Sportas gyvai
2019 01 04 /11:43

M.Jurgilas: naujais finansų rinkų dalyviais reikia džiaugtis – dėl jų varžomės su Liuksemburgu

Kilus abejonių dėl naujų finansų rinkos dalyvių, Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas paaiškino, kad naujų specializuotų bankų licencijas išduoda visą euro zoną prižiūrintis Europos centrinis bankas, įvertinęs rizikas visai finansų sistemai. Ir bankų priežiūra yra gerokai griežtesnė, nei, pvz., mokėjimo įstaigų, nors teikiamos paslaugos gali būti panašios.
Marius Jurgilas
Marius Jurgilas / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

15min jau rašė, kad britų dienraščio „The Guardian“ pinigų skyriaus redaktoriui Patrickui Collinsonui užkliuvo Lietuvos banko sprendimas suteikti startuoliui „Revolut“ specializuoto banko licenciją. Jis įžvelgia kad Lietuvoje, kaip Islandijoje, gali kilti didelė bankų krizė.

Žiniasklaidoje buvo skelbiama, kad Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas dėl „Revolut“ veiklos gali kreiptis į Valstybės saugumo departamentą, į Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą.

Tačiau anot M.Jurgilo, šiuo metu daug stiprių rinkos dalyvių, veikiančių Didžiojoje Britanijoje, baiminasi kietojo pasitraukimo iš ES scenarijaus, todėl dairosi kitų jurisdikcijų pačioje ES, kur galėtų perkelti veiklą. Tokiu atveju, įvykus „Brexit“, finansinių paslaugų kompanijos galėtų nenutrūkstamai teikti paslaugas ES teritorijoje.

„Konkrečiu vienos rinkos dalyvio atžvilgiu, jis veikia per kelias jurisdikcijas ir ne paslaptis, kad į Lietuvą ateina daug interesantų, kurie domisi galimybe išlaikyti prieigą prie ES šalių įvykus „Brexit“. Ką reiškia „Brexit“ – kietasis „Brexit“ reiškia, kad finansų institucijos, licencijuotos bet kurioje ES šalyje, nebegalės teikti paslaugų Anglijoje. Ir atvirkščiai – kurios licencijuotos Anglijoje, nebegalės paslaugų teikti ES. Yra įstaigų, kurios veikia ir Angilijoje, ir Lietuvoje“, – pastebėjo M.Jurgilas.

Anot jo, kaip tik turėtų džiuginti, kai įmonės, siekdamos išlaikyti prieigą prie klientų ES pasirenka Lietuvą – dėl investicijų varžosi Liuksemburgas, Prancūzija, Vokietija, ar kiti finansų centrai Europoje.

„Revolut“ Lietuvoje įgijo dvi licencijas, tačiau pagal jas šiuo metu tiesioginės veiklos dar netgi nevykdo. Elektroninių pinigų licencija leidžia teikti paskolas tik iš nuosavų lėšų.

„Bankas gali priimti indėlius ir perskolinti juos kreditu. Dėl to, taip, tai yra rizikingesnė veikla, tačiau ji yra griežčiau prižiūrima“, – sako M.Jurgilas.

„Pagal tas apimtis, kurios yra mums žinomos, nėra jokių sisteminių rizikų, kurias naujai pradėję veikti bankai Lietuvoje šiuo metu kelia. Ypatingai dėl to, kad vienas iš trijų bankų net nepradėjo veiklos Lietuvoje, tai rizikų jokių ir negali būti“, - sako M.Jurgilas.

Anot jo, šiuo metu bankines licencijos išduodamos visos euro zonos mastu – jas išduoda Europos centrinis bankas (ECB), įvertinęs grėsmes visai finansų sistemai.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Marius Jurgilas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Marius Jurgilas

„Bankinę licenciją išduoda vieningas priežiūros mechanizmas, kurio narė yra ir Lietuva – tai ECB. Kiekvienas nacionalinis bankas rengia medžiagą, bet sprendimą priima bendras europinis mechanizmas. Tai svarbus momentas, kuris pasako, kad banko modelis neturi kelti rizikos Europos finansų sistemai“, – sako M.Jurgilas.

Jis paaiškino, kad visi bankai privalo savo veiklos riziką padengti akcininkų nuosavybe – kapitalu. Bet koks steigiamas specializuotas bankas turi įnešti mažiausiai vieną milijoną eurų, o tuomet, pradėjęs veiklą, jo kapitalo pakankamumas siekia dalį nuo veiklos apimties.

„Specializuoto banko veiklos mastas – jis ribotas. Toks bankas negali vykdyti sudėtingų bankinių funkcijų, tokių kaip investavimas ir konsultavimas dėl investicinių produktų. Jis gali teikti indėlius, paskolas, būsto paskolas – tas paslaugas, kurias atliekame kas dieną“, – aiškino M.Jurgilas.

Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas teigė, kad reikia atskirti finansinių paslaugų licencijų rūšis, o jų yra trys, nuo licencijos priklauso ir veiklos rizikingumas bei priežiūra.

„Kas yra bankinė veikla, kas yra elektroninių pinigų įstaiga ir kas yra mokėjimų įstaiga – tai yra trys skirtingos veiklos formos, kaip gali veikti finansinė institucija“, – sako M.Jurgilas ir pažymi, kad net turint skirtingas licencijas, paslaugos gali būti panašios.

Jis akcentavo, kad euro zona ieško sprendimų pereiti prie bendro indėlių draudimo ir bankinės sąjungos, kadangi šiuo metu indėlių draudimas užtikrinamas nacionaliniu lygmeniu.

Praėjusiais metais Lietuvos bankas išdavė tris specializuoto banko licencijas ir vertina dar keturis prašymus. Tokią licenciją Lietuvoje jau gavo finansinių technologijų startuolis „Revolut“, didžiausia šalies kredito unija „Mano unija“, o taip pat UAB „European Merchant“, kuri yra „Akce“ įmonių grupės bendrovė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Geriausia investicija – rūpinimasis savo sveikata
Reklama
Leiskite sau pasijusti geriau
Reklama
„Huawei Watch Fit 3“ – laikrodis, skatinantis pozityvius sveikatos įpročius
Reklama
Pekla ar gyvybės pradžia? Atskleidė, kaip kiekvienas grožio entuziastas gali prisidėti prie pelkių išsaugojimo
Užsisakykite
15min naujienlaiškius