Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 gruodžio 7d. 12:39

Lengvesnės sąlygos verslui – pasidalytos rizikos paskolos

Sėkmė
123rf.com nuotr. / Sėkmė

„Iki galo pasirengęs niekada ir nebūsi – dirbant atsiranda kliūčių, kurių negali numatyti iš anksto“, – kalbėdamas apie verslo pradžią sakė „Wolf space“ (liet. „Vilkų erdvė“) įkūrėjas Mindaugas Andruškevičius. Kaip pastebi valstybės įsteigtos finansų įstaigos „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) Priemonių valdymo skyriaus vyresnioji projektų vadovė Sigita Rutkauskaitė, didžiausias iššūkis, kurį tenka įveikti steigiant nuosavą verslą – finansavimas. Pašnekovė pristatė vieną iš galimų sprendimo būdų – tai įmonėms skirta priemonė „Pasidalytos rizikos paskolos, finansuojamos iš Europos regioninės plėtros fondo“.

Lengvatinės paskolos žemesnėmis nei rinkos kainomis

Kaip paaiškino UAB „Invega“ Priemonių valdymo skyriaus vyresnioji projektų vadovė S.Rutkauskaitė, „Pasidalytos rizikos paskolos, finansuojamos iš Europos regioninės plėtros fondo“ yra paskolinė priemonė, skirta mažoms ir vidutinėms įmonėms. Anot jos, tai būdas užtikrinti finansinių šaltinių prieinamumą smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams gaunant finansavimą iš kredito įstaigų jų vykdomiems projektams įgyvendinti.

Siekiame suteikti lėšų rinkai, kad būtų skolinama rizikingesniems projektams.

„Taip siekiame suteikti lėšų rinkai, kad būtų skolinama rizikingesniems projektams, skatinamas verslo vykdymas ir plėtojimas bei investicijos. Šia priemone taip pat siekiame sumažinti ir finansavimo kainą smulkiojo ir vidutinio verslo subjektas. Kalbant paprasčiau, jos pagalba teikiamos lengvatinės paskolos žemesnėmis nei rinkos kainomis“, – paaiškino pašnekovė.

S.Rutkauskaitės teigimu, prie priemonės įgyvendinimo valdytojas prisideda privačiomis lėšomis pagal rizikos pasidalinimo proporciją: „Teikiant finansavimą, priemonės valdytojas prie 45 proc. pasidalytos rizikos paskolos arba kredito linijos dalies, prisideda 55 proc. savo nuosavų lėšų suma.“

„Finansavimą paskolos ar kredito linijos forma teikia ir dokumentaciją rengia priemonės valdytojai – AB „Šiaulių bankas“ ir AB „Swedbank“ – besivadovaudami savo vidaus tvarkomis ir procedūromis“, – pasakojo Priemonių valdymo skyriaus vyresnioji projektų vadovė.

Paskolų suma siekia 43 mln. eurų

Anot jos, priemonės įgyvendinimui skirta 67,79 mln. eurų fondų fondo „Verslo finansavimo fondas, finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo“ lėšų. Kaip atskleidė pašnekovė, iki šiol suteiktos 137 paskolų vienetai, kurių sumų siekia beveik 43 mln. eurų.

Kuo skiriasi įprastos ir pasidalytos rizikos paskolos? Didžiausias pastarųjų privalumas, kaip sakė S.Rutkauskaitė, žemesnės negu rinkoje palūkanų normos. Paprašyta paaiškinti plačiau, pašnekovė teigė: „45 proc. paskolos ar kredito linijos dalis yra skolinama nemokamai, kitaip tariant, taikant 0 proc. metinių palūkanų, o likę 55 proc. – taikomos rinkos sąlygas atitinkančios metinės palūkanos.“

Netikėtai kilusi verslo idėja vilniečiams patiko

Šia priemone pasinaudojusios „Wolf space“, siūlančios bendradarbystės erdvę Vilniuje, įkūrėjas M.Andruškevičius pasakojo, kad verslo idėja kilo gana netikėtai. Anksčiau Amsterdame gyvenęs ir panašiame biure dirbęs pašnekovas prisiminė: „Kelerius metus prieš mums atsidarant, Vilniuje jau buvo tokią veiklą vykdančių įmonių. Per vienas Kalėdas, grįžęs iš užsienio, keliose iš jų apsilankiau. Pabandžiau įsivaizduoti – jeigu gyvenčiau Lietuvoje, ar norėčiau kurioje nors iš jų dirbti, tačiau tinkamos erdvės neatradau. Pamaniau, kodėl nepabandžius suskurti kažko tokio, kas, visų pirma, patiktų man pačiam.“

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mindaugas Andruškevičius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mindaugas Andruškevičius

M.Andruškevičiaus idėja pasiteisino – vasario mėnesį duris atvėrusi nauja bendradarbystės erdvė šiandien vilniečių tarpe populiari. Vis dėlto, kaip atskleidė pašnekovas, siekiant savo tikslo teko įveikti ne vieną iššūkį.

„Tai buvo nauja veikla, todėl reikėjo įdėti daug pastangų, kad žmonės apie mus sužinotų. Dabar jau esame pakankamai žinomi. Klientai vis dažniau kreipiasi todėl, kad „Wolf space“ jiems rekomendavo pažįstami“, – kalbėjo pašnekovas.

Patirtis ir žinios – svarbus, tačiau ne vienintelis faktorius.

Paklaustas, ką patartų tiems, kurie svajoja apie nuosavą verslą, tačiau vis nesiryžta žengti pirmojo žingsnio, M.Andruškevičiaus svarstė, kad, patirtis ir žinios – svarbus, tačiau ne vienintelis faktorius.

„Viena vertus, kai kurie žmonės dvejoja, kad dar nėra visiškai pasirengę, bet iki galo pasirengęs niekada ir nebūsi – dirbant atsiranda kliūčių, kurių negali numatyti iš anksto. Iš kitos pusės, verslą reikėtų pradėti toje srityje, kurią išmanai geriausiai. Svarbiausia yra atrasti balansą tarp šių dviejų dalykų“, – sakė „Wolf space“ įkūrėjas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Inicijuotas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Video

08:53
19:00
00:45

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką