Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
04 14

Mėnulio lenktynės 5. Sprogiosios sovietų superraketos ir generalinė amerikiečių repeticija

Sovietai pasiekė kai kurių tarpinių pergalių Mėnulio lenktynėse. Jų kosminis aparatas „Luna-9“ 1966 metų vasarį pirmasis minkštai nusileido ant Mėnulio paviršiaus ir ilgiau nei tris paras į Žemę siuntė nuotraukas bei įvairius aplinkos parametrų duomenis. Kitas kosminis aparatas, „Zond-5“, su stepinių vėžlių, muselių, vabalų ir bakterijų „ekipažu“, 1968 metų rugsėjį apskriejo aplink Mėnulį ir sėkmingai sugrįžo į Žemę.
Sovietinės raketos N-1 maketas ir „Apollo 9“ Žemės orbitoje
Sovietinės raketos N-1 maketas ir „Apollo 9“ Žemės orbitoje / Wikipedia.org ir NASA nuotr.

Bet nesėkmingų skrydžių ir avarijomis pasibaigusių sovietinių raketų startų būta itin daug. Pavyzdžiui, „Zond-6“ pakartojo tą patį skrydį su vėžliais ir vabzdžiais, tačiau sudužo leisdamasis ant Žemės. „Zond-7“ raketa susprogo starto metu. Iš pradžių planuota, kad šiuo kosminiu aparatu sovietų kosmonautai pirmą kartą, anksčiau už amerikiečius, skris į Mėnulio orbitą, tačiau vėliau šio plano atsisakyta, suvokus, jog technika nėra pakankamai patikima, kad ja būtų galima surizikuoti skraidinti žmones.

Wikipedia.org nuotr./Realaus dydžio ir masės raketos N-1 maketas starto aikštelėje. 1967 m.
Wikipedia.org nuotr./Realaus dydžio ir masės raketos N-1 maketas starto aikštelėje. 1967 m.

Dar prasčiau sovietams sekėsi vykdyti antrąją Mėnulio programą, kurios tikslas buvo išsilaipinti ant Žemės palydovo paviršiaus. Ir didžiausia problema tapo tam tikslui skirtos raketos nešėjos N-1 sukūrimas. Pagal paskirtį, gabaritus ir galią ją galima lyginti su amerikiečių „Saturn V“. Penkių pakopų 105,3 m ilgio gigantė su degalais svėrė per 2,7 tūkst. tonų. Eskizuose ir brėžiniuose ši raketa atsirado dar 1961–1962 metais. Tačiau metai bėgo, o projekto įgyvendinimas į priekį stūmėsi lėtai.

Ebs08/Wikipedia.org iliustr./Raketų nešėjų „Saturn V“ (kairėje) ir N-1 palyginimas. Mastelio suvokimui atkreipkite dėmesį į mažytę žmogaus figūrėlę piešinio apačioje
Ebs08/Wikipedia.org iliustr./Raketų nešėjų „Saturn V“ (kairėje) ir N-1 palyginimas. Mastelio suvokimui atkreipkite dėmesį į mažytę žmogaus figūrėlę piešinio apačioje

1969 m. vasario 21 d. pirmasis nepilotuojamas N-1 skrydis su erdvėlaiviu „Zond-M“ baigėsi katastrofa: dėl techninių gedimų pirmojoje pakopoje raketa sprogo pakilusi į 12,2 km aukštį. Jos likučiai išsibarstė už 52 km nuo starto aikštelės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas