Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 28d. 09:05

Tinkami viešojo kalbėjimo įgūdžiai – raktas nuo daugelio durų

Viešojo kalbėjimo konferencija
GoSpeak nuotr. / Viešojo kalbėjimo konferencija

Šiuo metu įvairių mokymų, kaip tapti sėkmingu, kaip pradėti savo verslą ir pan., apstu. Kad ir kokio jūs būtumėte, galite baigti programavimo, floristikos, buhalterijos, psichologijos, masažo ar kitokius kursus. Deja, visi jūsų turėti ar naujai įgyti sugebėjimai bei įgūdžiai gali taip ir likti su jumis, jei neturėsite vieno svarbiausių įgūdžių – tinkamai to iškomunikuoti, rašoma pranešime spaudai.

Vienas iš lapkričio 7-ąją Kaune vyksiančios viešojo kalbėjimo konferencijos GO SPEAK organizatorių bei VYK organizacijos įkūrėjų, Robertas Šunokas tikina, kad tinkami viešojo kalbėjimo įgūdžiai gali jums atverti nemažai durų į geresnį gyvenimą.

GoSpeak nuotr./Viešojo kalbėjimo konferencija
GoSpeak nuotr./Viešojo kalbėjimo konferencija

– Robertai, kas gi yra tas viešasis kalbėjimas?

– Kai mes kažką kalbame viešai – tai jau viešasis kalbėjimas. Tai gali vykti ant scenos prieš publiką, susirinkime prieš bendradarbius, kažkur šventėje prieš gimines, ar draugus. Jei esate mokytojas, kalbate prieš klasę, o jei darbo ieškantis žmogus – prieš potencialius darbdavius. Jeigu sugebate tinkamai, įdomiai bei įtaigiai tą padaryti, jūsų klausosi, jūs galite lengvai prisistatyti, kaip tinkamas darbuotojas, įdomus pašnekovas, ar šiaip protingas asmuo. Deja, nemažai žmonių paniškai bijo ne tik pasakoti kažką prieš didesnę auditoriją – jiems sudėtinga net kalbėti telefonu, ar su artimaisiais, o nuėję į pokalbį dėl darbo jie tik mikčioja.

– Ar bet kas gali išmokti drąsiai kalbėti viešai?

– Tai tikrai nėra absoliučiai visiems reikalingas dalykas. Juk turime pakankamai veiklų, kuriose žmogui nebūtina daug bendrauti. Jeigu tai jį tenkina, jam to užtenka – viskas puiku. Tačiau, jei žmogus jaučia, kad gali ir nori daugiau, tinkami viešojo kalbėjimo įgūdžiai jam tikrai bus naudingi bei reikalingi. Aš pats tai pirmą kartą suvokiau, kai dar būdamas studentas, pradėjau vesti vaikams kompiuterijos pamokas.

– Taigi, iš esmės, viešojo kalbėjimo mokyti pradėjote todėl, kad pačiam buvo aktualu tame pasitobulinti?

– Geriausias būdas kažko išmokti yra mokyti kitus. Tada tu tampi įsipareigojęs ne tik prieš save, bet ir prieš savo mokinius. 2000 m. studijavau informatiką bei norėjau papildomai užsidirbti. Būtent todėl ITMC kompiuterijos mokykloje pradėjau mokyti vaikus. Iš to gavau ne tik finansinės naudos, bet ir labai geros viešojo kalbėjimo patirties. Juk kai kalbi prieš klasę, turi kalbėti taip, kad tave suprastų bei noriai klausytųsi. Tik tada būsi geras mokytojas. Žinių gali turėti labai daug ir labai naudingų, tačiau jei nesugebėsi jų tinkamai pateikti, jos taip ir liks tik tau.

Kompiuterinio raštingumo kursus vedžiau apie dešimt metų. Vėliau ėmiau norėti kažko daugiau, giliau, plačiau. Na, o kai labai nori, tai ir randi. Susipažinau su viešojo kalbėjimo mokymais, su juos organizuojančiais žmonėmis, pradėjau tuo domėtis. Pamačiau, kad tinkami bendravimo įgūdžiai yra esminis dalykas, kurio labai dažnai pritrūksta. Juk nei mokyklose, nei universitetuose to niekas nemoko.

– Kaip kilo mintis organizuoti viešo kalbėjimo konferenciją?

– Šita mintis man kirbėjo jau seniai. Gal net nuo tada, kai pats ėmiau mokyti viešo kalbėjimo. Pernai įvyko pirmoji GO SPEAK konferencija. Pamatėme, kad žmonėms šitokie mokymai yra aktualūs bei naudingi, todėl šiemet organizuojame antrąją.

– Kaip vyks šis renginys ir ką paprastas žmogus gali tikėtis iš jo „išsinešti“ sau?

– Labai norėjau renginio, kuriame žmonės gautų ne tik informacijos, bet ir galėtų praktiškai ją išbandyti. Būtent tokį ir padariau. Žinios yra reikalingos, tačiau dažnai, jei žmogui neparodysi, kaip jas galima pritaikyti gyvenime, tai, tikėtina, jis pats to ir nesupras. Taigi, pirmoji renginio dalis bus skirta teorinėms žinioms, o po pertraukos prašau visus nusiteikti padirbėti praktiškai, kad pamatytumėte, kaip tai veikia.

Tam, kad mokymai būtų efektyvūs bei suteiktų ilgalaikės naudos, šių dviejų komponentų (teorijos ir praktikos) nepakanka. Reikalingas dar trečias. Tai palaikanti bendruomenė, draugai ir pažįstami, kurie patys domisi tobulėjimu bei gali jus kartas nuo karto paskatinti, pastumti bei patarti. Be palaikymo visa tai, ką naujo jūs išmokote, pamažu ims nykti bei blankti ir jūs vėl grįšite į tą patį lygį, kuriame buvote prieš tai. Juk ir liaudies išmintis byloja, kad „vienas lauke – ne karys“.

Taigi, atsakant į klausimą, jūs šiame renginyje susipažinsite su viešojo kalbėjimo teorinėmis žiniomis, galėsite praktiškai jas išbandyti bei gausite informacijos apie tai, kur rasti palaikymo bei pagalbos. Aš esu vienas iš Toastmasters Kaunas klubo steigėjų. Tai saviugdos klubas, vienijantis žmones besidominčius viešuoju kalbėjimu bei lyderyste. Jame mes mokomės, treniruojamės, skatiname vieni kitus, padedame ir t. t. Panašūs klubai yra ir kituose miestuose. Renginyje galėsite susipažinti su jų veikla bei rasti sau artimiausią.

Visų mano organizuojamų mokymų esmė ir yra ta, kad žmonės gautų pilną paketą „teorija+praktika+informacija, kaip rasti palaikančią bendruomenę“. Išmetus nors vieną iš šių dedamųjų, ilgalaikio rezultato tikrai negausite.

– Ar ši konferencija labiau skirta žmonėms, kurie turi kažkokias veiklas ar verslus, kur reikia daugiau bendrauti?

– Nebūtinai. Kaip minėjau, galima turėti veiklą, kažkiek bendrauti ir jaustis puikiai. Šis renginys skirtas visiems, kurie turi viešo kalbėjimo baimę, jaučiasi „paspausti“ po ja ir nori tai pakeisti. Kai kas iš prigimties turi tinkamų sugebėjimų tam, tačiau yra žmonių, kuriems net artimųjų kompanijoje sakant tostą prie stalo atsiranda stiprus jaudulys, dingsta nuovoka, jie pradeda patys nebesuprasti, apie ką kalba ir pan. Šis renginys skirtas tam, kad tokie žmonės pamatytų, jog yra būdai bei „įrankiai“, padėsiantys tą baimę suvaldyti.

– Ar galima sakyti, kad viešasis kalbėjimas yra saviugdos priemonė, padedanti kovoti su baimėmis?

– Tikrai galima. Baimė kalbėti viešai yra viena didžiausių žmonijos baimių. Ją įveikęs žmogus tampa labiau pasitikintis bei atrodo labiau patikimas. Jam tiesiog tampa lengviau tobulėti kitose srityse.

Gaila, kad mūsų mokyklose vaikai mokomi matematikos, lietuvių bei užsienio kalbų, chemijos, istorijos – tačiau tų esminių bendravimo ir kalbėjimo įgūdžių jie turi išmokti patys.

Bet kokioje organizacijoje, bendrovėje, darbo vietoje, kur tau reikia bendrauti su kitais žmonėmis viešojo kalbėjimo įgūdžiai yra būtini. Turi suprasti, kaip aiškiai pateikti informaciją, kaip tinkamai bendrauti su klientais, pasiūlyti jiems prekes ar paslaugas, kaip suvokti, ar žmogui įdomu tai, ką jam pateikei. O jei tavęs niekas niekada šito nemokino? Tu tiesiog bandai daryti taip, kaip tau atrodo, kaip kažkur matei ar girdėjai. Arba pataikai, arba ne.

GoSpeak nuotr./Viešojo kalbėjimo konferencija
GoSpeak nuotr./Viešojo kalbėjimo konferencija

– Ar svarbu tik išmokti įtikinamai kalbėti? O kaip su išvaizda, laikysena ir pan.?

– Į viešojo kalbėjimo temą įeina ne tik pats kalbėjimas, t. y. tekstas, kurį tu sakai. Labai svarbu ir balso tembras, ir mimika, ir išvaizda. Vienos iš praktinių dirbtuvių tema kaip tik ir bus apie kūno kalbos ir balso variacijų taikymą viešajame kalbėjime. Įvairiais tyrimais patvirtinta, kad neverbalinė komunikacija net svarbesnė nei tai, kas ištariama balsu.

Dar vienos įdomios ir naudingos praktinės dirbtuvės bus apie istorijų pasakojimą (storytelling). Žmonėms paprastai sunku priimti informaciją tiesiogiai, tačiau jei įpinsi ją į smagų pasakojimą, ji iš karto taps patraukli. Tiesą pasakius, jei moki kurti istorijas, pardavinėti tau nieko kaip ir nebereikia. Pasakos ir istorijos mus lydi nuo vaikystės. Jos padeda perduoti informaciją patraukliu ir suprantamu būdu. Niekam nepatiks, jei tiesiog rodysite savo atostogų nuotraukas, tačiau nieko apie jas nepasakosite. Žymiai smagiau, kai imate kalbėti apie tai, kaip ten plaukėte, ėjote, kažko ieškojote, sutikote, išsigandote, ar kažkas jus prajuokino.

Bendraujant per istorijas tarp žmonių (draugų, klientų, kolegų, verslo partnerių ir t. t.) savaime susikuria šilti ryšiai ir pasitikėjimas vienas kitu. Tu savo klientui tampi ne įkyrus paslaugos siūlytojas, o asmuo, galintis jam padėti. Visa tai bei dar daugiau ir sudaro „viešojo kalbėjimo paketą“.

„Go Speak“ praktinė viešo kalbėjimo konferencija vyks Kaune, Lapkričio 7d.

Partnerio turinys
Komentarai
Temos: 1 Saviugda

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:07
01:20
02:44

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką