Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugpjūčio 16d. 17:35

„Mamuko“ košių gamyba atnaujinta, tačiau įmonės perspektyvos lieka miglotos

Spaudos konferencijos akimirka
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Spaudos konferencijos akimirka

„Mamuko“ košes gaminančios UAB „Biogami“ veikla buvo atnaujinta po 5 mėnesius vykusių procedūrų – Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) patikino, kad anksčiau nustatyti trūkumai pašalinti: dokumentai tvarkingi, o košės nebėra „neskanios“. Įmonės vadovas kalba, kad dėl didelių nuostolių gali tekti atsisakyti gamyklos statybos.

UAB „Biogami“ veikla buvo sustabdyta šiemet vasario 28 d., o rugpjūčio 3 dieną įmonei vėl leista veikti. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba sako, kad pirmą kartą praktikoje taip ilgai buvo sustabdyta įmonės veikla.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Šarūnas Stumbrys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Šarūnas Stumbrys

„Pradėjom dirbti, pagaliau mus paleido. Dar likusi viena teismo byla dėl tokio įmonės uždarymo, tačiau nežinau, galbūt ieškinį atsiimsime. Žinote, įmonę uždarė dėl trūkumų, tačiau tie trūkumai jau vasarį buvo pašalinti. Negali uždaryti bet kaip. Penkis mėnesius mes iš tiesų tik susirašinėjome su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba“, – sako UAB „Biogami“ direktorius Šarūnas Stumbrys.

Įmonės vadovas kalba, kad patirti nuostoliai yra itin dideli, dėl to įmonei gali tekti atsisakyti planų statyti gamyklą, į kurią buvo planuota investuoti apie 4 milijonus eurų.

Rugpjūčio 20 d. įmonė šiai gamyklai užsitikrino 719 tūkst. eurų ES paramą. Tiesa, pati paraiška dėl paramos pateikta jau tuomet, kai įmonė buvo sustabdyta – kovo 10 d.

„Kitą savaitę labai rimtai svarstysime, ar imsimės tų planų. Kaip maža įmonė, patyrėme milžiniškų nuostolių. Nežinau, ar tik neteks visko atsisakyti, įmonė šiuo metu tikrai yra labai sunkioje situacijoje. Nedirbome pusę metų“, – sako Š.Stumbrys.

Pasak jo, „Biogami“ apyvarta per metus siekdavo apie 300 tūkst. eurų, todėl įmonė neteko kone pusę šios sumos.

„Mes turime atlikę begalę nepriklausomų tyrimų tų produktų, dėl kurių įmonės veikla buvo sustabdyta, buvo padaryti arbitražiniai mėginiai. Bet institucijos sprendimas yra, kad mūsų košė neskani. Mes turime rezultatus, kad viskas yra gerai, tad ir kyla abejonių. Kaip gali būti, kad nepriklausomi tyrėjai sako, jog košė ideali, žaliava sterili, ir viskas gerai“, – apmaudo neslepia vadovas.

VMVT: buvę trūkumai pašalinti

VMVT Vilniaus padalinio vadovė Vaida Barkovskienė 15min informavo, kad įmonės veikla atnaujinta tuomet, kai buvo pašalinti visi rasti trūkumai. Ji nuramino, kad „Mamuko“ košės buvo saugios, tik „nekokybiškos“.

„Tai buvo ilgas laiko tarpas, pirmą kartą mūsų praktikoje tiek laiko įmonė buvo sustabdyta. Bet per visą laiką bendravome su įmone, ji teikė dokumentus, taisė įvairias savikontrolės procedūras, na ir galiausiai pasiekėme tą etapą, kai visi trūkumai buvo pašalinti ir įmonės veikla atnaujinta“, – sako V.Barkovskienė.

Ji aiškina, kad „blogų kruopų“ valgiusiems vartotojams nieko blogo negalėjo atsitikti.

„Produkcija buvo saugi, tik ji buvo nekokybiška: ji buvo karti, bet buvo saugi. Ar ji ir ateityje bus saugi, tai priklausys nuo įmonės, kuri turi užtikrinti, kad jos gaminami ir į rinką tiekiami produktai atitiktų teisės aktų reikalavimus – būtų kokybiški ir saugūs. Manau, kad taip ir bus“, – patikina V.Barkovskienė.

Ji vardija daug priežasčių, lėmusių įmonės veiklos stabdymą.

„Pagrindas sustabdymui buvo tas, kad įmonėje nebuvo pilnai užtikrinamas gaminamų maisto produktų, skirtų kūdikių ir mažų vaikų mitybai, naudojamų žaliavų atsekamumas – tai yra patikrinimų metu ir paprašius raštu nebuvo pateikti kai kurių žaliavų įsigijimo dokumentai. Ne visi, bet kai kurie. Gamybos aktuose buvo trūkumų – nebuvo nurodyti tinkamumo vartoti terminai, dėl to buvo neįmanoma atsekti produkto“, – sako V.Barkovskienė.

Ji mini ir kitą priežastį – nustatyta, kad produktų tinkamumo vartoti terminai buvo nustatomi neatsižvelgiant į žaliavos kokybės saugos rodiklius.

Shutterstock nuotr./Grikių kruopos.
Shutterstock nuotr./Grikių kruopos.

„Taip pat nustatėm, kad buvo vykdomos tam tikros procedūros, pavyzdžiui, ozonavimas, jis buvo neaprašytas savikontrolės procedūrose. Na ir, be abejo, veikla sustabdyta dėl produktų, kurių kokybė neatitiko reikalavimų – nustatyta, kad kruopos buvo nebūdingo skonio, t. y. jautėsi kartumas. Tam, kad būtų užtikrinamas visų teisės aktų laikymasis, buvo sustabdyta įmonės veikla“, – aiškina V.Barkovskienė.

Sustabdžius veiklą prekyba tebevyko

15min pasiekė skaitytojos laiškas, kuriame ji piktinasi, kad net ir po veiklos sustabdymo „Mamuko“ košių buvo galima laisvai įsigyti Lenkijoje. Tą liudija ir nuorodos Lenkijos internetinėse parduotuvėse.

„Iki dabar Lietuvos prekybos centruose dalies „Mamuko“ produktų buvo draudžiama pardavinėti, o kadangi gamyba buvo sustabdyta, lentynos vis tuštėjo. Deja, Lenkijoje visi „Mamuko“ produktai visą tą laiką buvo drąsiai pardavinėjami ir tai daroma iki šiol – tai negi gamyba, nors ir buvo sustabdyta, nesustojo?“ – teiraujasi skaitytoja.

VMVT paaiškino, kad sustabdžius įmonės veiklą įmonė iš gamybos patalpų negali vykdyti jokių pardavimų.

„Galbūt Lenkijoje produkcija buvo pardavinėjama, mes šito fakto nežinome, Lenkijos rinkos mes nekontroliuojame. Kadangi košės galioja ilgai – metus – gali būti, kad Lenkijos rinka buvo užpildyta iki sprendimo priėmimo ir tą laiką prekyba vyko. Kai veikla stabdoma, įmonė iš savo gamybos subjekto nieko išvežti ir parduoti negalėjo. Bet niekas nedraudė realizuoti jau išvežtos produkcijos“, – sako V.Barkovskienė.

Anot jos, nekokybiškus produktus įmonė turi pati atšaukti iš rinkos, kaip tai buvo daroma Lietuvoje.

„Nežinau kaip buvo Lenkijoje. Jei tai būtų nesaugūs produktai, tam būtų naudojama skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistema, taip būtų informuota visa Europa. Tačiau čia buvo gaminio kokybės neatitikimai, gamintojas pats turėjo atšaukti produktą iš rinkos ir kitų Europos šalių narių“, – sako V.Barkovskienė.

„Biogami“ vadovas Š.Stumbrys 15min patikino, kad prekių likučiai prekybininkų buvo pardavinėjami ir Lietuvoje, ir Lenkijoje, nes tai nebuvo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką