Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota: 2017 lapkričio 16d. 13:03

Naujasis Darbo kodeksas dar bedantis: 80 proc. žmonių darbą palieka „savo noru“

Statybos
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Statybos
Nei naujasis Darbo kodeksas, nei sumažintos išeitinės kompensacijos ledų nepralaužia. Beveik 80 procentų darbovietę palikusių žmonių tai padarė „savo noru“. Tai reiškia, kad net ir sumažinus išeitines kompensacijas padėtis nepasikeitė – gyventojai darbą palieka savo noru po pokalbio su darbdaviu.

Naujojo Darbo kodekso (DK) gynėjai žadėjo, kad reforma darbdaviams leis lengviau atleisti darbuotojus ir jiems išmokėti išeitines kompensacijas. Naujasis DK gerokai sumažino išeitines kompensacijas, nes darbuotojai gali tikėtis mažesnių išmokų, nei buvo anksčiau. Tačiau tai kol kas neveikia. Kita priežastis – žmonės greičiau keičia darbus, radę geresnius variantus. Todėl savanoriškai atsisako išeitinių išmokų.

Tokias naujas tendencijas parodė specialistų paieškos portalo cvmarket.lt atlikta apklausa, daryta spalio mėnesį, taigi, praėjus pusmečiui nuo naujojo Darbo kodekso įsigaliojimo. Taip pat paaiškėjo, kad dažniausiai iš darbo savo iniciatyva išeinama į susirastą geresnį darbą ar keičiantis šeimyninėms bei kitoms aplinkybėms.

Tačiau beveik trečdalis išėjusių savo noru tai padarė dėl ne tokių malonių priežasčių, rodo tyrimas.

„Sodros“ duomenimis, per pirmus šešis šių metų mėnesius buvo nutraukta 234 tūkst. darbo sutarčių.

Iš jų 183 tūkstančiai, arba net 78 proc., darbuotojų tai padarė savo pareiškimu arba „savo noru“.

Kaip pastebi cvmarket.lt atstovė Raimonda Tatarėlytė, nuo liepos 1 d. „savo noru“ skilo į „be“ arba „dėl svarbių priežasčių“.

„Nepaisant pasikeitimų naujajame Darbo kodekse, taip pat didėjančio darbo jėgos deficito, išėjusių ne visai „savo noru” turime vis dar nemažai“, – pastebėjo R.Tatarėlytė.

Tyrimas taip pat parodė, kad beveik 17 proc. žmonių darbo savo iniciatyva atsisakė dėl nepriimtinų darbo sąlygų, apie 8 proc. su darboviete atsisveikino, nes nepatiko vadovas ar kolegos, dar 8,7 proc. pareiškė, kad buvo darbdavio paprašyti ar priversti sutartį nutraukti savo noru. Įdomu, kad tokį darbdavio pasiūlymą atmetė 0,6 proc. apklaustųjų.

„Iš kitos pusės, palyginti su pernai metais, padaugėjo savo iniciatyva palikusių darbovietę dėl naujo geresnio pasiūlymo (34,8 proc.), savo ruožtu sumažėjo asmenų, teigusių, kad išeiti iš darbo savo noru iki tol jiems nebuvo tekę. Regis, įtampą darbo rinkoje kai kas iš dirbančiųjų sugebėjo tinkamai išnaudoti savo naudai“, – teigia cvmarket.lt atstovė.

Darbuotojų, kurie pasiprašė atleidžiami dėl šeimyninių ar kitų aplinkybių, skaičius liko daugmaž vienodas. Nepaisant dažnėjančių pranešimų, kad tėvystės atostogų vis mieliau eina vyrai, gyvenamąją vietą ir atitinkamai darbovietę dėl šeimyninių priežasčių vis dar dažniau keičia moterys. Užtat tarp vyrų daugiau buvo teigusių, kad darbą paliko dėl geresnio. Moterys dažniau nei vyrai nutardavo atsisveikinti su darboviete dėl prastų darbo sąlygų.

„Paprašytų“ išeiti savo noru tarp trisdešimtmečių ir jaunesnių buvo mažiau nei tarp vyresnių dirbančiųjų. Tačiau vyresni dažniau keitė darbą į geresnį, o jaunesni prisipažino, kad darbo sutarties savo noru dar nėra nutraukę.

Tyrime dalyvavo 1441 dirbantysis Lietuvoje registruotose įmonėse. Tyrimas atliktas šių metų spalio mėnesį.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

07:07
23:25
00:49

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką