Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 18d. 18:10

D.Libeskindas „MO muziejuje“ išbandė sau naują formą: kitur tokios nėra projektavęs

Daniel Libeskind
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Daniel Libeskind

Ketvirtadienį oficialiai atidarytas Danguolės ir Viktoro Butkų sumanytas bei Danielio Libeskindo suprojektuotas „MO muziejus“. Tai ne tik mažiausias pasaulyje pripažinto architekto sukurtas muziejus, jame pirmą kartą D.Libeskindas panaudojo iki šiol neišbandytas formas – sraigtinius laiptus.

D.Libeskindas yra žinomas pasaulio architektas. Tarp geriausių jo darbų – Žydų muziejus Berlyne, Metropoliteno universiteto Doktorantūros centras Londone, M.Volio centras Barlano universitete Tel Avive. 2003 metais D.Libeskindas tapo vyriausiuoju Niujorko Pasaulio prekybos centro atstatymo architektu.

„MO muziejus“ – pirmas iš dviejų Vilniuje pastatų, kuriuos jis projektavo. Antrąjį architekto darbą vilniečiai turėtų išvysti Konstitucijos prospekte.

„Kas yra tvarka ir netvarka? Tai yra dvi grėsmės pasauliui. Pasauliui visada kelia grėsmę iš vieno pusės tvarka, iš kitos – netvarka. Architektūra randa, mano nuomone, tą vidurį“, – muziejaus atidarymo metu vykusioje paskaitoje sakė D.Libeskindas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Daniel Libeskind
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Daniel Libeskind

Muziejus žmonėms

Kalbėdamas apie naujausią savo projektą, „MO muziejų“, architektas teigė, kad tai – vienas mėgstamiausių jo kūrinių, nors ir yra mažiausias.

„Labai jį mėgstu. Man patinka Vilnius, žmonės, kurie gyvena mažoje, bet ypatingoje šalyje. Butkų šeimos idėja sukurti muziejų, kuris rodo Lietuvos meno galią, yra fantastiška“, – tikino architektas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mo muziejaus atidarymas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mo muziejaus atidarymas

Anot D.Libeskindo, jam teko sunki užduotis – suprojektuoti modernų pastatą, skirtą eksponuoti menui klasikinės architektūros fone. Tačiau, jo nuomone, šis muziejus – ne tik balta dėžė, kurioje gausu šviesos ir meno, pats pastatas siejasi su miestu, kuriame jis pastatytas.

„Šis pastatas – trijų dimensijų. Jis kompaktiškas, efektyvus, bet didžioji jo dalis skirta visuomenei. Tai – dialogas tarp paprastumo ir sudėtingumo, tarp simetrijos ir asimetrijos, tarp abstraktumo ir gamtos, tarp meno ir Vilniaus“, – įsitikinęs jis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Daniel Libeskind
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Daniel Libeskind

Be to, D.Libeskindas atskleidė, kad šiame pastate pirmą kartą suprojektavo sraigtinius laiptus.

„Tai mano pirmas apskritimas, niekad nesu jo projektavęs. Projektuoju kreives, nenaudodavau apvalių formų, nes jos – klišė, bet kas gali padaryti apskritimą. Tačiau šįkart pamėginau suprojektuoti apskritimą, kuris yra sulankstytas. Be to, laiptai yra šio pastato centras – nuo čia jis buvo pradėtas statyti“, – pasakojo architektas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Architekto Daniel Libeskind paskaita
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Architekto Daniel Libeskind paskaita

Projektuodamas pastatą D.Libeskindas sakė galvojęs ne tik apie tai, kaip žmonės matys meną, bet kaip patys žmonės bus tame kontekste matomi.

„Žmonės, kurie žvelgia į meną, yra tokie pat įdomūs, kaip ir pats menas. Žmonės, žvelgiantys į meną, yra galutinė meno patirtis“, – įsitikinęs architektas.

Atidarytas privatus modernaus meno muziejus

Ketvirtadienį, kartu su muziejumi, atidaryta pirmoji paroda „Visas menas – apie mus“, apimanti šešis Lietuvos meno dešimtmečius. Parodoje pristatoma 71 autoriaus kūryba ir daugiau nei 300 kūrinių. Pati atidarymo programa truks keturias dienas, per kurias bus pristatyta daugiau nei 70 skirtingo formato ir turinio renginių: diskusijos, performansai, koncertai, premjeros, edukaciniai užsiėmimai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mo muziejaus atidarymas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mo muziejaus atidarymas

Parodoje daugiausia eksponuojama tapybos darbų, tačiau lankytojai išvys ir piešinius, nuotraukas, videodarbus, taip pat – kelias skulptūras ir objektus.

„MO muziejus“ iškilo vietoje praėjusių metų pavasarį nugriauto kino teatro „Lietuva“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Modernaus meno centras MO
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Modernaus meno centras MO

Beveik 3,7 tūkst. kv. m ploto muziejaus pastato pirmame aukšte yra holas su universalia sale, knygų parduotuvė, kavinė, saugyklos, antrame – mažoji parodų salė bei skaitykla, administracinės patalpos. Pagrindinė ekspozicijų salė įrengta trečiame aukšte. Muziejuje taip pat įrengta atvira stogo terasa bei skveras prie pastato.

Visa projekto vertė – 15 mln. eurų, o modernizmo kolekcijos sudarymas kainavo apie 4 mln. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

06:42
10:09

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką