Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 08 11, 12:13

Ekonomistai paragino JAV perduoti Afganistanui įšaldytus 7 mlrd. JAV dolerių

Kelios dešimtys garsių JAV ir tarptautinių ekonomistų trečiadienį paragino Jungtines Valstijas perduoti Afganistanui 7 mlrd. JAV dolerių vertės centrinio banko atsargas, kurios buvo įšaldytos, kai Talibanas beveik prieš metus perėmė šalies kontrolę.
JAV doleriai
JAV doleriai / 123RF.com nuotr.

„Esame labai susirūpinę dėl besiplečiančių ekonominės ir humanitarinės katastrofų, vykstančių Afganistane, ir ypač dėl JAV politikos vaidmens skatinant jas, – rašoma 71 ekonomisto ir plėtros eksperto laiške JAV prezidentui Joe Bidenui ir JAV iždo sekretorei Janet Yellen.

„Neturėdamas prieigos prie savo užsienio atsargų, Afganistano centrinis bankas negali atlikti savo įprastų, esminių funkcijų“, – rašė jie.

„Be veikiančio centrinio banko Afganistano ekonomika, kaip galima nuspėti, žlunga“, – priduriama laiške.

Tarp pasirašiusiųjų buvo Nobelio ekonomikos premijos laureatas Josephas Stiglitzas ir Yanis Varoufakis, ėjęs Graikijos finansų ministro pareigas, kai šalis vedė derybas su kreditoriais po 2008 metų ekonomikos žlugimo.

Laiške teigiama, kad Jungtinės Valstijos negali pateisinti atsargų, įšaldytų Amerikos bankuose, laikymo tuo, kad ankstesnė Vašingtono remta vyriausybė Kabule 2021 metų rugpjūčio mėnesį pralaimėjo islamistų Talibanui.

Ekonomistų teigimu, ekonominio aktyvumo nuosmukis ir ankstesnių šalies rėmėjų staigūs užsienio pagalbos mažinimai po JAV karinio pasitraukimo įstūmė Afganistano ekonomiką į labai sunkią padėtį.

„70 proc. afganų namų ūkių negali patenkinti savo pagrindinių poreikių“, – rašė jie.

„Apie 22,8 mln. žmonių – daugiau nei pusė gyventojų – susiduria su rimtu maisto trūkumu, o 3 mln. vaikų gresia netinkama mityba. Padėtį dar labiau apsunkina Jungtinių Valstijų atsisakymas grąžinti Afganistano centriniam bankui 7 mlrd. JAV dolerių užsienio valiutos atsargų, taip pat 2 mlrd. JAV dolerių, kuriuos blokavo Didžioji Britanija, Vokietija ir Jungtiniai Arabų Emyratai“, – rašoma laiške.

„Šios atsargos yra labai svarbios Afganistano ekonomikos funkcionavimui, ypač norint valdyti pinigų pasiūlą, stabilizuoti valiutą ir sumokėti už importą – daugiausia maisto ir naftos –, nuo kurių priklauso Afganistanas“, – rašo specialistai.

Ekonomistai teigė nepalaikantys neseniai JAV pateikto pasiūlymo suteikti Talibanui prieigą prie pusės atsargų, įsteigiant tarptautinę priežiūrą vykdantį trestą, nes to nepakanka.

„Visi 7 mlrd. JAV dolerių priklauso Afganistano žmonėms“, – teigia jie.

„Grąžinus nors kiek mažiau nei visa suma bus kenkiama nuniokotos ekonomikos atsigavimui“, – teigiama laiške.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką