Dabar populiaru
Publikuota: 2018 liepos 13d. 12:57

Tiesa ar melas? Ramūnas Karbauskis: „70 eurų vidutiniškai pakilo pensijos per pusantrų metų“

Ramūnas Karbauskis Patikrinta 15min
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Ramūnas Karbauskis

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis įsitikinęs, kad gyventojai jaučia reformų naudą ir valdantieji padarė daugiau, nei anksčiau buvusios Vyriausybės. Kaip argumentą jis pateikia ir skaičių – pensininkai esą džiaugiasi per pusantrų metų 70 eurų padidėjusiomis pensijomis. 15min patikrino, kiek iš tiesų keitėsi pensijos ir kas tą lėmė.

Dalyvaudamas LRT radijo laidoje „10-12“ ketvirtadienį R.Karbauskis pensijų augimą 70-ia eurų pateikė kaip faktą.

„Aš, aišku, nesuprantu galbūt moters, kuri pensinio amžiaus, kada ji sako, kad niekas nepagerėjo. Tai 70 eurų vidutiniškai pakilo pensijos per pastarąjį pusantrų metų“, – teigia R.Karbauskis.

Patikrinta 15min

Tarp laidos dalyvių – opozicinių partijų vadovų – iškart kilo šurmulys ir abejonės, jie akcentavo, kad tuo pat metu kilo ir kainos.

„Vidutiniškai 70 eurų. Tai yra gaila, kad konservatorių partijos pirmininkas to nežino, bet aš tiktai noriu pasakyti. Pensininkai žino, vidutiniškai 70 eurų, kai kuriems daug daug daugiau nei 70 eurų. Tai faktas yra toks, ir aš manau reikėtų pažiūrėti į laikotarpį, koks buvo prieš mums ateinant į valdžią, ir kiek per kiek metų kilo pensijos ir kiti klausimai kaip buvo sprendžiami“, – gyrėsi R.Karbauskis.

Dar daugiau pokyčių jis žadėjo po Seime priimtos mokesčių ir pensijų reformos – ji įsigalios nuo kitų metų.

„Milijardas ar du milijardai, kaip skaičiuoja opozicija, bus palikta žmonėms. Tai dideli dalykai, jie atitinkamai pagerins žmonių vartojimą“, – sakė R.Karbauskis.

R.Karbauskio patarėja viešiesiems ryšiams Dalia Vencevičienė 15min paaiškino, kaip suskaičiuotas 70 eurų dydis.

„2016 m. gruodžio duomenimis pensijos dydis – 248 Eur, dabar – 310 eur. Jau nuo liepos, t.y. šio mėnesio prasidėjęs perskaičiavimas dėl stažų pridės dar 9 eurus vidutinei pensijai. Priimti Seime sprendimai 2018 m. pakels vidutinę pensiją 71 Eur. Taip pat svarbu paminėti, kad nuo 2019 m. prognozuojamas padidėjimas apie 20 eurų dėl indeksavimo. Bendrai, 2019 m. sausio mėnesį, skaičiuojant nuo to laiko, kai rinkimus laimėjo LVŽS, pensijos padidės vidutiniškai 91 Eurą“, – tokį komentarą atsiuntė D.Vencevičienė.

Tačiau nėra viskas taip – R.Karbauskio atstovės komentare buvusi pensija pamažinta, o esama padidinta, lyginant su realiais dydžiais. Be to, tą patį pensijos didinimą dėl perskaičiavimo R.Karbauskis įskaičiavo du kartus – tą jau buvo įvertinusi ir „Sodra“.

Realus pensijų augimas per pusantrų metų – 52 eurai, o iš jų 9 eurus gyventojai pradės gauti tik nuo liepos.

Augo 52 eurais, iš jų – 9 eurų dar negauna

Vidutinė senatvės pensija Lietuvoje per pusantrų metų iš tiesų didėjo, tačiau ne tiek, kiek skelbia R.Karbauskis.

Šiuo metu vidutinė pensija – jau 307,6 euro, o ne 310 eurų, rodo „Sodros“ duomenys. Tai gegužės mėnesio duomenys, tačiau pensijų dydžiai išlieka daugmaž stabilūs visais metų mėnesiais. „Sodra“ patikino, kad nuo metų pradžios vidutinės pensijos atspindi visus buvusius pakeitimus iki šiol – panašus dydis būtų ir birželį, ir liepą.

O 2016-ųjų metų pabaigoje – gruodį – vidutinė senatvės pensija siekė 255,4 euro, o ne 248 eurus.

Tai reiškia, kad vidutiniškai pensijos per pusantrų metų ir dvi savaites išaugo 52,2 euro.

Į šį pensijų augimą jau yra įskaičiuotas ir pensijų perskaičiavimas, taikomas būtinąjį stažą turintiems asmenims, nors šio augimo pensininkai iki šiol dar net negavo – jis bus pradėtas mokėti nuo liepos. Realus augimas „į rankas“ iki šiol siekė apie 43 eurus per pusantrų metų.

Pirmąkart pensijos apie 20 eurų didėjo dar 2017-ųjų sausį, ir šis pokytis netgi nepatektų į paminėtą pusantrų metų terminą, kadangi jau praėjusios dvi liepos savaitės. Jei R.Karbauskio pasisakymą interpretuotume visiškai tiksliai, ir dviejų savaičių „nedovanotume“ – pensijų augimas per pusantrų metų siektų 33,8 euro. Tačiau laikykime, kad pusė papildomo mėnesio į „pusantrų metų“ taip pat patenka.

Būsimas pensijų augimas – tik kitąmet, tai reikš, kad bus praėję jau dveji metai.

Pensijas augino indeksavimas

Pensijų augimas nėra valstiečių išskirtinis nuopelnas – pensijos auga dėl indeksavimo paskui darbo užmokestį. Vidutinis darbo užmokestis per pusantrų metų yra išaugęs apie 13 procentų, o pensijų augimas tuo pat metu – 20 procentų.

„Valstiečių“ rinkimų programoje „Darni Lietuva“ buvo deklaruota, kad nuo 2017 metų liepos 1 dienos vidutinė senatvės pensijas bus padidinta apie 40 eurų, tačiau laimėję rinkimus valstiečiai tokios nuostatos atsisakė – 2017-aisiais pensijas padidino vos 5 eurais, o dar 15 eurų jos augo dėl indeksavimo. Tuomet dar kilo ir pasipiktinimas, kad mažiausiai augo mažiausios pensijos.

Tas pats ir šiemet – dėl indeksavimo 2018-aisiais pensijos padidėjo vidutiniškai apie 21 euru. Tiesa, dar papildomi 8-9 eurai vidutiniškai pridedami dėl pasikeitusios pensijų skaičiavimo tvarkos – pereita prie taškų sistemos. Šį pensijų augimą pajusti galėjo tik tie asmenys, kurie sukaupę būtinąjį darbo stažą – kuo stažas ilgesnis, tuo didesnis ir priedas prie pensijos.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Pensija
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Pensija

Pensijų indeksavimo koeficientą – rodiklį, kuriuo didinama pensija – lemia tai, kiek vidutiniškai per septynerius metus padidėja visų dirbančiųjų Lietuvoje gautas uždarbis. Šiuo metu rodiklis siekia apie 7 proc. per metus.

Premjeras Saulius Skvernelis yra žadėjęs, kad pensijos dėl reformos dar didės 30 eurų ir sieks apie 332 eurus. Numatytas pačių mažiausių pensijų augimas dėl pensijų priedų. Tačiau realius skaičius bus galima palyginti anksčiausiai kitąmet, kai įsigalios pačių reformų teisės aktai.

Senjorai dar laukia kompensacijos

Net ir skaičiuojant statistinius pensijos augimus, senatvės pensininkai Lietuvoje į rankas kol kas gavo netgi mažiau, nei deklaruojama – visą pusmetį jiems neprimokama vidutiniškai 9 eurų pensijos per mėnesį, kuri turėjo būti pridėta dėl pasikeitusios skaičiavimo tvarkos.

„Sodros“ atstovas Saulius Jarmalis primena, kad pensininkai vasaros pabaigoje, vėliausiai iki rugsėjo 30 d., gaus vienkartinę išmoką – kompensaciją už visą pusmetį, o nuo liepos jiems bus skaičiuojama pilna pensija.

Senjorai, kurie turi būtinąjį stažą, gali tikėtis vidutiniškai 50 eurų priedo prie pensijos, „Sodra“ tokią išmoką žada atlikti iki rugsėjo.

„Jei žmogus jau gauna pensiją ir turi daugiau nei 30 metų stažo, jo pensija didės už kiekvienus metus, maždaug 80 centų už kiekvienus metus virš stažo. Jei turi 40 metų stažo – jo pensija padidės 8 eurais, tai susiję su perskaičiavimu. Atitinkamai, jei žmogus turėjo 20 metų stažo, jo pensija turėtų mažėti, bet, kadangi yra pensijų nemažinimo taisyklė, jo pensija nemažės, bet ir nedidės“, – aiškina S.Jarmalis.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Sodra
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Sodra

Jis sako, kad pensijos vidutiniškai padidės 9 eurais per mėnesį, tačiau šis augimas jau yra įskaičiuojamas statistikoje nuo sausio. Mat „Sodra“ po skaičiavimo tvarkos pakeitimų negalėjo iškart visiems žmonėms perskaičiuoti individualių pensijų – tą ji yra įpareigota padaryti iki rugsėjo 30 d.

„Tarkim žmogus turi gauti 10 eurų didesnę pensiją. Tai mes jam nuo rugpjūčio ar nuo rugsėjo jau mokėsime didesnę pensiją, o nuo sausio iki birželio – po 10 eurų – mes jam grąžinsim kaip 60 eurų. Mes tai laikom, kad šiemet jau ta pensija yra tiek padidėjusi, nes yra padidėjusi“, – sako S.Jarmalis.

Jis patvirtina ir 15min skaičiavimus, kad pensijos padidėjo apie 50 eurų.

„Pensijos padidėjo nuo metų pradžios – dėl indeksavimo ir dėl perskaičiavimų. Dėl indeksavimo padidėjo 21 euru vidutiniškai, Kalbame apie vidutinę pensiją – kažkam padidėjo 14 eurų, kažkam 30, bet vidutiniškai 21 euru. O dėl perskaičiavimo – 9 eurais. Bet bus tokių, kuriems nepadidėjo, o bus tokių, kuriems padidėjo 80 centų, kitiems padidės 2 eurais. Jei žmogus dirbo ir turi 50 metų stažą – 15 eurų padidės pensija. Vien šiemet pensija padidėja 30 eurų. Pernai didėjo kažkiek, tiksliai negaliu pasakyti, apie 20 eurų“, – pateikė skaičiavimus S.Jarmalis.

Anot jo, tikslingiau būtų lyginti pensijas žmonių, turinčių būtinąjį darbo stažą – pati pensija būtų kiek didesnė (323,61 euras), tačiau jos prieaugis liktų panašus. Tačiau R.Karbauskiui pateikus vidutinės pensijos dydžius, lyginome pagal šį rodiklį.

15min vertinimu, R.Karbauskio teiginyje, kad per pusantrų metų pensijos padidėjo 70 eurų, yra tik krislas tiesos, nes realiai pensijos per šį konkretų laikotarpį augo 33,8 euro, arba 52,2 euro, jei R.Karbauskio įvardijamą terminą dviem savaitėmis pailginsime.

Jūs klausiate – tikriname mes
Įveskite politiko ar kito visuomenės veikėjo teiginį, kurį reikia patikrinti. Jei tik įmanoma, nurodykite, kur ir kada tai buvo pasakyta.
* privalomi laukai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką