Dabar populiaru
Publikuota: 2018 birželio 27d. 09:04

Iš kur gauti pinigų pensijai? Dalykai, kuriuos reikia žinoti apie finansų planavimą

Senjorė
123rf.com / Senjorė

Kiekvienas taupome taip, kaip išmanome, tačiau nuoseklus asmeninis finansinis planas gali padėti, norint, kad taupymas būtų užtikrintesnis, o gyvenimas ateityje – ramesnis. Vienos pirmaujančių turto valdymo bendrovių Lietuvoje „INVL Asset Management“ ekspertė dr. Dalia Kolmatsui pasakoja, į ką atkreipti dėmesį, kad mintys apie tai, kaip atsidėti pinigų ateičiai ir turėti, iš ko gyventi pensijoje, keltų kuo mažiau galvos skausmo.

Nesvarbu, kiek jums liko metų iki pensijos, apsvarstyti, kaip gyvensite finansiškai, kai sulauksite pensinio amžiaus vertėtų jau dabar. Demografinė situacija Lietuvoje pranašauja, kad Sodrai kuo toliau, tuo bus sunkiau užtikrinti adekvačias pensijas, todėl pasikliauti vien valstybės mokamomis išmokomis pensijoje nereikėtų.

Kaip paminėjo INVL Asset Management“ Pensijų fondų ir mažmeninių pardavimų padalinio vadovė D. Kolmatsui, „sodrinė“ pensija žada siekti vos 30-50 proc. žmogaus turėtų pajamų.

Pirmiausiai sukaupti „pagalvę netikėtiems įvykiams

Galvojant apie ateitį, pirmiausia siūloma pradėti nuo asmeninio finansinio plano sudarymo.

Asmeninis finansinis planas tai savo finansinių tikslų ir esamos finansinės padėties peržiūra. Nusistačius konkrečius tikslus, jau galima galvoti, kaip jų pasiekti, aiškino specialistė. Jei turi skolų ar įsipareigojimų, tai reikia galvoti, kaip tas skolas valdai. O jei taupai – kam ir kaip taupai“.

Finansiniam stabilumui užsitikrinti pirmiausiai siūloma turėti sutaupius 3-6 mėnesių pajamų dydžio sumą, kuria būtų galima pasinaudoti nutikus netikėtiems gyvenimo įvykiams, ištikus ligai ar netekus darbo.

O toliau jau žmogus turėtų pagalvoti, kaip jis kaupia, investuoja bei kokiu tikslu tai daro“, tęsė pašnekovė.

Taigi, finansinis planas turėtų apimti siekiamus tikslus, esamos padėties įsivertinimą ir priemonių planą, kaip jų pasiekti.

Tikslai gali būti trumpalaikiai ar ilgalaikiai, priklausomai nuo to, kokiam laikotarpiui sudaromas finansinis planas“, kalbėjo D. Kolmatsui.

Keturi etapai

Kaip nurodoma INVL Asset Management“ interneto puslapyje, asmeninių finansų plano sudarymą galima suskirstyti į keturis etapus.

Pirmojo metu esamos padėties ir finansinių tikslų įvertinimas siūloma susiskaičiuoti, kokių turite įsipareigojimų, kokios yra jūsų pajamos ir kokie artimiausių bei ilgalaikių išlaidų planai, ypač didelių pirkinių.

Antrame etape įsipareigojimų ir išlaidų valdymas verta permąstyti, kur ir kaip išleidžiate pinigus, kokių turite ar planuojate turėti įsipareigojimų. Rekomenduojama apgalvoti ir tokius dalykus, kaip galimi pajamų pokyčiai ateityje, kokią įtaką išlaidoms turi sezoniškumas, galimus scenarijus, jei nutiktų kažkas netikėto, kas pakeistų jūsų finansinę padėtį. Be to, pasiruošti prisiimti įsipareigojimus bei, kad ir kiek būtų įsipareigojimų, pradėti taupyti.

Gerai apgalvojus pirmuosius du etapus, pereinama prie trečiojo taupymo. Čia dar kartą siūloma peržiūrėti savo išlaidas, galbūt galima ko nors atsisakyti ir skirti daugiau lėšų taupymui. Nepamirškite pasidomėti, kokius taupymo produktus siūlo įmonės. Kaip sako D. Kolmatsui, kartais paprasti kasdieniai dalykai leidžia per ilgą laiką sutaupyti nemenką sumą. „Kasdien sutaupant po eurą, per metus susikaups ne tokia jau ir maža suma“, – sako ekspertė.

Verta atkreipti dėmesį, kad indėliai yra skirti finansinei pagalvei“ susikurti, tad į juos reiktų nukreipti tas lėšas, kurių prireiks artimiausiu metu, nes dėl mažų palūkanų ilguoju laikotarpiu pinigai gali nuvertėti. O papildomas nuo tokio taupymo lėšas rekomenduojama investuoti.

Ketvirtuoju etapu kaupimas ir investavimas siekiama ilgalaikiu laikotarpiu pasididinti turimą turtą. Čia reikia nusistatyti savo vidutinius ir ilgalaikius investicinius tikslus pradedant automobilio, būsto pirkimu ir baigiant kaupimu pensijai – jų trukmę, norimą sukaupti sumą ir rizikingumą.

Vienas iš svarbių pasirinkimų, susitaupius finansinei pagalvei“, taupyti pensijai. Rekomenduojama, kad pajamos pensijos metu siektų 70-80 proc. ligtolinių pajamų. Jų pasiekti gali padėti kaupimas antros ir trečios pakopos pensijų fonduose.

„Jei asmuo pradeda kaupti pensijai iki 30 metų, jis turėtų kaupti papildomai apie 10 proc. savo pajamų. Pradėjus kaupti vėliau – nuo 30 iki 40 amžiaus – asmens įmokos pensijos kaupimui turėtų sudaryti apie 15 proc., o nuo 40 metų jau gali būti 20-25 proc. pajamų. Tokių rekomendacijų siūloma laikytis, jei siekiama, kad sulaukus pensijos, ji sudarytų iki 80 proc. buvusių pajamų“, vardijo pašnekovė.

Vis daugiau domisi trečios pakopos pensijų fondais

D. Kolmatsui teigė pastebėjusi, kad suvokimas apie pensijų fondų suteikiamas galimybes tarp Lietuvos gyventojų nuolat auga. Žmonės vis dažniau supranta, kad pinigai banko sąskaitoje ar indėlyje gali nuvertėti, todėl ieško būdų, kaip išsaugoti jų vertę arba net juos investavus užsidirbti.

Taip pat vis daugiau žmonių pradeda naudoti asmeninius biudžetus, galvoti, kur galėtų gauti papildomų pajamų, kur sutaupyti. Po truputį ši tendencija įgauna pagreitį“, nurodė ekspertė.

Pasak jos, pradėjus kaupti pensijai antros ir trečios pakopos pensijų fonduose, svarbu neužmiršti domėtis, kaip sekasi kaupimas. Kas 3-5 metus pasižiūrėjus, kaip sekasi pasirinktam pensijų fondui ir kokie yra jo ilgalaikiai (5-10 m.) rezultatai, pergalvoti, ar likti tame pačiame fonde, ar jį keisti.

Taip pat svarbu pasižiūrėti, ar fondas atitinka jūsų amžiaus grupę. Kartais nutinka taip, kad jaunesni žmonės pasirenka konservatyvesnius fondus ir vėliau negauna tokios grąžos, kokios tikisi“, kalbėjo D. Kolmatsui.

Iš ko žada gyventi pensijoje?

Šių metų pradžioje turto valdymo bendrovės INVL Asset Management“ užsakymu atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad 88 proc. gyventojų tikisi pensijoje gyventi iš sodrinės“ pensijos.

Prie pensijos prisidurti lėšomis iš pensijų fondų žada 41 proc. Kas trečias (32 proc.) gyventojas viliasi, kad pensijoje padės išgyventi sukauptos santaupos. Daugiau nei penktadalis respondentų (22 proc.) teigė, kad pensijoje dirbs. Dirbti sulaukus pensinio amžiaus, pagal apklausos duomenis, labiau linkusios moterys nei vyrai.

15 proc. respondentų atsakė, kad pajamų pensijoje tikisi gauti ir iš kaupiamojo gyvybės draudimo. Vangiausiai (5 proc.), kaip papildomą pinigų šaltinį pensijoje, gyventojai mato investicijas. Apklausa taip pat parodė, kad daugiau pragyvenimo šaltinių pensijoje rinkosi didžiausias pajamas gaunantys respondentai.

Su išsamiais patarimais, kaip pasirengti asmeninį finansinį planą, galite susipažinti čia.

Investuodami prisiimate investicinę riziką. Investicijos gali būti ir pelningos, ir nuostolingos, Jūs galite negauti finansinės naudos, prarasti dalį ar visą investuotą sumą. Investicijų praeities rezultatai negarantuoja ateities rezultatų. Valdymo įmonė negarantuoja investicijų pelningumo, prieš investuodami turite susipažinti su taikomais atskaitymais (mokesčiais), fondo taisyklėmis, pagrindinės informacijos investuotojams dokumentais ir kitais dokumentais. Valdymo įmonės valdomų pensijų fondų dokumentus galite rasti čia.

Asmenims, dalyvaujantiems II pakopos pensijų kaupimo sistemoje, valstybinio socialinio draudimo senatvės pensija yra proporcingai mažinama įstatymų nustatyta tvarka. Sudaryta II pakopos pensijų kaupimo sutartis negalės būti nutraukta, išskyrus pirmą kartą sudarytą II pakopos pensijų kaupimo sutartį, kurią dalyvis turi teisę vienašališkai nutraukti per 30 kalendorinių dienų nuo šios sutarties sudarymo, apie tai raštu pranešęs pensijų kaupimo bendrovei.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką