Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 13d. 17:00

S.Skvernelio „tamsiais sandoriais“ apkaltintas verslas sukritikavo kandidatą

Premjeras S. Skvernelis lankėsi „Biovela group“ įmonėje UAB „Utenos mėsa“
Premjeras S. Skvernelis lankėsi „Biovela group“ įmonėje UAB „Utenos mėsa“

Tik Lietuvos žmonėms – ne bankams, ne oligarchams ir ne alkoholio pramonei prisiekęs tarnauti kandidatas į prezidentus Saulius Skvernelis sulaukė atkirčio iš verslininkų. Jie premjero kalbose įžvelgia populizmą, bandymą ieškoti priešų. Tiesa, kai kurias jo iniciatyvas, tarkime, remti smulkųjį verslą, vertina palankiai.

Trečiadienį premjeras, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas į Lietuvos prezidentus Saulius Skvernelis, pristatydamas rinkimų programą, rėžė, kad biudžetas pagaliau yra orientuotas į paprastą žmogų, o ne dažnai tamsių verslo sandorių interesų tenkinimą. 15min kalbinti verslo asociacijų atstovai tikino premjero žodžiuose girdintys populizmą.

Čia truputį bandoma surasti priešų ir tuo parodyti, kad jis yra geradaris, kovojantis su priešais, – stebėjosi D.Dundulis.

„Prisiekiu, kad tarnausiu tiktai Lietuvai ir Lietuvos žmonėms. Ne bankams, ne prekybos centrams, ne oligarchams, ne alkoholio pramonei, tiktai Lietuvos žmonėms. Tėvynės labui!“ – iš policijos pasiskolintu šūkiu rytinę prakalbą baigė S.Skvernelis.

Kalbėdamas su žurnalistais jis taip pat kalbėjo apie „tamsius verslo sandorius“.

„Lietuva man yra valstybė, kurios biudžetas pagaliau yra orientuotas į paprastą žmogų, į jo gerovės didinimą. Ne į atskirų, siaurų interesų grupių, verslo sandorių, dažnai tamsių verslo sandorių, interesų tenkinimą“, – trečiadienį vykusioje spaudos konferencijoje sakė Saulius Skvernelis.

„Norfos“ įmonių grupės vadovas Dainius Dundulis tikino taip pat tarnaujantis Lietuvos žmonėms, todėl šiam populistiniam premjero šūkiui pritariantis. Vis tik, pabrėžė jis, ir prekybos centruose dirba žmonės.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Dainius Dundulis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Dainius Dundulis

„Galvoju, kad labai gerai, šaunuolis. Kaip nekeista, bet aš irgi tarnauju Lietuvos žmonėms. Nuomonės sutampa, tik, aišku, kiekvienas tą tarnystę galbūt kitaip supranta”, – teigė jis.

„Tik tiek, kad kad prekybos centruose, bankuose dirba irgi Lietuvos žmonės. Šito reikia neužmiršti“, – pridūrė jis.

Tokia premjero retorika D.Dunduliui nelabai prie širdies.

„Aš visą laiką stengiuosi priešų neieškoti. Žinot, priešai neieškomi atsiranda. Čia truputį bandoma surasti priešų ir tuo parodyti, kad jis yra geradaris, kovojantis su priešais. Aš visą laiką siūlau ir siūlysiu, kad visi gali sėsti prie bendro stalo derėtis“, – pridūrė jis.

Legalaus verslo aljanso prezidentas Romas Apulskis atkreipė dėmesį, kad prezidentas neturėtų rinktis, kam tarnauti, o kam ne.

„Galvoju, kad visos išvardintos kategorijos yra ne 100 proc., bet yra Lietuvos piliečiai arba Lietuvoje veikiantys juridiniai asmenys ir prezidentas negali rinktis, kuriems tarnauti, kuriems netarnauti. Tarnauti turi visiems“, – teigė R.Apulskis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Romas Apulskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Romas Apulskis

Asociacijos „Investors' Forum“ vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė premjero pasisakymuose įžvelgė populizmą.

„Aš nežinau nė vieno biudžeto, kuris buvo orientuotas į siaurų verslo interesų tenkinimą. Tai čia turbūt tikrai yra rinkiminė premjero kalba. Manau, kad visos politinės partijos dirbo visai tautai – ne tiktai siauriems interesams. Jeigu yra kokių nors atskirų faktų, tai nereiškia, kad biudžetas buvo orientuotas siauriems interesams. Man atrodo, čia truputėlį sušaržuota“, – 15min sakė ji.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rūta Skyrienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rūta Skyrienė

Plačiau komentuoti pašnekovė atsisakė tikindama, kad atstovaujama organizacija yra apolitiška ir neremianti nė vieno kandidato: „Dirbsime su bet kuriuo kandidatu, kuris taps prezidentu.“

Rūpintis smulkiuoju verslu mada?

Verslininkus džiugina tik S.Skvernelio ir dabartinės Vyriausybės deklaruojamas siekis skatinti smulkųjį verslą.

„Tikrai teisingas požiūris. Visose šalyse, Lietuva ne išimtis, tikrai reikia skirti dar didesnį dėmesį smulkaus ir vidutinio verslo skatinimui ar apskritai jaunų žmonių verslumo ugdymui. (...) Kalbėti apie pagalbą jam, jo vystymą yra labai sveikintinas dalykas. Aišku, tai nėra kažkas naujo, bet ypatingas dėmesys smulkiajam verslui, aš manau, yra sveikintinas“, – 15min sakė Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovas Laurynas Vilimas.

Rūpintis smulkiuoju verslu yra tapę mada ar vyraujančia tendencija, – sakė V.Sutkus.

Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus į šį pasiūlymą žvelgia kitu kampu.

„Be abejo, smulkus verslas yra labai svarbus, tačiau dažnu atveju jo svarba yra pervertinama. Rūpintis smulkiuoju verslu yra tapę mada ar vyraujančia tendencija. (...) Aš neišskirčiau arba bent jau tikrai nesupriešinčiau smulkaus verslo su stambiu verslu. Aš manau, kad jie vienas be kito tiesiog negali egzistuoti. Kokia nors ypatinga parama smulkiajam verslui būtų svarstytina, reikėtų ją nagrinėti. Sisteminio požiūrio kol kas tikrai nebuvo“, – 15min jis.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Valdas Sutkus
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Valdas Sutkus

Pašnekovo nuomone, investuoti į smulkųjį verslą tik dėl to, kad jis toks – neverta. Esą geriau lėšas nukreipti į inovatyvų verslą.

„Mano tvirtu įsitikinimu, padėti reikia inovatyviam verslui, vadinamiesiems startuoliams, technologinėms įmonėms, kurios gali greitai įeiti į rinką ir kurti didelę pridėtinę vertę iš intelektualių produktų ne tik Lietuvai, bet ir užsienyje. Bet jeigu kur nors veikia smulki įmonė, kurios technologijos atsilikusius, gamybos priemonės neefektyvios ir pasenusios, kokiomis nors dotacijomis dirbtinai palaikyti tokios įmonės gyvastį nebūtų perspektyvu valstybės požiūriu ir būtų pinigų švaistymas, geriau juos būtų galima panaudoti remiant perspektyvius verslus“, – sakė V.Sutkus.

Premjeras S. Skvernelis lankėsi įmonėje MARS Lietuva
Premjeras S. Skvernelis lankėsi įmonėje MARS Lietuva

Prekybos tinklų darbo laiko ribojimai

Dar rugsėjį S.Skvernelis sakė sieksiantis, kad prekybos tinklų darbo laikas būtų ribojamas ne tik per šventes, bet ir sekmadieniais.

„Turime baigti diskusijas dėl Kalėdų, Velykų ar Naujųjų metų. Pateiktas įstatymo projektas dėl sekmadienių. Mano nuomone, arba turėtume visiškai drausti prekybą sekmadieniais, arba galbūt trumpinti darbo laiką“, – tada sakė jis.

Tačiau kalbinti pašnekovai tokius premjero tikslus vertina neigiamai.

„Tokią idėją vertinu labai neigiamai. (...) Argumentai yra labai keisti. Kalbama apie tai, kad darbuotojai turėtų pabūti su šeimomis, savaitgaliais nedirbti, bet čia yra keletas dalykų. Tikrai niekas neverčia tų darbuotojų dirbti. Už šventines dienas jie gauna dvigubą atlyginimą ir norinčių dirbti tikrai netrūksta. Ir jeigu būtume nuoseklūs, reikėtų uždaryti visą valstybę. Kuo troleibuso vairuotojas blogesnis už prekybos tinklo kasininkę? (...) Toks susikoncentravimas į vieną grupę yra tikrai nelogiškas ir turi tokio populistinio negero kvapo“, – sakė Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas.

Sakyti, kad vieniems privataus verslo darbuotojams būtų vienokios sąlygos, kitiems kitokios, būtų diskriminacija“, – tikino L.Vilimas.

Panašiai kalbėjo ir L.Vilimas.

„Galima diskutuoti ir galbūt įvesti visuotinį tam tikrų dienų ribojimą (Velykų, Kalėdų ir Naujųjų metų dieną, – red. past.), bet vėlgi čia yra daug niuansų, kuriuos reikia apgalvoti. Negalima išskirti tik prekybos įmonių, ir tik didžiųjų prekybos tinklų, nes yra ir viešas maitinimas ir kiti privatūs verslai. Sakyti, kad vieniems privataus verslo darbuotojams būtų vienokios sąlygos, kitiems kitokios, būtų diskriminacija“, – tikino L.Vilimas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laurynas Vilimas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laurynas Vilimas

Jo nuomone, arba sąlygos visiems turėtų būti vienodos, arba šį klausimą reikėtų palikti savireguliacijai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

01:13
04:47
02:25

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką