Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 1d. 20:00

„Taxify“ vairuotojas Davidas iš Ganos: aplinka Lietuvoje buvo tokia atšiauri, kad turėjau pabėgti į Šveicariją

David Ankamah
Valdo Kopūsto / 15min nuotr. / Davidas Ankamah

Kai kitą kartą naudositės „Taxify“, gali būti, kad jūsų vairuotojas bus Davidas Ankamah iš Ganos. Ir gal jūs nebūsite vienas iš tų, kurie, pamatę juodaodį vairuotoją, staiga atsisakys su juo važiuoti. Nepaisant kelių incidentų, studentas iš Ganos Lietuvoje jaučiasi laimingas. O tokių kaip Davidas yra gerokai daugiau – vairuotojais vien „Taxify“ platformoje dirba žmonės iš Afrikos, Azijos, Ukrainos ir kitur.

Vilniuje gyvenantis Davidas šiuo metu po paskaitų uždarbiauja su „Taxify“. Pelnas, kaip jis sako, nėra didelis, tačiau šis darbas jam suteikia ne tik papildomų pajamų, bet ir naujų malonių pažinčių.

„Kai kurie net kviečia savaitgalį susitikti ir ką nors nuveikti“, – 15min pasakojo Davidas, Vilniuje studijuojantis turizmą.

Prie Lietuvos, kaip sako jis, jau priprato, ir pasakojo radęs tikrai daug gerų draugų ir pramogų. Tačiau ne visos čia jo praleistos dienos buvo malonios.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Davidas Ankamah
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Davidas Ankamah

Užsienietį keikė, į jį spoksojo, mėtė alaus butelius

Davidas į Lietuvą atvyko prieš trejus metus. Pasakoja, kad aplinka buvo itin šokiruojanti, ir dėl teko laikinai sustabdyti turizmo mokslus Mykolo Romerio universitete ir išvažiuoti pas seserį į Šveicariją.

Kai tik čia atvažiavau, vieną kartą į mane iš automobilio metė butelį, mane pravardžiavo, – apie pirmąją patirtį Lietuvoje pasakojo Davidas.

„Kai atvažiavau į Lietuvą, afrikiečių, arba „spalvotų“ žmonių Lietuvoje nebuvo tiek daug, kiek jų yra dabar. Į mane žiūrėjo su tam tikra „akimi“, man tai buvo labai nauja, aplinka buvo gana šokiruojanti. Kai įsėdi į troleibusą, į tave žmonės žiūri“, – pasakojo Davidas.

Dabar jis sako pripratęs prie Lietuvos, tačiau prieš trejus metus gyvenimo Lietuvoje pradžia panėšėjo į košmarą.

„Aš pripratau, įsimylėjau Lietuvą, sutikau labai malonių žmonių, ir sąlygos tikrai pasikeitė. Kai tik čia atvažiavau, vieną kartą į mane iš automobilio metė butelį, mane pravardžiavo. Tačiau manęs tai nepakeitė, čia aš radau bažnyčią „Gyvenimo bažnyčia“, radau čia bendruomenių, kurių dalimi tapau, ir kurios man padeda džiaugtis mano buvimo čia“, – pasakojo Davidas.

Dabar jis jau du mėnesius dirba „Tafixy“. Pasakojo, kad kelis kartus, jam atvažiavus pas žmones, jie atsisakė važiuoti su juo vos tik išvydę, kad jis yra juodaodis. Tačiau tokių atvejų nėra daug, jų Davidas nesureikšmina.

„Aš turėjau atidėti savo mokslus maždaug pusantro semestro, nes, kai tik atvažiavau į Lietuvą, aplinka buvo pakankamai šokiruojanti ir atšiauri. Mano sesuo gyvena Šveicarijoje, tai aš nuvykau ten keliems mėnesiams, prieš grįždamas atgal“, – tačiau dabar Davidas sako čia esantis laimingas.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Davidas Ankamah
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Davidas Ankamah

Įsidarbinti Lietuvoje – misija neįmanoma

Davidas Lietuvoje – jau treji metai, tačiau dirbti pradėjo tik neseniai, kai įsigijo savo automobilį. Darbintis įvairiose įmonėse jis bandė ir anksčiau, tačiau susidūrė su daug įvairių, daugiausia biurokratinių, kliūčių.

Labai daug biurokratizmo, buvau keliose vietose, bet iš manęs reikalavo labai kvailų dalykų, – apie bandymus įsidarbinti Lietuvoje pasakojo studentas iš Ganos.

„Anksčiau tik studijavau. Visų pirma buvo netinkamas darbo laikas, nes paskaitos yra įvairiu metu. O paskaitų aš praleisti negalėjau. Aš bandžiau ieškoti darbo, bet dauguma darbdavių, kur kreipiausi, reikalavo praeiti labai sunkią biurokratinę procedūrą. Come on, dabar XXI amžius, negaliu daryti tą patį per tą patį, aš noriu judėti pirmyn“, – kalbėjo Davidas.

Pasak jo, procedūros užsieniečiui, kuris nori gauti darbą, yra labai ilgos ir varginančios. Kartais, aiškino Davidas, kai jas baigi, jau esi labai pavargęs ir nusivylęs.

„Labai daug biurokratizmo, buvau keliose vietose, bet iš manęs reikalavo labai kvailų dalykų, pavyzdžiui, pirma tą darbo vietą turi pasiūlyti lietuviui arba ES piliečiui, tik tada, jeigu niekas neatsiranda, duos tą darbą mums. Manau, kad daug žmonių norėtų čia pasilikti, įsikurti, jeigu tik galėtų gauti darbą“, – svarstė Davidas.

Vis tik jis pridūrė Lietuvoje pažįstantis nemažai užsieniečių, kurie čia sukūrė šeimas, rado darbus.

Lietuvoje greičiausiai neliks

Davidas daugiausia dirba vakarais ir savaitgalio naktimis. Šita veikla, neslėpė jis, nėra labai pelninga, tačiau automobilį studentas vairuoja ne tik dėl pinigų.

„Aš sutikau daug žmonių, daug užsieniečių, lietuvių, kurie žinojo apie Ganą. Kaip malonu, kai įsėdęs žmogus pasakoja man apie Ganos muziką, futbolą. Mes maloniai diskutuojame, ir šis darbas pakeitė mano nuomonę apie Lietuvą ir lietuvius, kurie yra labai šilti žmonės. Iš išorės jie gali atrodyti ne itin draugiški, bet kai susipažįsti, jie pasirodo tikrai draugiški“, – pasakojo jaunuolis.

Dauguma užsieniečių džiaugiasi, kad čia gyvena, o tie, kurie nesidžiaugia, jau seniai iš čia išvažiavo, – dėstė jaunuolis.

Anot jo, tenka vežti ne tik jaunus žmones. Pavėžėjimo paslaugomis naudojasi ir vyresni gyventojai.

„Sutikau 65 metų moterį, kurios vaikai gyvena Didžiojoje Britanijoje. Mes turėjome progą pasikalbėti, jai buvo labai įdomu, kaip aš čia atsidūriau. Vežiau ir kiek vyresnį vyriškį, tarp 60-70 metų. Jie buvo labai malonūs žmonės“, – prisiminė Davidas.

Per Vilnių jis važinėja nuosavu automobiliu, kurį įsigijo kasdienos reikmėms – keliavimui į paskaitas, bažnyčią, parduotuvę, futbolo treniruotes.

„Aš žaidžiu futbolą kiekvieną šeštadienį – labai daug afrikiečių žaidžia kartu. Kartu su mumis žaidžia ir kiti užsieniečiai, taip pat lietuviai. Dauguma užsieniečių džiaugiasi, kad čia gyvena, o tie, kurie nesidžiaugia, jau seniai iš čia išvažiavo“, – pasakojo Davidas.

Turizmą ir vadybą studijuojantis jaunuolis mokslus baigs jau kitąmet. Nuo pat atvykimo į Lietuvą jis nematė savo tėvų, kurie gyvena Ganoje.

„Kol kas neturiu jokio plano, ką darysiu, pabaigęs studijas. Tačiau norėčiau po mokslų važiuoti namo ir dirbti pagal specialybę, kurią čia įgijau“, – o tėvus Davidas viliasi aplankyti dar šiemet, nelaukdamas, kol baigs studijas.

Tokių kaip Davidas – bent 100

Davidas Lietuvą studijoms pasirinko dėl sąlyginai aukštos mokslų kokybės ir mažesnių nei kitur tiek studijų, tiek pragyvenimo kainų.

Studentai iš trečiųjų šalių, teikiantys pavėžėjimo paslaugas, nėra jokia naujiena. Vien „Tafixy“ platformoje jų yra užsiregistravę apie 100. Daugiausia jų yra iš kaimyninių valstybių, tarkime, Ukrainos, tačiau automobilius vairuoja ir atvykėliai iš Azijos, Afrikos.

„Leidimus dauguma gauna lengvai, pavyzdžiui, Indijos piliečiai čia studijuoja, tad iš karto gauna leidimus. Kažkokių išskirtinų problemų jie nepatiria, gal tik, kad ne visos platformos nori juos priimti dirbti“, – 15min sakė „Taxify“ vadovas Lietuvoje Andrius Pacevičius.

Darbo biržos inf./Užsieniečių įdarbinimas pagal sektorių ir pilietybę
Darbo biržos inf./Užsieniečių įdarbinimas pagal sektorių ir pilietybę

Lietuvos darbo biržos duomenimis, pernai daugiausia užsieniečių atvyko dirbti į paslaugų sektorių (52 proc.), ir statybų (37 proc.) sektorius. Užsieniečiai atvyko iš 53 valstybių, daugiausia iš Ukrainos, Baltarusijos ir Moldovos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežiui Pranciškui ranką spaudęs vienuolis: „Iš arti matyti, kokią sunkią naštą jis neša“

Verslas

Buvęs Estijos premjeras Taavi Roivas: kai Lietuva mus aplenkia, priimame tai kaip iššūkį

Sportas

Klausimas apie valstybinę premiją sutrikdė čempioną: „Galiu už tai būti nulinčiuotas, bet ...“

Vardai

Prancūzijos ambasadoriaus atsisveikinimo vakare – svečių padėka už „protokolo laužymą“

Aktualu

Snaiperiai akies taiklumą lavino varžybose

24sek

„Raptors“ veteranu tapęs J.Valančiūnas žada spardyti užpakalius varžovams

Vardai

Žuvusio modelio mamą įskaudino kalbos apie mįslingą vaizdo įrašą: „Tai juodina mano dukrą“

Verslas

Pajuodusi Klaipėda: produktą iš bulvių sukūrę olandai uždirbo iš pasklidusių dulkių

Interviu Aktualu

Rašytojas O.Bojčenko: „Ukrainos intelektualai turi įtikinti, kad Europos idėja – geresnė nei rusiškoji“

Aktualu

Apie 140 gaisrų per metus: Kaune pleška konteineriai, nuostoliai siekia 300 tūkst. eurų

15min recenzija Kultūra

Šlovinant Koršunovo genijų: spektaklis „Rusiškas romanas“

Pasaulis kišenėje

Fotoreportažas: kelionė į radioaktyvųjį Černobylį

Vardai

Buvęs Karolinos Liukaitytės gyvenimo draugas Arnas Jurskis: „Nė vienos skyrybos nėra malonios“

Gazas

Automobilio signalizacija: ką reikėtų žinoti, ją renkantis?

Vardai

Su vyro šmeižtu Mia nesitaikys: „Jis turi manęs miegančios nuogos nuotraukų, kuriomis grasina“

Gyvenimas

Greta norimos figūros pasiekė per 45 dienas: svėriau maistą ir skaičiavau kalorijas

24sek

„Pacers“ pratęs sutartį su Domantu Saboniu

Vardai

Užsienyje sužibėjęs lietuvių režisierės filmas „Kvėpavimas į marmurą“ pristatytas svečiams Vilniuje

Kultūra

Birutė Mar: „Kalėdų šventei nedaugelis vyrų žmonas moko šokti tarantelą, bet kažkas išliko nepasikeitę“

Gyvenimas

Pastelinių spalvų išmargintoje „Missoni“ kolekcijoje – žymusis modelių trejetukas

Naujienos

Mokslas.IT

„Facebook“ kuria pasimatymų tarnybą, pasiūlys ir kitokių naujovių

Gazas

„Porsche Cayenne“ pasistiprins elektra – gaus dar 136 AG

Aktualu

V.Pranckietis sako, kad prezidentė turi pati pasisakyti dėl laiškų E.Masiuliui

Aktualu

Orai.lt: ketvirtadienį grįžta vasariškas karštis

Sportas

Po „Real“ triumfo – liaupsės „gelbėtojams“ K.Benzema ir K.Navasui

24sek

Rekordinio Jono apmaudas: LeBrono kompaniją gniuždęs lietuvis neišnaudojo auksinio šanso

Aktualu

Geologijos tarnyba stebisi, jog Gedimino kalnas tvarkomas be būtinų tyrimų

Vardai

Naujam filmavimui Simona Milinytė pasirinko saldų „honey bunny“ įvaizdį

Aktualu

10 priežasčių neišmesti plastikinio butelio

Verslas

Po Lietuvos banko paraginimo – uždaryta beveik pusė milijono nenaudojamų sąskaitų

Aktualu

Vilniaus rajone mušėsi dvi gaujos – trys nepilnamečiai atvežti į ligoninę, bet vienas pabėgo

Aktualu

Tarp prezidentės apdovanojamų motinų – Seimo pirmininką auginusi R.Pranckietienė

Gyvenimas

Ginekologas T.Lūža apie cistas: „Jos gali sverti ir kelis kilogramus“

Sportas

Darsyk vaikiškai klydęs „Bayern“ kapituliavo: Čempionų lygos finale – ir vėl „Real“

Vardai

Hito „Human“ atlikėjas Rag'N'Bone Man pirmąkart dainavo Vilniuje: užbūrė išskirtiniu balsu

Verslas

VMI: gyventojams jau grąžinta apie 43 mln. eurų GPM permokų

Aktualu

Diktatorius Benito Mussolini dievino jaunas meilužes ir greitus automobilius

Verslas

Kėlimasis į Kuršių neriją daliai gyventojų gali pabrangti

24sek

Sugrįžusio Stepheno Curry šou parbloškė „Pelicans“ ekipą

Gazas

Naujausias anekdotas apie „Fiat Multipla“: kodėl, vairuojantys „šiltnamį ant ratų“, gyvena ilgiau?

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką