Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Benedikto Gylio idėja sujungti pasaulį plinta: pasimatyti jau gali Dublino ir Niujorko gyventojai

Pasaulį sužavėjusi idėja futuristinėmis Portalų skulptūromis sujungti Vilnių ir Liubliną iš Lietuvos sklinda po pasaulį. Trečiadienį Dublinas ir Niujorkas kartu iškilmingai įjungė savo portalus, kurie jau vasarą susijungs su pirmaisiais Portalais Vilniuje ir Liubline.
Benedikto Gylio idėja sujungti pasaulį plinta
Niujorko ir Dublino portalų atidarymas / Asmeninio albumo nuotr.

Šis įvykis ženklina naują investuotojo ir menininko Benedikto Gylio sumanyto projekto etapą ir taps žingsniu link valstybių sienas peržengiančio bei skirtingų valstybių žmones jungiančių Portalų skulptūrų tinklo sukūrimo.

Neša vienybės žinutę

Naujieji Portalai įkurdinti istoriškai ir kultūriškai vienose svarbiausių didmiesčių vietų. Dublino Portalas įrengtas vienoje iš pagrindinių miesto gatvių, šalia vieno iš Airijos simbolių – Dublino smailės (angl. The Spire of Dublin). Iš čia kiekvienas norintis gali pamojuoti šalia ikoniškojo istorinio Flatiron dangoraižio Manhetene esantiems niujorkiečiams ir šio miesto svečiams. Pastarieji čia įrengto Portalo dėka taip pat turi tokią pat galimybę.

Niujorko ir Dublino portalų atidarymas
Niujorko ir Dublino portalų atidarymas

Miestai sujungti 24 valandas per parą, septynias dienas per savaitę gyvai iš abiejų vietų transliuojamu vaizdu. Jis, nepaisant daugiau nei 5 tūkst. km atstumo ir 5 valandų skirtumo, suartina abiejų miestų gyventojus ir suteikia galimybę susitikti ir pažinti skirtingų valstybių žmones.

Vos per kelias valandas po atidarymo šimtai įrašų apie naujuosius Portalus sulaukė keliolikos milijonų peržiūrų socialiniuose tinkluose.

„Portalų idėja gimė iš noro sukurti erdvę pasaulio žmonėms susitikti aukščiau valstybių sienų, įsitikinimų, žodžių bei skirtumų ir pažinti planetos gyventojus, esančius toli nuo mūsų socialinių burbulų ir socialinių tinklų.

Tai, kad ši idėja sulaukė tokio didelio susidomėjimo, o ja užsikrėtė vieni didžiausių Europos ir Šiaurės Amerikos miestų, yra įrodymas, kad Portalų nešama žinutė yra universali bei aktuali šių dienų pasaulyje“, – sako idėjos sumanytojas B. Gylys.

Tikslas – visą pasaulį jungiantis Portalų tinklas

Portalų skulptūroms atsiradus Dubline ir Niujorke šią vasarą planuojama pradėti naują projekto gyvavimo etapą – visų keturių miestų Portalus sujungti į bendrą tinklą, kurio dalimi galės tapti vis nauji pasaulio miestai, miesteliai ar vietovės.

B. Gylys svajoja, kad kada nors toks Portalų tinklas jungs visas pasaulio šalis. Vietoje dvipusių virtualių tiltų tarp dviejų miestų į tinklą sujungti Portalai šalia jų esančius nukels į vis naujas vietas. Tad ir Vilniuje, šalia Geležinkelio stoties esanti skulptūra taps langu ne tik į Liubliną, bet ir Dubliną bei Niujorką, o vėliau ir į kitus miestus.

Niujorko ir Dublino portalų atidarymas
Niujorko ir Dublino portalų atidarymas

Kai Benedikto Gylio paramos fondas padovanojo pirmuosius portalus Vilniui ir Liublinui, naujiena apie juos, agentūros „Go Vilnius“ duomenimis, vien per pirmąją savaitę pasiekė 700 mln. žmonių auditoriją.

Iš viso apie unikalų projektą sužinojo daugiau kaip 1,5 mlrd. žmonių visame pasaulyje. Specialiai tokiai progai sukurta ir fondo padovanota portalo kopija buvo pagrindiniu Lietuvos paviljono eksponatu tarptautinėje „Expo 2020“ parodoje Dubajuje. Sukeltas atgarsis tapo ne tik puikia reklama Vilniui ir visai Lietuvai, bet ir pagrindu tolimesniam projekto vystymui bei naujoms partnerystėms.

Idėja sulaukė tarptautinio palaikymo

Unikalios skulptūros ir jų nešama žinia neliko nepastebėta ir Niujorke – iš vieno turtingiausių pasaulio žmonių įkurto mokslo paramos fondo „Simons Foundation“ žinutės dėl galimo bendradarbiavimo sulaukta praėjus vos mėnesiui nuo Portalų Vilniuje ir Liubline įjungimo.

„Džiaugiamės galėdami vienoje iš dinamiškiausių Niujorko erdvių – Flatiron Public Plaza – pristatyti pirmąjį Portalą Šiaurės Amerikoje. Šis dviejų ikoninių viešųjų erdvių susijungimas realiu laiku globaliuose miestuose, abiejose Atlanto pusėse, suburs žmones ir taps niujorkiečių, ir miesto svečių traukos vieta“, – sako James Mettham, „Flatiron NoMad Partnership“ prezidentas.

Dubline projekto įgyvendinimu rūpinosi šio miesto savivaldybė. Susidomėjimą Portalų projektu Airijos Užsienio reikalų ministerija išreiškė dar 2022 m. pabaigoje, o vėliau jo koordinavimą perdavė Dublino „Smart City“ komandai. Prieš metus ji lankėsi Vilniuje ir su lietuviais suderino projekto detales.

„Vienas iš pagrindinių mano, kaip miesto mero, veiklos tikslų – padaryti Dubliną labiau įtraukiančiu. Portalai įkūnija šį tikslą, sujungdami technologijas, inžineriją, ir meną suburti bendruomenes iš viso pasaulio, bei leisdami žmonėms susitikti už jų kultūrinių ir socialinio rato ribų.

Mes be galo džiaugiamės, galėdami susijungti su Niujorku, – miestu, su kuriuo mus sieja gilus istorinis ir kultūrinis ryšys. Liepą Dublino Portalas taip pat susijungs su kitomis globaliomis lokacijomis Lenkijoje, Brazilijoje ir Lietuvoje.

Kviečiu Dublino gyventojus ir miesto svečius aplankyti ir patirti Portalą bei pasidalinti airišku svetingumu su miestais visame pasaulyje. Šis projektas – vienas iš puikių Dublino, kaip ES Smart Tourism sostinės 2024, programos pavyzdžių“, – sako Portalo atidaryme dalyvavęs Dublino meras Daithí de Róiste.

Pakeitė portalų gamybos procesą

Keturiuose pasaulio miestuose įrengti Portalai yra unikalios technologinės meno skulptūros, skirtos skatinti pilietinį ir kūrybinį dialogą. Jos miestų poras jungia nuolatinėmis gyvomis vaizdo transliacijomis.

Vilniuje ir Liubline nuo 2021 m. gegužės veikiantys Portalai sukurti kaip monolitinės betono skulptūros. Kiekviena jų yra 3,4 m aukščio ir sveria 11 tonų. Šios skulptūros sukurtos bendradarbiaujant su „Vilnius TECH“ universiteto „Linkmenų fabriko“ komanda.

Dublino ir Niujorko Portalai vizualiai yra identiški esantiems Vilniuje ir Liubline, tačiau, siekiant supaprastinti jų gamybą, transportavimą ir įrengimą, jie yra sudaryti iš atskirų betono modulių, taip pat nerūdijančio plieno konstrukcijų ir grūdinto stiklo, o sveria gerokai mažiau – 3,2 tonas.

Niujorko ir Dublino portalų atidarymas
Niujorko ir Dublino portalų atidarymas

Skulptūroms panaudoti LED ekranai, kameros, speciali kompiuterinė ir programinė įranga. Naujieji Portalai pagaminti Vokietijoje.

Pirmieji Portalai Vilniuje ir Liubline didžiąja dalimi finansuoti Benedikto Gylio asmeninėmis lėšomis. 20 proc. lėšų skyrė Vilniaus miesto savivaldybė. Dublino ir Niujorko Portalus finansavo projekto partneriai šiuose miestuose – „Simons Foundation“ ir „Flatiron NoMad Partnership“ organizacijos Niujorke bei Dublino miesto savivaldybė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius