Dabar populiaru
Publikuota: 2020 gegužės 14d. 16:23 , Atnaujinta: 2020 gegužės 14d. 16:35

Ministro J.Narkevičiaus namą už pergales konkursuose rekonstravęs A.Ribnikovas: „Keista girdėti, kai tai neigia mano dukters krikštatėvis“

Jaroslavas Narkevičius ir Aleksandras Ribnikovas
15min ir asmeninio archyvo nuotr. / Aleksandras Ribnikovas (dešinėje) teigia, kad už laimėtus konkursus rekonstravo Jaroslavo Narkevičiaus namą, bet ministras viską neigia.

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius, prieš dešimtmetį ėjęs aukštas pareigas Vilniaus savivaldybėje, už sėkmę renovacijos konkursuose iš bendrovės „Sodžiaus būstas“ galėjo reikalauti 10 proc. nuo laimėtų sumų. Už tuos pinigus esą buvo rekonstruotas J.Narkevičiaus namas Trakuose, atskleidė LRT tyrimas, nenurodęs šaltinio pavardės. J.Narkevičius viską neigia ir vadina šmeižtu. Jis LRT tikino nežinąs, kas yra „Sodžiaus būstas“ ir kas yra jo vadovas. Tačiau skandalu virtusios istorijos herojus 15min sutiko atskleisti savo tapatybę – tai „Sodžiaus būsto“ buvęs savininkas Aleksandras Ribnikovas.

Jis 15min sutiko viešai papasakoti apie tai, kaip Trakuose gyvenančiam J.Narkevičiui 2008–2010 m. įrengė namą už pergales renovacijos konkursuose Trakų savivaldybėje. Jau bankrutavusio „Sodžiaus būsto“ buvęs savininkas yra pateikęs visą informaciją Generalinei prokuratūrai, o STT pradėjo ikiteisminį tyrimą. Įtarimai dar niekam nepareikšti.

A.Ribnikovas turi specialaus liudytojo statusą. „Bet juk baudžiami ne tik kyšio davėjai, bet ir gavėjai“, – sakė skandalingą istoriją atskleidęs verslininkas.

– Pone Aleksandrai, ministras, pasirodžius LRT tyrimui, teigia, kad visa ši istorija yra šmeižtas ir kad jis net nežino tokios bendrovės, net pradžioje jūsų neprisiminė. Kaip galite įrodyti, kad jis meluoja?

– Man labai keista, jei jis manęs ar mūsų sandorių neprisimena. Juk J.Narkevičius ir jo žmona – mano jaunesniosios dukters krikšto tėvai.

Kad nemeluoju, pateikiu krikštynų nuotrauką, gal prisimins.

Nuotrauka iš A.Ribnikovo asmeninio archyvo/Jaroslavas Narkevičius (kairėje) ir Aleksandras Ribnikovas per A.Ribnikovo dukters krikštynas. J.Narkevičius yra A.Ribnikovo dukters krikšto tėvas
Nuotrauka iš A.Ribnikovo asmeninio archyvo/Jaroslavas Narkevičius (kairėje) ir Aleksandras Ribnikovas per A.Ribnikovo dukters krikštynas. J.Narkevičius yra A.Ribnikovo dukters krikšto tėvas

Mūsų abiejų žmonos buvo bendraklasės nuo pirmos klasės, tai per žmonas ir susipažinome. Tiesa, mes nebendraujame jau trejus metus, tik praėjusią savaitę pradėjau iš jo gauti žinutes, nes nutekėjo, matyt, informacija.

– Ar galit patvirtinti dar kartą, kad jūs rekonstravote ministro namą mainais už pergales renovacijos konkursuose?

– Taip. Kai J.Narkevičius buvo Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, vienas pirmųjų sužinodavo, kam kokie pinigai skiriami darželiams, mokykloms renovuoti.

Kaip jau sakiau, mes buvome pažįstami per šeimas, krikšto tėvas jis mano dukrai. Todėl ir pasiūlė tokią schemą – dešimt procentų nuo laimėtų konkursų keliauja jo namo rekonstrukcijai. Kitaip tariant, man reikėdavo tuos dešimt procentų atiduoti medžiagomis, darbais.

– J.Narkevičius sako, kad jis negalėjo lemti konkursų.

– Bet jis gi pirmas žinodavo apie pinigus, o aš pasiūlydavau tokią kainą, kiek pinigų būdavo skiriama. Jis kontroliavo viską. Žinoma, reikėdavo kartais gerokai susitraukti, nes reikėjo juk laimėti konkursus. Bet juos laimėdavo mano firma. Galiu tik pridurti, kad ne visada pavykdavo užsidirbti iš tų renovacijos projektų. Kartais taip nutikdavo, kad atsirasdavo nenumatytų darbų, be to, dar dešimt procentų reikėdavo atiduoti J.Narkevičiaus namo rekonstrukcijai. Bet man jis žadėjo pinigus grąžinti.

Nuotr. iš asmeninio archyvo/Aleksandras Ribnikovas
Nuotr. iš asmeninio archyvo/Aleksandras Ribnikovas

– Bet negrąžino?

– Taip, ir tai buvo viena iš mano bendrovės bankroto priežasčių. Jis man liko skolingas per 400 tūkstančių tuometinių litų. J.Narkevičius, be to, dar iš manęs reikalaudavo sąskaitų faktūrų. Medžiagas jo namui pirkdavau iš savo įmonės pinigų, tikėjausi, kad jis grąžins. Bet to nepadarė. Jis meluoja sakydamas, kad neprisimena „Sodžiaus būsto“. Juk jis turi turėti sąskaitų faktūrų už 80 tūkstančių litų. Esu jas jam perdavęs.

– Pone Aleksandrai, bet ar jūs suprantate, kad vykdėte nusikaltimą?

– Na, taip, tuo metu mane už tai galėjo „pakabinti“. Aš tai suprantu ir nieko nebijau, todėl visą informaciją kovo mėnesį pateikiau Generalinei prokuratūrai, o apie jo žinutes praėjusią savaitę informavau Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT). Praėjusią savaitę pradėjo J.Narkevičius man rašinėti žinutes, bet aš tyčia neatsakydavau. Apie tai informavau STT.

Žurnalistai dar jo nebuvo paklausę apie šią istoriją, tad manau, kad informacija nutekėjo iš kažkur. Prokuratūra jau turėjo mano informaciją.

Grįžtant prie jūsų klausimo, aš suprantu atsakomybę, tačiau informaciją pateikusiems asmenims juk galioja švelninančios aplinkybės, ar ne? Be to, puikiai žinome, kad baudžiamas ne tik kyšio davėjas, bet ir gavėjas.

Aš nieko nebijau, esu senyvas žmogus. Gali man kelti baudžiamąją bylą, bet manau, kad Lietuva turi žinoti, kokie dirba ministrai.

– Taigi jūs iš anksto žinodavote, kokia suma skirta vienam ar kitam darželiui, kad bus rengiamas konkursas?

– Taip, tai man pasakydavo J.Narkevičius. Viską žinodavau iš anksto. Jis man pasakydavo, pavyzdžiui, tame darželyje pakeisk langus. Iš pradžių renovavome lenkų darželius, po to lietuvių. Kai viskas prasidėjo, jis man ir pasiūlė pradėti jo namo renovaciją. Sakė, bus galima iš projektų užsidirbti.

15min nuotr./Susisiekimo ministro J.Narkevičiaus namai
15min nuotr./Susisiekimo ministro J.Narkevičiaus namai

– Ar jis jums kažkiek pinigų grąžino už namo rekonstrukciją?

– Taip, bet labai mažą dalį. 2009 metais jis man per du kartus sumokėjo 8 tūkstančius litų. Visa kita suma – per 400 tūkstančių litų – liko skoloje. Bet juk tai mano įmonės, jau dabar bankrutavusios, pinigai. Aš samdžiau žmones, pirkau medžiagas.

Tiesa, esu jį apgavęs. Prašiau paskolinti jo tris tūkstančius eurų, nes man reikėjo kažkaip iš jo skolą susigrąžinti. Seimo nario kabinete jis man padavė tą sumą, bet aš, aišku, jos negrąžinau.

Beje, mano bendrovės bankroto administratorius yra pardavęs tą skolą vienam advokatui. Gal taip pavyks tuos pinigus atgauti?

– Iš kur jūs turėjote pinigų jo namo rekonstrukcijai, jei jis jums jų negrąžindavo?

– Buvau paėmęs banko paskolą kitiems savo projektams, tad viską dengiau iš savo įmonės sąskaitos. J.Narkevičius dar reikalavo ir kasos orderių – viską jam pateikiau.

– Esate užsiminęs, kad jam dirbote ir kitus darbus.

– Taip. Kai jis pirko sklypus ant ežero kranto dukters vardu, pirkau juos kartu, nes 18-metei merginai reikėtų pagrįsti, iš kur pas ją 50 tūkstančių eurų. Padėjau ten elektrą atvesti. Be to, jo žmonos tėvų namą ant ežero kranto padėjau įrengt. Tų darbų buvo, bet tikėjausi, kad su manimi bus atsiskaityta.

Man pikčiausia tai, kad jis man kartą pareiškė – aš pats esu jam skolingas už tai, kad laimėdavau konkursus. Sako, daviau tau darbo, tai dabar atidirbk. Bet juk buvome sutarę, kad jis man grąžins pinigus. Jo namą rekonstravome 2,5 metų, tai čia daug visko kainavo – ir darbo, ir medžiagų.

– Kada jis jums tai sakė?

– Kai įrenginėjau jo namą ant Varnikų ežero kranto, tiksliau, rūsį įrenginėjau. Paprašiau jo pinigų, nes darbininkams reikėjo sumokėti. Jis mykė mykė ir galiausiai pasakė, kad čia į seną skolą. Taip supratau, kad aš jam pats skolingas.

– Kodėl tik dabar paviešinote šią istoriją? J.Narkevičiaus šalininkai įžvelgtų politinių spalvų – Trakuose kandidatavote į tarybą liberalų sąraše.

– Taip, esu kandidatavęs su Liberalų sąjūdžiu į Trakų rajono savivaldybę 2011 metais, bet nesėkmingai. Galiu užtikrinti, kad su jokia politika ar partijomis čia neturi nieko bendra.

Rinkimuose pabandžiau, nepavyko, nesu jokioje politikoje, nei pas liberalus, nei dar kur nors. Jūs supraskit, kad ilgai negalėjau jos viešinti – turiu visokių statybos projektų Trakuose, J.Narkevičiaus žmona dirbo Trakų rajono savivaldybėje. Tiesiog taip susiklostė.

Bet kai 15min portalas pradėjo rašyti apie J.Narkevičiaus istorijas Abu Dabyje, butą Senamiestyje (Vilniaus, – red. past.) – mane jo reakcija pribloškė. Beje, tą jo butą Senamiestyje įrenginėjau su kitais statybininkais taip pat aš.

Ilgą laiką dvejojau, sakiau, neužteks man jėgų su juo kariauti. Bet mano studentai man patarė kovoti, pateikti medžiagą Generalinei prokuratūrai. Tą ir padariau.

– Premjeras sako, kad visa tai pasakos. Kaip manote, kodėl jis taip aršiai gina ministrą, kuris įsivelia į skandalą jau nežinia kelintą kartą?

– Na, akivaizdu, kad bando išsaugoti koaliciją. Bet aš nebijau ir S.Skvernelio. Beje, aš jį šiek tiek pažįstu iš Policijos akademijos laikų, kur kartu su juo mokiausi, esu buvęs pareigūnas. Manęs jau niekas nepagąsdins.

– Ar šiandien su jumis J.Narkevičius bandė susisiekti?

– Ne.

J.Narkevičius: tai suorganizuoto šmeižto tąsa

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius teigia, kad kaltinimai dėl šeimos namo rekonstrukcijos privačios bendrovės sąskaita yra „suorganizuoto šmeižto tąsa“.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Jaroslavas Narkevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Jaroslavas Narkevičius

„Mano atsakymas yra aiškus ir paprastas – tai yra suorganizuoto šmeižto tąsa, kuri šiandien pasirodė LRT tyrimo akivaizdoje“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė J.Narkevičius, kurį cituoja naujienų agentūra BNS.

„Jūs žinote, kad dar rudenį mūsų komanda pradėjome eilę tyrimų, eilę auditų, vienas iš jų – Lietuvos geležinkelių elektrifikavimo ruožo auditas, kitas auditas – Automobilių kelių direkcijos nepanaudotų lėšų bei konkursų neįvykdymo, kelių nepakankamo tiesimo. (...) Per tą laiką sulaukiau ne vieno skambučio, pokalbio, raginimo, dviprasmiškų teiginių, kad neverta tęsti tuos darbus“, – teigė ministras.

J.Narkevičius sakė, kad istorija dėl šeimos namo yra bandymas jį diskredituoti, tačiau jis neketinantis pasiduoti ir ketina kreiptis dėl šmeižto.

„Noriu pasakyti aiškiai, kad tie, kurie per tą laikotarpį organizavo, atrado kažkokius asmenis, kurie bando mane šmeižti, neįbaugins nei manęs, nei mano šeimos narių, aš toliau tęsiu savo darbą. Kalbant apie atsakingų institucijų tyrimus, aš ne tik bendradarbiausiu ir pateiksiu reikiamą informaciją, bet ir pats kreipsiuosi, kad būtų išanalizuoti tie melagingi teiginiai ir asmenys, kurie ne tik organizavo, bet ir šmeižia, būtų patraukti atsakomybėn“, – teigė ministras.

Tačiau į žurnalistų klausimus, kiek kainavo namo rekonstrukcija, kas, kam ir kiek už tai mokėjo, neatsakė. Jis keliskart pakartojo į šiuos klausimus atsakysiantis teisėsaugos institucijoms.

„Visa kita smulkesnė informacija bus pateikta teisėsaugos institucijoms išaiškinimui. Kai tai bus išaiškinta, jūs tikrai apie tai žinosite, žinos visuomenė, ir tikrai mane šmeižiantys asmenys bus patraukti atsakomybėn“, – sakė J. Narkevičius.

„Nei aš, nei mano šeimos nariai niekam nėra skolingi, jokių pinigų ar kita forma negavo. Pasakysiu tik tiek, kad mano namas tapo 2016–2018 metais pagal paveldėjimo teisę. Iki to laiko niekas nepateikė kažkokių pretenzijų dėl mano ar mano tėvų įsiskolinimo“, – tvirtino ministras.

Valdančiųjų reakcija: tai pasaka

Valdantieji – premjeras Saulius Skvernelis ir „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis – ketvirtadienį teigė pasitikintys J.Narkevičiumi.

„Nematau jokio skandalo, matau pasektą pasaką, pagal pirminius duomenis. O priemonių imtis turės dabar čia labai aiškiai teisėsauga. Jeigu yra žmogus, kuris teigia, kad jis piktnaudžiavo tarnyba ir tą prisipažįsta, tai turės būti įvertintas. Ir įvertintas tas politikas, kuris galimai turėjo įtaką priimant vieną ar kitą sprendimą, tai yra tuometinis Vilniaus administracijos direktorius“, – nurodė premjeras.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis ir Saulius Skvernelis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis ir Saulius Skvernelis

S.Skvernelis kartojo, kad įtarimus turi pagrįsti teisėsaugos institucijos.

„Čia ne šiaip sau pasakėlė pasekta. Čia yra pareikštas tam tikras kaltinimas vieno konkretaus, kaip suprantu, žmogaus ir tas žmogus prisipažįsta, kad jis piktnaudžiavo. Tai dabar teisėsauga turi atlikti ikiteisminio tyrimo veiksmus“, – teigė jis.

Anot S.Skvernelio, J.Narkevičius jį patikino, kad „čia jokios istorijos nėra“.

S.Skvernelis sakė, kad J.Narkevičius iš anksto įspėjo apie tai, kad, darant darbus susisiekimo sektoriuje, bus bandymų jį paveikti.

„Tai, aš manau, kad tai yra padaryta“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams teigė premjeras.

„Aš tiesiog manau, kad tai yra klausimas, kurį dabar turi atsakyti labai aiškiai teisėsauga, nes čia ne šiaip sau pareiškimai. Kažkas prisipažino, kad padarė nusikaltimą. Dabar tai turi būti ištirta“, – pabrėžė S.Skvernelis.

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas R.Karbauskis aiškino neturintis jokio pagrindo abejoti J.Narkevičiumi.

„Jis puikiai tvarkosi ministerijoje. Ir šitoje situacijoje, kaip ir pasakė premjeras, jeigu būtų kokie nors pagrindai šnekėti apie kažkokius nusikaltimus iš ministro pusės, bus ir vertinimai. O dabar šnekėti apie tai, kad LRT tyrimas yra pagrindas, atleiskite, deja, aš taip nemanau“, – pažymėjo valdančiųjų atstovas. R.Karbauskis mano, kad LRT tyrime kalbama apie nusikaltimą. Anot jo, atsakingos institucijos tikriausiai atliks tyrimą.

Prezidentas: sprendimai turi būti labai aiškūs ir greiti

Prezidentas Gitanas Nausėda, ketvirtadienį dalyvavęs parlamente vykusiame Steigiamojo Seimo šimtmečio minėjime, sakė skandalą vertinantis blogai.

LR Prezidento kanceliarijos/R.Dačkaus nuotr./Gitanas Nausėda
LR Prezidento kanceliarijos/R.Dačkaus nuotr./Gitanas Nausėda

Jis pažymėjo, kad savo darbą turi dirbti tarnybos, jos išvadas turi pateikti greitai.

„Tada, manau, arba į vieną, arba į kitą pusę turi būti labai aiškūs ir greiti sprendimai priimti. Savo nuomonę dėl šito ministro esu išsakęs dar praėjusių metų lapkričio mėnesį ir, kaip jūs puikiai suprantate, tos nuomonės niekada ir nekeičiau. Ministras nešasi su savimi didžiulę krūvą, naštą visokiausių problemų. Jo veikla taip pat leidžia manyti, kad ministras neatlieka tinkamai savo pareigų, kyla daug visokio pobūdžio skandalų, skandaliukų, viešųjų konkursų, kurių rezultatai kelia abejonių“, – akcentavo šalies vadovas.

Opozicijos lyderis: toks ministras negali dirbti

Seimo opozicijos lyderis Gabrielius Landsbergis pabrėžė, kad galimai apsivogęs ministras neturėtų dirbti Vyriausybėje.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis

Jis priminė, kad tai – ne pirma su J.Narkevičiumi susijusi skandalinga istorija.

„Dabar aš tikiuosi, kad ši istorija tikrai įtikins Vyriausybės vadovą, kad ministras, kuris yra galimai apsivogęs, neturėtų dirbti Vyriausybėje. Aš tikiuosi, kad tie sprendimai bus priimti netrukus. Ir aš jų tikėčiausi šiandien“, – teigė konservatorių lyderis.

Pastebėjus, kad S.Skvernelio nuomone, minėta su J.Narkevičiumi susijusi istorija yra pasakos, ministras dirba gerai, G.Landsbergis sakė esantis antrą kartą šokiruotas.

„Ir galima teigti netgi turbūt, kad tokiu atveju neatmestina, jog premjeras jaučiasi įsipareigojęs. Kas galėtų paneigti, kad ponas J.Narkevičius susitvarkė savo gerbūvį, dabar tvarko pono premjero gerbūvį. Ir tokiu būdu jie visame šitame reikale yra kartu. Bet gal dar duokime laiko premjerui atsigauti“, – kalbėjo Seimo opozicijos lyderis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

01:11
01:50
09:16

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką