Dabar populiaru
15min be reklamos

Kalnų parko atnaujinimo projektas: kišis kuo mažiau, pėsčiųjų tilto gali ir nebūti

Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija paskelbė naujus sostinės Kalnų parko tvarkymo planus. Projektiniuose pasiūlymuose nurodoma, kad teritorijoje turėtų atsirasti naujas pėsčiųjų tiltas, lankytojų centras, tvarkoma estrada. Tačiau Direkcijos vadovo teigimu, atsižvelgus į visuomenės pastabas, ketinama atlikti pagrindinius tvarkymo darbus be didelės intervencijos į aplinką.
Vilniaus Kalnų parkas
Vilniaus Kalnų parkas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Po visuomenės pastabų projektuotojas „Enero“ paskelbė naujus projektinius pasiūlymus apie 23 ha ploto teritorijai sostinėje.

„Atsižvelgiat į visuomenės pateiktas pastabas ir pasiūlymus bei į tai, kad nebuvo teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintas Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato tvarkymo planas 2016 m., parengtų projektinių pasiūlymu pagrindu yra rengiami nauji, sumažintos apimties projektiniai pasiūlymai“, – rašoma dokumente.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vilniaus Kalnų parkas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vilniaus Kalnų parkas

Tvarkys takus, projektuojamas tiltas

Nurodoma, kad darbai bus susiję su eroduojančių šlaitų stabilizavimu, giliai išmintų gruntinių takų velėnavimu, žolinės dangos pagerinimu. Nauji takai projektuojami tik išmintose vietose, o upės šlaitai turėtų būti tvirtinami rieduliais.

„Numatyti tvarkybos darbai nesukels poreikio keisti vertybės apimties ir sudėties, nežalos autentiškumo požymių“, – patikina projektuotojai.

Naujovė Kalnų parke – projektuojamas pėsčiųjų tiltas su tarpine apžvalgos aikštele Didžiojoje griovoje.

„Pėsčiųjų tiltas skirtas lankytojų patekimui iš Olandų ir Krivių gatvių į Dainų slėnį. Taip pat jis suteiks galimybę neįgaliesiems patekti iš Olandų gatvės ant Altanos kalno, prie Gedimino kapo kalno ir į Dainų slėnį bei prie Trijų kryžių kalno“, – rašoma dokumente.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Trijų Kryžių paminklas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Trijų Kryžių paminklas

Teritorijoje ketinama tvarkyti kelius, pėsčiųjų takus, laiptus, apžvalgos aikšteles. Taip pat įrengti arba atnaujinti apšvietimo, vaizdo stebėjimo sistemas, vandentiekio bei nuotekų tinklus.

Teritorijoje turėtų atsirasti ir lankytojų centras su administracinėmis, pagalbinėmis patalpomis bei tualetu. Statinys turėtų atsirasti po Dainų slėnio estrada. Nuo Olandų gatvės ketinama statyti tualetą.

Bus tvarkoma ir estrada: keičiamos suolų medinės dalys ir atramų konstrukcijos, keičiama aikštelės asfalto danga, tvarkoma lietaus surinkimo sistema.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vilniaus Kalnų parkas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vilniaus Kalnų parkas

Direkcija: kuo mažiau invazijos

Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcijoje laikinai einantis direktoriaus pareigas Andrius Skorupskas 15min sakė, kad visuomenei pateiktame projekte planuojamos pertvarkos sumažintos iki minimumo.

„Sprendiniai minimizuoti. Pagrindiniai takai, apšvietimas, laiptai, informaciniai stendai, poilsio aikštelės. 2017 metų projektinių pasiūlymų apimtis buvo žymiai didesnė, tai šitie yra pats minimaliausias variantas. Kyla rezonansas ir siekiame pritaikyti elementariam naudojimui, kultūriniam turizmui. Kuo mažiau invazijos“, – aiškino jis.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Andrius Skorupskas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Andrius Skorupskas

Anksčiau skelbta, kad Kalnų parke planuojama iškirsti apie 1000 medžių. Tačiau, A.Skorupsko teigimu, dabar šis skaičius sumažintas iki 666 medžių, o 253 yra uosialapiai klevai, kurie priskiriami invazinėms rūšims. Tačiau šiuo tvarkybos projektu medžiai turėtų būti liečiami kuo mažiau.

„Medžių kol kas neliesime, nes pirma reikia gauti statybą leidžiantį dokumentą. Yra ir terminai, lėšų panaudojimo terminas nustatytas ir kapsintis laikas. Brandūs medžiai bus neliečiami. Takas koreguosis, kreipsis, apeis aplink. Jeigu rasime ligotą medį, bus priimamas sprendimas darbo projekto metu šalinti medį ar taką koreguoti. Bet šitie sprendiniai kol kas išimti iš techninio projekto, nes reikia orientuotis į takus, apšvietimą, suolus ir visas kitas būtinas priemones“, – tikino jis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vilniaus Kalnų parkas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vilniaus Kalnų parkas

O kaip bus su tiltu? Pasirodo, naujo pėsčiųjų tilto gali ir nebūti, nes dabar skubama įsisavinti Europos Sąjungos struktūrinių fondų skirtus pinigus, o tiltas gali būti per brangus.

„Tiltas yra techninėje užduotyje, pagal kurį vykdytas projektavimo pirkimas, parengtas techninis projektas. Jo, ko gero, gali visiškai ir nebūti. Kadangi projektavimas užsitęsęs nuo 2017 metų, visos procedūros, taisymai, o Europos struktūrinių fondų lėšų įsisavinimas numatytas iki 2020 metų, todėl apimtys minimizuotos. Todėl tos jungties gali ir nelikti. Ji figūruoja dokumentaliai“, – aiškino A.Skorupskas.

15min skelbė, kad liepą Vilniaus Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje buvo pristatytas Kalnų parko teritorijos sutvarkymo techninis projektas, kuris pasitiktas miestiečių ir ekspertų skepsiu – daugiausia kritikos sulaukia medžių kirtimo apimtys bei pėsčiųjų tiltas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką