Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 09 17, 17:56

Lietuvė pelnė pirmąją vietą Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse

Lietuvė Meda Surdokaitė šeštadienį pelnė pirmąją vietą Nyderlanduose vykusiame Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse.
Meda Surdokaitė
Meda Surdokaitė / ŠMSM nuotr.

Kaip pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, M.Surdokaitė taip pat apdovanota specialiuoju prizu – kvietimu į Nobelio premijų įteikimo ceremoniją Stokholme.

Pasak ministerijos, tai vienas geriausių rezultatų Lietuvos istorijoje.

M.Surdokaitė konkurse pristatė chemijos srities tyrimą „Fluorescencinio dažiklio „Nile Red“ sintezės optimizavimas“. Darbo tikslas – susintetinti organinį dažiklį, skirtą aptikti mikroplastikams ir ląstelėms dažyti, nenaudojant toksiško tirpiklio.

Pasak ministerijos, jaunosios mokslininkės optimizuoti gamybos metodai leidžia atsisakyti nuodingų medžiagų, naudotų iki šiol, taip užtikrinant prieinamumą, pritaikomumą ir saugesnį darbą.

„Pasitelkę organinę chemiją galime saugoti vandenynus nuo mikroplastikų, gydyti sunkias ligas ir kurti ekologiškesnę kasdienybę. Atlikdama savo darbą prisidėjau prie aktualių saugos ir tvarumo temų, susipažinau su naujais metodais“, – pranešime cituojama M.Surdokaitė.

Pasak jaunosios mokslininkės, optimizuotos sintezės dažiklis jau sėkmingai naudojamas atliekant tyrimus.

„Konkurso metu sulaukiau žinių, kad viena biotechnologijos kompanija sėkmingai pritaikė mano optimizuotos sintezės produktą smegenų ląstelėms, formuojančioms mieliną, dažyti. Mielino dažymas leidžia tirti procesus, vykstančius sergant tokiomis ligomis kaip, pavyzdžiui, sklerozė ar šizofrenija“, – pasakojo ji.

Prestižiniame 14–20 metų jaunimui skirtame konkurse šiemet dalyvavo jaunieji mokslininkai iš 33 šalių – ne tik Europos, bet ir JAV, Kanados, Izraelio ir kitų šalių mokslo konkursų prizininkai. Beveik 90 tiriamųjų darbų buvo pristatomi biologijos, chemijos, kompiuterių mokslo, inžinerijos, matematikos, medicinos, fizikos ir socialinių mokslų srityse.

„Kauno tvirtovės VII forto“ auklėtinė M.Surdokaitė šiemet pradėjo taikomosios chemijos studijas Kauno technologijos universitete.

Jos projektas buvo išrinktas geriausiu Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape, kurį organizuoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, remia ir palaiko Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką