Dabar populiaru
Publikuota: 2017 lapkričio 16d. 09:00

Žilvinas Marcinkevičius atskleidė, kodėl skyrė paramą paslaptingam fondui

Žilvinas Marcinkevičius
„Scanpix“ nuotr. / Žilvinas Marcinkevičius

Vienas turtingiausių Lietuvos žmonių, buvęs „VP dešimtuko“ narys Žilvinas Marcinkevičius ryžosi prabilti apie tai, kodėl jis 2 procentus pajamų mokesčio paaukojo neseniai įkurtam paramos ir labdaros fondui „Aušroja“. Šis akimirksniu tapo labdaros fondų lyderiu pagal gautas pajamas. Ž.Marcinkevičius išskirtiniame interviu 15min pasidalino ir savo pajamų deklaracija už praėjusius metus, kai tapo rekordininku pagal sumokėtą GPM.

Buvęs „VP grupės“ idėjų generatorius, garsiojo dešimtuko vienas lyderių, stovėjęs ir prie liūdnai pagarsėjusio „Spindulio“, ir prie „Leo LT“ ištakų, Žilvinas Marcinkevičius nesirodo viešumoje, o pats juokaudamas prisipažįsta, kad jo ir gatvėje niekas neatpažįsta.

Kur investuoja gautus milijonus?

Aš pažįstu fondo žmones, todėl ir skyriau 2 proc. pajamų mokesčio, – sakė Ž.Marcinkevičius.

Praėjusių metų kovą jis pardavė turėtas savo akcijas su Nerijumi Numavičiumi siejamai įmonei, ir tapo vienu turtingiausių žmonių Lietuvoje. Sandorio vertė, neoficialiais duomenis, siekia 161 mln. eurų.

Porą metų gyvenęs Airijoje, neseniai grįžęs iš Didžiosios Britanijos „VP grupės“ kūrėjas dairosi investicinių planų, tačiau neatskleidžia, kur ketina investuoti gautus milijonus. „Atleiskit, tai privatūs reikalai“, – atsiprašinėja verslininkas, kai užduodu klausimus apie tai, kur mato perspektyvą investuoti.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Žilvinas Marcinkevičius su žmona
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Žilvinas Marcinkevičius su žmona

Į daugelį klausimų verslininkas atsakyti gali – pradedant Rūtos Vanagaitės istorija, baigiant mokesčių sistema. Tačiau neviešai. Nuo „Leo LT“ žlugimo laikų jo viešumoje nebuvo matyti, išskyrus pranešimą apie akcijų pardavimą. Vienos didžiausių verslo imperijos kūrėjas nepasigenda viešumo, todėl ir susitikimų su žurnalistais vengia kartodamas, kad yra privatus asmuo.

Tačiau vienas turtingiausių Lietuvos žmonių su 15min žurnalistu sutiko susitikti po to, kai paviešinome iki tol neskelbtus faktus – jo įnašas į iki šiol negirdėtą labdaros fondą „Aušroja“ šį pavertė lyderiu, o pernai Ž.Marcinkevičiaus Mokesčių inspekcijai sumokėtas 20 mln. eurų pajamų mokestis – rekordinis Lietuvoje.

Pažįsta fondo vadovę

Ž.Marcinkevičius teigia suprantantis, kodėl jis tapo įdomus žiniasklaidai, todėl sutiko paaiškinti 15min paviešintus faktus.

„Aš pažįstu fondo žmones, todėl ir skyriau 2 proc. pajamų mokesčio“, – 15min atskleidė Ž.Marcinkevičius.

15min rašė, kad Vilniuje įkurtas fondas pagal gautą paramą aplenkė visas kitas labdaros organizacijas, o reikšmingas sumas pervedė tik trys asmenys.

Vienas jų – Ž.Marcinkevičius. Tačiau klausimų kilo ne dėl jo skirtos paramos, o dėl paties fondo. Jis įkurtas neseniai, ir iškart tapo lyderiu pagal gautą sumą, aplenkdamas ir „Bėdų turgų“, ir „Maisto banką“. Fondo vadovė Nijolė Vaškevičienė neatvirauja, kam fondas skirs surinktą paramą.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Namas, kuriame registruotas fondas „Aušroja“
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Namas, kuriame registruotas fondas „Aušroja“

„Tai mano asmeninis sprendimas, nes aš gerai pažįstu žmones, dirbančius tame fonde. Manau, kad jie yra protingi ir padorūs žmonės. O aš esu laisvas skirti pajamų dalį tam, kam noriu“, – 15min teigė Ž.Marcinkevičius.

„Aušrojai“ jo skirta suma pinigų viršija 300 tūkstančių eurų. Fondui vadovauja N.Vaškevičienė, kurios sutuoktinis yra Ž.Marcinkevičiaus advokatas Jonas Vaškevičius.

Ž.Marcinkevičius teigė nežinantis, kas tie likę du asmenys, skyrę savo mokesčių „Aušrojai“.

VMI dar aiškinasi

Ž.Marcinkevičius neslepia seniai pažįstantis tą advokatą, juos sieja ne tik darbiniai santykiai, bet ir bičiulystė. Advokatas yra talkininkavęs verslininkui sandoriuose, pavyzdžiui, akcijų pardavimui praėjusiais metais.

Gal tai yra padėka už ilgametį darbą? „Tikrai ne. Advokatui mokamas honoraras“, – tikino Ž.Marcinkevičius.

2 procentus sumokėto pajamų mokesčio gyventojai gali pervesti įvairioms visuomeninėms organizacijoms. „Tokią savo teisę įgyvendinau ir aš“, – sakė Ž.Marcinkevičius.

Tiesa, Valstybinė mokesčių inspekcija kol kas „Aušrojai“ pinigų nepervedė, nes kilo tam tikrų abejonių.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Eilės Valstybinėje mokesčių inspekcijoje
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Eilės Valstybinėje mokesčių inspekcijoje

„Mokesčių administratorius prieš priimdamas sprendimą dėl paramos pervedimo sieks įvertinti iškilusias abejones dėl istorijoje minimos labdaros ir paramos fondo veiklos. Svarbu įsitikinti, jog anksčiau gana neženklių paramos sumų sulaukdavęs fondas, šiais metais „šovęs“ į daugiausia paramos sulaukusiųjų 10-tuko viršų, yra realiai veikiantis, jo veikla atitinka Labdaros ir paramos įstatyme įvardintus tikslus, o gauta parama naudojama pagal paskirtį“, – 15min teigė VMI atstovė Rūta Asadauskaitė.

Pats Ž.Marcinkevičius teigė, kad labdaros fondo valdytojai gali patys paaiškinti VMI, o jam nelabai rūpi, kam labdaros fondas paaukos tuos pinigus. „Aš nedalyvauju to fondo veikloje, nesu steigėjas. Tikiuosi, kad tie pinigai bus panaudoti teisingai“, – teigė Ž.Marcinkevičius.

Pasak jo, fondo vadovė neprašė jo paramos.

Aš nedalyvauju to fondo veikloje, nesu steigėjas. Tikiuosi, kad tie pinigai bus panaudoti teisingai, – teigė Ž.Marcinkevičius.

Pretenduoja į rekordą

Ž.Marcinkevičiaus pavardė pastarosiomis dienomis buvo linksniuojama ir dėl kitų priežasčių. Į VMI sąskaitą įplaukė beveik 20 mln. eurų suma kaip gyventojų pajamų mokestis.

Suma pretenduoja į visų laikų Lietuvos rekordą, kai fizinis asmuo Valstybinei mokesčių inspekcijai pervedė pajamų mokestį.

Ž.Marcinkevičius 15min patvirtino pervedęs į VMI sąskaitą 19,59 mln. eurų. Bendra apskaičiuota pajamų mokesčio suma už 2016 metus buvo 19,69 mln. eurų. Dar 0,1 mln. eurų buvo išskaičiuoti prie pajamų šaltinio kitose valstybėse.

„Pajamų mokestis yra tiek mano, tiek bet kurio kito asmens prievolė valstybei ir visuomenei. Todėl suprantu jūsų susidomėjimą“, – kalbėjo Ž.Marcinkevičius.

Pardavė turėtas akcijas

Jis teigė, kad balandį VMI deklaravo visas pajamas už 2016 metus.

15min jau rašė, kad praėjusiais metais vienas pagrindinių Nerijaus Numavičiaus kontroliuojamos „Vilniaus prekybos“ akcininkų Ž.Marcinkevičius pardavė 15 proc. jo valdomų vienos didžiausių Lietuvos verslo grupių akcijų. Taip Ž.Marcinkevičius galutinai pasitraukė iš garsiojo „VP dešimtuko“.

Sandorio suma nebuvo atskleista. 15min žiniomis, akcijos buvo parduotos už 161,1 mln. eurų. Panašias sumas anksčiau skelbė ir kitos žiniasklaidos priemonės.

Akcijas įsigijo bendrovė „Bertona Holdings Limited“, kurios akcininkas yra Nerijus Numavičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką