Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 27d. 17:08

Piratinės filmų svetainės klesti, nes jų niekas neskundžia

„Filmai.in“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / „Filmai.in“

Interneto svetainių, kurios skirtos išskirtinai Lietuvos vartotojams neteisėtai žiūrėti filmus ir kitus kūrinius, yra apie 30, rodo Lietuvos radijo ir televizijos komisijos duomenys (LRTK). Tačiau iš jų užblokuotos tik dvi, nes dėl kitų niekas nesikreipė su skundais.

Teisių turėtojai turi kreiptis

Mėnesio pradžioje Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) įpareigojo interneto tiekėjus blokuoti dvi nelegaliai filmus ir kitus kūrinius parsisiųsti leidusias svetaines – torrent.ai ir filmai.in. Pastaroji, pasak LRTK, yra lankomiausia interneto svetainė Lietuvos teritorijoje, kurioje neteisėtai viešai skelbiamas autorių teisių saugomas turinys.

Nors interneto tiekėjai ne vėliau kaip per 5 dienas nuo LRTK sprendimų gavimo dienos turėjo užblokuoti minėtas svetaines, kai kurie internautai tikina, kad jas vis tiek pasiekia.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Filmai.in“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Filmai.in“

Be minėtų dviejų portalų LRTK interneto svetainių, kuriose neteisėtai viešai paskelbtas autorių teisių saugomas turinys, sąraše yra dar 10. Pavyzdžiui, filmix.co ar bobfilm.xyz.

Be to, LRTK duomenimis, interneto svetainių, kurios skirtos išimtinai Lietuvos vartotojams (remiantis vartotojų lankomumo duomenimis) ir kuriose galimai neteisėtai viešai skelbiami audiovizualiniai kūriniai, yra apie 30. Iš jų LRTK užblokavusi tik dvi – torrent.ai ir filmai.in. Kodėl neužblokuotos ir į sąrašą neįtrauktos kitos?

„Jeigu teisių turėtojai ir (ar) jų atstovai kreiptųsi į LRTK, o LRTK priimtų sprendimą taikyti privalomus nurodymus, kurį sankcionuotų Vilniaus apygardos administracinis teismas, svetainė atsidurtų sąraše“, – patikino LRTK Ūkio subjektų veiklos priežiūros skyriaus vedėjas Andrius Katinas.

Jeigu teisių turėtojai kreiptųsi į LRTK, o teismas sankcionuotų, tai svetainė atsidurtų sąraše, – teigė A.Katinas.

Kokios svetainės minėtame sąraše atsiras artimiausiu metu?

„Tai priklauso nuo teisių turėtojų ir (ar) jų atstovų valios, kadangi LRTK negali savo iniciatyva pradėti proceso dėl interneto svetainių blokavimo, kuriose neteisėtai viešai paskelbtas autorių teisių saugomas turinys“, – teigė LRTK atstovas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Filmai.in“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Filmai.in“

Kodėl taip yra?

„LRTK nėra autorių teisių turėtoja ar juos atstovaujanti institucija. Dėl tos priežasties LRTK neturi informacijos ir negali pati nuspręsti, kokie kūriniai internete skelbiami teisėtai, o kurie neteisėtai. Tokią informaciją valdo patys autoriai ar jų teises administruojančios organizacijos“, – 15min aiškino audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacijos AVAKA direktorius Darius Vaitiekūnas.

AVAKA nuotr./Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacijos AVAKA direktorius Darius Vaitiekūnas
AVAKA nuotr./Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacijos AVAKA direktorius Darius Vaitiekūnas

Tai, kad LRTK rankos šioje vietoje surištos, advokatų kontoros „Wint“ partneris Andrius Iškauskas problemos nemato.

„Autorių teisių gynėjai ir patys autoriai, teisių turėtojai yra pakankamai aktyvūs ir jie nori, siekia ginti savo teises, ir gina tai. Pirmiausia ta iniciatyva iš jų ir turėtų išeiti (...) Nežinau, ar reikėtų papildomų įrankių LRTK, kad ji savo iniciatyva tai galėtų padaryti. Aš visgi manau, kad dabartinis teisinis reguliavimas yra pakankamai efektyvus“, – kalbėjo jis.

Situacija keičiasi

LRTK skelbia paskutiniu metu pradėjusi aktyvią kovą su piratavimu internete, tačiau AVAKA direktorius nelegalių svetainių atsiradimo ir išnykimo su tuo nesieja.

„Mano nuomone, didesnę įtaką tam turi atsiradusi legalių svetainių ir prieigų pasiūla, turinio prieinamumas ir visuomenės sąmoningėjimas“, – tikino D.Vaitiekūnas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Andrius Iškauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Andrius Iškauskas

A.Iškauskas atkreipė dėmesį į 3 kovos su piratavimu principus:

  • Užblokuoti prieigą prie nelegalaus turinio;

  • Pasiūlyti legalų turinį;

  • Šviesti visuomenę, kodėl piratavimas yra blogai, ir kaip pasiekti legalų turinį.

„Tiktai visi šie trys kartu gali duoti rezultatą. Aš pastebėjau, kad pastaruoju metu ne tik blokuojama prieiga, bet ir to legalaus turinio atsiranda vis daugiau ir daugiau“, – pažymi A.Iškauskas.

Kalbant apie legalias kino prieigas, jis paminėjo lietuviško kino platformą kinofondas.lt, įvairių televizijų siūlomas platformas.

„Permainos šioje srityje iš tikrųjų labai didelės. Prieš 10 metų mes neturėjome nei tokio legalių šaltinių pasirinkimo ir vartotojams turbūt nebuvo taip akivaizdu, kad piratavimas yra blogis. Šiandien yra dar kur tobulėti, bet situacija iš tikrųjų yra daug geresnė“, – vertino A.Iškauskas.

Nesakau, kad piratines svetaines pavyks visiškai išvalyti, tai būtų utopija, – teigė D.Vaitiekūnas.

Kad situacija keičiasi į gerą pastebi ir AVAKA direktorius.

„Tikrai atsiradusios legalios platformos suteikė sąmoningiems gyventojams pasirinkimo galimybę. Juk prieš gerus 5 metus legalių svetainių nelabai ir buvo. (...) Pokyčiai vyksta, tačiau tai tik kelio pradžia. Nesakau, kad piratines svetaines pavyks visiškai išvalyti, tai būtų utopija, tačiau valstybės ir autorius atstovaujančių organizacijų pareiga yra užtikrinti, kad kūrėjams daroma žala būtų kuo mažesnė“, – teigė D.Vaitiekūnas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką