Dabar populiaru
Publikuota: 2009 spalio 30d. 09:19

Lietuviška mėsa užsieniui per brangi

Lietuvos turgus užpildė lenkiški mėsos produktai, kurių metinė apyvarta sudarė daugiau kaip 300 mln. litų, tačiau nuo šios sumos valstybės biudžetas nepapilnėjo nei vienu litu.
Kęstučio Vanago/BFL nuotr. / Lietuvos turgus užpildė lenkiški mėsos produktai, kurių metinė apyvarta sudarė daugiau kaip 300 mln. litų, tačiau nuo šios sumos valstybės biudžetas nepapilnėjo nei vienu litu.

Už Lietuvos mėsos perdirbėjus didesnį PVM moka tik danai. Daugelyje Europos Sąjungos (ES) šalių šio mokesčio tarifas nesiekia ir 10 procentų. Dėl to smarkiai krito lietuviškais mėsos gaminiais prekiaujančių verslininkų galimybės konkuruoti ne tik užsienyje, bet ir mūsų turguose.

Lietuvos mėsos perdirbėjai teigia, kad pakėlus pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą iki 21 proc., jų gaminamai produkcijai užkirstas kelias konkurencingai prekiauti ne tik užsienio, bet ir vidaus rinkose. Pasak jų, šio mokesčio dydžiu Lietuva „neperšoka“ tik Danijos, kuri mėsos produkcijai taiko 25 proc. PVM.

Mėsos perdirbėjai teigia, kad šįmet produkcijos pardavimas šalies viduje krito apie 20 proc., tam įtakos turėjo dėl padidintų mokesčių pabrangę gaminiai ir sumenkusi gyventojų perkamoji galia. Tačiau labiausiai jie piktinasi valdžios neryžtingumu sprendžiant nekontroliuojamos lenkiškos produkcijos pardavimą Lietuvos turguose. Nuolaidžiaujant kaimynams, šalies biudžetas praranda dešimtis milijonų litų.

Konkurencinga tik jautiena

Yra viena gera žinia: lietuviška jautiena savo kaina yra pakankamai konkurencinga tiek ES šalyse, tiek Rusijoje, be to, šįmet nesumažėjo jos eksporto apimtys.

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Mėsos produktų skyriaus vedėjos Rasos Baranauskienės teigimu, šįmet gerokai didėja eksportas į Italiją, Vokietiją, Švediją, Latviją bei Austriją – išvežama beveik 70 proc. visos lietuviškos jautienos. Tačiau kitos rūšies mėsa nėra konkurencinga ES šalyse.

Rusija pripažįsta ir vertina lietuviškus mėsos gaminius, tačiau kyla konkurencinių sunkumų, mat į Rusiją labai veržiasi Pietų Amerikos šalys, kurios jautieną atveža žymiai pigesnę, nei mes galime pasiūlyti.

„Žaliavos supirkimo ar importuotos kiaulienos kaina dešrų ir kitų mėsos gaminių gamybai nėra didžiausia, lyginant su kitomis ES šalimis, tačiau perdirbėjų pagaminti mėsos gaminiai nekonkurencingi ir jų metiniai eksporto kiekiai nėra labai dideli. Per 2009 metų 8 mėnesius bendras dešrų ir kitų mėsos gaminių eksportas sumažėjęs 14 proc.“, – dėstė R.Baranauskienė.

Pasak jos, kitų gaminių ar konservų iš mėsos, jos produktų eksportas sudaro 3 tūkst. tonų ir yra 22 proc. mažesnis nei pernai. Daugiausia dešrų ir kitų mėsos gaminių išvežama į Latviją ir Estiją, dar nuo 4 iki 10 proc. jų eksporto tenka Danijai, Ispanijai, Didžiajai Britanijai, Vokietijai, Rusijai.

Įsisenėjusi problema

Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos (LMPA) duomenimis, nuo 2009 metų šviežiai mėsai šalyje pradėtas taikyti 19 proc. PVM tarifas, jis nuo rugsėjo padidėjo iki 21 proc., mėsos perdirbimo įmonių apyvartą sumažino vidutiniškai penktadaliu.

LMPA direktorius Gintautas Kniukšta pabrėžia, kad krašto mėsos perdirbėjai PVM moka dvigubai, trigubai didesnį nei tokiose šalyse kaip Vokietija, Prancūzija, Čekija, Belgija, Nyderlandai, Norvegija – jose PVM tarifas nesiekia net 10 procentų.

Nusilpus mūsiškių konkurencingumui, Lietuvos turgus užplūdo lenkiški mėsos produktai, kurių metinė apyvarta sudarė daugiau kaip 300 mln. litų, tačiau nuo šios sumos valstybės biudžetas nepapilnėjo nei vienu litu. „Lenkiški mėsos gaminiai yra užplūdę mūsų šalies turgus, tačiau mūsų valstybė iš to nenori uždirbti ir visiškai nekontroliuoja šių procesų. Vien skaičiuojant pagal oficialią parduodamos lenkiškos mėsos statistiką mūsų turguose, jeigu visai parduodamai mėsai ir jos gaminiams būtų taikomas PVM, valstybės biudžetas surinktų apie 80–90 mln. litų“, – LŽ piktinosi G.Kniukšta.

Valstybinės maisto ir veterinarinės tarnybos, Žemės ūkio rūmų, Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, Lietuvoje veikia 101 turgavietė. Jose pagal verslo liudijimus prekiauja 2939 prekeiviai ir tik 1119 ūkininkų, nuolat parduodančių savo išaugintą ar pagamintą produkciją.

Traukia Rytai

Kadangi dėl kraštą siaubiančios krizės ir pabrangusių mėsos gaminių gerokai aptirpusi žmonių perkamoji galia, šiuo metu verslininkai intensyviai ieško naujų užsienio rinkų. Neslepiama, kad mėsos perdirbėjus ypač domina Rusijos rinka, nors joje dirbti verslininkams nėra paprasta.

„Rusija pripažįsta ir vertina lietuviškus mėsos gaminius, tačiau kyla konkurencinių sunkumų, mat į Rusiją labai veržiasi Pietų Amerikos šalys, kurios jautieną atveža žymiai pigesnę, nei mes galime pasiūlyti. Sudėtinga įeiti ir į Baltarusijos rinką ne tiek dėl konkurencijos, kiek dėl politinių sprendimų, pavyzdžiui, ten prezidento dekretas draudžia iš karto atsiskaityti su tiekėjais, tačiau nėra nurodytas ir terminas, iki kada tai turi padaryti“, – pasakojo G.Kniukšta.

Atsargiai vertinti Rusijos rinką verslininkus verčia ir pastaruoju metu vienas po kito skelbti apribojimai lietuvių įvežamai produkcijai. Vasaros pabaigoje patirtus nuostolius dėl užlaikymo Rusijos muitinėse skaičiavo mūsų šalies vežėjai. Vėliau kaimynai nebeįsileido lietuviškų pieno produktų. O šios savaitės pradžioje Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba patvirtino, kad mūsų šalies kiaulių augintojams iškilo didelė rizika dėl Rusijoje, Leningrado srityje, atsiradusio afrikinio kiaulių maro židinio. Tiesa, nors šį kartą eksportas uždraustas ne dėl lietuvių kaltės, tačiau ir dėl to patirtų nuostolių verslininkams niekas nekompensuos. Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos nariai įsipareigojo papildomai dezinfekuoti visus gyvulius gabenančius automobilius, grįžusius iš Rusijos, o Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba – įvesti automobilių dezinfekavimo kokybės tikrinimo monitoringą.

Faktai

ŽŪM duomenimis, dešrų ir kitų mėsos produktų importas į Lietuvą kasmet augo nuo 3 iki 29 procentų. Per 2009 metų 8 mėnesius šis importas padidėjęs 13 proc., iki 10,7 tūkst., lyginant su 2008–ųjų tuo pačiu laikotarpiu. Kitų gaminių ar konservų iš mėsos, jos subproduktų importas tuo pačiu metu išaugęs 16 proc., iki 4,2 tūkst. tonų.

Pernai į mūsų kraštą iš Lenkijos buvo įvežta 63 proc., iš Estijos – 14 proc., iš Latvijos – 13 proc. viso dešrų, konservų ir kitų gaminių importo. Šiemet iš Lenkijos ir Estijos importuotų mėsos gaminių kiekis didesnis, tačiau iš Latvijos sumažėjęs: iš Lenkijos įvežta 67 proc. visų importuotų gaminių, iš Estijos – 16 proc., o iš Latvijos – 9 procentai.

Lietuvos mėsos perdirbėjų duomenimis, kitose šalyse mėsos produktams taikomas toks PVM tarifas: Vokietijoje – 7 proc., Prancūzijoje – 5 proc., Čekijoje – 5 proc., Belgijoje – 6 proc., Nyderlanduose – 6 proc., Norvegijoje – 13 proc., Portugalijoje – 5 proc., Slovėnijoje – 8,5 proc., Ispanijoje – 10 proc., Švedijoje – 12 proc., Šveicarijoje – 2,4 proc., Latvijoje – 18 proc., Estijoje – 18 proc., Airijoje, Jungtinėje Karalystėje, Kipre ir Maltoje – 0 proc., Lenkijoje – 3 proc., Liuksemburge – 3 proc., Italijoje – 4 proc., Graikijoje – 9 proc., Austrijoje – 10 proc., Suomijoje – 17 proc., Rumunijoje – 19, proc., Slovakijoje – 19 proc., Bulgarijoje – 20 proc., Vengrijoje – 20 proc., Danijoje – 25 procentai.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Ekspertai įvertino tarnautojų algų šuolį: kas rėkė, tas gavo, o kiti pamiršti

Pasaulis kišenėje

10 gražiausių Lietuvos pažintinių takų žiemos savaitgaliams

Aktualu

Teismo verdiktą išgirdo dvigubą žmogžudystę Kaune įvykdę budeliai: salėje nesėdėjo kartu

Aktualu

A.Monkevičius žada imtis mokyklų tinklo pertvarkos: ar kokybė įmanoma, jeigu mokytojų daugiau nei vaikų?

Aktualu

Žuvelė užkibo: Nastia Rybka iš Tailando atskrido tiesiai į pareigūnų glėbį Maskvoje

24sek

Šaras prieš R.Pitino: 0:1. Po 24 metų laikas revanšui

Aktualu

Skandalas, sudrebinęs Panevėžį: ilgalaikis korupcijos tyrimas ar politinių žaidimų dalis?

Gyvenimas

15min studijoje – S.Dailidė, siūlantis ledinį iššūkį: 30 dienų maudytis eketėje

N-18 Aktualu

90-metę užpuolęs, išžaginti kėsinęsis ir pasmaugęs recidyvistas laisvės veikiausiai nebeįkvėps

Vardai

Vaidas Baumila – vėl vienišas: išsiskyrė su stiliste Monika Jasionyte

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

Aktualu

Dalia Grybauskaitė Sauliaus Skvernelio sprendimą komentuoja lakoniškai

15min iš Berlyno Verslas

Lietuva šiemet pasauliui prisistato be kiaulienos gaminių

Aktualu

Kauno autobusų stoties aikštelėje užsidegė automobilis, buvo evakuota šimtai keleivių

24sek

Prieš „Žalgirį“ – legendinis treneris, spindėjęs tarp titulų ir sekso skandalų

Aktualu

Policija ir vaiko teisių sargai ieško dingusios visos šeimos – trys vaikai nelanko mokyklos

Aktualu

Theresa May atsisako atmesti „Brexit“ be sutarties galimybę

Sportas

Airinės Palšytės varžovė: po dopingo bylos grįžusi 36 metų rusė šoka įspūdingai

15min iš Berlyno Verslas

G.Surplys tikisi, kad jau kitą savaitę atsinaujins lietuviškų kiaulių eksportas į Lenkiją

24sek

LKL teisėjai paaiškino, kodėl nubaustas Simas Jasaitis, pats susižeidęs labiau

Gazas

Rygos gatvėse nebus barstoma druska, ar tokiu pačiu keliu žengs ir Vilnius?

Vardai

Kultiniai „Sopranai“ grįžta: vietoj serialo – kino filmas apie mafijos šeimos priešistorę

Sportas

Tekvondo kovotoja bando atsigauti po bendražygio netekties

Aktualu

Didžiausia užsieniečių bendruomenė Lietuvoje – ukrainiečiai

Aktualu

Kolumbijos gynybos ministras: už sprogimą policijos akademijoje atsakingi ELN sukilėliai

Naujienos

Verslas

Ekspertai įvertino tarnautojų algų šuolį: kas rėkė, tas gavo, o kiti pamiršti

Pasaulis kišenėje

10 gražiausių Lietuvos pažintinių takų žiemos savaitgaliams

Aktualu

Teismo verdiktą išgirdo dvigubą žmogžudystę Kaune įvykdę budeliai: salėje nesėdėjo kartu

Aktualu

A.Monkevičius žada imtis mokyklų tinklo pertvarkos: ar kokybė įmanoma, jeigu mokytojų daugiau nei vaikų?

Aktualu

Žuvelė užkibo: Nastia Rybka iš Tailando atskrido tiesiai į pareigūnų glėbį Maskvoje

24sek

Šaras prieš R.Pitino: 0:1. Po 24 metų laikas revanšui

Aktualu

Skandalas, sudrebinęs Panevėžį: ilgalaikis korupcijos tyrimas ar politinių žaidimų dalis?

Gyvenimas

15min studijoje – S.Dailidė, siūlantis ledinį iššūkį: 30 dienų maudytis eketėje

N-18 Aktualu

90-metę užpuolęs, išžaginti kėsinęsis ir pasmaugęs recidyvistas laisvės veikiausiai nebeįkvėps

Vardai

Vaidas Baumila – vėl vienišas: išsiskyrė su stiliste Monika Jasionyte

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

Aktualu

Dalia Grybauskaitė Sauliaus Skvernelio sprendimą komentuoja lakoniškai

15min iš Berlyno Verslas

Lietuva šiemet pasauliui prisistato be kiaulienos gaminių

Aktualu

Kauno autobusų stoties aikštelėje užsidegė automobilis, buvo evakuota šimtai keleivių

24sek

Prieš „Žalgirį“ – legendinis treneris, spindėjęs tarp titulų ir sekso skandalų

Aktualu

Policija ir vaiko teisių sargai ieško dingusios visos šeimos – trys vaikai nelanko mokyklos

Aktualu

Theresa May atsisako atmesti „Brexit“ be sutarties galimybę

Sportas

Airinės Palšytės varžovė: po dopingo bylos grįžusi 36 metų rusė šoka įspūdingai

15min iš Berlyno Verslas

G.Surplys tikisi, kad jau kitą savaitę atsinaujins lietuviškų kiaulių eksportas į Lenkiją

24sek

LKL teisėjai paaiškino, kodėl nubaustas Simas Jasaitis, pats susižeidęs labiau

Gazas

Rygos gatvėse nebus barstoma druska, ar tokiu pačiu keliu žengs ir Vilnius?

Vardai

Kultiniai „Sopranai“ grįžta: vietoj serialo – kino filmas apie mafijos šeimos priešistorę

Sportas

Tekvondo kovotoja bando atsigauti po bendražygio netekties

Aktualu

Didžiausia užsieniečių bendruomenė Lietuvoje – ukrainiečiai

Aktualu

Kolumbijos gynybos ministras: už sprogimą policijos akademijoje atsakingi ELN sukilėliai

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:15
01:52
01:07

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką