Praėjusį mėnesį PPO komisija nustatė, kad Vašingtonas ne visiškai tinkamai vykdė prieš penkerius metus priimtą nutarimą, įpareigojantį JAV suderinti tam tikrus plieno importo iš Indijos muitus, kad jie atitiktų pasaulinės prekybos taisykles.
Jungtinės Valstijos trečiadienį pranešė ketinančios apskųsti lapkričio mėnesio nutarimą per PPO ginčų sprendimo organo posėdį.
Visgi minėtas organas nebeturi veikiančios apeliacinės kolegijos, po to, kai jos veikla faktiškai sustojo gruodžio 11 dieną dėl atkaklių JAV prieštaravimų.
Vašingtonas, kuris kaltina teismą persekiojimu, užkirto kelią naujų teisėjų paskyrimui, palikdamas ginčų sprendimo organą be būtino trijų teisėjų kvorumo, reikalingo byloms nagrinėti.
Visgi šalys gali ir toliau teikti skundus ir dvišaliu būdu susitarti dėl daugybės priemonių, kad būtų išvengta neapibrėžtumo, įskaitant apeliacijos teisės atsisakymą ar bylos nagrinėjimą anksčiau retai naudojamame ad hoc arbitražo procese.
Trečiadienį Jungtinės Valstijos pažymėjo ketinančios aptarti su Indija tolimesnę ginčo eigą.
JAV ir Indija jau ne vienerius metus nesutaria dėl plieno importo.
Pirmą kartą Indija skundą PPO pateikė 2012 metais, kai Vašingtonas įvedė beveik 300 proc. muitus importuojamiems gaminiams, paaiškindamas tokį sprendimą tuo, kad Indijos plieno gamintojai naudojasi nesąžiningomis subsidijomis.
Tuomet 2014 metais PPO nusprendė, kad muitai pažeidžia pasaulines prekybos taisykles, ir liepė Vašingtonui suderinti savo praktiką.
Visgi Indija pasiskundė, kad Vašingtonas nesilaiko šio nutarimo, ir paprašė PPO dar kartą išnagrinėti skundą.
Lapkričio mėnesio nutarime PPO ginčų sprendimo kolegija atmetė kelis Indijos kaltinimus, tačiau nustatė, kad JAV „nesilaikė rekomendacijų ir sprendimų, priimtų svarstant pradinį ginčą“.
„Rekomenduojame Jungtinėms Valstijoms suderinti savo priemones su įsipareigojimais“, – sakoma PPO nutarime.
