Dabar populiaru
15min be reklamos

Sukilus visuomenei, Žirmūnuose nukirsta daugiau nei 100 medžių mažiau nei planuota

Sostinės Žirmūnų rajone pradėti atnaujinimo darbai ir medžių kirtimas papiktino visuomenę. Gyventojai atkreipė dėmesį, kad kertami sveiki medžiai ir dėl to sukilo. Po kilusio pasipiktinimo, Vilniaus savivaldybė ženkliai sumažino nukirstų medžių kiekį. Tiesa, aiškinama, kad tai – parengiamųjų darbų proceso dalis.
Sostinės „Žirmūnų trikampyje“ kertami medžiai
Sostinės „Žirmūnų trikampyje“ kertami medžiai / Valdo Kopūsto / 15min nuotr.

Antradienį išplatintame pranešime Vilniaus miesto savivaldybė rašė, kad planuojama kirsti 284 medžius, esančius vadinamajame „Žirmūnų trikampyje“. Kitą dieną šis skaičius sumažėjo iki 165, – tokią informaciją 15min pateikė Vilniaus valdžia.

Tuo tarpu penktadienį Vilniaus savivaldybė 15min informavo, kad iš viso pašalinti 149 medžiai. Teigiama, kad tarp jų buvo ir pavojų keliantys ligoti, seni medeliai bei krūmai, ir nedidelė dalis sveikų iki 16 cm skersmens medžių. Aiškinama, kad jų nepavyktų išsaugoti tiesiant naujus komunikacinius tinklus, naujus dviračių ir pėsčiųjų takus, įrengiant suplanuotą naują poilsio ir laisvalaikio infrastruktūrą.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Sostinės „Žirmūnų trikampyje“ kertami medžiai
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Sostinės „Žirmūnų trikampyje“ kertami medžiai

Pasirengiant darbams medžiai vertinami papildomai

Vilniaus miesto savivaldybės atsakyme 15min rašoma, kad šalinamų medžių skaičius projekto eigoje mažėja, nes vykstant parengiamiesiems darbams, tiksliai nužymimi būsimi dviračių ir pėsčiųjų takai, komunikacijų atnaujinimo trasos. Šio proceso metu paaiškėja, kuriuos medžius bus galima išsaugoti, o kurie atsiduria tako viduryje, ar kurių šaknys nukentėtų tiesiant komunikacinius tinklus.

„Kiekvienas medis ir krūmas specialistų pakartotinai apžiūrimas, tikslinamas ir vertinamas iš naujo. Naujai infrastruktūrai įrengti ir komunikacijoms nutiesti netrukdantys sveiki medžiai bus rūpestingai išsaugomi. Vidiniuose daugiabučių kiemuose augančių medžių ir krūmų šalinti neplanuojama, nors dalis gyventojų ir prašo „šviesinti“ kiemus ir kirsti prie pat langų užaugusius šviesą užstojančius medžius, tačiau specialistai įvertins kiekvieno želdinio būklę ir juos tik apgenės“, – patikina savivaldybė.

Nurodoma, kad palei „Žirmūnų trikampį“ medžių šalinimo darbai palei takus jau yra užbaigti, šiuo metu jau tik tvarkoma ir išvežama mediena. O genėjimo darbai bus tęsiami.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Sostinės „Žirmūnų trikampyje“ kertami medžiai
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Sostinės „Žirmūnų trikampyje“ kertami medžiai

Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad planuojama sodinti 3,5 karto daugiau medžių ir krūmų. Rajone turėtų atsirasti 567 naujų medžių ir 4220 krūmų

„Suprojektuotos naujos poilsio erdvės, kuriose gausu želdinių, ribojančių poilsio zonas nuo gyvenamųjų namų, gatvės triukšmo bei dulkių. Sutvarkytame Žirmūnų trikampyje bus įrengti, o kai kur rekonstruoti pėsčiųjų ir dviračių takai, sporto ir aktyvaus poilsio aikštelės, rekreaciniai pėsčiųjų takai. Šalia Žirmūnų gatvės bus įrengtas pagrindinis skveras, jame formuojama keletas funkcinių zonų su vietomis prisėsti ir bendra vaikų žaidimo aikštelė“, – pasakoja Vilniaus valdžia.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Sostinės „Žirmūnų trikampyje“ kertami medžiai
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Sostinės „Žirmūnų trikampyje“ kertami medžiai

Žirmūnų gyventojai sukilo dėl kertamų medžių

15min primena, kad Žirmūnuose antradienį pradėjus „Žirmūnų trikampiu“ vadinamo didžiulio kvartalo tvarkybos darbus, gyventojai už galvos susiėmė pamatę, kad kertami medžiai. Žmonės savivaldybę užvertė skundais, bandė rengti ir prisirakinimo prie medžių akciją.

„Kas sudarė planus ir išdavinėjo leidimus pjauti visiškai sveikus brandžius medžius? Teigiama ir kartojama, kad sergančius medžius būtina genėti, pjauti. Bet tai kas vyksta yra ne genėjimas, o skerdynės!“ – piktinosi 15min skaitytoja.

Vilniaus valdžia atmetė kaltinimus, jog projektas nebuvo derintas su visuomene. Teigiama, kad su visuomene projektiniai pasiūlymai viešai svarstyti 2016 m. lapkričio 24 dieną ir 2017 m. vasario 23 dieną.

Nurodoma, kad pasiruošiant darbams, teritorijoje pirmiausia atliekami pavojingų, ligotų ir menkaverčių medžių bei krūmų šalinimo darbai.

„Žirmūnuose želdiniai yra gana gausūs, bet gana seni, o jų išdėstymas tam tikrose vietose chaotiškas. Dar 2017 m. liepos mėn. teritorijoje buvo atlikti detalūs dendrologiniai ir kraštovaizdžio tyrimai. Jų metu nustatyta, kad prasčiausios būklės yra trikampio gatvių želdynas, dėl ilgalaikio netinkamo, žalojančio genėjimo suformuota netipiška rūšims, silpna laja“, – rašoma savivaldybės komentare.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką