2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2018 01 05 /12:37

„Agrokoncerno grupės“ direktorius: R.Karbauskis jokios įtakos koncernui neturi

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis jokios įtakos koncerno valdymui neturi, penktadienį surengtos spaudos konferencijos metu tikino „Agrokoncerno grupės“ direktorius. Jis su kitais grupės įmonių vadovais bandė atsakyti į viešojoje erdvėje jiems keltus klausimus apie koncerno veiklą, tačiau nuo tiesioginių atsakymų į nemažą dalį klausimų išsisuko.
Egidijus Šileika, Valdas Eimontas, Edgaras Šakys, Karolis Šimas
„Agrokoncerno“ vadovų spaudos konferencija / Luko Balandžio / 15min nuotr.

LRT laidų autorių jau kelias savaites „skalbiamas“ „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio „Agrokoncernas“ suprato, kad viešų pasiteisinimo laiškų neužteks, ir penktadienį surengė spaudos konferenciją, kurioje bandė atsakyti į viešojoje erdvėje pastaruoju metu sklandančius klausimus apie koncerno veiklą. Tiesa, spaudos konferencija vyko be pagrindinio konflikto dalyvio Ramūno Karbauskio.

VIDEO: Agrokoncerno grupės įmonių vadovų spaudos konferencija

„Suprantame, kad dėmesio sulaukiame dėl Ramūno Karbauskio politinės veiklos, nes jis yra akcininkas. Mes neketiname veltis į politiką. R.Karbauskis koncerno veikloje nedalyvauja, sprendimų nepriima ir nedaro jokios įtakos. Vienas žmogus negalėtų aprėpti tokio masto“, – spaudos konferencijoje aiškino „Agrokoncerno grupės“ generalinis direktorius Valdas Eimontas.

R.Karbauskis koncerno veikloje nedalyvauja, sprendimų nepriima ir nedaro jokios įtakos, – sakė V.Eimontas.

Pasak jo, šiuo metu R.Karbauskis savo neturtines teises yra perleidęs kitiems asmenims ir „verslo klausimais jokių sprendimų nepriiminėja“.

V.Eimontas kalbėjo, kad „Agrokoncernui“ norima taikyti kitokius reikalavimus, nei kad numato Lietuvos įstatymai.

„Lietuvoje įstatymai ir Konstitucija galioja visoms verslo įmonėms vienodai, tačiau išskirtinis dėmesys skiriamas „Agrokoncernui“. Susidaro įspūdis, kad „Agrokoncernas“ negali pirkti trąšų iš Rusijos, kad jam papildomai reikia mokėti antidempingo muitą, nors pagal sudėtį to daryti nereikia, susidaro įspūdis, kad negalime grūdų pirkti ir parduoti pagal tokią tvarką, kokia yra Lietuvoje“, – aiškino V.Eimontas.

R.Karbauskis neturtines „Agrokoncerno“ teises neva yra perleidęs vienam iš advokatų. Kam, nepatikslino. BNS naujienų agentūra rašo, kad tai advokatas Evaldas Valčiukas, kuris atstovauja ne tik R.Karbauskiui, bet ir su juo siejamai Gretai Kildišienei, kuri po virtinės skandalų 2017 metų pradžioje pasitraukė iš Seimo.

Aktualiausi klausimai

Apie žemę. V.Eimontas pateikė duomenis, kad „Agrokoncerno“ įmonės dirba 36 tūkst. hektarų žemės. Nuosava žemė sudaro 22 tūkst. hektarų, likusi žemė yra nuomojama rinkos kaina. „Apie kainas daugiau neminėsiu“, – pridūrė V.Eimontas.

Česlovas Karbauskis beveik jokios įtakos neturi. Jis teikia tik konsultacijas. Jis jau pusę metų gyvena Vokietijoje.

Grupės įmonės, pirkdamos žemę, visuomet laikosi Žemės įsigijimo įstatymo nuostatų, ir žemę perka tik turėdamos Nacionalinės žemės tarnybos leidimus, pridūrė V.Eimontas. Šiemet įsigaliojus naujai įstatymo redakcijai, V.Eimontas tvirtino negalintis pasakyti, ar pirks šiemet žemės, nes neaišku, ar gaus leidimą. Koncerno įmonės neva perka tik tą žemę, kurią dabar nuomojasi.

Apie R.Karbauskio tėvą. Paklaustas, kokį vaidmenį koncerno veikloje vaidina R.Karbauskio tėvas Česlovas Karbauskis, V.Eimontas sakė, kad jis konsultuoja įmonių grupę.

„Česlovas Karbauskis beveik jokios įtakos neturi. Jis teikia tik konsultacijas. Jis jau pusę metų gyvena Vokietijoje“, – sakė įmonių grupės direktorius.

Apie santykius su ūkininkais. Grupės įmonės dirba su daugiau nei 6 tūkst. klientų kasmet. „Apimtys yra didžiulės“, – aiškino V.Eimontas.

„Ūkininkas laisvas pasirinkti, iš ko pirkti, su kuo dirbti, jokios prievartos nėra. Niekas neverčia pirkti trąšų, chemijos, sėklos, niekas neverčia pirkti grūdų. Ūkininkas laisvas pasirinkti bendravimo būdą. Laisvas pasirinkti, ar naudoti nuosavas lėšas, ar naudotis paslaugomis, arba naudotis ta mūsų teikiama paslauga, tai yra pardavimas su mokėjimo atidėjimu. Paprastai, jeigu ūkininkas renkasi atidėtą mokėjimą, jis taikomas iki kitų metų derliaus – rugsėjo 30 dienos“, – aiškino V.Eimontas.

Siekdami turėti vienokį ar kitokį garantą, kad klientas grąžins pinigus, prašome, kad klientai, kurie ima produktus su mokėjimo atidėjimu, pasirašytų vekselius. Nematau nieko blogo, – aiškino V.Eimontas.

Pasak jo, apie 80 klientų renkasi tokią paslaugą. „Natūralu, kad, kaip ir kiekviena verslo įmonė, kuri perduoda pinigus chemikalų, trąšų forma, prašome vienokių ar kitokių skolos grąžinimo apsaugos formų. (...) Siekdami turėti vienokį ar kitokį garantą, kad klientas grąžins pinigus, prašome, kad klientai, kurie ima produktus su mokėjimo atidėjimu, pasirašytų vekselius. Nematau nieko blogo“, – aiškino V.Eimontas.

Jis tikino, kad per pirmus du mėnesius, suėjus mokėjimo terminui, koncerno įmonės dar neprašo grąžinti skolos, vėliau jau neva tariamasi su ūkininku ir imamasi priemonių dėl skolos susigrąžinimo.

„Ūkininkas turi pats teisę pasirinkti, kokiu būdu toliau dirbti“, – sakė jis. V.Eimontas tikino, kad jokių drastiškų priemonių prieš ūkininkų nesiima.

„Taikome mokėjimo terminų nukėlimą. Jis vyksta priklausomai nuo ūkininko finansinės situacijos. Kai kam atidedama metams, dvejiems, trejiems, ketveriems. Tokiu atveju mes toliau dirbame su juo. Būna atvejų, kad ūkininkai nesikalba, prasideda teisminiai ginčai“, – aiškino V.Eimontas.

Pasak jo, pernai 151 ūkininkui buvo padaryti mokėjimo atidėjimai. Su dauguma skolininkų yra dirbama, teisminiai ginčai, koncerno atstovo teigimu, yra reti.

Luko Balandžio / 15min nuotr./V.Eimontas
Luko Balandžio / 15min nuotr./V.Eimontas

Grupės įmonės yra kėlusios bylas trims juridiniams asmenims, kurių visų pajininkas yra tas pats fizinis asmuo, tikino V.Eimontas.

Fiziniams asmenims įmonė bankroto kelti negali, jo gali paprašyti tik pats nemokus asmuo.

Apie perimtą turtą. V.Eimontas tikino, kad pagal įstatymus koncerno grupė negali perimti ūkininkų turto, o jį nuperka. Jis įvardijo, kad koncerno įmonės iš skolininkų yra nupirkusios 6 kombainus, 6 traktorius, visureigį, krautuvą, 431 hektarą žemės, iš jų 276 hektarus dirba buvę jų savininkai ir turi galimybę ją išsipirkti. Likusią žemę jau dirba koncerno įmonės.

Apie trąšas ir antidempingo mokesčius. UAB „Agrokoncernas“ yra pagrindinė įmonė, kuri importuoja trąšas, sėklas, informavo jos direktorius Edgaras Šakys.

„Tai yra verslas, turime išlikti konkurencingi. Tam daugelį metų darome tuos pačius bandymus. Patys vertiname įvairias importuojamas prekes, tiek sėklas, tiek augalų apsaugos priemones, tiek trąšas, vertiname normas, žiūrime daug dalykų. Mūsų ūkiuose gaunamas derlius yra vienas geresnių, netgi daug geresnis nei vidurkis. Tai pasako, kad mes išmanome savo darbą. (…) Nesame kažkokie, kurie nesuprantame, ką veikiame“, – aiškino E.Šakys.

Lietuvoje ir visame pasaulyje augalų cheminė sandara yra ta pati, tikino E.Šakys. „Vienai tonai produkcijos reikia gauti tam tikrą maisto medžiagų kiekį. Augalai kitaip negali. Svarbus ūkininkų žinojimas, ką jis daro. (…) Augalams užauginti neužtenka vieno ar kito elemento, reikia bendrai pamaitinti“, – pasakojo E.Šakys.

Luko Balandžio / 15min nuotr./E.Šakys
Luko Balandžio / 15min nuotr./E.Šakys

„Kiekviena prekė yra klasifikuojama ir į kitą teritoriją įvežama pagal klasifikatorių. Jeigu yra kokia nors trąša, gaminama kokioje nors gamykloje, galime ją nupirkti, ir ji klasifikuojama taip, kad jai nereikia mokėti antidempingo, tai aš nematau bėdos. Tai yra pliusas“, – aiškino E.Šakys.

„Tik amonio salietra yra apmokestinama antidempingo mokesčiu. Salietra yra importuojama į Lietuvą, kiek man žinoma, iš kitų Europos valstybių, ir kitų valstybių, kurios yra atleistos nuo antidempingo mokesčio. Mes prekiaujame iš Lietuvos, Jonavoje esančios gamyklos“, – paprašytas patikslinti, ar įmonė kada nors mokėjo antidempingo mokesčius, tikino E.Šukys. Anksčiau įmonė yra pripažinusi, kad pati tiesiogiai įsiveža amonio salietrą iš Rusijos.

Dėl „PhosAgro“. „Su įmone draugaujame apie 20 metų, niekada nebuvo pavedusi, ir nebuvo minties, kad reikia suabejoti šita įmone. Kaip ją traktuoti? Tai yra Londono biržoje listinguojama įmonė. (…) Svarstysime, kiek mes galime kitaip gyventi. Bet mes esame verslas, turime konkurentus, turime suprasti, kad dar ir žemdirbiai yra, kurie turi aprūpinti maisto medžiagomis savo auginamą produkciją.

Fosforo pasaulyje, jo tikinimu, turi tik keturios valstybės. Rusija fosforinėmis trąšomis patenkina apie 20 proc. poreikio.

Apie pelną iš grūdų. Grynasis pelnas 1–2 proc. nuo apyvartos, tikino „Agrokoncerno grūdų“ direktorius Karolis Šimas. „Rekordas buvo 3 proc. Sektoriaus vidurkis yra nuo -2 iki 3 proc.“, – pridūrė įmonės direktorius.

Apie rusišką techniką. Koncernas sulaukė klausimo, kaip su „Agrokoncernu“ susijusios įmonės perėmė prekybą rusiška žemės ūkio technika. „Tų įmonių, dirbančių su technika, nėra daug – yra tik 1“, – patikslino „Agrokoncerno technika“ bei Latvijos „Latagrokoncerns“ valdybos pirmininkas Egidijus Šileika.

„Pirmaisiais nepriklausomybės metais matėme laukuose tik rusiškus kombainus. Pradėjome dirbti Europos rinkos sąlygomis, Lietuvoje atsirado tokių vakarietiškų gamintojų kombainų. Konkurencija pasidarė labai didelė. Gamintojas, norėdamas išlaikyti rinkos dalį, ieško partnerių. Noriu pasakyti, kad nei mes perėmėme, nei nupirkome. Tai buvo tęstinė verslo strategijos dalis. Mums pasiūlė, mes sutikome. 2013 metais pasirašėme sutartį vieniems metams. Tada 2014 metais sekė jau ilgalaikė sutartis“, – pasakojo E.Šileika. Bendrovė dirba su agrotechnikos tiekėjais Rusijoje „Rostelsmash“.

DAUGIAU ŠIA TEMA: Ramūno Karbauskio „Agrokoncernas“ dirba su Vladimiro Putino patikėtinio verslu

Apie grūdų prekybą su Rusija. „Esame kaltinami per didelių sąsajų su Rusija. Mes neturėjome nė vieno prekybinio kontrakto nė su viena NVS šalimi 10 metų. Nesame nei pirkę, nei pardavę grūdų“, – aiškino „Agrokoncerno grūdų“ direktorius K.Šimas.

Apie darbuotojus. Jis prisiminė, kad buvo pasirodę klausimų apie skriaudžiamus darbuotojus. Į konkrečius skundus jis neatsakė, bet puolė dalintis patraukliais įmonės skaičiais. „Atlyginimų vidurkis yra 900–1200 eurų, priklausomai nuo sezono“, – sakė K.Šimas. Jis pasakojo, kad darbuotojai vaikų gimimo atveju gauna premijas, pavyzdžiui, už pirmą vaiką mokamas tūkstantis eurų.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Karolis Šimas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Karolis Šimas

Nuo ko viskas prasidėjo

LRT Televizijos laidų autoriai H.Mackevičius ir Edmundas Jakilaitis jau kelias savaites bando iš „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio išpešti daugiau informacijos apie jo trąšų verslą, taip pat išgirsti atsakymą į klausimą apie prekybą rusiškomis trąšomis, kurių sudėtis leidžia R.Karbauskiui išvengti antidempingo mokesčių.

Lietuvos muitinės laboratorijos vedėja Ramutė Neniškienė po skaičiavimų 15min patvirtino – populiarios „Agrokoncerno“ trąšos Lietuvoje neapmokestinamos antidempingo muitu. Tačiau koncernas niekada viešai taip ir nepripažino, kad vengia antidempingo muitų.

Be to, 15min atskleidė, kad Ramūno Karbauskio „Agrokoncernas“ dirba su Vladimiro Putino patikėtinio verslu. Tačiau UAB „Agrokoncerno“, importuojančios trąšas iš Rusijos įmonės „PhosAgro“, direktorius Edgaras Šakys Žinių radijui tikino nežinojęs, kad „PhosAgro“ akcininkas yra Vladimiro Putino artimai aplinkai priskiriamas Vladimiras Litvinenka.

R.Karbauskis atkakliai tikina, kad LRT laidų vedėjų klausimai apie koncerno veiklą tėra puikus būdas nukreipti dėmesį nuo LRT. Politiko teigimu, „daroma viskas, kad visuomenei atrodytų, jog Seimo narių klausimai LRT yra kažkokių sąskaitų suvedinėjimas su žurnalistais, o ne noras išsiaiškinti valstybės biudžeto lėšų naudojimo skaidrumą“.

R.Karbauskis laidė užuominas, esą Edmundo Jakilaičio ir jo partnerių valdomi verslai gauna didelius pinigus iš LRT ir tariamai nusukinėja mokesčius. E.Jakilaitis atsikirto paviešindamas savo verslo finansinius duomenis ir „Dėmesio centre“ rengimo įkainius. LRT pateikė atsakymus į Seimo narių klausimus dėl finansavimo ir kitų dalykų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką