Dabar populiaru
Publikuota: 2013 vasario 5d. 20:57

Milijardierius Billas Gatesas rado sprendimą visoms pasaulio problemoms

Vienas iš „Microsoft“ įkūrėjų Billas Gatesas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Vienas iš „Microsoft“ įkūrėjų Billas Gatesas

Kurdami geresnį pasaulį XXI amžiuje, galime daug pasimokyti iš pramonės perversmo. Atsakymas – garo variklis. Milijardieriaus Billo Gateso planą, kaip sutvarkyti pasaulį, publikuoja „The Wall Street Journal“.

Tam, kad garo energija būtų pakinkyta, reikėjo daug inovacijų, kaip rašo Williamas Rosenas knygoje „Galingiausia pasaulio idėja“ („The Most Powerful Idea in the World“). Viena svarbiausių naujovių – naujas būdas matuoti variklio naudingumą ir mikrometras, skirtas matuoti itin mažiems atstumams.

W.Roseno teigimu, tokie matavimo įrankiai leido išradėjams išsiaškinti, ar jų dizaino pakeitimai iš tiesų tobulina išradimą (didina galingumą ir mažina anglies poreikį). Tai yra svarbi pamoka: be preciziško matavimo rezultatų, grįžtamojo ryšio, išradimas yra pasmerktas būti retas ir nepastovus. Priešingu atveju, išradimas tampa kasdieniškas, įprastas.

Pastaraisiais metais supratau, kaip svarbu matuoti žmonijos gyvenimo kokybę tam, kad ji gerėtų. Jei sugalvoji tikslą ir išsiaiškini, kokiais rodikliais matuojamas progresas, gali pasiekti neįtikėtinų rezultatų.

Tai yra patys pagrindai. Tačiau nustebtumėte, kaip dažnai pagrindinių taisyklių žmonės nesuvokia. Istoriškai humanitarinė pagalba matuota pagal tai, kiek pinigų į ją investuota, tačiau ne pagal tai, kokį rezultatą padėjo pasiekti tokia pagalba.

Inovacija – nauja vakcina arba patobulinta sėkla – negali pasiekti rezultato, jei nepasiekia žmonių, kurie gali iš naujovės turėti naudos. Mums reikia naujų matavimo, vertinimo būdų siekiant rasti efektyvesnių būdų tiekti priemones ir paslaugas klinikoms, šeimoms, fermoms, mokyklos.

Jei sugalvoji tikslą ir išsiaškini, kokiais rodikliais matuojamas progresas, gali pasiekti neįtikėtinų rezultatų, – tikina B.Gatesas.

Aš radau daug pavyzdžių, kaip matavimas lemia pagerėjimą – nuo mokyklos Kolorade iki sveikatos priežiūros punkto kaimiškoje Etiopijoje.

Viena didžiausių sėkmės istorijų, lėmusių globalius pasikeitimus, yra Jungtinių Tautų 2000 metais pasirašytas susitarimas. Tūkstantmečio vystymosi tikslai, paremti 189 tautų, nustatė 2015 metus kaip terminą, iki kada atitinkamai turi pasikeisti sveikatos apsaugos, švietimo sistemos, bazinės pajamos. Daug kas galvojo, kad susitarimas bus įsegtas į bylas ir pamirštas, kaip kad buvo pamiršti daugelis Jungtinių Tautų nutarimų ar oficialių pareiškimų. Iki tol būta daug deklaracijų, kaip spręsti didžiausias problemas pasaulyje, tačiau trūko matavimo vienetų, nebuvo aišku, kaip matuoti progresą. Tuo metu tūkstantmečio tikslai aiškūs ir konkretūs, ten nustatyti aiškūs prioritetai.

Kai Etiopija pasirašė tūkstantmečio tikslų susitarimą 2000 metais, šalis išsikėlė ambicingus tikslus – suteikti pirminę sveikatos priežiūrą kiekvienam gyventojui. Nuspręsta vaikų mirtingumą sumažinti 66 proc. – šis konkretus skaičius ir turi parodyti, ar Etiopijai sekasi, ar ne. Etiopijos įsipareigojimas pritraukė donorų pinigų, kurie ir skirti sveikatos apsaugos sistemos tobulinimui.

Etiopijai padėjo Indijos valstija Kerala. Kartu pavyko pastatyti daug sveikatos priežiūros punktų – dabar jų šalyje yra apie 15 tūkst., ten dirba 34 tūkst. darbuotojų.

Kovą aš apsilankiau viename Etiopijos sveikatos priežiūros punktų, kur mačiau imunizacijos lenteles, maliarijos atvejus ir kitokią ant sienų pakabintą informaciją. Ši informacija yra sistemos dalis. Ji padeda pareigūnams išaiškinti, kokios priemonės veikia ir imtis atitinkamų veiksmų siekiant greičiau reaguoti į maliarijos ar tymų atvejus.

Sveikatos apsaugos darbuotojai daugumą paslaugų suteikia punktuose, tačiau taip pat namuose lanko sergančiuosiujs, besilaukiančias moteris. Jie įsitikina, kad kiekvieni namai turėtų izoliuotą lovą ligoniui, tualetą, šeimos nariai mokėtų suteikti pirmąją pagalbą, turėtų informacijos apie svarbiausius prevencijos dalykus. Visa tai yra pakankamai paprasta, visgi dramatiškai pagerino daugelio šalies gyventojų gyvenimus.

Pagalvokite apie jauną Etiopijos motiną. Sebsebila Nassir gimė 1990-aisiais, kai maždaug penktadalis Etiopijos vaikų nesulaukdavo penktojo gimtadienio. Du jos broliai mirė dar nesulaukę nė metukų. Tačiau Etiopijoje atsidarius sveikatos punktams, gyvenimas pradėjo keistis. Pernai Sebsebila pradėjo lauktis, ją nuolatos tikrino. Lapkričio pabaigoje ji nuvyko į sveikatos priežiūros centrą, kur akušerė padėjo jai visas ilgas 7 gimdymo valandas. Vos tik gimus jos mergaitei, mažytė buvo paskiepyta nuo tuberkuliozės ir poliomielito.

Pagal Etiopijos papročius, tėvai neskuba duoti vardų savo vaikams, nes dalis jų išgyvena vos kelias savaites. Kai gimė Sebsebilos mergaitė, ji taip pat laikėsi papročio ir kelias savaites savo dukrytės niekaip nevadino. Tik po to, kai šansai, kad ji išgyvens, padidėjo, ji pavadino mergaitę Amira (princesė).

Nuo 1990-ųjų vaikų mirtingumas sumažėjo 60 proc. ir taip priartėjo prie Etiopijos tūkstantmečio tikslo dviem trečdaliais sumažinti vaikų mirtingumą iki 2015-ųjų.

Galbūt pasaulis visiškai ir nepasieks savo tūkstantmečio tikslo, tačiau progresas jau ir dabar matomas: 1990-aisiais vaikų iki penkerių metų mirdavo apie 12 milijonų, o 2011 – jau vos 6,9 milijono nepaisant to, kad populiacija išaugo.
Kitą sėkmės istoriją galima pasakoti kalbant apie poliomielitą.  1988 metais sveikatos organizacijos visame pasaulyje nutarė išnaikinti poliomielitą. Dabar visame pasaulyje šia liga serga tik maždaug tūkstantis žmonių.

Tačiau atsikratyti paskutinių ligos židinių yra sunkiausia. Tam, kad sustabdytų infekcijos plitimą, sveikatos apsaugos darbuotojai turi vakcinuoti beveik visus vaikus iki 5 metų kelis kartus poliomielito paveiktuose kraštuose. Dabar tėra tik trys šalys, kuriose pasitaiko poliomielito atvejų: Nigerijoje, Pakistane ir Afganistane. Prieš ketverius metus lankiausi Nigerijoje ir bandžiau suprasti, kodėl iš ten sunku išguiti poliomielitą. Mačiau, kad sveikatos apsauga neveikia: mažiau nei pusė vaikų buvo skiepijami pastoviai. Problema buvo ta, kad daug mažų vietovių tiesiog nebuvo pažymėtos ranka pieštuose sveikatos apsaugos darbuotojų žemėlapiuose.

Stengdamiesi pataisyti situaciją, atsakingi darbuotojai vaikščiojo per visas rizikos zonas ir rado apie 3 tūkst. anksčiau praleistų bendruomenių.

Programoje taip pat naudojamasi aukštos rezoliucijos palydovinėmis nuotraukomis dar tikslesnio žemėlapio sukūrimui. Dabar vadybininkai lengviau randa skiepytojus. Taip pat yra stebimas jų maršrutas.

Aš tikiu, kad tokie metodai padės susidoroti su poliomielitu per artimiausius šešerius metus.

Matavimai taip pat lemia ir švietimo sistemos tobulėjimą.

Spalį aš Melinda sėdėjome tarp tuzino 12 klasės mokinių. Mary Ann Stavney, kalbų ir menų mokytoja, aiškino, kaip rašyti pasakojamuosius ne fantastinius kūrinius. Ji skatino mokinius, vaikščiojo aplink, padėjo jiems. Mes matėme, kodėl Mary yra gera mokytoja – mokytojoms meistrės vardas toje mokykloje skiriamas kaip svarbus įvertinimas.

Mūsų fondas rėmė projektą, skirtą sukurti geresnę vertinimo sistemą ir grįžtamąjį ryšį. Iš 3 tūkst. mokytojų surinkta informacija leido išskirti kelis matavimo vienetus, skirtus įvertinti mokytojų darbui.

Mokytojų vertinimai ne tik pateikia rezultatą, ber ir rekomendacijas, kaip taisyti trūkumus ir išnaudoti stiprybes. Mokytojai kasmet yra motyvuojami didesne alga, paremta mokinių pasiekimais.

Manau, kad geriausia, ką mes galime pakeisti švietimo sistemoje, tai sukurti kokybiškas, remiamas grįžtamojo ryšio mokytojams sistemas, kuriomis jie pasitikėtų.

Ir, žinoma, yra daug kitų sričių, kur matavimo vienetų įvedimas dramatiškai pakeistų situaciją.

Skurdžiose šalyse vis dar reikia geresnių priemonių sveikatos apsaugos sistemos efektyvumui įvertinti.

Žemės ūkyje reikėtų iškelti produktyvumo tikslą.

Jei turėčiau burtų lazdelę, išmatuočiau, kaip atvirumas tokios rizikoms kaip liga, infekcijos, prasta mityba, probleminiai nėštumai lemia vaiko potencialą, jo gebėjimą mokytis ir tarnauti visuomenei.

Skurdžiausiųjų gyvenimas per pastaruosius metus gerėjo greičiau nei bet kada anksčiau. Ir aš esu optimistas – manau, kad ateinantys 15 metų bus dar geresni.

Procesas, kurį apibūdinau – aiškių tikslų iškėlimas, vertinimo pasirinkimas, rezultatų vertinimas – padeda suteikti produktus, paslaugas, įrankius tiems, kuriems reikia. Remdamiesi garo variklio sėkme, mes galime pasiekti, kad tobulėjimas būtų įprastas procesas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką