Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 22d. 10:35

Lietuviški dokumentiniai ir vaidybiniai filmai – jau internete

Šeima žiūri televizorių
123RF.com nuotr. / Šeima žiūri televizorių

Kažkada norėdami pasižiūrėti filmą keliaudavome į videoteką. Naujoms technologijoms iš kasdienybės išstūmus vaizdajuostes ne visi pamėgti filmai atsidūrė internete. Ir ne visi yra nemokami, o kai kuriuos surasti – labai sudėtinga.

Todėl dar 2013 metais Lietuvos centrinis valstybės archyvas sukūrė interneto svetainę www.e-kinas.lt. Taip buvo įgyvendintas projektas „Lietuvos dokumentinis kinas internete (e-kinas)“, o internete atsirado ir tapo lengvai prieinami 1945–1966 metais sukurti lietuviški dokumentiniai filmai.

Tačiau, natūralu, kad žmonės nori matyti ir vėlesnių metų dokumentinius filmus, taip pat ir vaidybinius filmus.

Lietuvos centrinio valstybės archyvo direktoriaus pavaduotoja Valerija Jusevičiūtė sako, kad dalis archyve saugomų filmų yra įrašyti techniškai pasenusiose ir jau beveik nebenaudojamose VHS formato vaizdajuostėse.

Archyvas neturi techninės ir programinės įrangos, reikalingos, norint šiuos filmus pritaikyti šiuolaikinėms technologijos, leidžiančioms juos peržiūrėti. Kai kuriems iš jų jau būtinas skaitmeninis restauravimas. Įrašus reikia apdoroti, kad jie galėtų būti pateikiami interneto svetainėje ir jų kopijos būtų saugomos naujais didelės raiškos formatais.

„Reikėtų patobulinti ir e-kinas sistemą. Joje saugomas turinys šiuo metu pasiekiamas tik svetainėje www.e-kinas.lt, bet jo negalima pasiekti mobiliaisiais įrenginiais. Nepaisant ir kiek ribotų techninių galimybių pasiekti svetainės turinį, ir gana riboto joje esančių filmų skaičiaus, portalas yra lankomas ir populiarus. Jo lankytojų skaičius jau peržengė du milijonus, kiekvieną mėnesį sulaukiama beveik 37 tūkstančių peržiūrų. Todėl galima drąsiai teigti, kad jis yra ir įdomus, ir reikalingas. Juk senųjų videotekų nebėra, ir bene vienintelė vieta, kur galima surasti norimą filmą – internetas“, – pasakoja V. Jusevičiūtė.

Filmai – ir regos ar klausos negalią turintiems

Atverti visuomenei šį kino lobyną nėra paprasta. Tam reikia ir lėšų, ir laiko, ir naujos įrangos bei su ja dirbančių specialistų. Taigi atsiradus galimybei pasinaudoti Europos Sąjungos fondų investicijomis, archyvas imasi naujo trejų metų trukmės projekto – informacinės sistemos E-KINAS modernizavimo ir plėtros. Šiam tikslui numatyta beveik 3 mln. eurų Europos regioninės plėtros fondo lėšų.

Tobulinant sistemą E-KINAS numatoma sukurti naujų elektroninių paslaugų, įsteigti nacionalinį audiovizualinio paveldo skaitmeninimo centrą. Tai bus naudinga visiems besidomintiems lietuvišku kinu, taip pat mokytojams ir moksleiviams, kūrybinių industrijų atstovams.

V. Jusevičiūtė žada, kad bus sukurtos šešios naujos ir modernizuotos dvi jau esamos elektroninės paslaugos: „E-kinas.lt portalas bus papildytas nauju skaitmenintu turiniu, o visomis jame esančiomis elektroninėmis paslaugomis bus galima naudotis ir jungiantis mobiliaisiais įrenginiais. Visas turinys bus pritaikytas vartotojams, turintiems regėjimo ir klausos negalią. Svarbu, kad pagaliau bus sukurtas nacionalinis audiovizualinio paveldo skaitmeninimo centras, kuris koordinuos Lietuvos audiovizualinio paveldo skaitmeninimo, išsaugojimo darbus. Jo darbuotojai užtikrins, kad visas turinys būtų prieinamas internete.“

Senųjų videotekų nebėra, ir bene vienintelė vieta, kur galima surasti norimą filmą – internetas

Įgyvendinus šį projektą, portale e-kinas.lt mokytojai galės pasirinkti jiems aktualią įdomią medžiagą ir ją panaudoti per pamokas. Tai daryti bus itin patogu, nes portalo lankytojai galės pasirinkti reikiamas ištraukas, jas žymėti, formuoti asmenines galerijas. Tikimasi, kad tokia vaizdinė medžiaga galės paįvairinti daugelį pamokų: lietuvių kalbos, istorijos, pilietiškumo ugdymo, geografijos, muzikos, dorinio ugdymo, dailės, užsienio kalbų, ekonomikos, biologijos, etnokultūros.

Be to, e-kinas.lt turiniu bus galima naudotis ir rengiant įvairias parodas ar ruošiant paskaitas.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką