Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 4d. 11:17 , Atnaujinta: 2018 spalio 4d. 14:45

Žurnalistai ir opozicija ragina atšaukti ribojimus gauti registrų duomenis

Saulius Skvernelis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Saulius Skvernelis

Seimo opozicijos atstovai ir Lietuvos žurnalistai ketvirtadienį kreipėsi į valdžios atstovus, ragindami atšaukti įvestus apribojimus gauti Registrų centro duomenis.

„Lietuvos žurnalistų bendruomenės vardu prašome Jūsų nedelsiant priimti sprendimus atverti žiniasklaidai Registrų centro duomenis“, – rašoma viešame laiške premjerui Sauliui Skverneliui, susisiekimo, teisingumo ir kultūros ministrams bei Registrų centro vadovui Sauliui Urbanavičiui.

Anot kreipimosi autorių, rugsėjo 14 dieną be išankstinio perspėjimo ir be konsultacijų su žurnalistų bendruomene, Registrų centras nutraukė daugelį metų galiojusią praktiką žiniasklaidai teikti neatlygintinus registrų duomenis.

Spalio 3 dieną Vyriausybė atidėjo sprendimus, kurie, kaip buvo viešai deklaruojama, vėl leistų žurnalistams gauti informaciją.

Negaudami aktualių ir istorinių duomenų apie juridinius asmenis ir nekilnojamąjį turtą, negalime tinkamai atlikti savo profesinės pareigos.

„Esame įsitikinę, kad dabartinė situacija šiurkščiai pažeidžia Konstitucijos ir įstatymų garantuojamą laisvę nevaržomai rinkti, gauti ir skleisti informaciją. Negaudami aktualių ir istorinių duomenų apie juridinius asmenis ir nekilnojamąjį turtą, negalime tinkamai atlikti savo profesinės pareigos. Kartu pažeidžiama visuomenės teisė būti informuotai viešojo intereso klausimais“, – rašoma viešame laiške.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Žurnalistai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Žurnalistai

Jame teigiama, kad siūlymai žurnalistams duomenis teikti atlygintinai bendra tvarka kaip kitiems komerciniams subjektams nepagrįstai suvaržytų žiniasklaidos laisvę ir pažeistų skaidraus valstybės valdymo principus.

„Neprieštaraujame siūlymui naują tvarką numatyti Visuomenės informavimo įstatyme, bet primygtinai raginame priimti sprendimus, kad žiniasklaidai duomenys būtų vėl pradėti teikti nedelsiant iki įstatymo įsigaliojimo“, – teigiama laiške.

„Esame atviri dialogui ir prašome ateityje įtraukti žurnalistų bendruomenę svarstant žiniasklaidai aktualius klausimus“, – rašo žurnalistai.

Viešą laišką pasirašė naujienų agentūros BNS, naujienų portalų delfi.lt, 15min.lt, „Verslo žinių“ vyriausieji redaktoriai Vaidotas Beniušis, Rasa Lukaitytė Vnarauskienė, Raimundas Celencevičius, Rolandas Barysas, LRT tyrimų skyriaus vadovė Indrė Makaraitytė ir LRT televizijos naujienų tarnybos vadovė Inga Larionovaitė, žurnalistas ir prodiuseris Edmundas Jakilaitis, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius, Interneto žiniasklaidos asociacijos vadovė Aistė Žilinskienė, dešimtys redaktorių ir žurnalistų.

Su kreipimusi galite susipažinti čia.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./ Mikrofonai
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./ Mikrofonai

Prašydamas skubiai atšaukti įvestus apribojimus žiniasklaidai gauti informaciją bei skubiai ir griežtai atsiriboti nuo Seimo komisijos siūlymų keisti Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) valdymo modelį, susiejant LRT tarybos narių skyrimo tvarką su skiriančiųjų institucijų kadencijomis, į premjerą S.Skvernelį ketvirtadienį pranešė kreipęsis opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos lyderis Gabrielius Landsbergis. Jis taip pat siūlo sušaukti neeilinį Vyriausybės posėdį.

Skubos tvarka priimti sprendimą atverti žurnalistams duomenis ir pradėti informaciją teikti nedelsiant Vyriausybę paragino ir Liberalų sąjūdžio lyderis Eugenijus Gentvilas.

„Kai paskutinį kartą tikrinau, gyvenome laisvoje Lietuvoje, o staiga atsiradome šalyje, kurioje žiniasklaidos laisvė suvaržyta“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas parlamentaras.

Jam antrina liberalas Gintaras Vaičekauskas: „Kas galėjo pagalvoti, kad po 25 metų gyvenimo laisvėje vėl reikės ginti laisvą žodį? Atėjo laikas, kuomet turime ginti profesionalius žurnalistu, kurie atkakliai ieško tiesos ir sergi viešąjį interesą. Paradoksas, kad valstybei švenčiat 100 metų tenka ginti profesiją, kuri skleidžia laisvą žodį ir gina demokratiją šalyje.“

Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas teigia, kad sprendimas riboti informacijos teikimą žurnalistams rodo Vyriausybės valią dėl žodžio laisvės.

Šiandien visi demokratai turėtų [...] stoti laisvo žodžio sargybon.

„Šiandien visi demokratai, nesvarbu, kuriai partijai priklauso, turėtų labai rimtai į šį dalyką žiūrėti ir stoti laisvo žodžio sargybon“, – vaizdo įraše socialiniame tinkle sako jis.

Premjeras S.Skvernelis ketvirtadienį interviu BNS sakė, kad registrų duomenys bus atverti žiniasklaidai, o sprendimus tikimasi priimti kitą savaitę.

Pasak jo, trečiadienio pasitarime Ministrų kabinetas sprendimo nepriėmė, nes Susisiekimo ministerijos siūlymai buvo netinkamai parengti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

01:30
01:16
01:39

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką