Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 14d. 09:01

Vladimiras Romanovas prabilo apie pinigų plovimą Ūkio banke

Vladimiro Romanovo bankas vėl mirga rusiškų pinigų plovimo istorijoje #ŪkioLeaks
Austėjos Usavičiūtės / 15min iliustracija / Vladimiro Romanovo bankas vėl mirga rusiškų pinigų plovimo istorijoje

Bankininkas Vladimiras Romanovas perduoda atsakymus dėl galimo pinigų plovimo Ūkio banke. Jis stebisi dėmesiu savo buvusiam bankui bei jame vykusioms operacijoms, kurios praturtino vieną artimiausių Vladimiro Putino draugų. Kartu V.Romanovas įžvelgia bent porą sąmokslų – pradedant prezidente ir baigiant Ūkio banko veiklą tyrusiais žurnalistais.

Bankininkas laido daug užuominų apie esą tyčia sukeltą Ūkio banko griūtį. Jis taip pat tikina, kad nešvarių ar kruvinų pinigų paieškos – ne banko darbas, o suteptų pinigų plovimas bankui prikišamas be pagrindo.

„Visi tiesiog apiplėšė vienintelį banką, kuris pats galėjo užsidirbti ir investuoti į Lietuvos ekonomiką, kultūrą ir sportą, ir dabar diskutuoja, kad pinigai nešvarūs, kai užpakalis dega“, – rašo V.Romanovas.

Rusijoje nuo Lietuvos teisėsaugos besislepiančio bankininko atsakymų laukėme dvi savaites. Per vieną savo advokatų Lietuvoje jis reikalavo atsakymus pateikti visa apimtimi ir „be interpretacijų“. Pilną ir neredaguotą V.Romanovo atsakymą kviečiame skaityti čia.

O dabar pateikiame keletą įdomiausių minčių, kurias bankininkas per savo atstovus 15min perdavė iš Maskvos. Citatų turinys netaisytas, išskyrus gramatines klaidas.

Pinigų plovimo klausimus siunčia buvusiems pavaldiniams

Tarptautinis tyrimas Troika Laundromat, kurį žurnalistai iš keliolikos valstybių atliko pagal tiriamosios žurnalistikos centro OCCRP ir 15min gautus duomenis, nustatė, jog Ūkio bankas panaudotas legalizuojant ne vienos gerai žinomos aferos lėšas. Tačiau V.Romanovas tikina, jog klausimai apie pinigų plovimą turi būti adresuojami ne jam.

Bankininko teigimu, aiškintis turėtų Arnas Žalys ir Viktoras Soldatenko – du buvę vadovaujančios grandies žmonės iš Ūkio banko.

„Klausimą, ar aš žinau tokius žmones, kurie, kaip aš suprantu, per ofšorines sąskaitas Ūkio banke laikė depozitus, reikia užduoti Žaliui ir Soldatenko, kurie užsiėmė nerezidentų aptarnavimu, ir kurie tęsia užsiimti tuo Vilniuje mažame banke, kuris liko po „Snoro“, šie du žmonės buvo sulaikyti su pažeidimais dėl šios priežasties ir jais rūpinosi teisėsaugos organai“, – rašo V.Romanovas.

A.Žalį ir V.Soldatenko bankininkas kaltina Ūkio banko žlugdymu – esą buvo siekiama „pavogti šį verslą, ką jie galų gale ir realizavo vadovaujant apsaugos departamentui“. Čia V.Romanovas galbūt turi omeny ne „apsaugos“, o Valstybės saugumo departamentą. O sąmokslas atimti jo banką, anot V.Romanovo, vyko – ir ne tik per du banko tarnautojus, bet ir per valstybės institucijas.

Regi D.Grybauskaitės ir I.Šimonytės sąmokslą

V.Romanovas teigia buvęs spaudžiamas Ūkio banko jungtuvėms su Šiaulių banku, kuris galiausiai perėmė „sveikąją“ Ūkio banko dalį po šio banko žlugimo.

Bankininkas laido užuominas apie šimtą milijonų eurų, kurie esą buvo žadami bendram Ūkio ir Šiaulių bankų dariniui. Aiškindamas, kodėl tam pasipriešino, V.Romanovas duria pirštu į prezidentę Dalią Grybauskaitę bei jos įpėdine siekiančią tapti Ingridą Šimonytę, kuri Andriaus Kubiliaus Vyriausybėje ėjo finansų ministrės pareigas.

„Aš pagalvojau, kad Šiaulių bankui atėjo pabaiga ir reikės su juo padirbėti, prieštaraujant, kad pusę šių pinigų prezidentė Dalia Grybauskaitė jau išnaudojo arba pavogė, ir, be to, šiuos pinigus laiko jos prižiūrimuose bankuose, kuriems ji davė visas privilegijas ir su savo drauge pagal orientaciją Šimonyte priėmė įstatymą visus valstybinius pinigus laikyti šiuose bankuose, ir jau imant juos su procentais tokiu būdu susodino parazitus ant Lietuvos biudžeto“, – dėsto V.Romanovas.

Anot jo, Arnas Žalys į aukštas pareigas Ūkio banke pasodintas reikalaujant Lietuvos banko vadovui Vitui Vasiliauskui. „Dabar aš suprantu, kad jo užduotimi buvo, kad postą užimtų paklusnus vadybininkas ir jo rankomis sustabdyti banką, o verslą su pinigais pavogti šių žmonių pagalba“, – rašo bankininkas.

S.Roldugino atveju nesistebi

Kaip jau skelbėme viename iš Troika Laundromat tyrimų, per sąskaitas Ūkio banke dideli pinigai suplaukė į dvi ofšorines įmones, siejamas su artimu Vladimiro Putino draugu Sergejumi Rolduginu. Garsaus violončelininko ir garsiausio Panama Papers tyrimo veikėjo įmonės per sąskaitas Ūkio banke gavo iš viso 69 mln. dolerių.

11,6 mln. dolerių gauta iš sandorių, kurie taip ir neįvyko. Dvi įmonės iš Rusijos investicinio banko „Troika Dialog“ sukurtos sistemos gavo pinigus už „Rosneft“ akcijų pirkimo sandorius. Tiksliau, už tai, kad tie sandoriai neįvyko. 16 sandorių buvo sudaryta ir nutraukta, taip S.Roldugino įmonėms išmokant 16 kompensacijų, kurių suma – lygiai 11,6 mln. dolerių.

Eriko Ovčarenko / 15min ir AFP / „Scanpix“ nuotr./Sergejaus Roldugino įmonės per sąskaitas Ūkio banke gavo dešimtis milijonų dolerių
Eriko Ovčarenko / 15min ir AFP / „Scanpix“ nuotr./Sergejaus Roldugino įmonės per sąskaitas Ūkio banke gavo dešimtis milijonų dolerių

V.Romanovas šiose operacijose nieko keisto nemato.

„Prie ko čia muzikantas, Putino draugas, sunku suprasti. Kuo jis kaltas, tuo, kad yra draugas, arba tuo, kad uždirbo 10 milijonų? Arba tuo, kad laikė pinigus Lietuvos banke Lietuvos valstybės naudai, o ne Rusijoje“, – rašo bankininkas.

Jo vertinimu, klientų pinigų kilmės nustatymas apskritai nėra banko darbas.

„Tik nesuprantu, kam jūs labiau tarnaujate, švedams, Amerikai, arba, kaip Rusijos agentai, žaidžiate nesuprantamą žaidimą, o gal velniui“, – svarsto Vladimiras Romanovas.

„Kas liečia pinigų plovimą – tai yra mitas, kuris neliečia nei manęs, nei banko, arba jūs norėjote, kad aš dirbčiau Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyboje (FNTT) ir tikrinčiau klientus, iš kur jie gavo pinigus. Bet tokiems dalykams yra policija“, – teigia V.Romanovas.

Kaip deramo bankų elgesio pavyzdį jis pateikia Latviją. „Jie tyliai aptarnauja savo klientus ir necypia, ir nebando užuosti pinigus, ir neieško ant jų kraujo, o dirba šalies naudai, išmetus iš šalies skandinaviškus bankininkus, vagis, kurie traukia pinigus iš šalies, laikant jus aborigenais, kuriuos okupavo už jūsų pinigus“, – sau būdingu stiliumi teigia bankininkas.

Žurnalistams grūmoja areštu

V.Romanovas dalį teksto dedikavo ir žurnalistams, kurie narstė nutekėjusius jo banko duomenis.

„Protingi žmonės jau seniai suprato, kaip jūs apgaudinėjate žmones savo žurnalistų tyrimais, nes tikrasis tyrimas jau vyksta penkerius metus ir jeigu [bus] sąžiningas tardytojas, baigsis jūsų areštu, kaip nusikaltėlių prieš Lietuvą kitos svetimos valstybės naudai. Tik nesuprantu, kam jūs labiau tarnaujate, švedams, Amerikai, arba, kaip Rusijos agentai, žaidžiate nesuprantamą žaidimą, o gal velniui, tada žinokite, jei jis jus paleido priešais save, jums jau nesustoti“, – teigiama laiške.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Vladimiras Romanovas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Vladimiras Romanovas

Kliuvo ir Vitalijui Gailiui. Buvęs FNTT vadovas viešai pareiškė, kad tarnyboje klestėjo „rafinuota kyšininkavimo forma“ ir dėl to reikėjo atsisveikinti su daugiau nei dešimčia aukšto rango pareigūnų. „Rafinuotos kyšininkavimo formos“ šaltiniu V.Gailius įvardijo Ūkio banką.

„Herojai Vasiliauskas ir Vitalijus Gailius iš policijos. Ko gi jis negaudė sukčių – klientų, kuriuos jis matė be akinių, kaip ekstrasensas, ir nė vieno nepagavo. O dabar diskutuoja kovotojas už pinigų švarumą. Reiškia, kad už jį akcininkai turi gaudyti, pradėti baudžiamąsias bylas tose valstybėse, kur jie gyvena. Visiška nesąmonė“, – atsikerta V.Romanovas.

V.Romanovas atsakė tik į dalį jam pateiktų klausimų. Bankininkas nepateikė atsakymų į klausimus apie santykius su „Troika Dialog“ bei su Austrijos banku „Raiffeisen“, kuriam Ūkio banko skandalas kol kas skaudžiausiai kirto per akcijų kursą. Bankininkas taip pat neįvardijo, ar kas nors iš Ūkio banko klientų jam talkino gaunant prieglobstį Rusijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

04:04
02:49
00:10

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką