskelbtame interviu Prancūzijos laikraščiui „Les Echos“.

„Reikia susiderėti ne tik dėl laisvosios prekybos susitarimo, bet ir daugelio kitų klausimų. Man atrodo, mes – abi šalys – turėtume sau užduoti klausimą, ar visos šios derybos įmanomos per tokį trumpą laiką“, – sakė ji.

„Manau, būtų protinga įpusėjus metams peržiūrėti reikalus ir, jei bus būtina, įvertinti, ar nereikėtų pratęsimo“, – kalbėjo Europos Komisijos vadovė.

Tokie prekybos paktai paprastai sudaromi per kelerius metus – taigi, verslas baiminasi, kad JK 2021 metų pradžioje galėtų susidurti su nauju išstojimo be sutarties scenarijumi, jei laisvosios prekybos su šalies pagrindine partnere klausimai liks neišspręsti.

JK ministro pirmininko Boriso Johnsono ir Briuselio sudarytame susitarime dėl šalies išstojimo sąlygų, kurio dar nepatvirtino britų parlamentas, numatyta, kad Londonas gali prašyti vieniems ar dvejiems metams pratęsti pereinamąjį laikotarpį.

Tačiau B.Johnsonas, anksčiau šį mėnesį vykusiuose visuotiniuose rinkimuose užsitikrinęs tvirtą daugumą parlamente, teigia, kad neprašys daugiau laiko, ir rengia įstatymo projektą, kuris uždraustų prašyti pratęsti pereinamąjį laikotarpį po 2020-ųjų.

Tokiu atveju derybininkai turės tik 11 mėnesių prekybos susitarimui parengti. Abiejų pusių pareigūnai pripažįsta, kad tai itin ambicingas uždavinys.

Pagal ES Lisabonos sutarties 50-ąjį straipsnį, reglamentuojantį valstybių narių išstojimo procesą, dėl potencialaus naujo atidėjimo būtina susitarti iki 2020 metų birželio 30 dienos.

ES vyriausiasis derybininkas „Brexit“ klausimais Michelis Barnier anksčiau šią savaitę sakė, kad susitarimo dėl santykių po „Brexito“ parengimas ir šio dokumento ratifikavimas iki 2020 metų pabaigos bus „didžiulis iššūkis, bet mes tam atiduosime visas jėgas“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Skrydžio režimu: atviras „Gurtam“ vadovo interviu su Benediktu Vanagu
Reklama
Kokias tvoras ir kodėl šiemet renkasi namų savininkai?
Reklama
Daugiau Pliusų sporto entuziastams:„Gym+“ vėl plečiasi
Reklama
„Teleloto“ naujienos ne tik tarp vedėjų: nuo šiol laimės visi studijos žaidėjai