15min be reklamos
2022 11 30, 10:47

Unikalusis „HUAWEI Watch D“ su tiksliai veikiančia kraujospūdžio matavimo funkcija

Išėmęs naująjį „HUAWEI Watch D“ laikrodį iš dėžutės nustebau – nepanašus į jokį kitą šio gamintojo laikrodį. Iš pirmo žvilgsnio gana didelis ir tai tikriausiai susiję su nauja kraujospūdžio matavimo funkcija. Vis dėlto, prie jo dydžio lengva priprasti, kita vertus, tai pirmasis tokio tipo modelis ir, svarbiausia, jis ne tik funkcionalus – gamintojas pasirinko tokius sprendimus, kad laikrodis savo funkcijas atliktų kuo tiksliau. „HUAWEI Watch D“ – išskirtinis laikrodis – jis ne tik turi viską, ko galima tikėtis iš sveikatą stebinčio išmanaus laikrodžio, be ir unikalią kraujospūdžio matavimo funkciją.
„HUAWEI Watch D“
„HUAWEI Watch D“ / „HUAWEI“ nuotr.

Orientacija į kūną ir veiksmus

Prieš pradėdamas „HUAWEI Watch D“ laikrodžio pristatymą, norėčiau trumpai priminti išmaniųjų laikrodžių istoriją, nes būtent šis laikrodis puikiausiai atskleidžia esmines išmaniųjų laikrodžių vystymosi kryptis. Kai pasirodė pirmieji išmanieji laikrodžiai, daug kas prognozavo, kad jie nebus nei populiarūs, nei paklausūs: juk negražūs, nefunkcionalūs, pernelyg maža jų baterijos talpa. Daug gamintojų tiesiog nusisuko nuo šio sektoriaus ir visas pajėgas metė naujų išmaniųjų telefonų kūrimui, tačiau tie, kurie patikėjo išmaniųjų laikrodžių ateitimi, gana kantriai ieškojo kas gi galėtų būti patrauklu vartotojui.

Ar jus sužavėjo galimybė atsiliepti į skambutį ir kalbėti laikrodžiu, kaip telefonu? Aš tuo nesinaudoju, kaip ir vairuodamas nesinaudoju laikrodžio kaip navigatoriaus funkcija, o muziką, kuri pasiekia mano belaides ausines, juk lengviau valdyti telefonu. Bet kai gamintojai laikrodžiuose pradėjo diegti funkcijas, galinčias stebėti mūsų kūną bei veiksmus (skaičiuoti nueitus žingsnius, įveiktus aukštus, stebėti pulsą, miegą ir pan.), labai greitai išaiškėjo, kad ko negali pats išmaniausias telefonas kišenėje, tą gali mūsų laikrodis ant riešo.

Jau įprasta, kad šiuolaikinis laikrodis padeda nustatyti streso būseną (fiksuodamas širdies ritmo kintamumo duomenis), o juk tyrimai rodo, kad šiandien su išaugusiu stresu, nerimu jau susiduria vienas iš trijų žmonių. Todėl nenuostabu, kad gamintojai labai norėjo savo laikrodžiuose įdiegti ir kraujospūdžio matavimo funkciją. Tačiau tai nėra lengva užduotis, jei prisiminsime kaip medikai matuoja mūsų kraujospūdį.

Žinoma, galima sakyti, kad jauniems žmonėms kraujospūdžio problemos neaktualios, tačiau turiu jums du liūdnus faktus: pirma, Lietuva mirties atvejų dėl kraujagyslių sistemos ligų skaičiumi gerokai lenkia ES vidurkį, antra, širdies ir kraujagyslių ligos vis dažniau pakerta jaunus žmones. Be to, jei esate aktyvus, daug sportuojate, jums tikrai verta žinoti, kaip po didesnio fizinio krūvio dirba jūsų širdis.

Korpusas, dirželiai, ekranas ir kt.


„HUAWEI Watch D“ korpusas yra stačiakampio formos, jo matmenys – 51 x 38 x 13,6 mm, svoris – 40,9 g. Taigi jis nėra mažas, bet nėra sunkus (lyginant su kitais, daug funkcijų turinčiais, laikrodžiais) – kasdienio naudojimo metu, laikrodžio dydis man netrukdė.

Patyrinėję „HUAWEI Watch D“ dėžutės turinį, gal nustebsite, kad ten visko daugiau nei įprasta, bet ją lemia laikrodžio specifika – gamintojas nežino, koks jūsų riešas, tad gausite ne tik L dydžio dirželį su specialia, prie jo pritvirtinta oro pagalve, bet ir tokį patį M dydžio dirželį. Laikrodžio apatinė dalis yra išlenkta, kad kuo tiksliau priglustų prie jūsų riešo, kad visi aštuoni PD jutikliai tiksliau matuotų širdies ritmą ir kitus jūsų sveikatos parametrus.

„HUAWEI“ nuotr./„HUAWEI Watch D“
„HUAWEI“ nuotr./„HUAWEI Watch D“

„HUAWEI Watch D“ korpusas pagamintas iš specialaus polimero, o jį juosia aliuminio apdaila. Dešinėje korpuso pusėje yra du mygtukai: funkcinis mygtukas HOME, kuriuo galima greitai grįžti į pagrindinį ekraną arba pasiekti programų meniu ir specialus mygtukas HEALTH, kuriuo, pagal numatytuosius nustatymus, galima pasiekti kraujospūdžio stebėjimo funkciją. Tačiau jei norite, šį mygtuką galite sukonfigūruoti taip, kad jis pasiektų ir kitas funkcijas.

Pagrindinis, gana didelis 1,64 colio bei 456 x 280 raiškos AMOLED ekranas puikiai matomas net saulės šviesoje ir gerai reaguoja į prisilietimus – kaip ir visų HUAWEI laikrodžių ekranai. Manau, kad stačiakampė ekrano forma parinkta ne atsitiktinai – toks ekranas leidžia vienu metu pateikti kur kas daugiau duomenų, o tai svarbu ir sportuojantiems, ir stebintiems savo sveikatos būklę. Mėgstantys ekrane matyti daug informacijos bus patenkinti.

Dėl spalvų sodrumo ar ekrano ryškumo tikrai nesiskųsite, o jei kas nepatiks, galėsite sureguliuoti savaip. Ciferblatų pasirinkimas irgi nenuvils – nuo paprastų, rodančių tik laiką ir datą, iki gana išsamių, rodančių nueitų žingsnių skaičių, kūno temperatūrą, sudegintas kalorijas ir kitus sveikatos duomenis. Žinoma, spustelėjus pasirinktas piktogramas visada galima gauti dar išsamesnę informaciją. Korpuso dizainą vertinčiau kaip minimalistinį, tačiau šio laikrodžio „arkliukas“ – funkcionalumas.

Laikrodžio dirželis – atskiras klausimas. Jo paskirtis dvejopa: jis ne tik įprastas dirželis su itin patogia, originalios konstrukcijos nerūdijančio plieno sagtimi, bet ir kraujospūdžio matuoklis. Apie tai, kad laikrodžiai gali matuoti kraujospūdį, mes girdėjome ne kartą (tam juose sumontuojami atitinkami jutikliai), tačiau kiekvienas medikas tokią galimybę vertindavo labai skeptiškai: „netikslu, nepatikima!“.

HUAWEI į šią funkciją pažvelgė kitaip ir labai išradingai: laikrodžio dirželis gana platus (3 cm pločio) ir sudarytas iš dviejų sluoksnių. Išorinis sluoksnis – tiesiog dirželis, o vidinis – prie dirželio prigludusi oro pagalvėlė. Pastaroji kraujospūdžio matavimo metu automatiškai pripučiama oro, kad matavimo tikslumas būtų didesnis. Tai originalus ir labai įdomus sprendimas, teigiamai atsakantis į skeptikų klausimą, ar išmanusis laikrodis apskritai gali pakankamai tiksliai matuoti kraujospūdį.

„HUAWEI“ nuotr./„HUAWEI Watch D“
„HUAWEI“ nuotr./„HUAWEI Watch D“

Tikslūs kraujospūdžio matavimai

Nors iki šiol medikai mums leido manyti, kad kraujospūdžio laikrodžiu veiksmingai išmatuoti neįmanoma, tačiau nė vienas rinkoje esantis laikrodis neturi tokios gerai apgalvotos konstrukcijos, jutiklių ir programinės įrangos derinio kaip „HUAWEI Watch D“. HUAWEI sukurtą matavimų sistemą teigiamai įvertino medicinos įstaigos ir šis laikrodis turi atitinkamus sertifikatus (taip pat ir ES bei Lietuvos akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos), o tai daug ką pasako. Tačiau svarbu žinoti, kad „HUAWEI Watch D“ neturi ambicijų užimti profesionalios medicininės įrangos vietos – jis tiesiog leidžia jums stebėti savo kūną bei diagnozuoti nerimą keliančius simptomus, o juos aptikus, laiku nukeliauti pas šeimos gydytoją.

Jums įdomu, kaip laikrodis atlieka kraujospūdžio matavimą? Įjungę programėlę, laisvai laikykite ranką širdies lygyje, po kurio laiko speciali laikrodžio apyrankės pagalvėlė automatiškai pradės pildytis oru. Pagalvėlės slėgis vis didės, jį vis labiau jusite savo riešu, o po kurio laiko (tikrai netruks ilgai) ekrane matysite rezultatą – viršutinę (sistolinę) ir apatinę (diastolinę) kraujospūdžio ribas bei pulsą. Rezultatai bus pateikiami atitinkamomis spalvomis: žalia, geltona arba raudona. Pastaroji – signalas, kad laikas bėgti pas savo gydytoją. Geltona, kad bėgti niekur nereikia, bet nueiti – ne pro šalį.

Nesakau, kad laikrodžio matavimai gali sufleruoti kažkokią diagnozę, tačiau naujoji HUAWEI idėja yra tokia patraukli, kad labai norėjosi jos duomenis palyginti su įprasto kraujospūdžio matuokliu duomenimis. Rezultatai nenuvylė – jie buvo stebėtinai vienodi. Taigi reikia pripažinti, kad HUAWEI kraujospūdžio matavimo funkciją įgyvendino labai gerai.

„HUAWEI“ nuotr./„HUAWEI Watch D“
„HUAWEI“ nuotr./„HUAWEI Watch D“

EKG matavimas

Dar viena ypatinga funkcija, kurią jums pasiūlys „HUAWEI Watch D“ yra EKG matavimas. Taip, aš nesuklydau – laikrodis jums siūlo „pasidaryti“ elektrokardiogramą. Procedūra labai paprasta – tiesiog įjungiate programėlę, uždedate pirštą ant mygtuko HEALTH ir ramiai palaukiate 30 sekundžių. Po to iš karto gausite rezultatą ir galimybę programėlėje peržiūrėti išsamią kardiogramą su jos įvertinimais. Tai nebus tokia tiksli kardiograma, kokią gausite poliklinikoje, kai visą jūsų kūną aplipdys jutikliais, tačiau laikrodžio suformuota EKG leidžia pastebėti širdies veiklos sutrikimus.

Vertas dėmesio ir širdies ritmo (pulso) monitoringas, kuriame naudojama „TruSeen 5.0+“ technologija. Nors širdies ritmo jutiklis jau yra įprastas brangesnių išmaniųjų laikrodžių komponentas, tačiau ne kiekvienas išmanusis laikrodis siūlo tokį tikslų ir detalų realaus laiko monitoringą – galite matyti, kaip pulsas keičiasi kas sekundę, kaip jis padažnėja, didėjant jūsų aktyvumui ar sumažėja nurimstant, kaip jis keičiasi streso atveju. Matavimai atliekami „fone“ – specialios programėlės paleisti nereikia.

„TruSeen 5.0+“ technologija turi dar vieną paskirtį – matuoja SpO2 – deguonies kiekį, kurį organizme perneša raudonieji kraujo kūneliai. Matavimai atliekami kur kas rečiau, kas 30 minučių, nes realiuoju laiku tai neturi prasmės. Laikrodis taip pat pasižymi streso analizės funkcija, o visus duomenis į visumą sujungią programėlė „Huawei Health“.

„TruSleep“ – miego analizės funkcija veikia kur kas tiksliau ir mūsų būklę identifikuoja patikimiau nei kitų laikrodžių. „Skaitau ir negaliu užmigti, šiek tiek miegu, ne – jau prabudau ir nebeužmiegu – tokiomis situacijomis laikrodžiai prirašo visokių kvailysčių, tačiau nepastebėjau, kad „Watch D“ man rodytų miego fazes taip, tarsi lovoje būčiau ne aš, o kitas žmogus. Šis laikrodis gana tiksliai diagnozavo, kaip miegu po intensyvios fizinės veiklos, kaip miegu po kelių valandų, praleistų prie „kompo“, kada einu miegoti anksčiau nei įprastai.

„HUAWEI Watch D“ matuoja ir jūsų odos temperatūrą, o tokie duomenys gali perspėti apie pakilusią kūno temperatūrą.

„HUAWEI“ nuotr./„HUAWEI Watch D“
„HUAWEI“ nuotr./„HUAWEI Watch D“

Bėgam, lekiam, šokam

„HUAWEI Watch D“ nėra tas laikrodis, kurį pavadinčiau itin sportiniu, tačiau naudingų funkcijų tikrai netrūksta. Sporto režimų skaičius (daugiau nei 70) yra mažesnis nei kituose naujuose HUAWEI modeliuose (automatiškai atpažįstami 6 sporto režimai), tačiau bėgiojantys, žygiuojantys, važinėjantys dviračiu ar besitreniruojantys sporto klubuose nesiskųs. Kita vertus, aš nežinau tokio žmogaus, kuris vienu metu užsiiminėtų keliasdešimčia sporto rūšių.

Treniruotes galima konfigūruoti. Daugiausiai galimybių suteikta bėgiojantiems: jie gali nustatyti tikslą, suskirstyti bėgimą į atkarpas, pasirinkti intervalinę treniruotę, nurodydami atstumą arba laiką ir pakartojimų skaičių. „HUAWEI Watch D“ greitai ir tiksliai nustato vietą, o treniruotės metu aiškiai pateikiami ne tik pagrindiniai duomenys, tokie kaip įveiktas atstumas, greitis, sudegintų kalorijų skaičius, širdies ritmas, bet ir duomenys apie širdies veiklą, treniruočių krūvį, atsigavimo laiką, bei Vo2max rodiklis, parodantis, kiek sportuojant jūsų kūnas sunaudoja litrų deguonies per vieną minutę.

„HUAWEI“ nuotr./„HUAWEI Watch D“
„HUAWEI“ nuotr./„HUAWEI Watch D“

Baterija ir atsparumas

„HUAWEI Watch D“ turi 451 mAh bateriją, kurią pakrovus, laikrodis, pasak gamintojo, turėtų veikti iki 7 dienų. Ši deklaracija sutampa su tikrove, tačiau jei jūsų kasdienis fizinis aktyvumas yra labai didelis ir šiam laikrodžiui labai dažnai teks „rinkti“ įvairius duomenis, be to atlikinėti kraujo spaudimo matavimą, visiškai pakrautas laikrodis dirbs šiek tiek trumpiau – 5–6 dienas (nuolatinis pulso matavimas, dažnas deguonies kiekio, odos temperatūros matavimai labiau apkrauna laikrodį, jau nekalbant apie kraujospūdžio matavimą, kurio metu oras pučiamas į pagalvėlę). Bet jei laikrodis „tinginiauja“, tai energijos baterijoje sumažėja tik 10 proc. per dieną. Laikrodžio įkrovimas trunka apie valandą ir tam naudojamas apvalus indukcinis kroviklis.

„HUAWEI Watch D“ atitinka IP68 atsparumo vandeniui ir dulkėms standartą. Kad atsakyčiau į klausimą, ar galima su šiuo laikrodžiu maudytis, tiesiog pateiksiu vieną iš testų, kurį atlikus įrenginiams suteikiamas IP68 sertifikatas, aiškiai apibrėžiantis, kaip, kiek laiko ir kokias sąlygas jie ištvėrė – panardinus į 1,5 m ar šiek tiek giliau pusvalandžiui, šiam laikrodžiui nieko neatsitiks.

„HUAWEI“ nuotr./„HUAWEI Watch D“
„HUAWEI“ nuotr./„HUAWEI Watch D“

Vertinimas

„HUAWEI Watch D“ iš kitų laikrodžių išsiskiria savo sveikatos funkcijų gausa, matavimų intensyvumu ir tikslumu. Kraujospūdžio matavimas ant riešo yra maža ir labai patraukli revoliucija – patogu, praktiška ir tikslu. Testuojant šį laikrodį, kraujospūdžio matavimų tikslumas prilygo specializuotų kraujospūdžio matuoklių tikslumui, o tai labai džiugina.

Įvairūs laikrodžio jutikliai ir programėlės („TruSeen“, „TruRelax“, „TruSleep“ ir pan.) veikia labai gerai: EKG, nuolatinė širdies ritmo stebėsena, labai tiksli miego analizė, deguonies kiekio kraujyje matavimas suteikia daug patikimos informacijos. Žmonėms, kurie nori rūpintis savo sveikata, kurie nori matyti kaip kūnas reaguoja į fizines apkrovas, kaip įvairiomis situacijomis keičiasi emocinė būklė, „HUAWEI Watch D“ bus geras pasirinkimas. 451mAh baterija užtikrina ilgą veikimą, 1,64 colio bei 456 x 280 raiškos ekranas informatyvus ir gerai matomas, 32 GB atminties visiškai pakanka, o IP68 atsparumo lygis patikimai saugo nuo dulkių ir vandens.

Tiems, kam reikia kitų, ne sveikatos, funkcijų gausos, čia jų neras – laikrodis neprifarširuotas įvairiomis, dažnai nelabai reikalingomis funkcijomis, juo nepasikalbėsite su savo draugais. Manau, kad gamintojas atidžiai skaičiavo, kad įvairių funkcijų gausa – trumpesnis baterijos veikimo laikas ir didesnė kaina.

„HUAWEI Watch D“ yra geras pasirinkimas besirūpinantiems savo sveikata, bet tuo pačiu tai modelis, skirtas visiems išmaniųjų laikrodžių mėgėjams, turintis kiek kuklesnį, bet pakankamą šiuolaikinių funkcijų rinkinį. Tvirta konstrukcija, patvarios medžiagos, ryškus ekranas, aiški ir patogi vartotojo sąsaja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką