Dabar populiaru
Publikuota: 2017 kovo 1d. 15:20 , Atnaujinta: 2017 kovo 1d. 16:51

Tymo turgelis – nežinioje, Vilniaus savivaldybė ir turgaus operatorius nesutarė

Tymo turgus
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Tymo turgus

Jau dešimtmetį veikiančio Tymo turgelio, kuriame ūkininkai gali pardavinėti tai, ką patys užaugina savo ūkiuose, ateitis – neaiški. Trejus metus prekybą jame organizavusi asociacija „Tymo turgelis“ tvirtina susidūrusi su Vilniaus savivaldybės valdininkų nenoru bendradarbiauti. Asociacijos sutartis pasibaigė, o pratęsti jos kol kas nepavyko.

Kaip teigiama asociacijos „Tymo turgelis“ interneto svetainėje, asociacija įsikūrė 2014 m., o jos pagrindinis tikslas – „išsaugoti ir puoselėti Tymo turgelio idėją, t.y., suteikti galimybę čia pasiūlyti savo produkciją tiems, kurie patys augina, gamina ir parduoda lietuviškus natūralius produktus“.

Nesutarimai – nuo rudens

Tačiau šiuo metu asociacija jau jokios veiklos turgelyje vykdyti negali – jų sutartis dėl prekybos organizavimo Tymo turguje su savivaldybe baigėsi vasario 21 dieną, o pratęsti jos nepavyko, nors, kaip atrodo, abi pusės to lyg ir norėjo.

Asociacija nuo 2014 m. vasario 12 d. turėjo trejų metų sutartį su išlyga, kad jeigu per tuos metus „Tymo turgelis“ įvykdys įsipareigojimus, sutartis gali būti pratęsta dar trejiems metams. Tačiau pernai spalio pabaigoje, kaip rašė 15min, asociacija sulaukė nemalonios staigmenos – savivaldybė paskelbė naujo operatoriaus konkursą.

Vis dėlto konkursas taip ir neįvyko, jis buvo sustabdytas, nusprendus dar metams pratęsti sutartį su dabartiniu operatoriumi, tuomet Kūdrų parko teritoriją uždaryti rekonstrukcijai, po kurios naujajame konkurse išrinkti turgelio operatorių penkeriems metams.

Kaip 15min sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius, savivaldybė išsiuntė dabartiniam operatoriui pasiūlymą pratęsti sutartį metams, bet su sąlyga, kad bus numatyta „atvira kainodara, įleidžiami prekiautojai, nebus taip, kad vietos tuščios, o rikiuojasi ekologiškais produktais prekiaujančių ūkininkų eilė ir jie neįleidžiami“.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Tymo turgus
Luko Balandžio / 15min nuotr./Tymo turgus

„Kol kas žinau tik tiek, kad operatoriai vietoj to, kad sąlygas priimtų, sugebėjo kreiptis visur – į Žemės ūkio ministeriją, Seimą ir t.t. Bet man atrodo, labai aiškus tikslas, kad turgelis klestėtų, bet nebūtų neskaidrių, neaiškių dalykų, nes kol kas jų matau“, – kalbėjo meras.

Naujausiais duomenimis, nutarta sutartį pratęsti ne metams, o ilgiausiai iki šių metų gruodžio, tačiau su tam tikromis sąlygomis, tarkim, asociacija įpareigojama priimti 58 prekeivius, o pati vietų užpildymo sistema padaroma skaidri. O apie naujuosius metus jau įvyks naujas konkursas, kuriame ketinama išrinkti būsimąjį operatorių penkeriems metams.

Iki šiol nesusitarė

Asociacijos „Tymo turgelis“ direktorė Monika Smulkytė patvirtino gavusi sausio 23-ąją pasiūlymą iš savivaldybės – Vilniaus savivaldybės administracija parengė susitarimą su papildomomis sąlygomis, užtikrinančiomis, kaip teigia savivaldybė, „vietų turgelyje paskirstymo skaidrumą ir privalomų vietų skaičiaus užtikrinimo pareigą“.

Į prašymą, kad bent atsiųstų atsakymus į tuos mūsų siūlymus, buvo atsakyta, kad kompromisinio varianto nebus, – sakė M.Smulkytė.

„Turėjome iki vasario 2 d. pateikti arba savo siūlymus papildyti keitimą, arba pasirašyti tai, ką mums pateikė savivaldybė. Vasario 2 d. mes pateikėme savo siūlymus, bet iki vasario 21 d. taip ir nesulaukėme atsakymo į juos, todėl sutartis pasibaigė. O į prašymą, kad bent atsiųstų atsakymus į tuos mūsų siūlymus, buvo atsakyta, kad kompromisinio varianto nebus“, – sakė M.Smulkytė.

Direktorė teigė nesuprantanti, kaip gali būti susitarimas dėl sutarties derinimo, jeigu siūlymus pateikė tik viena pusė. O asociacijai netiko numatyta baudų sistema, kai savivaldybė, gavusi bet kokį skundą, iš karto ima 1000 eurų depozitą ir tik tada skundą nagrinėja. Esą skundų gali būti ir nemotyvuotų. Kitas dalykas – įpareigojimas teikti ataskaitas apie besikreipusius norinčius prekiauti, kiek jie per mėnesį prekiavo, kiek sumokėjo asociacijai. „Tokie duomenys yra matomi seniūnijoje, nes kai išimami leidimai, seniūnija mato, koks tai ūkininkas, kuo prekiauja, kiek dienų, kiek sumokėjo. Viskas yra, o čia buvo kaip bereikalingas biurokratinis darbas“, – pasakojo asociacijai vadovaujanti M.Smulkytė.

Asociacija nesutiko ir su numatyta savivaldybės prioritetine eile, kurioje atsidūrė visi ūkininkai, nors iki šiol pirmenybę turėjo ekologiškai ūkininkaujantys, smulkieji ūkininkai.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Tymo turgus
Luko Balandžio / 15min nuotr./Tymo turgus

Apkaltino administraciją neveiklumu

Ginti „Tymo turgelį“ suskubo Vilniaus tarybos narys, socialdemokratas Marius Skarupskas, kuris tikino esąs tikras, kad problema kilo tik dėl Vilniaus savivaldybės administracijos negebėjimo dirbti.

Tačiau administracija nepadarė nieko – nei pratęsė sutartį, nei paskelbė konkursą, – sakė M.Skarupskas.

„Mes tarybos Paslaugų ir miesto ūkio komitete jau prieš du mėnesius diskutavome, kad būtų logiška pratęsti sutartį iki kitų metų ir tuomet skelbti konkursą, kuris jau ruošiamas. Tačiau administracija nepadarė nieko – nei pratęsė sutartį, nei paskelbė konkursą. Jie du mėnesius turbūt tiesiog vilkino tą procesą. Buvo derybos, susėdo prie stalo, matyt, dėl kažko nesutarė. Gal reikėjo kokio mediatoriaus, galėjo būti komitetas, meras ar dar kažkas, bet jie tiesiog biurokratiškai susiuntinėjo raštus, kiek girdėjau, pavėluotai, ir viskas. Juk ne popieriai, o žmonės sprendžia problemas“, – įsitikinęs M.Skarupskas.

Vilniaus savivaldybės administracijos direktorė Alma Vaitkunskienė situaciją nušvietė visiškai kitaip: „Savivaldybė, asociacijai prašant pratęsti sutartį, sudarė sąlygas pratęsti veiklą dar vieneriems metams, tačiau sutartis per mėnesį nuo jos pateikimo nuomininkui pasirašyta nebuvo dėl pačios asociacijos kaltės – savivaldybė nustatė papildomas sąlygas veiklos skaidrumui ir ūkininkų, parduodančių savo užaugintą produkciją lygiateisiškumo bei skaidrios aiškios registracijos į laisvas turgelio prekybos vietas užtikrinimui.

Savivaldybė daro išvadą, kad asociacija norėjo toliau išlaikyti neskaidrią ūkininkų patekimo prekiauti turgelyje tvarką, - sakė A.Vaitkunskienė.

Ir būtent ankstesnį asociacijos galimai vykdytą konkurencijos turgelyje ribojimą ir ūkininkų, neleidimą ne asociacijos nariams prekiauti turgelyje, registracijos būdų patekti prekiauti turgelyje neaiškumą ir vietų skaičiaus ribojimą lyginant su sąlygomis, užtikrinančiomis skaidrumą, savivaldybė susitarime dėl sutarties pratęsimo papildė prekybos skaidrumą didinančiomis sąlygomis, bet asociacija nesutiko. Savivaldybė daro išvadą, kad asociacija norėjo toliau išlaikyti neskaidrią ūkininkų patekimo prekiauti turgelyje tvarką, valdomą tik asociacijai žinomu būdu, riboti konkurencijos galimybes ir galimai diskriminuoti kitus norinčius prekiauti turgelyje ūkininkus, tuo būdu neleistinai palaikant aukštesnę konkurenciją ir aukštesnes kainas. Savivaldybė negali toleruoti galimai nesąžiningo konkurencijos ribojimo ir ūkininkų, kurie nėra asociacijos nariai, galimybių prekiauti turgelyje ribojimo – faktų, apie kuriuos savivaldybė yra ne kartą informuota savo produkcija norėjusių turgelyje prekiauti ūkininkų, kurie prekiauti turgelyje nebūdavo įleisti, nors jame būdavo laisvų vietų.“

Turgus veiks

Taip pat, anot A.Vaitkunskienės, „savivaldybės administracija negali sutikti su asociacijos „Tymo turgelis“ nuostata, kad jos nariai turi teisę išsaugoti pirmumą“. „Atsižvelgiant į pageidaujančių prekiauti skundus dėl nesuteikiamos galimybės prekiauti Tymo turguje, į konkurencijos ribojimą, leidimų prekiauti išdavimą „saviems“, susitarime buvo būtina sąlyga, kuria vadovaujantis būtų sudaromos prielaidos užtikrinti sąžiningą konkurenciją tarp pageidaujančių prekiauti turgelyje asmenų bei kuo didesnio žemės ūkio produkcijos gamintojų įtraukimo į prekybą galimybes“, – aiškino A.Vaitkunskienė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Tymo turgus
Luko Balandžio / 15min nuotr./Tymo turgus

Šiuo metu savivaldybės administracija dėl tolesnių veiksmų teigia besitarianti su Vilniaus tarybos nariais ir žada pranešti, kai tik sprendimas bus priimtas.

Vis dėlto turgelio veikla nesustoja – ūkininkai leidimus prekiauti turi, tad ketvirtadienį, kaip įprasta, prekyba turėtų vykti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką