Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 5d. 06:40

Kainų tvanas tik prasideda

mėsa
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / mėsa

Sausio 1-ąją pakilus mokesčiams kainų šoko nepatyrė tik mažų miestelių krautuvėlių klientai. Didesnių miestų ir miestelių gyventojams, įpratusiems prekių įsigyti didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse, teko griebtis už galvos – pabrango viskas. Neabejojama, kad kainos dar didės.

Į parduotuves po Naujųjų užsukę pirkėjai turėjo gerokai plačiau atverti pinigines. Nuo Naujųjų metų daugiausia padidėjo kainos tų prekių ir paslaugų, kurioms buvo taikomas lengvatinis 5 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas, o dabar jau skaičiuojamas 19 proc. mokestis. Tai yra ekologiški maisto produktai, šviežia atšaldyta mėsa, naminių paukščių mėsa, gyvos, šviežios ir atšaldytos žuvys, keleivių vežimas, knygų leidyba, vaistai, visų rūšių meno ir kultūros bei sporto renginių bilietai.

Šiemet nuo 18 iki 19 proc. išaugo visų prekių PVM tarifas, taip pat padidintas alkoholio akcizo tarifas. Cigarečių akcizo tarifas šiais metais kils du kartus.

Paukštienos nebrangins

Didžiausio prekybos tinklo „Maxima“ atstovė spaudai Renata Saulytė tikino, kad 1 proc. padidintas pridėtinės vertės mokestis bus įskaičiuotas ne į kainas, o į bendrovės sąnaudas. „Bandysime amortizuoti kainas savo pelno sąskaita bei derėdamiesi su tiekėjais, kad dar labiau nemažintume jau ir taip lėtėjančio vartojimo bei išlaikytume pirkėjus savo parduotuvėse“, – sakė R.Saulytė. Jos teigimu, šį mėnesį „Maximos“ parduotuvėse didės tik tų prekių, kurioms buvo taikomas lengvatinis PVM, kaina. „Bet paukštienos kaina pas mus nekils – buvo priimtas sprendimas ir ją amortizuoti“, – pridūrė ji.

Akivaizdžiai brango mėsa

LŽ kalbinti pirkėjai pirmiausia atkreipė dėmesį, jog brango atšaldyta mėsa. „Visų kainų padidinti, matyt, iš karto nespėjo. Rytoj pabrangins dar, poryt – vėl ką nors“, – kalbėjo atidžiai vienoje Vilniaus "Maximoje" savo kasos kvitą nagrinėjanti pensininkė.

Šioje parduotuvėje iš tiesų pabrango dar ne viskas - šitai patvirtino salės darbuotoja. „Aš tvarkausi pieno skyriuje, tai jame kainų dar nekeičiau“, – teigė ji.

Tuo metu parduotuvėje „Iki“ drauge su atšaldyta mėsa kilstelėjo ir maltosios kainos. Salės darbuotojai bei pirkėjai tvirtino, jog truputį brangesni tapo ir pieno bei sūrio produktai.

Beje, nuo šių metų turėjo įsigalioti lengvatinis 5 proc. PVM ir daržovėms bei vaisiams, bet Seimui panaikinus visas lengvatas tokia įstatymo pataisa liko neįgyvendinta. "Daržovės pabrango nedaug, be to, ne visos", - tvirtino "Iki" darbuotoja.

Vis dėlto kai kurių prekių kainos liko tokios pat, kaip ir buvusios. „Net nustebau, kad kainos liko tokios pat. Man aktualios prekės – varškė, pienas ir dešrelės – dar nepabrango. Gal vėliau pabrangs?“ – sakė viena „Iki“ parduotuvės klientė.

Stebės konkurentus

Kainos pakilo ir prekybos centruose „Rimi“. Dėl padidėjusio PVM nuo kelių centų iki kelių litų čia pabrango kone visos prekės, išskyrus šviežią mėsą ir vištieną. Šių produktų kainos kol kas išliko tokios pat, kaip ir prieš Naujuosius metus. „Rimi“ atstovė spaudai Rasa Juodkienė LŽ sakė, kad artimiausiomis dienomis dėl mėsos kainų bus tariamasi su tiekėjais. „Pasižiūrėsime, kaip pavyks susitarti su tiekėjais, taip pat domėsimės kainomis konkurentų parduotuvėse“, – aiškino R.Juodkienė.

„Rimi“ priklausančio prekybos tinklo „Supernetto“ parduotuvėse sausį dar bus galima rasti nepabrangusių būtiniausių kasdienio vartojimo prekių: pieno produktų, duonos, kūdikių maisto ir kt. „Padidėjusius mokesčius sausio mėnesį nusprendėme padengti iš savo kišenės. Kaip bus vėliau – žiūrėsime“, – teigė R.Juodkienė.

Brangino mėsą

Prekybos centro „Norfa“ pirkėjai šoką dėl pakilusių kainų patyrė tik šaldytos mėsos skyriuje. Tiesa, čia pabrango ir atšaldyti lašišos gabalėliai, kurių kilogramas kainuoja beveik 24 litus. Kitų produktų kainos liko tokios pat, kaip ir prieš Naujuosius. Sostinės Karoliniškių mikrorajone veikiančio „Norfos“ prekybos centro pardavėjos LŽ tvirtino negalinčios pasakyti, ar kainos keisis.

„Kai tik gausime nurodymą, kad jas reikia padidinti, pakeisime“, – tvirtino jos.

Šis tinklas pirmiausia pakėlė šviežios mėsos kainas. Kaip tvirtino parduotuvės darbuotojai, kol kas pakilo ne visų rūšių šviežios mėsos kainos.

„Kai kurias kainas pakėlėme, kai kurios liko tokios pat. Bet manau, neilgam“, – tvirtino mėsos skyriuje dirbanti pardavėja.

Brangiausia mėsa – jautienos išpjova – „Norfoje“ kainuoja beveik 68 litus, už kilogramą jautienos kumpio be kaulo teks sumokėti beveik 25 litus. Smulkintos jautienos bei smulkintos kiaulienos kilogramas čia įkainotas beveik 16 litų.

Mažieji neskuba branginti prekių

Padidėjęs pridėtinės vertės mokesčio tarifas nelabai išgąsdino mažųjų maisto parduotuvių savininkus, pardavėjus ir pirkėjus. LŽ kalbinti mažų parduotuvių vadovai tvirtino, kad prekes parduoda įprastomis, 2008 metų, kainomis, todėl jos kol kas yra mažesnės. Pasak jų, kainos greičiausiai keisis po savaitės ar dviejų. „Pigiau pardavinėsime prekes iki tol, kol gausime jas naujomis kainomis“, – sakė Kauno rajone prekiaujančios UAB „Drambliukas“ savininkė Ingrida Čepkauskaitė. Anot jos, kol kas branginti prekių nebuvo pagrindo – mažos įmonės nėra PVM mokėtojos. Be to, greitai gendančių produktų jos užsako retai arba nedidelį kiekį. Parduotuvės savininkės tvirtinimu, pirmą naujų metų dieną kainos keitėsi tik didžiuosiuose prekybos tinkluose, kurie priklauso nuo PVM didėjimo, kasdienio prekių pristatymo.

Pasak Klaipėdos rajono Kalotės ir Kretingalės parduotuvėlių darbuotojų, vakar jų parduotuvėse visos prekės irgi tebekainavo tiek pat, kiek ir prieš šventes. „Po gruodžio 31-osios jokių naujų prekių dar neatvežė, tad ir kainos nesikeitė, liko tokios pat, – kalbėjo Kretingalės parduotuvės pardavėja. – Aišku, atvežtos šią savaitę bus įkainotos daugiau, juk sausio 1-ąją įsigaliojo didesnis, 19 proc., PVM, tad ir prekės kainuos vienu procentu daugiau."

Šiauliuose esanti Virginijaus Kungio maisto prekių parduotuvė iškart po Naujųjų padidino tik pieno produktų ir kai kurių brangesnių maisto prekių kainas. Pienas šioje parduotuvėje brango keturiais centais, tačiau kefyro kaina visiškai nepasikeitė. Įvairūs mėsos gaminiai taip pat liko nepabrangę. Keliais centais padidėjo tik šviežios mėsos kaina. „Viską jau perkame mokėdami didesnį PVM, tačiau kainų kelti neskubame", – tikino parduotuvės savininkas.

Bijo išgąsdinti pirkėjus

Septynias kaimo parduotuves valdančio Marijampolės vartotojų kooperatyvo „Žagrė“ pirmininkė Felė Skirkevičienė teigė, kad jie susilaiko nuo kainų didinimo ir stebi situaciją. "Kol kas drastiškai prekių, ypač maisto produktų, kainų nekėlėme, tik tą 1 proc., kiek padidėjo PVM. Tuo metu produktų, kuriems iki šiol buvo taikomas 5 proc. lengvatinis tarifas, kainos liko tokios pat. Kažkaip nekilo ranka iš karto tiek daug pabranginti. Kai išparduosime dabar prekyboje esančius likučius, gautos naujos produktų siuntos bus jau apmokestintos didesniu PVM, tad kartu pakils ir prekių kainos", – LŽ aiškino kooperatyvo vadovė. Susidariusį skirtumą „Žagrė“ pasirengusi pati padengti. Tiesa, koks jis bus, kol kas nesuskaičiuota.

Panašiai kalbėjo ir kai kurių kitų smulkių kaimo parduotuvių savininkai. Jie tvirtino nenorį dar labiau bauginti žmonių, kurie jau ir taip gerokai išgąsdinti, ir tuo pat metu prarasti pirkėjų. Mat praėjusio mėnesio apyvarta, palyginti su 2007 metų gruodžiu, yra vos ne perpus sumažėjusi.

Tačiau kai kurie kalbinti prekybininkai dėl pakilusių kainų neatrodė nusiminę – esą ir iki šiol beveik kasdien brango tai viena, tai kita prekė, tad pirkėjai jau seniai apsiprato su tokia realybe.

Tikimasi, kad mažosios parduotuvės dėl PVM padidinimo neturėtų bankrutuoti, bet nuostolių išvengti joms tikrai nepavyks. Ypač jei didieji prekybos centrai į apyvartą mestelės akcijinėmis kainomis sukauptą didelį kiekį prekių. Tada pirkėjai, be abejo, rinksis pigesnius produktus.

Turguje mėsa pabrangs po savaitės

Vakar daugelio rajono centrų pagrindinė traukos vieta buvo turgavietė. LŽ kalbino Panevėžio centrinės turgavietės prekiautojus ir pirkėjus. Žmonės, vieni iš kitų išgirdę, kad turguje viskas – mėsa, daržovės, pieno produktai, duona – parduodami pigiau nei didelėse parduotuvėse, skubėjo apsipirkti ir taip sutaupyti litą kitą. Turgaus prekybininkai, LŽ klausinėjami, ką pabrangino nuo šių metų pradžios, dėjosi nesuprantą klausimo ir tikino, kad viskas kainuoja tiek pat, kiek ir 2008-ųjų pabaigoje. Paklausti, negi niekas ir nebrangs, mįslingai šypsojosi.

Kiek iškalbingesnis buvo vyriškis, prekiavęs rūkytais lašiniais, kumpiais ir dešromis. Jis pasvarstė, kad žmonės vakar gal ir be reikalo skubėjo į turgų pirkti pigesnių produktų. Anot prekybininko, dar nuo Kalėdų yra likusių mėsos likučių, kuriais sena kaina bus prekiaujama visą šią savaitę, bet nuo kitos savaitės mėsa neabejotinai brangs.

Brangesni ir vaistai

Nuo šiol daugiau pinigų teks palikti ir vaistinėse. Nuo Naujųjų metų visose šalies vaistinėse vaistų, maisto papildų, medicininės paskirties produktų kainos pakilo 14 proc. – tiek, kiek padidėjo PVM. Dar pusę metų neturėtų didėti kainos tik kompensuojamųjų vaistų kainos, mat lengvatinis 5 proc. mokesčių tarifas jiems paliktas galioti iki liepos mėnesio.

Po Naujųjų metų į vaistines užsukę ir medikamentų įsigiję žmonės kraipo galvas ir skundžiasi gerokai padidėjusiomis kainomis. Anksčiau mažiau nei 4 litus kainavę vaistai nuo skausmo „Ibumetin“ dabar vaistinėse parduodami už beveik 4,90 lito. Vaistai nuo peršalimo „Thera Flu“ dabar kainuoja daugiau nei 19 litų, nors prieš Naujuosius metus jų buvo galima nusipirkti už maždaug 16 litų. Vitaminai „Fitoval“, anksčiau kainavę kiek daugiau nei 22 litus, dabar parduodami jau už 26,5 lito. Kremas alergiškai odai „Skinoren“ pabrango daugiau nei 7 litais – iki 50,4 lito.

Dairosi, kas pigiau

Vienos Vilniaus „100 metų vaistinės“ vaistininkė Liucija Kuodienė LŽ pasakojo, kad paskutinėmis metų dienomis pirkėjai neskubėjo pasirūpinti pigesniais medikamentais. „Prieš šventes žmonės visuomet perka daugiau vaistų, tačiau ypatingo jų antplūdžio tikrai nebuvo“, – aiškino ji.

Kitoje vaistinėje dirbanti farmacininkė Jurgita Vasiliauskienė pastebi, kad nemažai šiomis dienomis į vaistines užsukusių pirkėjų nežino apie pabrangusius medikamentus. Prie kasų jie stebisi smarkiai padidėjusiomis kainomis ir gailisi nesuskubę pasirūpinti vaistų atsargomis prieš sausio 1-ąją. „Beveik visi žmonės skundžiasi, kad brangu, kone visi prašo pigesnių vaistų. Tačiau vis tiek perka – medikamentai – toks dalykas, be kurio neišsiversi“, – pasakojo J.Vasiliauskienė.

Produktas Kaina anksčiau (Lt) Kaina dabar (Lt)

Kiaulienos faršas 9,99 11,49

Kaulienos kumpis be kaulo 14,59 16,99

Jautienos kumpis su kaulu 19,99 20,99

Vištienos krūtinėlė 17,89 19,79

Rūkyta Panevėžio filė 22,99 31,99

Kvietinės duonos pagalvėlės 2,69 2,75

„Rugelio“ duona 3,69 3,75

Kiaušiniai (10 vnt.) 4,59 4,68

Silkių filė 4,39 4,99

Grietinė „Rokiškio naminė“ 2,95 2,99

Mineralinis vanduo „Rasa“ 2,29 2,39

Alus „Švyturio ekstra“ 2,59 2,69

Kryptis Autobusų bilieto kaina (Lt) Traukinių bilieto kaina (Lt)

Vilnius-Kaunas 23 (buvo 20) 15,80 (buvo 13,30)

Vilnius-Klaipėda 66 (buvo 59) 50 (buvo 42,30)

Vilnius-Šiauliai 44 (buvo 40) 34,40 (buvo 29)

Vilnius-Marijampolė 28 (buvo 25) 22,30 (buvo 18,70)

„Lietuvos žinios“
Temos: 1 Kaina

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką