Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 12d. 17:00

Liaudies meistrams trūko kantrybė: stums kiniškų daiktų pardavėjus į mugės pakraščius

Kaziuko mugė
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Kaziuko mugė

Artėjant Kaziuko mugei sujudo liaudies meistrai – piktindamiesi kiniškų ir kitų neoriginalių daiktų perpardavinėtojais bandys stumti juos į mugių pakraščius. Šiųmečiai Kaziuko mugės organizatoriai taip pat žada visais įmanomais būdais kovoti su daiktų perpardavinėtojais, tačiau prisipažįsta, kad visiškai išvyti tokių prekybininkų nėra galimybės.

Mugėse – daug neoriginalių gaminių?

„Jokios kiniškos piguvos, jokio vienadienio šlamšto“, – mugėmis pasipiktinę liaudies meistrai buriasi į sambūrį „Kūrėjai-Meistrai“. Jam priklausantys prekybininkai per muges nuo šiol išsikels specialią vėliavą, kuri bus kaip įrodymas, kad šie prekeiviai parduoda tik savo gamybos originalius gaminius“, – Aivarui Norbutui, grupės įkūrėjui, mintis vienyti meistrus kilo prieš penkerius metus.

Švediškas muges iliustruočiau taip. Įsivaizduokite Kuršėnų dydžio miestelį, į kurį atvažiuoja 1500 prekybininkų iš Gariūnų ar Rietavo turgaus ir plius atrakcionų parkas. Išvažiuojamieji Gariūnai, taip sakant, – pasakojo A.Norbutas.

„Tada su žmona nutarėme paeksperimentuoti: per 10 dienų dalyvavome trijose mugėse Švedijoje, Skonės regione. Švediškas muges iliustruočiau taip. Įsivaizduokite Kuršėnų dydžio miestelį, į kurį atvažiuoja 1500 prekybininkų iš Gariūnų ar Rietavo turgaus ir plius atrakcionų parkas. Išvažiuojamieji Gariūnai, taip sakant. Vaizdelis nekoks… Ir stovėjom mes ten su savo gaminiais tarp apatinių rūbų, kojinių, telefonų dėkliukų, akinių nuo saulės, marškinėlių, chalatų… Vien turgaus prekės“, – patirtimi dalijosi A.Norbutas.

Lietuvoje tuo metu mugės, jo manymu, dar taip prastai neatrodė, tačiau dabar situacija prastėja kasmet, tikina pats medinius gaminius darantis amatininkas.

„Norime, kad neišnyktų Lietuvos mugės kaip reiškinys. Kad mūsų, tikrųjų meistrų, vietų neužimtų prekiautojai atvežtiniais produktais, dažniausiai iš Rytų šalių. Kuo toliau, tuo daugiau, organizatoriai nesugeba pasirūpinti, jiems labai sunku užtikrinti, kad neprasprūstų tokie prekiautojai“, – 15min dėstė A.Norbutas.

Jį piktina ne tik įvairių kiniškų niekučių pardavėjai, bet ir, pavyzdžiui, tautodailininkais apsimetantys, bet iš tiesų produkciją iš Lenkijos ar kitur pardavinėjantys prekeiviai.

„Mes, meistrai, viską žinome, kas gamina, kas tik prekiauja, kas prekiauja šlamštu. Yra žmonių, turinčių tautodailininkų pažymėjimus. Galbūt jie anksčiau kažką darė, galbūt dabar dar daro, bet žymiai yra lengviau nusipirkti, pavyzdžiui, lenkišką medinį gaminį Gdanske ir prekiauti čia. Tokie prekiautojai apgaudinėja, kad va, čia viskas mano daryta. Yra tokių meistrų, kurie pusę gamina savo ir pusę iš kur nors nusiperka. Bet tarp mūsų nebus net tokių“, – 15min pasakojo A.Norbutas.

Alfredo Pliadžio nuotr./Kaziuko mugė
Alfredo Pliadžio nuotr./Kaziuko mugė

Susivienys su vėliava

2019 metų pradžioje Kelmėje susirinko maždaug pusantro šimto tautodailininkų: kalviai, keramikai, audėjai, pynėjai, siuvėjai, juvelyrai, drožėjai, tapytojai, mezgėjai, stiklo meistrai, vilnos vėlėjai.

„Susirinko tam, kad apgintų Lietuvos muges nuo vis labiau įsigalėjančių prekiautojų įvežtinėmis prekėmis bei užkirstų kelią perpardavinėtojų verslo invazijai. Kad apgintų save ir savo darbą, Lietuvos meistrai susivienijo į grupę „Kūrėjai-Meistrai“. Pasitvirtino bendrą vėliavą ir savo taisykles. Nuo dabar mugėse ten, kur prekiaus grupės nariai, kabės „Kūrėjų-Meistrų“ vėliava – KM raidės tamsiai raudoname fone. Pirkėjai, pamatę šį išskirtinį ženklą galės būti tikri, kad šioje palapinėje, ant šio prekystalio nėra jokio svetimo gaminio – vien tiktai autoriniai lietuvių meistrų darbai. Jokios kiniškos piguvos, jokio vienadienio šlamšto“, – aiškino A.Norbutas.

Nuo šiol jie mugėse prekiaus išsikėlę KM vėliavą, kuri garantuos, kad tokioje prekyvietėje nebus nė vieno įvežtinio, nė vieno svetimo gaminio.

„Griežtos taisyklės. Už jų pažeidimą grupės narys bus šalinamas iš grupės, atimama vėliava. Sukontroliuoti nėra sunku – kas jau kas, bet meistrai puikiai žino, kas, ką ir kaip gamina, kas, ką ir kaip pardavinėja mugėse“, – aiškino A.Norbutas.

Kūrėjų-Meistų nuotr./Kūrėjai-Meistrai kovoja su kiniškos produkcijos perpardavinėtojais
Kūrėjų-Meistų nuotr./Kūrėjai-Meistrai kovoja su kiniškos produkcijos perpardavinėtojais

Jau šiųmetėje Kaziuko mugėje šie susivieniję prekeiviai bus pastebimi iš tolo – jiems yra skirta atkarpa tarp Jogailos ir A.Jakšto gatvių.

„To Kaziuko mugėje nebuvo seniai. To, kad žmogus, atėjęs į mugę, rastų vien tik tuos, kas patys kuria ir gamina, jokių perpardavinėtojų. Jei juvelyrika, tai tikra juvelyrika, ne suvarstyti karoliukai iš Kinijos, jei keramika, tai tokia, kokios kitur nenusipirksi, jei siūti rūbai, tai tik pačios siuvėjos modeliuoti ir siūti, jei kalvio gaminiai, tai ant priekalo Žemaitijoje ar Lietuvoje nukalti, jei medienos gaminiai – tai tikrai ne lenkiški, jei stiklo – tai tikrai lietuviški ir pačių stiklo meistrų pagaminti, jei odinės šlepetės – gražios, tvirtos, siūtos Suvalkijoje arba Vilniuje“, – liaudies kūrėjus ir meistrus liaupsino amatininkas.

Kaziuko organizatoriai: pjaustyklių bandysime neįleisti

Šiemet Kaziuko mugė turi naują organizatorių – įmonę „Concept events and media“, kuri, tiesa, yra mugę kelis kartus organizavusi ir maždaug prieš dešimtmetį. Jos atstovui Renaldui Gražiui problema yra gerai žinoma.

Jis pripažįsta, kad visiškai suvaldyti neoriginalia produkcija prekiaujančių verslininkų nėra įmanoma, bet patikino, kad stengsis tą padaryti.

„Tikslas yra, kad ne pačių pagamintų pjaustyklių ar įrankių išvis nebūtų“, – 15min sakė R.Gražys.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Teatralizuotos Kaziuko mugės eitynės
Luko Balandžio / 15min nuotr./Teatralizuotos Kaziuko mugės eitynės

Jis pasakojo, kad organizatoriai turi teisę neišduoti leidimo prekiauti tiems prekeiviams, kurie kelia abejonių, tarkime, nepateikia savo gaminių nuotraukų ir taip padidina įtarimą, kad prekiauja ne savo gaminiais.

„Vietų skirstymo procesas, faktas, kad pirmumo teise vietas įsigyti turi tie, kurie priklauso tautinispaveldas.lt. Jie turbūt rinksis centrines vietas. Norime, kad mugės centras būtų maksimaliai toks, koks reikia. Jeigu matysime, kad nebuvo pateiktos nuotraukos ir kyla mums abejonių, ar jie prekiaus tuo, kuo prekiauja, svarstysime... Visais įmanomais šaltiniais bandome užtikrinti, kad žmogus daro savo gaminius ir gali prekiauti. Yra, kad perpardavinėja produktus, po kitų produktais slepiasi. Meistrai tą mato, jie tą žino. Dėl to kviečiame tikrus meistrus jungtis į bendruomenes, turėti atrankos kriterijus“, – aiškino R.Gražys.

Jis pridūrė, kad ir sertifikatų bei kitokių pažymėjimų neturintys asmenys taip pat kuria puikius daiktus, todėl nereikėtų ir jų stumti į pakraščius.

„Mes sakome, kad ne pažymėjimai, ne antpečiai daro jus puikiu ar nuostabiu. (…) Nesinori išskirti. Esmė juk tai, kuo prekiauja, ką daro. Galbūt neturi sertifikato, bet turi puikią idėją ir kuria unikalius darbus, tai pažymėjimo neturėjimas neturėtų užkirsti galimybės gauti geresnės vietos“, – aiškino organizatorių atstovas.

Jo teigimu, tikėtina, kad šiemet Kaziuko mugėje dalyvaus apie 1200 prekeivių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

02:13
02:24
00:57

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką