2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Paukščių Tako besisukantis halas padės nustatyti, kaip susiformavo mūsų galaktika

Už mūsų Saulės sistemos yra milijardai kitų planetų, žvaigždžių, palydovų ir kitų sistemų. O už viso to egzistuoja milžiniškas dujų halo ūkas, kuris tęsiasi šimtus tūkstančių šviesmečių ir gali padėti išsiaiškinti, kodėl Paukščių Take šitiek daug medžiagos, rašo engadget.com.
Paukščių Taką supantis dujų halas
Paukščių Taką supantis dujų halas / NASA/CXC/M.Weiss

Dabar tyrėjai apie šį dujų sluoksnį suvokė šį tą naujo: jis sukasi beveik tokiu pat greičiu, kaip visa kita galaktikos dalis. Iki šiol manyta, kad halas yra stacionarus, tačiau Mičigano universiteto mokslininkai nustatė, kad jis juda tokia pat kryptimi, kaip ir galaktikos žvaigždžių diskas, daugiau nei 600 tūkst. km/val. greičiu.

„Žmonės paprasčiausiai manė, kad Paukščių Tako diskas sukasi, o šis milžiniškas karštų dujų rezervuaras yra stacionarus, tačiau tokia nuomonė klaidinga“, – sakė Edmundas Hodgesas-Kluckas iš Mičigano universiteto. Ir tai nėra tik įdomus pastebėjimas – mokslininkas sako, kad sukimasis leidžia pabandyti nuspėti, kaip mūsų galaktika susiformavo iš pat pradžių.

Pavyzdžiui, tai leidžia suprasti, kad karšta atmosfera yra didelės diske esančios medžiagos šaltinis.

Žinodami šią naują informaciją mokslininkai galės sužinoti, kaip ši medžiaga iš išorinio halo pateko į galaktikos centrą. Duomenys taip pat gali padėti nuspėti ir Paukščių Tako galaktikos ateitį, tačiau tam prireiks daug metų trunkančių tyrimų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Reklama
Breketai ar kapos? Patikimiausi dantų tiesinimo būdai
Reklama
Stogas be saugos elementų – lyg automobilis be saugos diržų
Reklama
Pagal vėžio gydymą Vidurio Europos ir Baltijos šalys vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką