Dabar populiaru
Publikuota: 2017 vasario 3d. 15:38

Didžioji dalis Lietuvos dokumentinio kino – laisvai prieinama internete

Kinas
123rf.com / Kinas

Dažnai einame į kino teatrus praleisti vakaro su holivudiniu kinu. Vis daugiau žiūrovų dėmesio sulaukia ir Europos nekomercinis kinas. Tačiau lietuvišką kiną, ypač senąją dokumentiką, regis, kiek primirštame. Neretas pasakytų, kad mielai pažiūrėtų, tik nežino kur. Tačiau tam jau yra kontrargumentų – didžiąją dalis Lietuvos nekomercinio kino galima laisvai išvysti internete.

Poreikis buvo

Lietuvos dokumentinio kino svetainė „E-kinas.lt“ startavo 2012 metų pavasarį. „Sukuriant Lietuvos dokumentinio kino archyvą ir prieigą prie jo internete, buvo siekiama sudaryti sąlygas Lietuvos centriniame valstybės archyve sukaupto dokumentinio kino paveldo išsaugojimui ir sklaidai“, – kas paskatino perkelti kiną į elektroninę erdvę, pasakojo Lietuvos centrinio valstybės archyvo direktoriaus pavaduotoja Valerija Jusevičiūtė.

Anksčiau, pasak jos, archyve saugomo dokumentinio kino dalis buvo sunkiai prieinama visuomenei dėl prastos kino juostų būklės, nes jas buvo sudėtinga, o dažnai ir neįmanoma demonstruoti. Taigi tik nedaugelis turėjo galimybę atvykti į archyvą ir pasinaudoti jame saugomais kino dokumentais, peržiūrėti ar gauti kopijas archyvo darbo metu.

123rf.com/Kinas
123rf.com/Kinas

Todėl ir buvo nuspręsta kurti interneto svetainę www.e-kinas.lt, kurioje patalpintos Lietuvos centriniame valstybės archyve saugomo šalies dokumentinio kino skaitmeninės kopijos. O jas vartotojai laisvai gali peržiūrėti internetu.

Paklausta, ar buvo juntamas šios paslaugos poreikis, V. Jusevičiūtė patvirtino: „Buvo atliktas potencialių Lietuvos dokumentinio kino naudotojų poreikių tyrimas – Lietuvos gyventojų apklausa. Buvo apklausti moksleiviai, studentai, dėstytojai, mokytojai, bibliotekininkai, muziejininkai, savivaldybių darbuotojai, verslo įmonių atstovai, regionų gyventojai. Paaiškėjo, kad 97 proc. apklaustųjų norėtų pamatyti Lietuvos centrinio valstybės archyvo saugomus Lietuvos dokumentinius kino filmus“, – apklausos rezultatus aptarė pašnekovė.

Tampa vis populiaresnė

„E-kino“ paslaugomis nemokamai gali naudotis kiekvienas vartotojas. O pasiteiravus, kam ši paslauga vis dėlto aktualiausia, V. Jusevičiūtė tikino kol kas atsakyti negalinti. Pirmiausia dėl to, kad lankytojams, norint pažiūrėti vieną ar kitą filmą, laidą ar kitą medžiagą, registruotis nereikia.

Tačiau, anot pašnekovės, iš dalies galima remtis prieš rengiant projektą atlikta kino naudojimo atvejų analize. „Jos statistiniai duomenys parodė, kad 18 proc. asmenų naudoja asmeniniams tikslams, 23 proc. – studentai, moksleiviai, 15 proc. – kino kūrėjai, 17 proc. – muziejai, 5 proc. –televizijos“, – vardino Lietuvos centrinio valstybės archyvo direktoriaus pavaduotoja.

2016 metais svetainė sulaukė net 785 342 peržiūrų, o 2014 ir 2015 metais jų buvo daugiau nei 200 tūkstančių.

Anot V. Jusevičiūtės, www.e-kinas.lt portalą kasmet aplanko vis daugiau žmonių. 2016 metais svetainė sulaukė net 785 342 peržiūrų, o 2014 ir 2015 metais jų buvo daugiau nei 200 tūkstančių.

Bus patogiau naudotis

Pasiteiravus, koks turinys labiausiai traukia vartotojus, V. Jusevičiūtė tikino, kad kol kas tokių duomenų neturi. Tačiau svetainę planuojama plėtoti, todėl netolimoje ateityje ši informacija turėtų būti žinoma. Lietuvos centrinis valstybės archyvas yra numatęs teikti paraišką Europos Sąjungos fondų paramai gauti projektui „Informacinės sistemos „E-kinas“ modernizavimas ir plėtra“.

Pasak V. Jusevičiūtės, plėtoti sukurtus sprendimus, pateikiant naują turinį, kuriant naujas elektronines paslaugas, gerinant teikiamų paslaugų kokybę – vienas iš ateities tikslų.

Vartotojų pageidavimu svetainėje planuojama pateikti naujesnio turinio audiovizualinių kūrinių, sukurti naują elektroninę paslaugą „Mobilusis e-kinas“ ir „Kinas tiesiogiai“, „Virtualios teminės parodos/kolekcijos“ ir sudėtinę paslaugą „Mano kinas“.

„Kinas tiesiogiai“, V. Jusevičiūtės teigimu, leis vartotojams iš interneto svetainėje pateikto turinio suformuoti užsakymą pasirinkto audiovizualinio kūrinio tiesioginei transliacijai į aukštos raiškos ekranus parodose, renginiuose, nekomerciniuose kino teatruose, taip plečiant E-kinas saugomos informacijos sklaidą.

Bus sukurta ir galimybė rengti bei publikuoti svetainėje virtualias temines parodas ar kolekcijas, pateikiant audiovizualinių kūrinių fragmentus, jų aprašus bei tekstines arba garsines stenogramas. Kalbėdama apie „Mano kinas“ paslaugą, pašnekovė atskleidė, kad ši apjungs teikiamas elektronines paslaugas nuo užsakymo skaitmeninimui parengimo iki ekrane rodomo rezultato.

V. Jusevičiūtė pabrėžė ir tai, kad bus siekiama gerinti www.e-kinas.lt portale publikuojamo dokumentinio kino prieinamumą asmenims su klausos ir regėjimo negalia.

Lietuvos centrinio valstybės archyvo direktoriaus pavaduotoja teigė, kad šio projekto rezultatai duos įvairiapusę naudą. „Pirma, modernizuota esama ir sukurtos naujos elektroninės paslaugos, atnaujinta ir kokybiškai pagerinta viešoji interneto prieiga skatins aktyvesnį bei įvairesnį virtualios erdvės naudojimą tarp Lietuvos gyventojų. Antra, vartotojams bus pasiekiamas naujas, aktualus ir įvairus audiovizualinis paveldas, prieinamas „vieno langelio“ principu“, – dėstė pašnekovė.

Planuojama, kad ateityje „E-kino“ paslaugos taps lengviau pasiekiamos ir mobiliaisiais įrenginiais.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką