Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 21d. 21:36

„Oxfam“: 26 turtingiausieji valdo tokį pat turtą, kaip ir neturtingiausioji pusė žmonijos

Po bombardavimų be namų likę Jemeno gyventojai maisto ieško sąvartynuose
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Gyvenimas sąvartyne

Dvidešimt šeši turtingiausi pasaulio gyventojai valdo tokios pat vertės turtą, kaip ir neturtingiausioji pusė žmonijos, pirmadienį pareiškė britų labdaros organizacija „Oxfam“, paraginusi vyriausybes kovoti su didėjančia nelygybe ir kelti turtuoliams taikomus mokesčius.

Pasaulio ekonomikos forumo Davose išvakarėse paskelbtoje naujausioje organizacijos ataskaitoje taip pat nurodoma, kad bendro viso pasaulio milijardierių turto vertė 2018 metais kasdien didėjo po 2,5 mlrd. JAV dolerių.

Pasak „Oxfam“, turtingiausio pasaulio gyventojo, „Amazon“ generalinio direktoriaus Jeffo Bezoso turtas pernai padidėjo iki 112 mlrd. JAV dolerių ir vos 1 proc. jo turto prilygsta visam 105 mln. gyventojų turinčios Etiopijos sveikatos priežiūros biudžetui.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jeffas Bezosas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jeffas Bezosas

Tuo tarpu skurdžiausių 3,8 mlrd. pasaulio gyventojų turto vertė praėjusiais metais sumažėjo 11 proc., pareiškė „Oxfam“ ir pabrėžė, jog didėjantis atotrūkis tarp turtingųjų ir nepasiturinčiųjų žlugdo kovą su skurdu, kenkia ekonomikai ir skatina visuomenės pyktį.

„Žmonės visame pasaulyje jaučiasi pikti ir nusivylę“, – įspėjo „Oxfam“ vykdomoji direktorė Winnie Byanyima.

Skaičiai akivaizdūs – 1980–2016 metais neturtingiausiai pusei žmonijos tekdavo vos 12 centų kiekvieno JAV dolerio, kuriuo padidėdavo pasaulinės pajamos, o 1 proc. turtingiausiųjų dalis sudarė 27 centus.

Per maži mokesčiai turtingiesiems

„Oxfam“ įspėjo, kad vyriausybės dar labiau didina nelygybę, nes skiria vis labiau nepakankamą finansavimą viešosioms paslaugoms, kaip antai sveikatos priežiūrai ir švietimui, ir taip pat nuolat nepakankamai apmokestina turtuolius.

Daugelio šalių visuomenei vis labiau piktinantis didėjančia nelygybe, vis dažniau pasigirsta raginimų didinti mokesčius turtingiesiems.

Pavyzdžiui, Jungtinėse Valstijose naujoji Kongreso narė Alexandria Ocasio-Cortez šį mėnesį pateko į pirmuosius laikraščių puslapius, kai pasiūlė itin turtingiems gyventojams nustatyti iki 70 proc. siekiančius mokesčius.

Demokrate socialiste save vadinanti politikė šį pasiūlymą pateikė po to, kai, įgyvendinus radikalias prezidento Donaldo Trumpo mokesčių reformas, didžiausias pajamų mokesčio tarifas pernai buvo sumažintas nuo 39,6 iki 37 procentų.

O Europoje vadinamųjų geltonųjų liemenių judėjimas, kuris nuo lapkričio krečia šalį savo protestais prieš vyriausybę, reikalauja, kad prezidentas Emmanuelis Macronas atšauktų prieštaringai vertinamą sprendimą sumažinti dideles pajamas gaunantiems gyventojams taikomus turto mokesčius.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Geltonųjų liemenių“ protestuotojai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Geltonųjų liemenių“ protestuotojai

„Turtingiausiesiems ir didelėms bendrovėms dabar taikomi mokesčių tarifai yra mažesni negu per kelis pastaruosius dešimtmečius“, – teigiama „Oxfam“ ataskaitoje, kurioje pabrėžiama, jog „žmonijos už tai mokama kaina – vaikai be mokytojų, klinikos be vaistų – yra didžiulė“.

„Nenuosekliai teikiant privačias paslaugas, baudžiami neturtingieji ir teikiama pirmenybė elitui“, – pažymėjo „Oxfam“ ir pabrėžė, jog pasaulyje kasdien miršta apie 10 tūkst. žmonių, neturinčių galimybių pasinaudoti prieinamomis sveikatos priežiūros paslaugomis.

Ataskaitoje, kuri buvo išleista tuo metu, kai į prabangiame Šveicarijos slidinėjimo kurorte kasmet rengiamą susitikimą pradėjo rinktis pasaulio turtingieji, įžymieji ir įtakingieji, vyriausybės raginamos „nelenktyniauti“, kas turtingiems asmenims ir didelėms korporacijoms nustatys mažesnius mokesčius.

„Oxfam“ skaičiavimais, jeigu turtingiausiųjų būtų paprašyta mokėti vos 0,5 proc. didesnį turto mokestį, būtų galima „surinkti daugiau lėšų, nei kainuotų suteikti išsilavinimą visiems 262 mln. mokyklos nelankančių vaikų ir užtikrinti sveikatos priežiūrą, kuri padėtų išgelbėti 3,3 mln. žmonių gyvybes“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:09
02:13
02:24

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką