Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugsėjo 8d. 05:55 , Atnaujinta: 2017 rugsėjo 8d. 15:23

Po 15min publikacijos valstybės įmonės paviešino slėptus vadovų atlyginimus – lyderiai jau kiti

test
Saulius Bilys, Daivis Virbickas, Rolandas Zukas

15min publikacija apie tai, kad dalies valstybės valdomų įmonių (VVĮ) vadovų atlyginimai yra laikomi paslaptyje, padarė pokyčius. Daugumos vadovų algų dydžiai jau yra vieši, tačiau tai iš esmės pakeitė daugiausia uždirbančių TOP 10. Viršūnėje įsitaisė gamtinių dujų perdavimo sistemos operatoriaus „Amber Grid“ vadovas Saulius Bilys beveik su 10 tūkstančių eurų mėnesine alga.

15.23 val. papildyta Seimo Energetikos komisijos pirmininko Virgilijaus Poderio komentaru.

15min dar liepos mėn. rašė, kad kai kurių valstybės įmonių vadovų atlyginimai slepiami po vidurkiais arba visai neviešinami.

Praėjus beveik dviem mėnesiams buvo išviešinti daugiau nei dešimties VVĮ vadovų atlyginimai. Paviešinti atlyginimai į didžiausių atlyginimų viršūnes iškėlė naujus lyderius.

Didžiausia alga – dujininkui

Trys didžiausi atlyginimai – Energetikos ministerijos valdomos „EPSO-G“ grupės įmonėse, įskaitant ir pačią grupę.

Pirmoje vietoje atsidūrė Saulius Bilys, gamtinių dujų perdavimo vamzdynų operatorės „Amber Grid“ generalinis direktorius – jo atlyginimas siekia 9639 eurus. Anksčiau įmonė vadovo atlyginimo neskelbė.

Jurgitos Lapienytės nuotr./Saulius Bilys
Jurgitos Lapienytės nuotr./Saulius Bilys

„Aš dabar atostogauju“, – S.Bilys savo atlyginimo 15min nekomentavo ir pridūrė, kad atlyginimą jam nustato bendrovės valdyba.

Tačiau „Amber Grid“ valdybos, kuri ir nustato vadovo atlygį, pirmininkas Nemunas Biknius paaiškino, kad „atlygis atspindi atsakomybės lygį, kompetenciją, patirtį, rinkos praktiką, Lietuvos atlyginimų rinkos tyrimo duomenis bei asmeniškai iškeltus tikslus“.

Jis patikino, kad vadovo S.Bilio atlyginimas netgi yra kiek žemesnis už rinkos vidurkį, mokamą tokio lygmens vadovams Lietuvoje, ir dar žemesnis lyginant su kaimyninėmis valstybėmis.

„S.Bilys gamtinių dujų sektoriuje dirba nuo 2004 m., kuravo strateginius bendrovės klausimus bei buvo atsakingas už sklandžią gamtinių dujų pertvarką Lietuvoje atskiriant perdavimo veiklą. Nuo 2013 m. vadovauja „Amber Grid“ komandai. Per tuos metus pasiekta itin daug vystant bendrą Baltijos regiono gamtinių dujų rinką, mūsų patirtimi vadovaujasi patyrusios ir svarbios ES dujų kompanijos. Tokio lygio vadovų kaip Saulius Bilys Lietuvos energetikos sektoriuje yra nedaug, o jo darbo rezultatai puikūs“, – aiškina N.Biknius.

S.Bilio karjera sėkmingai klostėsi tiek tada, kai „Lietuvos dujose“ šeimininkavo „Gazprom“, tiek dabar. Kai mūsų šalis už „Gazprom“ dujas mokėjo didžiausią kainą Europoje, S.Bilys buvo „Lietuvos dujų“ Strateginio vystymo skyriaus viršininkas. Pasitraukus Rusijos koncernui ir išskaidžius „Lietuvos dujas“, S.Bilys paskirtas „Amber Grid“ vadovu, iš esmės atsakingu už dujotiekio vamzdyno kontrolę.

Neprilygsta nei prezidentė, nei premjeras

Antroje vietoje – elektros perdavimo linijų operatorės „Litgrid“ vadovo Daivio Virbicko atlyginimas, siekiantis 9309 eurus per mėnesį, o trečioje – pačios EPSO-G grupės vadovo Rolando Zuko atlyginimas (7619 eurai).

Palyginimui, paties energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno atlyginimas tesiekia trečdalį S.Bilio atlyginimo – 3292 eurai per mėnesį. Prezidentė Dalia Grybauskaitė per mėnesį uždirba 7178 eurus, o premjeras Saulius Skvernelis – 4175 eurus per mėnesį.

„Lietuvos energijos“ grupės vadovas Dalius Misiūnas, uždirbantis 7055 eurus per mėnesį, sąraše liko ketvirtas.

Po jo rikiuojasi Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) vadovė Dalia Andrulionienė (6679 eurai per mėnesį). Tiesa, papildomai ji gavo 8688 eurų išmoką kaip ESO valdybos narė, tad per pirmąjį pusmetį jos bendras darbo užmokestis sudarytų 8115 eurų per mėnesį. Bet ESO paaiškino, kad pirmąjį pusmetį įskaičiuota kintama metų dalis už visus metus, todėl vidutinis mėnesinis atlyginimas būtų mažesnis.

Vienodai uždirba „Lietuvos geležinkelių“ vadovas Mantas Bartuška ir Ignalinos atominės elektrinės vadovas Darius Janulevičius – po 6401 Eur.

Paviešino dar ne visi

Didžiosios energetikos grupės po 15min publikacijos susitvarkė valdomų bendrovių vadovų atlyginimų duomenis internetinėse svetainėse.

Šiuo metu visos „Lietuvos energijos“ įmonės atskleidžia vadovų atlygius, tuo tarpu liepą dar buvo septynios grupės įmonės, kuriose atlyginimų viešai rasti nebuvo galima.

EPSO-G grupėje paviešino „Litgrid“ ir „Amber Grid“ vadovų atlyginimus, tačiau dar vienos grupės įmonės – „Tetas“ – vadovo Edvardo Tarasevičiaus atlyginimas išlieka nepaskelbtas.

„Šiemet buvo patvirtina paties atlygio politika, kuri galioja visoms grupės įmonėms, suformuoti principai, skyrimas ir panašiai. Ir pagal tuos principus atitinkamai mes atlyginimus viešiname“, – teigia EPSO-G komunikacijos vadovas Andrius Vilkancas.

Jis tikina, kad netrukus bus paviešinti ir „Teto“ atlyginimai – grupė dar nesuspėjo visų duomenų sutvarkyti.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Lietuvos radijo ir televizijos centro generalinis direktorius Remigijus Šeris
Luko Balandžio / 15min nuotr./Lietuvos radijo ir televizijos centro generalinis direktorius Remigijus Šeris

Lietuvos radijo ir televizijos centras, anksčiau skelbęs tik 23 vadovų atlyginimų vidurkį, paviešino, kad generalinis direktorius Remigijus Šeris uždirba 5380 eurų per mėnesį.

Naujojo „Klaipėdos naftos“ generalinio direktoriaus Mindaugo Jusiaus atlyginimas iki šiol nėra paskelbtas, tačiau bendrovės Komunikacijos skyriaus vadovė Indrė Milinienė 15min patikino, kad netrukus ir jo atlyginimas bus viešas – dėl to jau sprendžiama valdyboje.

Atnaujinta 14.40 val.: Vadovo atlyginimą paskelbė ir „Klaipėdos nafta“ – jis sudaro 6500 eurus per mėnesį, papildomai gali būti ir mokamas priedas, kuris, įgyvendinus visus tikslus, maksimaliai per metus siekia tris atlyginimus.

Publikacija privertė pasitempti ir pavojingų atliekų tvarkytoją „Toksiką“, kuri iki tol jokių duomenų nebuvo atnaujinusi nuo 2013 metų – atlyginimai ir finansinės ataskaitos paviešinti, tiesa, vadovo atlygis „slepiasi“ po trijų vadovaujančiųjų darbuotojų atlyginimų vidurkiu, kuris siekia 2792 eurus.

Indėlių ir investicijų draudimo vadovės Aurelijos Mažintienės atlyginimas yra 3932 eurai.

Tačiau liko aibė nedidelių valstybinių įmonių, kur vadovų atlyginimai iki šiol nėra aiškūs: Giraitės ginkluotės gamykla, Statybos produkcijos sertifikavimo centras, Informacinio verslo paslaugų įmonė, Kauno Petrašiūnų darbo rinkos mokymo centras ir kitos smulkesnės įmonės.

V.Poderys: Skaidrumas dėl VVĮ vadovų atlyginimų yra būtinas

V.Poderys teigia, kad susirūpinimą kelia valstybės valdomų įmonių vadovų ir akcininkų atsainus požiūris į Vyriausybės patvirtintų „Valstybės valdomų įmonių skaidrumo gairių“ vykdymą.

„Tik po Energetikos komisijos išvadų ir publikacijų žiniasklaidoje valstybinių įmonių vadovų darbo užmokesčiai buvo paviešinti. Deja, ne visų“, – atsiųstame komentare teigia V.Poderys.

V. Poderio nuomone, „kintamoji atlyginimų dalis turi būti „surišta“ su nustatytų rodiklių vykdymu ir tai turi būti skaidriai pateikta visuomenei. To nėra. Vieši turėtų būti ne tik pirmųjų vadovų, bet ir „antro sluoksnio“ vadovų atlyginimai su visomis išmokomis“.

„Po svarstymų Energetikos komisijoje galima daryti išvadą, kad iš esmės „gairių“ reikalavimai nėra vykdomi nuosekliai, o vykdomi pasirinktinai ir interpretuojami siaurąja prasme. Įmonės, esančios energetikos holdingų sudėtyje, „slepiasi“ nuo skaidrumo reikalavimų. Iki šiol Energetikos komisija nėra gavusi visų prašytų duomenų“, – sako V.Poderys.

Jam užkliuvo ir VVĮ vadovų argumentai, esą rinkoje veikiančių panašaus dydžio įmonių vadovai gauna daugiau. V. Poderys teigia, jog čia „užmirštama“ pasakyti, kad konkurencinės rinkos įmonių vadovai kasdien turi kovoti dėl rinkos dalies, dėl pajamų, dėl pelno, dėl išlikimo.

„Tuo tarpu valstybės monopolių vadovai visai kitoje aplinkoje: rinka garantuota, jokios konkurencijos, o kritiniu atveju valstybė padės. Todėl, valstybės valdomų įmonių vadovų atlyginimai negali būti lyginami su konkurencinėje rinkoje dirbančių vadovų atlyginimais“, – teigiama komentare.

Jis abejoja ir dėl „giriamų VVĮ nepriklausomų valdybos ir tarybos narių pozicijos“ – pasigenda, ką jie veikia, ir kokia jų atsakomybė, kodėl toleruojama neskaidri aplinka.

„Manau, sąžiningas palyginimas galėtų būti su Premjero atlyginimu. Atsižvelgiant į atsakomybės ir sudėtingumo lygį, VVĮ vadovų atlyginimai neturėtų viršyti Premjero atlyginimo“, – sako Energetikos komisijos pirmininkas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

01:02
23:03
01:29

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką