15min be reklamos
2022 11 27, 09:15

Ko negalima daryti Singapūre? 7 taisyklės, kurias sulaužę galite pakliūti į bėdą

Singapūras žinomas ne tik dėl savo ekonominių pasiekimų, tropinio klimato ar daugiakultūriškumo, bet ir įvairių taisyklių bei draudimų, kuriuos sulaužius galima pakliūti į bėdą. Šioje valstybėje griežtai baudžiama už šiukšlinimą, balandžių maitinimą, kramtomosios gumos įsivežimą. 15min pateikia 10 unikaliausių draudimų, kurių reikia paisyti svečiuojantis Singapūre.
Singapūras
Singapūras / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Singapūras garsėja mažu nusikalstamumu ir nepriekaištinga švara, o kartais jį dar vadina „draudimų valstybe“, nes čia gali tekti susimokėti didelę baudą už, atrodytų, nekalčiausius dalykus.

Jei ateityje ketinate aplankyti Singapūrą, vertėtų susipažinti su šio miesto-valstybės taisyklėmis.

1. Kramtomosios gumos draudimas

Singapūras žinomas kaip valstybė, kurioje nėra kramtomosios gumos, tad pakuodamiesi lagaminus palikite ją namuose. Kramtomosios gumos importas į šalį, net jei ji skirta ne prekybai, yra neteisėtas.

Už netinkamą atsikratymą kramtomąja guma ir didelio kiekio draudžiamo produkto gabenimą į valstybę pirmą kartą nusižengusiems asmenims gresia 966 eurus siekianti bauda.

123RF.com nuotr./Moteris, kramtanti gumą
123RF.com nuotr./Moteris, kramtanti gumą

Kaip rašo puslapis goabroad.com, kol Singapūre nebuvo šio draudimo, daugiaaukščių gyvenamųjų namų gyventojai susidurdavo su problemomis, nes kramtomąją gumą rasdavo įstrigusią raktų skylutėse, pašto dėžutėse ir ant lifto iškvietimo mygtukų. Ji buvo lipdoma ant viešojo transporto sėdynių bei grindų.

Pasiūlius draudimą, iš pradžių jis buvo laikomas drastiška priemone, todėl nebuvo priimtas. Situacija pasikeitė, kai mieste-valstybėje 1987 m. pradėjo veikti greitasis visuomeninis transportas (MRT). Šis 5 mlrd. dolerių vertės projektas buvo didžiausias kada nors įgyvendintas šalyje, su juo buvo siejami dideli lūkesčiai. Kai vandalai pradėjo klijuoti kramtomąją gumą ant MRT traukinių durų jutiklių, atsirado gedimų. Tai buvo paskutinis lašas. Kramtomosios gumos draudimas 1992 m. buvo pagaliau įteisintas.

Tačiau yra ir išimčių. Nuo 2004 m. išimtis taikoma gydomajai, odontologinei ir nikotininei kramtomajai gumai, kurios galima įsigyti iš gydytojo arba registruoto vaistininko.

2. Už šiukšlinimą – griežtos baudos

Singapūras siekia išlaikyti nepriekaištingos švaros reputaciją, aktyviai vykdo kampaniją prieš šiukšlinimą ir taiko griežtas nuobaudas.

Numetus smulkią šiukšlę – cigaretės nuorūką ar saldainio popierėlį – pirmą kartą už tai baudžiama maždaug 289 eurus siekiančia bauda.

123RF.com nuotr./Varna prie šiukšlių
123RF.com nuotr./Varna prie šiukšlių

Tie, kurie išmeta didesnius daiktus, pavyzdžiui, gėrimų skardines ar butelius, laikomi nepaklusniais ir privalo atvykti į teismą. Už bausmę tokiems pažeidėjams paprastai skiriama pataisos darbų. Jie, dėvėdami ryškiai šviečiančią žalią liemenę, turi sutvarkyti nurodytą teritoriją.

Pataisos darbai buvo įvesti tikintis, kad pažeidėjai supras, kokius sunkumus turi patirti valytojai, kad palaikytų švarią aplinką. Be to, taip siekiama viešai juos sugėdinti ir užtikrinti, kad jie daugiau nebešiukšlintų.

3. Draudžiama rūkyti tam tikrose vietose

Tam tikrose Singapūro vietose rūkyti draudžiama. 2009 metais draudimas buvo peržiūrėtas, įtraukiant į jį uždaras viešąsias vietas, kuriose nėra oro kondicionierių, pavyzdžiui, prekybos centrus, biurus ir parduotuves. Taip pat buvo išplėstas viešųjų vietų lauke, kur negalima rūkyti, sąrašas. Dabar jame yra treniruoklių, sporto ir žaidimų aikštelės.

Ami Shinozawa / Unsplash nuotr./Rūkymas
Ami Shinozawa / Unsplash nuotr./Rūkymas

2013 m. draudimas dar labiau išplėstas, įtraukiant daugiafunkces sales, pėsčiųjų tiltus, dengtus pėsčiųjų takus ir jungiamuosius kelius, aikšteles prie ligoninių ir penkių metrų perimetrą aplink autobusų stoteles. Rūkyti negalima ir gyvenamųjų pastatų bendrosiose erdvėse.

4. Vandens nenuleidimas tualete laikomas pažeidimu

Nenuleisti vandens pasinaudojus viešuoju tualetu yra nemandagu, tačiau Singapūre už tai dar ir baudžiama pinigine bauda, siekiančia apie 145 eurus.

123rf.com /Tualeto ženklas
123rf.com /Tualeto ženklas

Už šlapinimąsi lifte Singapūre galima gauti 161 eurą siekiančią baudą. Liftuose įrengti šlapimą aptinkantys įrenginiai, kurie įjungia pavojaus signalą ir uždaro duris, kol atvyksta policija ir sulaiko pažeidėją.

5. Draudžiama maitinti balandžius

Balandžių maitinimas gali neatrodyti didelis nusikaltimas, tačiau Singapūre už tai baudžiama. Aptikus, kad žmogus maitina šiuos paukščius maisto likučiais, gresia apie 483 eurus siekianti bauda.

6. Už savavališką prisijungimą prie kito žmogaus Wi-Fi tinklo galite pakliūti į kalėjimą

Pamatėte, kad kaimyno Wi-Fi tinklas neapsaugotas slaptažodžiu ir nutarėte savavališkai prie jo prisijungti? Net negalvokite to daryti Singapūre. Naudojimasis kito asmens neapsaugotu belaidžiu tinklu Singapūre yra neteisėtas.

123RF.com nuotr./Interneto maršrutizatorius
123RF.com nuotr./Interneto maršrutizatorius

Pažeidėjui gresia 9666 eurus siekianti bauda, laisvės atėmimas iki 3 metų arba ir viena, ir kita.

7. Rizikinga vaikščioti nuogam net ir namuose

Rūkyti namuose galima, o vaikščioti nuogiems – ne. Jei kas nors pastebėjo, kad namuose vaikštote be drabužių, yra šansų, kad jums bus pateikti kaltinimai pornografija, o tai gali baigtis įkalinimu arba didelėmis baudomis (jų dydis – apie 966 eurai).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką