TIK ŽMONĖS Cinema: A. Valujavičiaus filmas „Irklais per Atlantą“
Žiūrėti
Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Radioaktyvus uranas visiškai legaliai pardavinėjamas per „Amazon“ ir „eBay“

Jei kada pastebėjote, kad „Amazon.com“ parduotuvėje ar „Ebay.com“ aukcione parduodami urano pavyzdžiai, tikriausiai pamanėte, kad tai – pokštas. Tačiau tai nėra pokštas. Tiesą sakant, pasaulyje yra nemažai geologijos entuziastų, kurie namuose laiko mažus urano rūdos pavyzdžius. Lygiai taip pat parduodami ir kiti radioaktyvūs metalai ar mineralai.
Urano rūda interneto aukcione
Urano rūda interneto aukcione

Tai negi uranas yra toks nepavojingas? Ne, jis yra pavojingas. Tiesą sakant, daugelis pardavėjų jums jo ir neparduotų, nes JAV įstatymai neleidžia jo siųsti į kitas šalis. Juk uranas naudojamas branduoliniuose reaktoriuose ir atominėse bombose. Tai nėra juokas. Dažniausiai parduodami pavyzdžiai turi ir sertifikatus, nurodančius, koks radiacijos lygis išmatuojamas netoli urano rūdos gabalėlių.

Ir, kaip jau supratote, tai yra legalu. Norėdami siųsti urano pavyzdžius pardavėjai turi juos užsandarinti, kad jie neskleistų radiacijos, kurią galėtų aptikti siuntų tarnybos įranga. Taip pat svarbu, kad kiekvienas siuntinys būtų gerai pažymėtas ir atitiktų Branduolinės energetikos reguliavimo komisijos keliamus reikalavimus. Vienas iš jų – urano pavyzdžiai gali būti parduodami tik edukaciniais tikslais.

Pastarasis reikalavimas išpildomas labai paprastai – niekas gero urano jums neparduos. Bent jau ne taip paprastai. Internete parduodamas urano-238 izotopas, kuris, nors ir yra radioaktyvus, negali palaikyti grandininės reakcijos. Kitaip tariant, uranas-238 negali būti naudojamas kaip branduolinis kuras jėgainėms ar atominėms bomboms. Nors, kita vertus, uranas-238 kartais panaudojamas kaip skydas reaktoriuose. Tiesa sakant, svarstoma uranu-238 praturtintą betoną naudoti branduolinių atsargų saugyklų sienoms.

Tam, kad uranas būtų tinkamas branduolinių ginklų gamybai, jame turi būti bent 90 procentų urano-235 izotopo. Natūraliomis sąlygomis šio lengvai skylančio ir grandinines reakcijas sukelti gebančio izotopo koncentracija būna tik apie 0,7 procento, o sodrinimo procedūra yra labai sudėtinga ir brangi, namų sąlygomis iš esmės neįmanoma.

Taigi, parduodami urano rūdos pavyzdžiui tinka mokymo tikslams ir kolekcijoms, tačiau ne kažkokiems juodiems darbeliams. Aišku, vis tiek su radioaktyviomis medžiagomis reikėtų elgtis atsargiai, bet jų ir taip yra netoli jūsų. Kai kurie dūmų detektoriai turi radiacijos šaltinių, taip pat ir seni 20 amžiaus pradžios laikrodžiai su šviečiančiais skaičiais bei rodyklėmis turėjo radžio. Net ir dabar galite įsigyti volframo elektrodų suvirinimui, kuriuose bus šiek tiek torio. Šios radiacijos dozės yra labai menkos ir pavojaus nekelia. Aišku, tik reikėtų vengti jų patekimo į kūną – tai turėtų atsiminti suvirintojai, kuriems tenka šlifuoti elektrodus – tos dulkės yra pavojingos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius