-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Aršiausi kovotojai už švarų maistą be chemijos neišsiverčia

ES ir JAV derasi dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų sutarties. Pasipriešinimas dviejų galingų rinkų suartinimui labai didelis. Vieni aktyviausių – saugaus maisto gynėjai. Jie skelbia, kad sutartis atvertų kelią iš Jungtinių Valstijų į Europą nesaugiems maisto produktams, GMO – genetiškai modifikuotiems organizmams, t. y., ant mūsų stalų rastųsi tokių organizmų poveikį patyrusi mėsa, žuvis, paukštiena.

Maisto produktų su GMO sumažėjo 10 kartų

Tiesiogiai ES ir JAV derybose dalyvaujantis eurokomisaras Vytenis Andriukaitis pabrėžia, kad šiuo metu GMO pašarus naudoja visos 28 ES valstybės, maisto saugos standartai vienodi visoje ES, jų paisyti reikalaujama griežtai.

Vytenis Andriukaitis pabrėžia, kad šiuo metu GMO pašarus naudoja visos 28 ES valstybės, maisto saugos standartai vienodi visoje ES, jų paisyti reikalaujama griežtai.

„Jeigu būtų mažiausias mokslinis įtarimas, kad genetiškai modifikuotų pašarų naudojimas kenkia sveikatai, seniai viskas būtų uždrausta“, – tvirtina V.Andriukaitis.

Nors, pasak komisaro, GMO kenksmingumas nėra įrodytas, maisto kokybę Lietuvoje kontroliuojančios valstybinės institucijos inspektoriai pastebi, kad maisto produktai, kurių sudėtyje yra GMO, nyksta nuo prekystalių.

„Maisto produktų, kurie turi GMO, buvo apie 300, o šiandien turime tik apie 30. Minėti maisto produktai daugiausiai parduodami mažesniuose prekybos centruose, t. y., daugiausiai rajonuose, nes jau treti metai, kai didieji prekybos centrai atsisakė prekiauti maisto produktais, kurie turi GMO“, – sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyr. specialistė Vida Jarošienė.

Dar neaišku, ar pasiteisins, bet galbūt Lietuvos žemės ūkyje bręsta lūžis – 24 tūkst. ha žemės plotą valdantis „Agrowill“ žada iki 2017 m. tapti vienu iš didžiausių Europoje ekologinių ūkių ir jau dabar ūkininkauja pagal ekologijos taisykles. Tokius planus maždaug 30 tūkst. ha valdantis R.Karbauskis vertina skeptiškai.

Be chemikalų visi bankrutuotų?

„Be chemijos, visiškai ekologiniu ūkininkavimu šiandien Lietuvoje negalėtų užsiimti tikriausiai nė vienas iš ūkininkų, kurie moka ir bendrovių mokesčius, ir t. t. Kol nebus išlygintos ES išmokos, jis Lietuvoje sunkiai įmanomas“, – teigia R.Karbauskis.

„Agrowill“ atstovai atkerta, kad ekologiškai dirbant žemę tikrai bankrotas negresia.

„Agrowill“ atstovai atkerta, kad ekologiškai dirbant žemę tikrai bankrotas negresia.

„Žinoma, lengviau yra chemizuotame ūkyje, nes galima pramiegoti, galima bet kada atvažiuoti vėliau ir nudeginti chemikalais visas žoles ir viską, kas gyva. Ūkininkaujant ekologiškai, reikia turėti tam priemonių, stebėti, kada tos pirmosios žolytės išlindo, reikia jas iš karto išravėti“, – pasakoja  „Agrowill Group“ valdybos pirmininkas Kęstutis Juščius.

Jis pastebi, kad ekologinės žemdirbystės atėjimu labiausiai nesuinteresuoti cheminių trąšų tiekėjai, kurių Lietuvoje yra ne vienas: „Tai yra pinigų kalimo mašina. Iš esmės žemės ūkis sėdi ant chemijos adatos.“

Šioje vietoje vertėtų pridurti, kad R.Karbauskio valdomas „Agrokoncernas“ siūlo platų Rusijoje pagamintų trąšų asortimentą. Ir šiandien vienas aktyviausių kovotojų su chemija ir GMO, atrodo, be jų išgyventi yra nepajėgus.

„Kita vertus, aš pats norėčiau užsiimti ekologišku ūkininkavimu, jeigu tai būtų įmanoma ekonomine prasme. Bet tikriausiai visi ūkiai šiandien bankrutuotų“, – mano R.Karbauskis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius