Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

VMI deklaracijų staigmenos tėvams: vietoj išmokų gauna skolas – verta pasitikrinti

Susirūpinusios mamos pastebėjo, kad preliminariose deklaracijose joms ne visuomet pritaikytas teisingas metinis papildomas neapmokestinamas pajamų dydis (MPNPD) – deklaravus vieno mygtuko paspaudimu, jos netgi virstų skolininkėmis, nors priklausytų išmokos. VMI aiškina, kad turi ne visą informaciją, todėl kartais reikia skaičiuoti patiems. O tėvų Lietuvoje – kone pusė milijono.
Vaiko pinigai
Vaiko pinigai / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Atsidariusi šiandien parengtą preliminarią pajamų deklaraciją už 2017 m., švelniai tariant, „nudžiugau“ išvydusi sumą, kurią turiu grąžinti valstybei – daugiau kaip 400 eurų. Žagtelėjau, kad VMI mane ir vėl džiugina, pernai preliminarioje deklaracijoje buvo tik apie 200 eurų“, – socialiniame tinkle „Facebook“ istorija pasidalino Neringa.

Tačiau deklaraciją peržiūrėjus jos buhalterei viskas pasikeitė – vietoje 400 eurų tereikėjo primokėti 60 eurų.

„Su buhalterės pagalba išsiaiškinau, kad 17 laukelyje „Taikytino MPNPD suma“ VMI įrašo visiems tiesiog kaip konstantą vienodą sumą, kurią turi pats koreguoti! Įrašius patikslintą buhalterės man taikytiną MPNPD sumą, grąžintina suma sumažėjo iki 60 eurų. O jeigu tėveliai nežino, kad patys turi koreguoti MPNPD sumą? O jei sumoki VMI tą preliminarią pateiktą netikslią sumą, atsiprašo ir permoką grąžina?“ – stebėjosi Neringa.

15min susisiekus su Neringa, ji paaiškino, kad viena augina du nepilnamečius vaikus. Tačiau vietoje priklausančio 4800 eurų MPNPD, kuris leistų nemokėti 720 eurų pajamų mokesčio, jai preliminarioje deklaracijoje buvo įrašyta perpus mažesnė suma – 2400 eurų.

15min nuotr./Preliminarios deklaracijos 17-ame langelyje ne visuomet teisingai nurodyta MPNPD suma
15min nuotr./Preliminarios deklaracijos 17-ame langelyje ne visuomet teisingai nurodyta MPNPD suma

Tačiau net ir šeimos, kartu auginančios vaikus, ne visuomet atranda teisingai paskaičiuotą MPNPD.

15min viena šeima atskleidė savo deklaracijas – nors augina vaiką, tačiau nei vyrui, nei žmonai MPNPD apskritai nebuvo pritaikytas, o deklaracijoje įrašyti nuliai. Tuo tarpu darbdavys, mokėdamas atlyginimą, pusę priklausančio PNPD jiems taikė. Jei šeima teiktų tokias deklaracijas, kiekvienam iš tėvų būtų paskaičiuota grąžintina 180 eurų GPM suma.

123RF.com nuotr./Šeima
123RF.com nuotr./Šeima

Redakcijai žinomos dar dvi šeimos, kuriose visas MPNPD dydis priskirtas tik vienam iš sutuoktinių – sutapimas, kad abu kartus tai buvo vyras, o žmonų deklaracijose švietė nuliai. Skirti visą MPNPD vienam iš sutuoktinių nedraudžiama, bet sutuoktiniai patys negalėjo paaiškinti, kodėl VMI priskyrė būtent taip.

Jų atveju, kadangi darbovietė, išmokėdama atlyginimą, paskaičiuoja pusę priklausančio MPNPD dydžio, nulį deklaruojančiam sutuoktiniui tektų 180 eurų GPM permoką grąžinti, o kitas tokią sumą vėliau iš VMI gautų kaip nepriemoką.

Už 2016 m. MPNPD pasinaudojo daugiau kaip 477 tūkst. gyventojų, lengvatos suma siekė beveik 80 mln. eurų, rodo VMI duomenys.

Ką rašyti į 17 deklaracijos langelį?

Vaikus auginantiems tėvams vertėtų pasitikrinti 17-ąjį preliminariosios deklaracijos langelį – ar jame nurodyta suma yra teisinga.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pajamų deklaravimas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pajamų deklaravimas

Teikiant deklaracijas už 2017 m., už kiekvieną vaiką tėvai gali pritaikyti 2400 eurų MPNPD. Jei vaiką augina abu tėvai, jų preliminariose deklaracijose, 17-ame laukelyje, turėtų būti po pusę šios sumos, arba po 1200 eurų.

Atitinkamai, jei vaikų du – tektų po 2400 eurų MPNPD kiekvienam iš tėvų, jei trys – po 3600 eurų, ir t.t.

VMI aiškina, kad bendruoju atveju ir preliminarios deklaracijos 17-ame laukelyje tėvai turėtų matyti po vienodą sumą.

Tačiau nėra būtina MPNPD sumą dalytis po lygiai – vienas iš tėvų gali sau nurodyti visą sumą ir susigrąžinti visą lengvatą, tokiu atveju kitas nesusigrąžintų nieko. MPNPD galima padalinti ir kitokiomis dalimis.

Jei vieno iš tėvų pajamos labai mažos ir jas visas padengia įprastas NPD, didesnę dalį MPNPD reikėtų palikti tam iš tėvų, kurio pajamos didesnės. Neapmokestinamas pajamų dydis aktualus iki tol, kol yra apmokestinamųjų pajamų.

15min pateiktame grafike matyti, koks maksimaliai MPNPD vienam iš tėvų galėtų būti pritaikytas, kad būtų maksimaliai pasinaudota lengvata, atsižvelgiant į vidutinį atlyginimą per metus. Negalima nurodyti daugiau MPNPD, nei tėvams priklauso.

„Kai vienas iš vaiką auginančių tėvų negauna apmokestinamųjų pajamų arba jų gauna labai mažai ir jas visas padengia metinis NPD, tai jam paskaičiuotoji MPNPD dalis už bendrus vaikus perkeliama kitam tėvui, turinčiam apmokestinamųjų pajamų“, – tikina VMI Mokestinių prievolių departamento direktoriaus pavaduotoja Inga Gedminienė.

Jei vienas iš tėvų savo deklaracijoje atsisako savo MPNPD, tai jo atsisakytoji MPNPD dalis už bendrus vaikus perkeliama kitam tėvui, turinčiam apmokestinamųjų pajamų.

„Kai vienas iš tėvų darbovietėje nesitaikė MPNPD, nors gavo pakankamą darbo užmokestį, tai laikoma, jog jis yra atsisakęs taikytis MPNPD ir jam paskaičiuota MPNPD dalis už bendrus vaikus perkeliama kitam tėvui, turinčiam apmokestinamųjų pajamų“, – vingrybes deklaracijose aiškina I.Gedminienė.

Iš kur painiava preliminariosiose deklaracijose?

„Kai kuriais atvejais VMI turima informacija nėra baigtinė, o tai priklauso nuo to, ar ją pateikė tretieji šaltiniai ar ne. Atskirais atvejais tikslia informacija apskritai disponuoja tik pats gyventojas, todėl deklaracijoje jis turi ją užpildyti, patikslinti“, – sako VMI atstovė.

Ji aiškina, kad sudėtingais atvejais VMI apskritai neįrašo MPNPD sumos ir tą turi padaryti pats gyventojas. Norint sužinoti, koks priklauso MPNPD, VMI siūlo naudotis parengta skaičiuokle, mat šis dydis priklauso ir nuo asmens darbingumo.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pajamų deklaravimas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Pajamų deklaravimas

Situacija, kai preliminariose deklaracijoje pateikiama MPNPD suma yra mažesnė, nei gyventojas gali prisitaikyti, gali susidaryti tokiu atveju, kai vaikus augina tik vienas iš tėvų, o VMI tokios informacijos apie jį neturi – nežino, ar kitas tėvas taikysis savo MPNPD dalį ar ne, aiškina VMI.

„Jei VMI neturi kitokios informacijos, pvz., teismo sprendimo, kuriuo vaiko gyvenamoji vieta nustatyta su vienu iš tėvų, MPNPD taikomas abiem tėvams, preziumuojant, kad abu tėvai augina savo vaikus. Taigi, jei vaikas turi 2 tėvus – už jį kiekvienam tėvui priskaičiuojama po pusę MPNPD. Jei vaiką augina vienas iš tėvų, visas MPNPD taikomas vienam, vaiką auginančiam tėvui (mamai)“, – sako I.Gedminienė.

VMI pažymi, jog į 17 langelį deklaracijose įrašoma tokia informacija, kurią apie gyventoją turi VMI – tai ne vienodas visiems dydis, o individualus kiekvienam žmogui, paskaičiuotas pagal tai, kokią informaciją turi VMI.

Galima tikslinti ankstesnes deklaracijas už 5 metus

VMI atstovė paaiškina, kad patikslinti deklaracijas galima už 5 praėjusius metus – jei susidarė mokesčių permoka, ji būtų grąžinta.

„VMI pažymi, jog pasibaigus deklaravimo laikotarpiui, pagal gyventojų deklaruotus duomenis VMI perskaičiuos MPNPD ir nustatys, kurie tėvai neprisitaikė ar prisitaikė per mažai MNPD ir juos informuos. Gyventojai galės patikslinti pajamų deklaracijas, pagal atnaujintos preliminarios deklaracijos duomenis“, – žada I.Gedminienė.

Ankstesniais metais būdavo taikomi kitokie MPNPD dydžiai. Pernai už vaiką buvo taikoma 2400 eurų suma abiem tėvams, o 2016 m. – 1440 eurų, 2015 m. – 720 eurų, 2014 m. – 695 eurai (2400 litų). 2013 m. už pirmą vaiką buvo taikomas 347,54 euro (1200 litų) MPNPD, o už antrą ir kiekvieną paskesnį – po 695 eurus (2400 litų).

VMI atstovė patikina, kad tėvų deklaracijos būna sugretinamos ir jiems pranešama, jei dar lieka pinigų susigrąžinti, 15min to patikrinti neturi galimybių.

Nuo kitų metų deklaruojant pajamas MPNPD jau nebebus taikomas. Šiemet pasikeitė paramos vaikams forma: vietoje MPNPD skirti vadinamieji vaiko pinigai – po 30 eurų vaikui per mėnesį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius