Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 12d. 10:58 , atnaujinta: 2012 spalio 12d. 11:14

NDX valdybos pirmininkas Ignas Staškevičius: versle svarbi kova

Ignas Staškevičius
Luko Balandžio nuotr. / Ignas Staškevičius

„Nenoriu galvoti, kad mes ateisime į tokią visuomenę, kur išnyks stimulas konkuruoti, kur bendradarbiavimas nustelbs konkuravimą“, – verslumo renginyje Vilniuje sakė NDX valdybos pirmininkas Ignas Staškevičius.

Prieš 20 metų, I.Staškevičiaus teigimu, buvo įprasta konkuruoti laukinio kapitalizmo sąlygomis. Vienos įmonės sąmoningai nemokėdavo pridėtinės vertės mokesčio, todėl kitoms, siekiančios išgyventi legaliai, reikėjo ieškoti mokestinių lengvatų – įdarbinti neįgaliųjų, perkelti dalį verslo į užsienį ir pan.

„Tuomet buvo skirtumas, ar žaidi pagal taisykles, ar jas šiurkščiai pažeidinėji. Nors tai buvo konkurencija. Kontrabanda buvo importas“, – kalbėjo NDX atstovas.

O šiandien, I.Staškevičiaus teigimu, konkurencija nėra skatinama, labiau skatinamas bendradarbiavimas.

„Socialinė ir verslo etika reikalauja nekonkuruoti. Man būna keista, kai įvairiuose verslo forumuose akcentuojami tokie dalykai, kad vienas ar kitas ūkio subjektas yra per daug agresyvus, galėtų labiau derinti savo veiksmus su kitais kolegomis“, – sakė I.Staškevičius.

Jo teigimu, bendradarbiavimo, o ne konkurencijos, skatinimas, pažeidžia fundamentalų verslo dėsnį – kovą.

„Niekada nebuvo taip lengva keliais sakiniais pasakyti, koks dabar yra verslo laikotarpis, ir apibūdinti, ką reiškia laukinis kapitalizmas, pereinamoji fazė, kas yra šiandien ir kas bus rytoj. Nenoriu galvoti, kad mes ateisime į tokią visuomenę, kur išnyks stimulas konkuruoti, kur bendradarbiavimas nustelbs konkuravimą“, – sakė I.Staškevičius.

Vienintelis verslo matas yra pelningumas: „Tai nėra nuodėmė. Tai yra efektyvumo apraiška. Netgi valstybės įmonės turi dirbti pelningai, mokėti mokesčius, dalintis savo gerove. Jei jie dirba nepelningai, tuomet iškreipiama pamatinė verslo logika, pradedama ieškoti pasiteisinimų.“

„Versli Lietuva“ surengtame forume pranešimą „Taisyklės keičiasi, galimybės plečiasi“ skaitęs I.Staškevičius aiškino, kad 2008 buvo lūžio metai – taisyklės pasikeitė. Tačiau mūsų įmonės vis dar įpratusios gyventi iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų pinigų. O, I.Staškevičiaus teigimu, artimiausiu metu jau ir Lietuva privalės padėti skurstančiai Graikijai, Portugalijai, Airijai ar kitoms valstybėms.

Pasikeitė ir nuosavybės suvokimas. Anksčiau buvo tikima – mano namai yra mano tvirtovė, o dabar nuosavybė nėra nebeliečiama. Reguliuojami net bankai – jie, pavyzdžiui, už indėlį negali mokėti tokių palūkanų, kokių norėtų.

„Tai yra naujojo pasaulio dėsnis. Tokių pačių reguliavimų galima įžvelgti daugelyje sričių“, – sakė NDX valdybos pirmininkas.

Verslininkas taip pat aiškino, kad atėjo smulkiojo verslo sėkmės metas: „Praėjo plačiai diversifikuotų holdingų laikai. Dabar gyvename epochoje, kai laimi galbūt smulkesni, bet greitesni, labiau specializuoti verslai.“

Be to, sėkmingas verslas turi plėstis užsienyje. Tačiau užsienis neturėtų būti suprantamas kaip Lenkija, Estija, Latvija. Eksportas, I. Staškevičiaus teigimu, yra bendradarbiavimas su ne Europos Sąjungos šalimis – Rusija, JAV, Kinija ir pan.

Taip pat jis sakė, kad sėkmingas verslininkas yra tas, kuris sugeba pats save išlaikyti. Cituodamas Budą, I.Staškevičius sakė, kad reikia gelbėtis pirma pačiam, tuomet kiti aplinkui irgi išsigelbės.

Kalbos pabaigoje publikai jis rėžė, kad susirinkusieji nebus protingesni vien dėl to, kad atėjo pasiklausyti verslumo forumo pranešimų. Mat, kol jie čia klausosi, kažkas tuo metu kuria verslą.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką