Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 19d. 10:39 , Atnaujinta: 2019 kovo 19d. 11:15

Nuotaikos keičiasi: skandinavai nebūtinai investuos Lietuvoje, pasigenda fondų aktyvumo

Statybos P.Kavoliuko 14, Vilnius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Statybos P.Kavoliuko 14, Vilnius

Investuotojams darosi vis sunkiau gauti paskolą, taip pat aštrėja konkurencija darbo rinkoje, sako nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „Newsec advisers LT“ Tyrimų ir analitikos grupės vadovas Mindaugas Kulbokas. Anot jo, pasikeitė ir skandinavų nuotaikos – jie nebūtinai nusiteikę investuoti Baltijos šalyse. Jam pritaria ir jo kolegė Neringa Rastenytė-Jančiūnienė.

Europos centrinis bankas šiemet pranešė greičiausiai nekelsiantis palūkanų. Tai rinkai reiškia, kad pigių pinigų era tęsiasi. Tačiau pigūs pinigai nutolę nuo (investuotojų, – 15min), kapitalas išskolintas, paskolą gauti yra gana sudėtinga. Šiandien yra dviprasmis buvimas rinkoje, kai kapitalo savininkai atsargiai vertina ne pačią nekilnojamojo turto segmento riziką, bet pasaulines tendencijas“, – nekilnojamojo turto rinkos apžvalgos pristatyme kalbėjo jis.

M.Kulboko teigimu, nors Skandinavijoje prognozuojamas ekonomikos kilimas, Baltijos šalyse taip pat, tačiau beveik visose rinkose matuojamas sulėtėjimas.

„Sentimentai, kurie šiandien yra versle Skandinavijoje, nebūtinai nukreipti į Baltijos šalis. Skandinavai nebėra tie, kurie būtinai investuos čia, pasirinkimą jie turi platų, ir tas pasirinkimas kartais nulemiamas gandų, kurie juos pasiekia“, – antradienį tikino jis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Kulbokas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Kulbokas

Taip pat Baltijos šalys ir Lietuva išgyvena darbo rinkos transformaciją. Jo nuomone, jei prieš penkis metus Lietuva dar buvo laikoma pigios darbo jėgos ir nebrangaus NT šalimi, dabar ši nuomonė pasikeitė.

„Konkuruojame jau ne su pigiomis šalimis, o pigios šalys mus nurungia naudodamos pigų nekilnojamąjį turtą. Mūsų šalis gyvena tokiu laikotarpiu, kai iš paauglystės paverčiame į kitą žingsnį, ir tas periodas pakankamai sunkus. Persiorientuoti iš pigios darbo jėgos į kitą segmentą nėra taip paprasta. Todėl išeina natūralus tam tikrų kompanijų išėjimas, kai kurių veiklų pasitraukimas, tik klausimas, kaip greitai sugebėsime persiorientuoti“, – sakė M.Kulbokas.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Grynieji eurai
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Grynieji eurai

Be to, jis atkreipė dėmesį, kad vartotojai atsargiau vertina tolimesnį rinkos augimą, todėl investuotojai turėtų tam ruoštis.

„Reikia matyti ir reaguoti į tai. Padėti galėtų supratimas, kad mažiau darant, galima padaryti daugiau. Augti galima tik šiek tiek prilėtinus tempus ir šiek tiek nusiraminus bei pagalvojus, kodėl tai darome“, – teigė M.Kulbokas.

Pozityviomis nuotakomis nenusiteikusi ir „Newsec Advisers LT“ investicinių sandorių grupės vadovė Neringa Rastenytė-Jančiūnienė. Pasak jos, sąlygų didėti užsienio investicijoms Baltijos regione yra mažai. Pirmiausiai investuotojai iš kitų šalių nepatenkinti objektų likvidumu.

„Jeigu su investicinių objektų kokybe problemų nebeturime, atrodo, daug problemų išsprendėme, tačiau likvidumo niekaip išsispręsti negalime“, – aiškino ji.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Neringa Rastenytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Neringa Rastenytė

N.Rastenytė-Jančiūnienė dar kartą pakartojo investuotojų žodžius, kad trūksta konkurencijos bankų sektoriuje.

„Yra susidaręs šioks toks monopolis. Norėtųsi daugiau žaidėjų ir konkurencijos, pavydu skaičiuoti žaidėjus toje pačioje Lenkijoje. Bet, mano nuomone, rizikų kiekis Baltijos šalyse priskiriamas neproporcingai didelis. <...> Finansavimas brangsta, suskaičiuoti reikiamas grąžas darosi vis sunkiau. Išeina toks užburtas ratas: norime daugiau tarptautinių investuotojų, likvidumo jiems per mažai, patys tą likvidumą lyg stabdome“, – antradienį sakė ji.

Be to, ji pastebi, kad Lietuvos fondai – ne tik nekilnojamojo turto, bet ir pensijų – yra pasyvūs.

„JAV apie trečdalis pensijų fondų pinigų vienokiu ar kitokiu būdu yra paguldyti nekilnojamame turte, Danijoje – apie penktadalį, o mūsų net nedrįstu skaičiuoti, nes bus iki vieno procento. Tai yra ta bėda, kurią išsisprendus, galėtume tikėtis didesnio tarptautinių investuotojų dėmesio“, – aiškino „Newsec“ atstovė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką