Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2008 01 07, 00:00

Darius Rauba: turiu būti matomas!

Susipažinau su juo ligoninėje. Skubantis vyras baltu chalatu visai nepriminė padraikos šokėjo iš „Lietuvos šokių dešimtuko".
Foto naujienai: Darius Rauba: turiu būti matomas!
Jono Staselio nuotrauka / zmones24.lt
Temos: 2 Šokiai Gydytojas
Susipažinau su juo ligoninėje. Skubantis vyras baltu chalatu visai nepriminė padraikos šokėjo iš „Lietuvos šokių dešimtuko". Atidžiai apžiūrėjo, greitakalbe išbėrė, ką mano, paspaudė ranką ir atsisveikino. Tik vėliau pamaniau: jei nebūčiau žinojusi, kad Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Ausų, nosies, gerklės ligų skyriaus vedėjas, medicinos mokslų daktaras Darius RAUBA (37) yra puikus specialistas, nė už ką savo tėčio nebūčiau vedusi pas šokantį gydytoją.


Suprantu, kodėl tokiai avantiūrai ryžtasi žmonės iš populiariosios scenos, bet kam reikia šokių rimtam medicinos mokslų daktarui? Kažkas čia ne taip...
Kažkas buvo ne taip, kai neseniai teko dalyvauti Editos Mildažytės renginyje „Daugiau saulės, daugiau šviesos". Turėjau ne tik šokti, bet ir vaidinti. Dieną repetuoji, naktį repetuoji - pamaniau, į kokią čia košę įsivėliau? Sveikatos nebėra! Gailėjausi prisižadėjęs, bet nebebuvo kur trauktis.

Įdomu, kaip į „popamokinę" veiklą reaguoja jūsų kolegos? Ploja per petį ir vadina šaunuoliu?
Na, gal ne visi taip garsiai... Neabejoju, kai kurie mintyse mane tikrai durnino: ką čia sugalvojo? Labai jau jam reikėjo? Tačiau dabar, kai ateinu į ligoninę, daugelis kolegų, kartais ir visai nepažįstami, spaudžia ranką: „Šaunuolis! Mes žiūrim, balsuojam už tave!"

Priimta manyti, kad daktarai - arba sausuoliai, arba liežuvio už dantų nelaikantys vulgarūs tipai...
Argi blogai, kai žmogus kitoks nei visi? Jei daktaras - laisvamanis, dar nereiškia, kad blogas specialistas. Labai nepykstu, kai pavadina plevėsa, iš tiesų laisvės manyje - užtektinai.

O gal šokiai - būdas atsikratyti įtampos? Jūsų darbe, neabejoju, jos netrūksta...
Jei man būtų penkiasdešimt, gal ir stengčiausi laikytis oriai. O dabar smagu pašnekinti ir ligonius, ir studentus. Na, šie tikrai nenustebo sužinoję, kad šoksiu televizijos projekte. Praėjusiais metais dalyvavau šešto kurso baliuje. Studentai visada kviečia dėstytojus, bet ateina nedaug. Ai, neįdomu! O jie stengiasi, kuria gražiausius vaidinimus, po jų - šokiai. Tąsyk visas studentes pašokdinau. Taip smagu buvo!

Kartais atsakingas, daug žinių ir tikslumo reikalaujantis darbas priverčia kaip reikiant atsipalaiduoti...
Operacijos, konsultacijos, popierizmas darbe. Namuose - įprasta rutina: trys vaikai, namas, kiemas... Anksčiau du kartus per savaitę lankydavau krepšinio treniruotes - šventai. Paskui prasidėjo: gal neisiu, gal su šeima reikia pabūti. Taip vieną kartą, kitą - žiūriu, pilvukas auga. Gyvenimas pasidarė ramus, apsnūdęs. Ar tai gerai? Nesu įsitikinęs. Pradedi nepatikti sau veidrodyje ir galvoji, ką čia daryti...

Sakau, gal moterys daro didžiulę klaidą bandydamos vyrus pririšti prie savęs - jokio krepšinio, futbolo, pasisėdėjimų su draugais ar šokių?..
Žmoną raginu: eikime kartu. Seniau - į krepšinį, dabar - į šokius. Ir mano partnerė Elena kvietė: tegu ateina, mokosi žingsnelių, paskui galėsite šokti drauge. O Vaida yra kitos nuomonės. Jai tai atrodo nerimta, neįdomu, nes turi svarbesnių užsiėmimų - atsakinga už šeimą, namus.

Ak, kas mus, moteris, supaisys...
O paskui sakote, kad trūksta dėmesio! Betgi pačios nuo jo atsiribojate. Kai vienas į vieną pusę, kitas - į kitą, nebelieka bendrų interesų. Šeimos tai nestiprina.

Tačiau su būsima žmona susipažinote šokių salėje.
Buvo studentų asociacijos balius. Šokau ir su viena, ir su kita. Vaida pamatė, kad man neblogai sekasi, pasiūlė pratęsti vakarėlį. Pamaniau: jei jau kviečia, turiu būti su ja. Štai taip prasidėjo mūsų romanas. Vaida gyveno bendrabutyje, dažnai ten nuvažiuodavau. Jokios kontrolės, teniso stalas, kortos, draugai, diskotekos.

Vaida ateina į televizijos studiją žiūrėti šou?
Vieną kartą buvo. Sakė, kad patiko. Bet viskas tuo ir baigėsi. Suprantu, jai reikia rūpintis vaikais, gal tai stabdo? Bet Osvaldo Markevičiaus žmona visą laiką kartu. Ir studijoje, ir užkulisiuose, ir grimo kambaryje...

Gal irgi per daug?
Kas žino, gal širdyje ji visai nenorėtų to daryti, bet būdamas kartu žmogus rodo, kad išgyvena, kad jam tai svarbu. Dviese lengviau pasiekti tikslą.

Na, užtat vyresnieji jūsų vaikai Radvilė ir Tautvydas tikriausiai neatitraukia akių nuo ekrano, kai tėtis šoka?
Tą savaitgalį, kai iškritau, sūnus iki išnaktų žiūrėjo laidą pas senelius. Po jos verkė pasislėpęs vonios kambaryje. Išgyvena...

Girdėjau, jūsų gyvenime buvo ne viena avantiūra...
Visada sakau: nereikia praleisti progų. Nė vienos! Baigęs mediciną, norėjau tapti chirurgu. Įstoti tais metais buvo beveik neįmanoma - didžiulė konkurencija. Kadangi pažinojau Ausų, nosies, gerklės ligų klinikos vadovą docentą Romą Kašinską, paklausiau, ar būtų įmanoma mokslus tęsti jo skyriuje? Nieko nepažadėjo. Vėliau vienas vaikinas atsisakė, docentas paskambino man: gali ateiti, bet su sąlyga, kad rašysi disertaciją. Iškart už pakarpos! Lyg ir baisu, bet kaip atsisakyti tokio pasiūlymo? Vargu ar antro sulauksi. Viskas - imu! Vėliau dar viena sąlyga: neapsiginsi disertacijos, negausi gydytojo vietos skyriuje. Capt - turi gaudyti! Ne tik tada, net dabar laisvos vietos pagrindinėje ligoninėje nesimėto. Nori dalyvauti konkurse eiti skyriaus vedėjo pareigas? Gali sakyti: dar ne laikas, per jaunas... Tik ir vėl - antro pasiūlymo nebus. Capt dar kartą!

Suprantu, be pasitikėjimo savimi - nė iš vietos...
Įsivaizduoji, kad sugebėsi, padarysi. Lygiai taip pat ir su šokiais. Puikiai supranti, kad teks pasirodyti prieš filmavimo kameras, kad visi diskutuos, kalbės, aptarinės. Jei apsikvailinsi - juoksis. Tačiau galvoji: kodėl turėčiau blogai sušokti? Sušoksiu gerai!

Studijų metais, girdėjau, nebuvote moksliukas, greičiau - vienas iš pasiutusių bernų...
Pirmame kurse mokiausi vien penketais. Antrame atsirado svarbesnių reikalų už mokslą - merginos...

Taip taip, ir apie studento mergininko etiketę esu girdėjusi...
Gal tik toks įvaizdis (juokiasi)?! Mokyklą baigiau Vilniuje. Buvau ramus moksleivis, užtat studijų metais reikėjo atsigriebti. Iš tiesų per mergas nelaksčiau, daugiau liežuviu maliau.

O ta mergaitė, paskui kurią nusekėte į Kurilų salas, irgi mokėsi Medicinos fakultete?
Ji buvo vienu kursu jaunesnė. Į Turistų klubą mane įtraukė dėl kelionių galvą pametusi pusseserė su vyru. Kurilai. Mėnuo. Reikia. Bus išbandymas. Išmoviau egzaminų nesulaukęs. Grįžus teko du laikyti iš karto. Susikaupiau ir pavyko. Tas pats su disertacija. Jai buvo skirti penkeri metai. Skaičiau, rinkau medžiagą - buvo nelengva, juk specialybės dalykų pradėjau mokytis nuo nulio. Ateini žalias, nosies žmoniškai nemoki apžiūrėti, o tau liepia gilintis, daryti išvadas. Kai apšilau kojas, pradėjo spausti terminai. Net kolegos sakė: nepavyks, labai mažai laiko liko. Paskutinį pusmetį beveik nemiegojau. Išėjau iš namų, apsigyvenau pas tėvukus. Rašydavau nuo aštuntos iki penkių ryto. Dabar jau žinau, kad labai susikaupus galima atlikti bet kokį darbą.

Esate labai panašus į darboholiką. Tokie vyrai - ne dovana šeimai...
Jei jau ko imuosi, turiu padaryti maksimaliai gerai. Tik bėda, kad visi darbai kažkaip ima ir susikaupia paskutinę savaitę.

Kažkada laimę mėginote užsienyje. Kodėl ten nelikote?
Žmona jau turėjo gerą darbą farmacijos kompanijoje. Mobilusis telefonas, automobilis... Ir mano rezidento keturių šimtų litų stipendija. Gimė vienas vaikas, antras, tėvai padėjo pasistatyti namą. Gyventi yra kur, žmonos perspektyvos geros, mano - irgi. Kam važiuoti svetur? Užtenka studijų laikų prisiminimų, kai vasaras praleisdavome Olandijos fermerių laukuose. Dirbome nelegaliai, pamatę sraigtasparnį su policijos ženklais iš kopūstų lauko bėgdavome slėptis į pašiūrę. Praskrenda - vėl dirbame. Žinoma, vasaras galėjau leisti Palangoje, bet norėjosi būti savarankiškam. Turėti geresnį automobilį, daugiau pinigų, gražesnių drabužių. Tad nusibrėži tikslą ir sieki. Pamažu pamažu eini į priekį. Dabar matau, kad nebuvo nė vieno, kurio nebūčiau pasiekęs. Gal todėl, kad nekeliu sau neįvykdomų užduočių, neturiu nerealių svajonių.

Koks jūsų zodiako ženklas?
Ožiaragis.
Na, toks labai žemiškas...
Į kosmosą skristi tikrai nesvajoju! Iš tiesų - žemiškas ir nelengvai pajudinamas. Man sunku ryžtis perversmams. Su žmona jau gal tris kartus remontavome namą, bet kaip man nelengva! Užuolaidos kabo, praeina metai, dveji - jau netinka. Košmaras! Jei vienas pakeiti kitomis, dar nereiškia, kad šitos kokybiškesnės. Gražu, bet tai - tik užuolaida... Dabar mūsų namą šildo židinys, bet jį reikia kurti ryte ir vakare. Žmona prieštarauja, kad įvestų dujas, o man atrodo, jog gyvenimo kokybė pagerėtų - nebebūčiau kūriku. Kai matau prasmę, galiu išgriauti pusę namo, kasti - viską padaryti. Žmona juokauja: „Tau, matyt, keturiasdešimt artėja: ir batai svarbūs, ir drabužiai... Vieno švarko neužtenka - reikia dešimt." Bet man tikrai neužtenka!

Užtat Ožiaragiai nėra kategoriški...
Jei įrodysi savo tiesą, visada sutarsime. Tik nereikia mūsų spausti, smaugti. Jei žmonai būčiau diktavęs, kokiomis spalvomis sienas dažyti, kokius baldus pirkti, jau tris kartus būtume išsiskyrę. Mūsų skoniai - visiškai skirtingi. Vaidai negaliu nupirkti jokių drabužių, nes nepataikau. Kai ji įsigyja, tvarka. Nudažė sienas - puiku, prisitaikiau. Juk sienų spalva - ne esmė.

O kas esmė?
Kad mano šeimai būtų gera gyventi, kad aš gerai jausčiausi. Nenorėčiau grįžti į bendrabučio laikus. Kalbu ne tik apie buitį, bet ir apie tarpusavio santykius. Gerai pagalvočiau, ar verta pradėti iš naujo. Ar susižavėjęs kita moterimi plikas basas lėkčiau laukais? Pačius svarbiausius sprendimus rimtai apsvarstau - ar išties man to reikia? Ir ką tai duos? Visai neįdomu tą patį keisti tuo pačiu. Kas dar? Darbe svarbu būti vienam iš geresnių.

Kas gi toliau - profesorius?
Ne vien apie laipsnius kalba. Apie sudėtingiausias operacijas, žinių bagažą.

Bet jau dabar sako, kad esate vienas geriausių specialistų...
Tą nuomonę reikia labai branginti.

Na, nežinau, ar ryžčiausi konsultuotis su šokančiu gydytoju, jei nieko daugiau apie jį nežinočiau...
Dirbu jau vienuolika metų. Daugiausia pacientų pas mane ateina turėdami rekomendacijas. Ir tai yra kur kas svarbiau, nei kad dabar šoku.

Įtariu, jūsų kabinetas pasipildė naujais pacientais - kolegomis iš šokių aikštelės?
Pasipildė. Tik jaučiau, kaip visi stengiasi: atsiprašinėja, kad trukdo, užkrauna savo bėdas. Ir vėl žiūriu ožiaragiškai: šokiai yra pramoga, bet taip pat - pažintys, nauji pacientai.

Na štai, netruksite atidaryti privatų kabinetą...
Neneigiu, kad dalyvauti projekte buvo gerai apmąstytas žingsnis (juokiasi). Ar tik Ožiaragiai iš kiekvieno dalyko ieško sau naudos? Žinoma, nereiškia, kad dėl ieškojimo kenčia bičiuliai, draugai.
 
Ar žmona su jumis dalyvauja vakarėliuose?
Kartais dalyvauja, kartais - ne. Visą laiką jai įrodinėju: jei einu, tikrai ne be reikalo. Juk ne siautėti...

Kartais tik taip manai...
Aš turiu būti matomas. Negaliu ramiai sėdėti kampe. Neduok, Dieve, jei kompanijoje atsiranda dar keletas tokių žmonių. Nejaukiai pasijuntu, jei neištveriu konkurencijos.

Kokį šokį buvo sunkiausia išmokti?
Kai mokiausi džaivą, sakė, kad jis sunkiausias, kai tango - kad šis. Iš tiesų Lotynų Amerikos šokiai sunkiau įkandami. Ypač tokiems kaip man - metro devyniasdešimties. Sunku raitytis. Lengviau štangą sporto salėje kilnoti, kamuolį į krepšį mėtyti.

Sutapo, kad projekte dalyvauja bent keletas Ožiaragio ženklo atstovų. Juk tiesa, kiekvienas norite būti pirmas?
Labai atsargiai keliu sau tikslus. Iš pradžių buvo svarbu neiškristi pirmosiose laidose. Dabar tikslas - patekti į finalą. Jei pasiseks, pradėsiu galvoti apie pergalę. O štai tada galiu ir namo negrįžti, treniruotis per naktis, šokti visą parą, nes tikslas - čia pat. Įjungi penktąją pavarą ir niekas daugiau nerūpi. Žmona gali šaukti, rėkti, kad bus blogai, bet man tikslas yra svarbiau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką