Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 27d. 17:40

Viešųjų pirkimų tarnyba: net ir ekstremaliu atveju nėra galimybės išvengti viešųjų pirkimų

Kasdienė higiena ir teisingas respiratorių naudojimas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Kasdienė higiena ir teisingas respiratorių naudojimas

Jei valstybė, kilus viruso protrūkiui, nuspręstų skubiai rezervo fondo lėšomis įsigyti priemonių, reiktų taikyti viešųjų pirkimų taisykles, sako Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus pavaduotoja Jovita Petkuvienė, tačiau iškart priduria – tokiu atveju svarbiausia pirkimas, o jau procedūros po to.

Trečiadienį VPT išplatino paaiškinimą dėl priemonių įsigijimo koronoviruso grėsmės suvaldymui. Jame teigiama, kad įstatymas net ir ekstremalios situacijos metu beveik nenumato išimčių – turi būti viešieji pirkimai. Tačiau tai esą dar nereiškia, kad skubiai perkant priemones reikės ilgų procedūrų – šios gali ir palaukti.

„Savo pranešimu atkreipiame dėmesį, kad nėra galimybės pirkti be viešųjų pirkimų, kaip buvo skelbiama viešojoje erdvėje. Neskelbiamos derybos, neskelbiama apklausa ir kitos išimtys taip pat yra laikomos viešųjų pirkimų procedūromis“, – 15min teigė VPT direktoriaus pavaduotoja Jovita Petkuvienė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viešųjų pirkimų tarnyba
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viešųjų pirkimų tarnyba

Pasak jos, esant skubai, galima pirkti taikant supaprastintas procedūras, kreiptis į vieną konkretų tiekėją. O ar įmanoma išvengti viešųjų pirkimų?

„Procedūrų netaikymas, pagal įstatymo nuostatas, galimas tik perkant iš ne pelno siekiančių organizacijų ar asociacijų“, – paaiškino vadovė. Paprastai medicinos priemonės perkamos iš verslo struktūrų, tad čia galioja reikalavimas taikyti viešųjų pirkimų taisykles.

„Tai nėra VPT nuomonė ar noras, toks yra mūsų reglamentavimas. Mūsų pozicija, kad visų pirma reikia orientuotis į tikslą ir imtis visų būtinų priemonių, bet neturime sudaryti sąlygų galimam piktnaudžiavimui, pasinaudojant ekstremalia situacija“, – pastebėji ji.

Pavyzdžiui, Alytaus gaisro atveju tarnyba ramino savivaldybės darbuotojus, kad gesinant gaisrą tikrai reikia imtis visų būtinų priemonių, pirkti būtinas prekes ar paslaugas, prioritetą skiriant ne procedūroms ar „popierių sutvarkymui“, nes visų pirma yra tikslas.

„Taip ir šiuo atveju, turime orientuotis į tikslą. Tik dabar dar kol kas nėra tiksliai aišku, kokių priemonių ir kam reikia“, – sakė ji.

VPT jau sulaukia paklausimų, ar galima be pirkimų pirkti ne tik medicinines kaukes, dezinfekcines priemones, bet ir pvz. kurą ne gydymo įstaigai. Iš didžiųjų ligoninių, kurios galėtų priimti koronavirusu užsikrėtusius asmenis, paklausimų kol kas negauta. Tikėtina, kad jos būtinomis priemonėmis yra apsirūpinusios.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką