Dabar populiaru
15min be reklamos

Dėl „tvarkiečių“ milijonieriaus statybų Žvėryne kreiptasi į teismą: prašoma jas stabdyti

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) Vilniaus miesto apylinkės teismui pirmadienį pateikė ieškinį dėl Vilniaus miesto savivaldybės „Helios Grupės“ bendrovei „VIA Sportas“ išduoto statybos leidimo Žvėryne panaikinimo ir statybos padarinių pašalinimo. VTPSI teismo taip pat prašo taikyti laikinąsias apsaugos priemones ir sustabdyti statybas, skelbiama inspekcijos pranešime spaudai.
Statybos Birutės g. 40
Statybos Birutės g. 40 / Luko Balandžio / 15min nuotr.

15min jau anksčiau rašė, kad VTPSI nustatė, jog statybos leidimas daugiabučiui Birutės g. 40 išduotas neteisėtai. Be to, projektą derinusiems valstybės tarnautojams gresia ne tik nuobaudos, bet galbūt ir baudžiamoji atsakomybė, valdininkų piktnaudžiavimu domisi Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).

Tyrimo metu nustatyta, kad statybą leidžiantis dokumentas statyti daugiabutį namą išduotas pažeidžiant ir statybą leidžiančių dokumentų išdavimo, ir kultūros paveldo apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus.

Šį atvejį išnagrinėjusi Kultūros paveldo departamento (KPD) direktoriaus sudaryta laikinoji komisija konstatavo, kad KPD Vilniaus skyriaus specialisto neteisėti veiksmai – pritarimas projektiniams pasiūlymams, išduoti specialieji paveldosaugos reikalavimai bei pritarimas detaliojo plano korektūrai – sudarė sąlygas sunaikinti vietovei reikšmingą kultūros paveldą.

VTPSI tyrimas taip pat atskleidė, kad Vilniaus miesto savivaldybės administracija netinkamai įvertino projekto atitikimą detaliajam planui, specialiesiems architektūriniams ir kitų teisės aktų reikalavimams bei išdavė statybą leidžiantį dokumentą, nors jis šiuo atveju negalėjo būti išduotas.

„Patikrinimo metu nustatyta, kad bendrovė „VIA Sportas“ Vilniaus miesto savivaldybei su prašymu leisti statybą pateikė projektą, kuriame pastatai viršijo detaliuoju planu nustatytą maksimalų galimą statinio aukštį ir sklypo užstatymo tankumą. Kreipiantis dėl leidimo išdavimo nebuvo pateikti ir visi įstatymais privalomi dokumentai – trūko statinio konstrukcijų dalies bei sutarčių su besiribojančių sklypų savininkais“, – sako laikinai einanti pareigas VTPSI viršininkė Eglė Kuklierienė.

VTPSI teismo prašo įpareigoti atsakovą UAB „VIA Sportas“ per 6 mėnesius nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo pagal reikiamai parengtą projektinę dokumentaciją, gavus naują statybą leidžiantį dokumentą, pertvarkyti statinį taip, kad jis atitiktų teisės aktų reikalavimus ir teritorijų planavimo dokumentų sprendinius. Jei atsakovas to neįvykdys, prašoma įpareigoti statytoją per 6 mėnesius savo lėšomis pašalinti statybos žemės sklype Birutės g. 40, Vilniuje, padarinius ir sutvarkyti statybvietę.

Atsižvelgiant į tai, kad ir šiuo metu statybos darbai pagal neteisėtai išduotą leidimą yra vykdomi, VTPSI teismo taip pat prašo pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones ir sustabdyti statybas.

Projekto vizualizacija
Projekto vizualizacija

VTPSI tyrimą dėl Vilniuje, Birutės g. 40, statomo daugiabučio leidimo teisėtumo atliko po visuomeninės organizacijos „Žvėryno bendruomenė“ ir Vilniaus apygardos prokuratūros kreipimosi.

Anksčiau statytojai 15min komentavo, kad tai yra susidorojimas su verslu. „Iš susidariusios situacijos galima daryti išvadą, kad taip vykdomas suinteresuotų asmenų užsakymas siekiant žlugdyti verslą“, – komentavo „Helios Grupės“ komunikacijos vadybininko Nerijus Pudžiuvelis.

Problemos – Vilniaus savivaldybės tarybos nariui

Registrų centro duomenimis, apie 41 aro ploto sklypas Birutės gatvėje turi du bendrasavininkius. Didžiąją sklypo dalį valdo „Helios Grupės“ bendrovė „Via Sportas“, o mažytė sklypo dalis priklauso verslininkui, buvusiam SEB banko valdybos nariui Arturui Feiferui ir Ligitai Feiferienei.

Sklype yra statomas vienas individualus namas. Jį stato vieni iš sklypo savininkų – A.Feiferas ir L.Feiferienė. Šiam statiniui institucijos priekaištų kol kas neturi.

Tačiau su problemomis susiduria kiti sklypo bendrasavininkiai, planuojantys statyti daugiabutį, – „Via Sportas“.

Sauliaus Žiūros nuotr./Valerijus Stankevičius
Sauliaus Žiūros nuotr./Valerijus Stankevičius

Registrų centro duomenimis, „Via Sporto“ akcininkai yra du: Kipre registruota įmonė „Lake King Holdings Limited“ ir Valerijus Stankevičius, kuris yra „Helios Grupės“ bendrovių akcininkas ir 2016 metų lapkritį tapo Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nariu nuo „Tvarkos ir teisingumo“ partijos.

Speciali komisija nustatė, kad valdininkai negalėjo derinti projekto

Kadaise sklype Žvėryne, Birutės gatvėje, stovėjo sena generalgubernatoriaus vasaros rezidencija, kurią ne kartą siaubė gaisrai, ji buvo sulyginta su žeme. Tai buvo medinis kultūros paveldo pastatas, kuris, paveldosaugininkų teigimu, turės būti atstatytas.

Tačiau šiuo metu sklype statomas vienbutis namas, dar pradėtas statyti daugiabutis, taigi pagal projektą, paveldo objektas būtų apsuptas dviejų naujų statinių. KPD komisija anksčiau nustatė, kad valdininkai sudarė prielaidas sunaikinti kultūros paveldo pastatą ir turėtų būti baudžiami tarnybinėmis nuobaudomis.

„Laikinoji komisija nustatė, kad KPD Vilniaus skyrius nepareikalavęs sklypo Birutės g. 40 žemės naudojimo paskirtį pakeisti į konservacinę, o suderinęs projektinius pasiūlymus, išdavęs sąlygas detaliajam planui rengti ir pritaręs pačiam detaliajam planui, pažeidė teisės aktų reikalavimus ir sudarė galimybę užstatyti žemės sklypą ir kultūros paveldo objekto pastato teritoriją pastatais, nesusijusiais su valstybės saugomo kultūros paveldo objekto pastato Birutės g. 40 specialia priežiūra, tvarkymu ir apsauga.

Buvo sudarytos prielaidos sunaikinti ne tik Vilniaus m. istorinės dalies, vadinamos Žvėrynu, pietvakarinės dalies vertingąją savybę – pastato vietą Birutės g. 40, bet ir patį kultūros paveldo objektą – pastatą“, – rašoma komisijos išvadose.

Laikinoji komisija pasiūlė spręsti klausimus dėl galimų tarnybinių nuobaudų inicijavimo projektinę dokumentaciją derinusiems valstybės tarnautojams.“

STT, gavusi gyventojų skundus, pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo.

Kultūros paveldo departamento nuotr./Vitas Karčiauskas
Kultūros paveldo departamento nuotr./Vitas Karčiauskas

KPD direktorės pavaduotojas Audrius Skaistys anksčiau 15min patvirtino, kad tarp projektą derinusių asmenų buvo ir Vilniaus paveldosaugininkų vadovas Vitas Karčiauskas. Jam buvo pradėta ir tarnybinės nuobaudos skyrimo procedūra. Pats paveldosaugininkas ginasi nieko neteisėto nepadaręs.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką