Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 10d. 08:57 , atnaujinta: 2018 sausio 10d. 15:54

Lukiškių aikštė atnaujinta pažeidžiant įstatymus: Viešųjų pirkimų tarnyba kreipsis į teismą

Atidaryta rekonstruota Lukiškių aikštė
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Atidaryta rekonstruota Lukiškių aikštė

Kol tebeverda ginčai, koks monumentas turėtų stovėti Lukiškių aikštėje, Vilniaus savivaldybei teisme teks aiškintis dėl jos rekonstrukcijos. Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) po atlikto tyrimo nustatė, kad rekonstrukcija įvyko pažeidžiant įstatymus. Todėl VPT nusprendė kreiptis į teismą ginant viešąjį interesą. Savivaldybei gresia bauda.

Savivaldybė žinojo, kad reikės papildomų darbų rekonstruojant aikštę, sukūrė tokią situaciją, kad reiktų darbus pirkti iš rangovo, todėl elgėsi neskaidriai, nutarė VPT. Dėl tol savivaldybei teks atsakyti teisme.

Be to, tarnybos ekspertai paskaičiavo, kad jeigu aikštė būtų rekonstruota už ES paramos lėšas, dėl pažeidimų reiktų grąžinti 651 tūkstantį eurų.

Neturėjo jokios vizijos?

„Vilniaus miesto savivaldybės administracija, nepaisant eilės anksčiau vykusių projektų konkursų, neturėjo aiškios vizijos, kaip Lukiškių aikštė turėtų atrodyti“, – skelbiama VPT pranešime. Savivaldybė kaltinama tuo, kad jai priklausanti „Vilniaus vystymo kompanija“ pati sukūrė situaciją, kad reikėtų pirkti papildomus darbus iš rangovo.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Atidaryta rekonstruota Lukiškių aikštė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Atidaryta rekonstruota Lukiškių aikštė

„Ardomos plytelės, nors lietaus nutekamųjų sistemų nebuvo suplanuota. Ištiesti elektros kabeliai, kai nėra šviestuvų. Taigi viskas buvo užprogramuota taip, kad reikėtų papildomų pirkimų“, – 15min sakė VPT Projektų administravimo ir ekspertinio vertinimo skyriaus vedėja Jovita Petkuvienė.

Pasak jos, pati savivaldybė žinojo, kad reikės papildomų darbų. Ir taip, anot tarnybos, buvo pažeistas skaidrumo principas. Kitaip tariant, vykdant papildomus darbus daugiau nereikia skelbti jokių konkursų, o tuos darbus vykdo jau anksčiau atrinktas rangovas už sutartą kainą. Tokiu atveju bendras projekto biudžetas gali gerokai išsipūsti.

„Nors savivaldybė skelbia, kad Lukiškių aikštės projekto vertė yra 3-4 milijonai eurų, bet mes to pasakyti negalime, nes nėra aišku“, – sakė J.Petkuvienė.

Daugiau konkursų neskelbė

Pagrindinė Lukiškių aikštės rekonstrukcijos sutartis, kurios vertė viršija 2 milijonus eurų, 2016 m. kovo 1 dieną pasirašyta su įmonių grupe, kurioje buvo UAB „Infes“, UAB „Ekstra statyba“ ir UAB „Pamario restauratorius".

Tačiau paaiškėjo, kad reikės papildomų darbų, tad neskelbiamų derybų būdu buvo vykdomi papildomi pirkimai. Tas labiausiai ir užkliuvo VPT.

VPT mano, kad skelbiant papildomus darbus, nusižengiama skaidrumui, nes darbus atlieka tie patys rangovai, savotiškai diktuodami ir savo kainas. Savivaldybė neskelbė konkursų papildomiems darbams.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Atidaryta rekonstruota Lukiškių aikštė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Atidaryta rekonstruota Lukiškių aikštė

„Pirmojo aikštės darbų pirkimo dokumentuose buvo nurodyti tik preliminarūs dangų bei kai kurių kitų paviršiaus darbų kiekiai. Nežinia – sąmoningai ar ne į pirkimo objektą neįtraukti požeminių komunikacijų įrengimo darbai, nors tą buvo privalu numatyti“, – skelbiama išvadose.

Papildomi darbai kainavo beveik 500 tūkstančių eurų. Tačiau teigiama, kad sumos dar negalutinės, nes aikštės rekonstrukcija dar nėra baigta.

Įstatymą pažeidė visos sutartys

Iš viso VPT išnagrinėjo tris Vilniaus savivaldybės vykdytų Lukiškių aikštės sutvarkymo darbų viešųjų pirkimų sutartis. Visos jos, anot tarnybos, vykdytos pažeidžiant Viešųjų pirkimų įstatymą.

Taip pat Tarnyba nustatė, kad rangovas į darbų atlikimą įtraukė pasiūlyme nenurodytus subrangovus. Sutarties vykdymo metu buvo priimtas sprendimas stabdyti darbus ir dalį požeminių komunikacijų pirkti papildomai.

Todėl 2017 m. sausio 17 d. savivaldybė sudarė antrą beveik 31 tūkst. eurų vertės sutartį su UAB „Infes“ dėl Lukiškių aikštės elektros apšvietimo kabelių klojimo darbų vykdymo. Tarnyba nustatė, kad, vykdant antrąją sutartį, rangovas savo civilinės atsakomybės draudimą pateikė pavėlavęs keturis mėnesius, darbų atlikimo pradžią taip pat nukėlė keturis mėnesius, taip buvo pažeistos sutarties nuostatos.

Pavyzdžiui, savivaldybės įmonė „Grinda“ aikštės apželdinimo paslaugas pirko iš UAB „Stebulė“, nors galėjo tai padaryti pagrindinis rangovas. Apšvietimo sistemą parengė UAB „Korgas“, nors iš dokumentų matyti, kad darbus pavesta atlikti savivaldybės įmonei „Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklai“.

Savivaldybės departamento direktorius Virginijus Pauža informavo VPT, kad darbai perduoti pagal paslaugų teikimo sutartis. Tačiau VPT nematė sutarčių.

Beje, lapkričio 23 dieną Vilniaus vicemeras Linas Kvedaravičius viešai padėkojo savivaldybės įmonėms ir jų darbuotojams už darbus rekonstruojant Lukiškių aikštę.

Pirkta tik dalis darbų

„Lukiškių aikštės sutvarkymo darbų pirkimui tinkamai nepasiruošta. Vilniaus miesto savivaldybės administracija, nepaisant eilės anksčiau vykusių projektų konkursų, neturėjo aiškios vizijos, kaip Lukiškių aikštė turėtų atrodyti“, – skelbiama pranešime.

„Keista, kad paskelbus pirmąjį pirkimą nebuvo gauta kitų tiekėjų skundų, jog perkama tik dalis darbų, nors akivaizdu, kad papildomų darbų pirkimas buvo iš anksto užprogramuotas“, – teigia Viešųjų pirkimų tarnybos atstovė.

Gindama viešąjį interesą, VPT skelbia, kad kreipsis į teismą.

R.Šimašius: Lukiškių aikštės tvarkymo viešieji pirkimai buvo teisėti

Anot BNS, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius tikina, kad visos pirkimų procedūros buvo atliekamos teisėtai, tačiau žada įvertinti VPT priekaištus.

„Ar nebuvo kažkokių pažeidimų kažkokiose detalėse, neabejotinai reikės panagrinėti mums patiems, išsiaiškinti, ir jeigu buvo kažkas, tada iškils atsakomybės klausimas. Jei tai yra tik bandymas pasiknebinėti, paieškoti kažko, ko nebuvo, tai tada bus kitas vertinimas. Aš mačiau, kad buvo labai daug žmonių (siekiančių – BNS), kad aikštė neatsirastų laiku, tai džiaugiuosi, kad ji atsirado“, – žurnalistams trečiadienį teigė R.Šimašius.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Remigijus Šimašius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Remigijus Šimašius

Jis pripažįsta, kad aikštė turėjo būti tvarkoma vienu etapu, tačiau dėl nepakankamų lėšų darbai buvo išskaidyti į tris etapus, o tai apsunkino procedūras.

„Kai vienas etapas virto į tris, natūralu, kad galėjo būti kažkokių niuansų būti, kurie pasirodė įdomūs Viešųjų pirkimų tarnybai. O kas buvo atlikta – negaliu dabar komentuoti, bet dalis darbų atlikta pagal savivaldybės iš anksto patvirtintus įkainius, pačios savivaldybės įmonės, „Grindos“, o dalis – pagal viešuosius pirkimus tiems darbams“, – aiškino R.Šimašius.

Komentarą pateikė ir savivaldybė. "Papildomų darbų pirkimas buvo vykdomas griežtai laikantis Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimų, perkančiosios organizacijos planai įsigyti papildomų darbų atskiru pirkimu buvo aiškiai numatyta sutartyje, kuri buvo pirkimo dokumentų sudėtinė dalis.

Užsakovui dalį darbų buvo naudingiau pirkti iš to paties rangovo, nes be jų negalima užbaigti Lukiškių aikštės rekonstrukcijos rangos sutarties vykdymo, papildomi darbai technologiškai neatsiejami nuo Sutartyje numatytų darbų. Tuo atveju, jei rekonstrukcijos darbus vykdytų keli rangovai, eksploatacinio laikotarpio metu galimai kiltų ginčai dėl atsakomybės, nustačius defektus. Vykdant pirkimą buvo vertinami darbų įkainiai, lyginami su rinkos kainomis", – skelbiama komentare.

Projekto sąmata – 3,7 mln. eurų, lėšas darbams skyrė Lietuvos Vyriausybė. Dar papildomą apie 1 mln. eurų savivaldybė skyrė aikštės prieigų sutvarkymui.

Jei tai būtų ES projektas

VPT taip pat paskaičiavo, kas atsitiktų, jei Lukiškių aikštė būtų rekonstruota už ES paramos lėšas. Tokiu atveju, pasak tarnybos specialistų, dėl netinkamo papildomų darbų pirkimo tektų grąžinti 25 proc. sumos. O tai, paskaičiavo VPT, siektų 651 tūkst. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Gulintis autostradoje vairuotojas meldė pagalbos ir buvo priblokštas greitosios operatorių sprendimų

Interviu Aktualu

Kauno savivaldybę į Panevėžį iškeitęs G.Petrauskas: „Nenoriu žaisti politikos žaidimo“

Aktualu

Išskirtinėje Klaipėdos vietoje benamis surentė ir nuomoja apartamentus varguoliams

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ finalininkė Dovilė Rostovskytė: „Dėl savo išvaizdos negalėjau įsidarbinti teatre“

„Ginčas“: ar pasiteisino Luko Lekavičiaus sprendimas palikti „Žalgirį“?

Aktualu

Dėl grasinimų D.Šakalienei – kreipimasis į prokuratūrą

Aktualu

Pravieniškėse izoliuoti „bachūrai“ ir „vierchai“: perkelti į kamerinio tipo patalpas

Aktualu

Žiniasklaida: Jungtinė Karalystė ir ES pasiekė susitarimą dėl „Brexit“

Vitaminai sielai. A.Kriščiūnas išdavė paslaptį, koks klausimas kas vakarą gali pakeisti gyvenimą

Tiesiogiai 24sek

Grupės lyderio iššūkis: „Rytas“ – „Uniks“

Pasaulis kišenėje

Tarpkultūrinis įsivaikinimas: kai motina dėl vaiko nukeliauja tūkstančius kilometrų

Aktualu

J.Petrauskienė apie rezultatus įvedus etatinį: kai kur mokyklos – rinkimų „įkaitės“

Vardai

Naomi Campbell kalėdinėje fotosesijoje įsiamžino su 67-erių mama: atrodo tarsi bendraamžės

Gazas

Kodėl policijos automobiliai naudoja mėlynas ir raudonas šviesas?

Gazas

7 patarimai: kaip paruošti automobilį žiemai ir ką daryti, kad plaudami nepažeistumėte dažų?

Vardai

Ieva Zasimauskaitė atšaukė „Eurovision afterparty“: „Matyt, esu per jauna organizuoti koncertus“

Vardai

Monika Šedžiuvienė jau pasvajoja apie vestuves su nauja meile: „Sakė pasipirš, kai išsiskirsiu“

Verslas

Nuo 2019 metų kovo brangs degtinė, nes 10 proc. žadama padidinti akcizus

Aktualu

E.Macrono pėdomis: A.Merkel irgi paragino kurti Europos armiją

Sportas

Tautų lygos rungtynėse su Lietuva – Europos legendos sūnaus debiutas

Naujienos

Gyvenimas

Gulintis autostradoje vairuotojas meldė pagalbos ir buvo priblokštas greitosios operatorių sprendimų

Interviu Aktualu

Kauno savivaldybę į Panevėžį iškeitęs G.Petrauskas: „Nenoriu žaisti politikos žaidimo“

Aktualu

Išskirtinėje Klaipėdos vietoje benamis surentė ir nuomoja apartamentus varguoliams

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ finalininkė Dovilė Rostovskytė: „Dėl savo išvaizdos negalėjau įsidarbinti teatre“

„Ginčas“: ar pasiteisino Luko Lekavičiaus sprendimas palikti „Žalgirį“?

Aktualu

Dėl grasinimų D.Šakalienei – kreipimasis į prokuratūrą

Aktualu

Pravieniškėse izoliuoti „bachūrai“ ir „vierchai“: perkelti į kamerinio tipo patalpas

Aktualu

Žiniasklaida: Jungtinė Karalystė ir ES pasiekė susitarimą dėl „Brexit“

Vitaminai sielai. A.Kriščiūnas išdavė paslaptį, koks klausimas kas vakarą gali pakeisti gyvenimą

Tiesiogiai 24sek

Grupės lyderio iššūkis: „Rytas“ – „Uniks“

Pasaulis kišenėje

Tarpkultūrinis įsivaikinimas: kai motina dėl vaiko nukeliauja tūkstančius kilometrų

Aktualu

J.Petrauskienė apie rezultatus įvedus etatinį: kai kur mokyklos – rinkimų „įkaitės“

Vardai

Naomi Campbell kalėdinėje fotosesijoje įsiamžino su 67-erių mama: atrodo tarsi bendraamžės

Gazas

Kodėl policijos automobiliai naudoja mėlynas ir raudonas šviesas?

Gazas

7 patarimai: kaip paruošti automobilį žiemai ir ką daryti, kad plaudami nepažeistumėte dažų?

Vardai

Ieva Zasimauskaitė atšaukė „Eurovision afterparty“: „Matyt, esu per jauna organizuoti koncertus“

Vardai

Monika Šedžiuvienė jau pasvajoja apie vestuves su nauja meile: „Sakė pasipirš, kai išsiskirsiu“

Verslas

Nuo 2019 metų kovo brangs degtinė, nes 10 proc. žadama padidinti akcizus

Aktualu

E.Macrono pėdomis: A.Merkel irgi paragino kurti Europos armiją

Sportas

Tautų lygos rungtynėse su Lietuva – Europos legendos sūnaus debiutas

Vardai

Ypatingos

04:06
09:17

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką