Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 28d. 12:57 , Atnaujinta: 2019 gegužės 28d. 14:34

Darbdaviai nebesilaiko susitarimo: priešinasi 607 Eur minimaliam atlyginimui

Pristatyti naujosios serijos „Europa“ 100 ir 200 eurų banknotai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / pinigai

Trišalė taryba antrus metus iš eilės neįgali apsispręsti dėl minimalaus atlyginimo – šiemet suirutę kelia darbdavių atstovai, ėmę priešintis formulei, kuriai patys anksčiau pritarė. Vyriausybė ir profesinės sąjungos pritaria 607 eurų minimaliai mėnesinei algai (MMA) nuo kitų metų, o verslininkai laikėsi kategoriškos pozicijos – formulė bloga, augimas – per didelis ir siūlo 580 eurų.

Šiuo metu Lietuvoje nustatytas MMA siekia 555 eurus prieš mokesčius, arba apie 396 eurus į rankas.

Trišalė taryba anksčiau sutarė MMA nustatyti pagal formulę – minimumas turėtų siekti 45–50 proc. vidutinės algos (VDU), o konkretus procentas būtų taikomas pagal keturių didžiausią MMA ir VDU santykį turinčių ES šalių vidurkį.

Šiemet Lietuvos bankas (LB) jau apskaičiavo, kad kitąmet pagal formulę apskaičiuotas MMA galėtų siekti 607 eurus (426 Eur į rankas).

Tačiau šiai formulei staiga ėmė nebepritarti darbdavių atstovai, ieškodami spragų skaičiavimuose, kuriems patys pritarė anksčiau.

Ir pernai matematika buvo sudėtinga – verslo, profesinių sąjungų ir Vyriausybės atstovų skaičiavimai išsiskyrė, todėl galiausiai Vyriausybė minimumą nustatė pati.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė pasiūlė partneriams laikytis susitarimų ir vadovautis tuo apskaičiavimu, kurį pateikė ir Lietuvos bankas – 607 eurais.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eglė Radišauskienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eglė Radišauskienė

„Profesinės sąjungos nesiūlo diskutuoti, o siūlo eiti prie konkrečių sprendimų ir čia norėčiaų priominti, kad vis dėl to Europos socialinė chartija rekomenduoja, kad minimali alga atitiktų 60 proc. VDU, ir mes kaip pažangi valstybė turime judėti link šio tikslo. Galbūt ne šiandien, bet žingsnis po žingsnio turime judėti pirmyn. Mes visada laikomės susitarimų ir nusoekliai skaičiuojame su tais pačiais duomenimis“, – kalbėjo Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Anot jos, minimali alga turėtų siekti 607 eurai, ir tai yra minimali riba, nuo kurios būtų galima pradėti derybas ir šnekas.

Tačiau šį sykį MMA didinimui priešinasi darbdavių atstovai.

Darbadaviai priešinasi 607 eurams

„Formulė yra gerai jos galbūt turėtume laikytis,bet aš manau, kad Vyriausybė turėtų atsakingai stebėti situaciją ir ekonomikos ir rinkos perkaitimus ir perspektyvoje galimus, na jau prasidėjusi sulėtėjimą rinkos, ekonomikos. Ir galima ir krizės pranašystės užuolankas matome. Siūlyčiau ši kartą atsakingiau žiūrėti į klausimo esmę, ir pasverti“, – kalbėjo Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Sigitas Gailiūnas.

Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas Andrius Romanovskis bandė įnešti suirutės apskritai abejodamas formule ir bandydamas kvestionuoti Lietuvos banko apskaičiavimus. Kiti Trišalės tarybos nariai didžiąją laiko dalį jam aiškino formulę.

Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidiumo narys Vytautas Vidmantas Zimnickas pabrėžė, kad pastaruoju metu vidutinis darbo užmokestis (VDU) kyla itin sparčiai.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Trišalės tarybos posėdis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Trišalės tarybos posėdis

„Mes priimdami tą formulę tikėjomės, kad mes subalansuosime šitą sistemą, ir nebus turgaus, nebus perlenkta į vieną ar į kitą pusę“, – abejojo V.V.Zimnickas.

Jis siūlė dar padiskutuoti dėl esamos ekonominės situacijos, rinkos konkurencijos.

Verslo atstovai siūlė svarstyti dėl MMA ribų, galbūt persvarstyti ir formulę, „jei ji klaidinga“.

„Visi turime elgtis atsakingai, ir jei visi elgiamės atsakingai, arba priimkime tai, ką susitarėme. Jei mes susitarėme, tai laikomės, o jei kažkas nesilaiko, tai darome iš naujo“, – atvirai ant darbdavių pyko E.Radišauskienė.

Profesinių sąjungų atstovai priminė darbdavių atstovams, kad Trišalė taryba išvadą turėtų pateikti iki birželio 15 dienos.

„Darbdavių pozicija – kad vis tiktai vidurkį iš mūsų susitarimo išimti, o taikyti ribas apibrėžtas 45-50 proc., ir MMA nustatyti remtis būtent ta 45 proc. ta riba. Darbdavių yra tokia pozicijas“, – galiausiai rėžė S.Gailiūnas.

Anot jo, formulė nekorektiška, „formulėje klaida“.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos Verslo aplinkos ir ekonomikos departamento direktorė Raminta Radavičienė vardijo statistinius duomenis, kad Lietuvoje MMA yra viena didžiausių, o verslui vis sunkiau ją mokėti.

„Mes pasisakytumėm rezervuotai dėl tokio drastiško šuolio“, – sakė ji ir siūlė apsiriboti ties 45 proc. VDU riba.

„580 eurų. 580 eurų“ – šūktelėjo mojuodamas telefonu A.Romanovskis.

K.Krupavičienė: kelsime klausimų, bet ne mažiau kaip 600 Eur

Prieš tarybos posėdį Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė patikino, kad šiuo metu profesinių sąjungų atstovai atlieka savus skaičiavimus, koks minimumas galėtų būti.

„Gavome duomenis, kuriuos paskelbė Statistikos departamentas, kiek yra privačiame sektoriuje, kiek yra viešajame sektoriuje. Bandome išvesti vidurkį ir procentą. Ginčas bus daugiau dėl to procento, kurį mes taikome. Trišalėje taryboje yra sutarta dėl 45–50 proc. VDU, o LB pasiūlė imti 47 proc. (…) Mes bandysime apie tai kalbėti. Tą procentą mes galime kelti daugiau, pagal ES chartiją, ir mūsų profsąjungos rekomenduoja, kad mes net iki 60 proc. galime kelti“, – sako K.Krupavičienė.

Ji taip pat pastebi, kad keliant minimumą, kuris taikomas tik nekvalifikuotiems darbuotojams, kvalifikuotų darbuotojų atlyginimai vis labiau artėja prie minimumo.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kristina Krupavičienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kristina Krupavičienė

„Mes šiandien taip išvedėme, kad 600 eurų turėtų būti MMA pagal naują tvarką. Dabar yra 555 Eur, tai 600 eurų turėtų būti mažiausia. Bet mes dar šiandien turime kalbėtis ir versti derybas, nes pagal mūsų paskaičiavimus, jei mes imame 47 proc. ir paskutinio ketvirčio VDU, kokį Statistikos departamentas skelbia, mūsų skaičius išeina 600 eurų. Bet derėsimės dėl to procento, ar gali būti ne 47 proc., o 48 proc.“, – sako K.Krupavičienė.

Ji akcentuoja, kad esama VDU skaičiavimo tvarka gali būti iškreipta komandiruotpinigių.

„Daug diskusijų vyksta, ar vertinant VDU įskaičiuojami ir komandiruotpinigiai. Daug statybininkų ir vairuotojų juk dirba su komandiruotpinigiais. (…) Vairuotojo atlyginimą vidutiniškai sudaro 70 eurų, į kurį įeina ir komandiruotpinigiai, ir MMA, ir viršvalandžiai, ir naktiniai ir visokie kitokie. Gali būti, kad realiai šalies VDU būtų žymiai didesnis, jei įvertinsime ir komandiruotpinigius“, – sako K.Krupavičienė.

I.Ruginienė: mūsų skaičiavimai sutampa su Vyriausybe

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė patikino, kad konfederacija taip pat apskaičiavo 607 eurų.

„Mūsų konfederacijos pozicija yra aiški – šiandien Vyriausybė pagaliau moka skaičiuoti ir mūsų skaičiavimai sutampa“, – sako I.Ruginienė, ir patvirtina, kad 607 eurų MMA dydį apskaičiavo ir profesinių sąjungų atstovai.

Ji pažymi, kad pernai kilo ginčai „dėl 30 eurų padidinimo“, o šiemet pati Vyriausybė siūlo MMA kelti 40 eurų, skaičiuojant pagal pernykštę mokesčių sistemą.

„Mes labai džiaugiamės, kad Vyriausybė pripažįsta, kad faktiškai negali išgyventi už tokį mažą minimalų atlyginimą, nes kainos kyla, pragyvenimo lygis taip pat kyla“, – sako I.Ruginienė.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Inga Ruginienė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Inga Ruginienė

R.Skyrienė: geriau diskutuotume apie VDU kėlimą

Asociacijos „Investors' Forum“ („Investuotojų forumas“) vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė pastebi, kad didesnė MMA tampa kliūtimi smulkiajam verslui.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rūta Skyrienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rūta Skyrienė

„Mano interesas būtų daugiau padidinti vidutines žmonių pajamas, o ne svarstyti, kaip padidinti minimalią algą. Centrinis bankas apskaičiavo, kad MMA gali būti ir 607 eurai. Bet visą laiką reikia pagalvoti ne tik apie didžiąsias įmones, ne mano „Investuotojų forumo“ narius, kuriems nėra didelis iššūkis. Bet pagalvokime apie smulkųjį verslą. Manau, kad smulkusis verslas, ypač kažkur mažesniuose miesteliuose, tikrai turės didžiulę naštą tokią algą išlaikyti“, – sako R.Skyrienė.

Jai siekis didinti procentą nuo VDU atrodytų nepagrįstas.

„Tikiu, kad dar reikėtų rimtai paskaičiuoti ir pasvarstyti, ar tikrai mes norime pirmauti tarp kitų šalių pagal nustatytą minimalios algos dydį“, – sako R.Skyrienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką