Pasaulinės baldų tendencijos
Balandžio 27–29 dienomis LITEXPO vyksiančioje parodoje „Baldai ir dizaino sprendimai 2023“ Lietuvos dizaino forumo stendą, kuriame prisistatys net 17 dizaino kūrėjų, o tarp jų ir žymusis Karim Rashid, kuruojantis V.Gurevičius įsitikinęs, kad šiais laikais nubrėžti aiškias ir griežtas baldų tendencijas yra labai sunku. Vis dėlto jis išskiria kelis svarbiausius aspektus, susijusius su tuo, kokių baldų vartotojai ieško 2023-iaisiais.
Pasak žinovo, šiuo metu pasaulyje itin populiarūs tapo baldai, išsiskiriantys aptakiomis ir lenktomis linijomis, kurios namams gali suteikti jaukumo ir organiškai užpildyti erdvę.
Be to, baldų pasaulyje įsivyravo biofilinio dizaino koncepcija, reiškianti natūralių medžiagų sugrįžimą ir sintetinių išstūmimą. Gamtos įkvėpti interjero sprendimai, dizaino ekspertų manymu, liks ilgalaike tendencija.
„Tvirtai galiu pasakyti, kad labai daug dėmesio baldų rinkoje skiriama ir tvarumui. Stengiamasi kuo mažiau transportuoti žaliavas, gaminama pasitelkiant vietinius resursus. Toks kelias – ne tik tvaresnis ir padeda mažinti sąnaudas, bet ir leidžia išlaikyti autentiškumą, būdingą konkrečiai valstybei ar regionui“, – nurodė V.Gurevičius.
Senų baldų atgimimas
Anot pašnekovo, pastaruoju metu Lietuvoje vyrauja saikingas skandinaviško tipo baldų dizainas. Tokiam estetiniam pojūčiui ir nusistovėjusiai tendencijai nemažą įtaką padarė atėjusi IKEA, kuri, pasak pašnekovo, parodė, kad žmogus, net ir vartodamas saikingai, gali gyventi kokybiškai.
„Tiesa, tai yra labiau tarpinė visuomenės būsena nei galutinis taškas. Daugėja žmonių, suprantančių, kad taupant gali tekti mokėti du kartus, todėl verčiau rinktis aukštesnės kokybės baldus, o ne vienkartinius“, – sakė baldų ir interjero žinovas.
Jis pabrėžė, kad lietuviai, pirkdami baldus, tikisi ne tik išvaizdos ar funkcionalumo, bet ir emocinio ar ideologinio krūvio, su baldu kartu ateinančios istorijos. Būtent ji padeda išlaikyti baldo likutinę vertę bėgant laikui.
V.Gurevičiaus įsitikinimu, dėl šio poreikio tapo madinga pirkti nebūtinai naujus baldus, bet senus, autorinio dizaino ir juos restauruoti.
„Pirmiausia tokių baldų ieškome savo aplinkoje, pas giminaičius, o vėliau ir internetiniuose skelbimuose. Tai irgi tapo tendencija, kuri sutampa su tvarumo idėja, sakančia, kad nebūtina kaskart pirkti naują daiktą. Galima naujam gyvenimui prikelti ir seną“, – sakė vienas Lietuvos dizaino forumo steigėjų.
Istorijos, kuriančios istorijas
Kalbėdamas apie aspektus, kurie yra svarbiausi vartotojams renkantis baldus, V.Gurevičius nurodė, kad dabar žmonės daugiausia dėmesio kreipia į unikalumą, funkcionalumą, estetiką, natūralias ir patvarias medžiagas.
„Mes, lietuviai, jau turime patirties naudojant baldus. Per tris dešimtmečius pirkome ne vienus, todėl geriau suvokiame jų prasmę. Esame išprusę baldų naudotojai, todėl vienadienių sprendimų lengvai mums neparduosi. Net jei sode ir pasistatome baltus plastikinius baldus – tai tik laikinai, nes vis tiek svajojame apie ilgalaikius ir kokybiškus sprendimus“, – akcentavo V.Gurevičius.
Lietuvos dizaino forumo atstovo tvirtinimu, lietuvių perkamoji galia taip pat jau yra pakankama, kad laimėtų ne mažiausia kaina, o kažkas įdomaus ar unikalaus.
„Įsigydami baldą mes vis dažniau perkame ne daiktą, o emociją. Ją jau sėkmingai kuria ne vienas talentingas Lietuvos baldų dizaineris. Pavyzdžiui, Arūno Sukarevičiaus ir Inesos Malafej duetas „etc.etc“, architektas Darius Juškevičius, Agnė Balkė, Tomas Jasiulis ir daugelis kitų“, – įvardijo V.Gurevičius.
Anot jo, nors pasaulinės tendencijos sako, kad nors šiais metais ir bus populiarios natūralios medžiagos, tokios kaip mediena, ir žemiškų spalvų paletės, orientuotos į žalius, rudus ir kreminius atspalvius, vis dėlto interjeras išliks nepajudinamai individualiu sprendimu, kurį gali papildyti ryškios dekoro detalės ir meno kūrinių akcentai.
„Sakyčiau, tvarumas ir natūralumas – svarbiausios tendencijos. Visa kita kiekvienas galime spręsti savaip. Kurti savo erdves ir istorijas“, – apibendrino V.Gurevičius.
Sužinoti daugiau apie baldų ir interjero naujoves bus galima jau balandžio 27 dieną prasidedančioje parodoje „Baldai ir dizaino sprendimai 2023“, kuri vyks kartu su statybų verslui skirta paroda „Resta 2023“.
Paroda „Baldų ir dizaino sprendimai“ yra vienintelė specializuota baldų paroda Baltijos šalyse. Joje šiais metais ne tik bus pristatomos rinkos naujienos, organizuojamos diskusijos, dalijami patarimai, bet vyks ir pasaulinė garsaus dizainerio Karim Rashid sukurtų kavos staliukų kolekcijos premjera.
Organizatoriai skaičiuoja, kad šių metų parodose „Resta“ ir „Baldų ir dizaino sprendimai“ dalyvaus beveik 300 dalyvių iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Vokietijos, Turkijos, Rumunijos, Čekijos, Ukrainos, Danijos, Egipto bei kitų užsienio šalių. Prognozuojama, kad per 3 dienas abi parodas aplankys apie 30 tūkst. žmonių.