Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti

Išrink metų biografinę knygą (apklausa)

Dienraštis „15min” ir naujienų portalas 15min.lt baigiantis metams skaitytojams primena svarbiausius metų akcentus ir kviečia išrinkti „Metų įvykį“ daugiau nei trisdešimtyje kategorijų. Šį kartą renkame „Metų biografinę knygą“.
Mokykloje, kurioje Vytautas Kernagis mokėsi, buvo pristatyta Rūtos Oginskaitės knyga apie maestro – „Nes nežinojau, kad tu nežinai“.
Mokykloje, kurioje Vytautas Kernagis mokėsi, buvo pristatyta Rūtos Oginskaitės knyga apie maestro – „Nes nežinojau, kad tu nežinai“. / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Temos: 2 Rinkimai Biografija

2009 metus Lietuvos knygų leidybos istorijoje galima drąsiai vadinti įžymybių biografinių knygų bumu. Ko tik negavome šiais metais – pasakojimų apie dainininkų gyvenimus, raganos ir būrėjos išpažintis, aktorės, politiko ir galiausiai netgi futbolininko gyvenimo istorijas. Nors ir buvo kaltinimų dėl tokių knygų išliekamosios vertės, sunku paneigti, kad žmonės 2009-aisiais tiesiog paniro į žvaigždžių gyvenimų istorijas. Tad pateikiame garsiausias 2009 metais pasirodžiusias biografines knygas, iš kurių siūlome išrinkti Jums labiausiai patikusią. 

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Radži
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Radži

2009 metais pradžią įžymybių biografinių knygų bumui padarė staigiai išgarsėjusio atlikėjo Radži Aleksandrovičiaus biografija „Radži. Likimas nepajėgė manęs nuskriausti“. Iš parduotuvių lentynų žaibiškai iššluotoje knygoje atlikėjas pasakoja savo istoriją – nuo išgyvenimų vaikų namuose iki šlovės ir turtų pasirodžius realybės šou. Radži tvirtina, kad knygoje visiškai nepagražintas jo paveikslas ir netgi atskleista jo blogųjų gyvenimo pusių. Visiems skeptikams, kurie tvirtina, kad galbūt jo biografinę knygą leisti dar per anksti, o ir pats kūrinys neturi didesnės vertės, Radži atšauna, jog tai knyga, kurią galima skaityti bent kelis kartus ir ji turi išliekamąją vertę.

Ko gero, viena iš labiausiai įvairiausiais gandais apipinta, nuolat iš žiniasklaidos akiračio nedingstanti atlikėja Lietuvoje – Džordana Butkutė. Iš biografinės knygos „Prarastas rojus“ buvo tikimasi išties daug – ko vien vertos nuolat sklindančios istorijos apie jos nesugebėjimą atsispirti alkoholiui, nutrūkęs romanas su ilgamečiu draugu ir vadybininku, suliepsnojusi nauja meilė? O kur dar atsiminimai apie popmuzikos scenos užkulisius, kelionė į Maskvą, Jungtines Valstijas... Knyga iš tiesų atveria duris į Džordanos gyvenimą, tačiau daug kas lieka ir nepasakyta, nutylėta. Ko gero, kažin ar galėtume kaltinti dėl to Džordaną, nes, kaip matyti iš knygos, greta šlovės ir populiarumo jos gyvenime buvo ir išties tamsių, juodų ruožų. Tad knygos skaitymas išties neprailgsta, juolab užmetant akį į gausią nuotraukų galeriją, kurioje galite pamatyti, kaip atrodė Džordana prieš daugybę metų arba kokia įspūdinga atlikėjos batų kolekcija.

Leidyklos nuotr./Knygos apie V.Lobačiuvienę viršelis.
Leidyklos nuotr./Knygos apie V.Lobačiuvienę viršelis.

Vyriausiąja Lietuvos ragana vadinamos Vilijos Lobačiuvienės biografija „Vilija Lobačiuveinė. Raganos istorija“ leidėjų pristatoma kaip žurnalistinis romanas. Šioje knygoje dėliojama ne tik V.Lobačiuvienės gyvenimo istorija, ji čia pasakoja, kaip tramdomos ligos, kaip vyksta paslaptingi susibūrimai, atvirai kalba ir apie savo meilę, aistras, santuokas. Knyga tiems, kurie tiki raganavimo galia ir nori daugiau sužinoti apie šią spalvingą asmenybę.

V.Lobačiuvienė save vadina vyriausiąja Lietuvos ragana, o štai būrėja Vaiva Budraitytė save gali vadinti viena iš garsiausių Lietuvos būrėjų. Ji irgi neatsispyrė pagundai savo gyvenimo istoriją papasakoti biografinėje knygoje. Kaip pasakoja pati Vaiva, jos biografinė knyga „Kažkas ateina ir padeda“ buvo parašyta vos per du mėnesius, joje sudėti būrėjos prisiminimai, požiūris, pojūčiai. Vaiva pasakoja, kaip tapo mage, kodėl pasirinko šį kelią. Būrėja netgi intriguoja, kad knyga gali padėti suprasti, kaip tapti mage.

Dar viena populiari atlikėja, kurios gyvenimo istorija sugulė į knygą, – Gintarė Karaliūnaitė. Savo biografijoje „Gintarė Karaliūnaitė. Nebaigtas romanas“ atlikėja nusprendė, kad gyvenimo istoriją galima pasakoti pasitelkiant autoironiją, ji taip pat suprato, kad skaitytojams, be abejo, įdomiausi jos išgyvenimai, asmeninio gyvenimo detalės, o knygos leidimui ji teigia pasiryžusi nusivylusi Dž.Butkutės knyga. Asmeninių santykių nagrinėjimo čia išties netrūksta: nuo santykių su Anapus neseniai išėjusiu atlikėju Rolandu Janavičiumi iki dvejų neturėjusių įvykti vedybų, pasakojimų apie mylėtus vyrus, nuodėmingų pramogų pasaulio užkulisių aprašymo. Ko gero, knyga, galinti patraukti dėmesį net ir G.Karaliūnaitės kūryba ne itin besidominčių žmonių.

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Mokykloje, kurioje Vytautas Kernagis mokėsi, buvo pristatyta Rūtos Oginskaitės knyga apie maestro – „Nes nežinojau, kad tu nežinai“.
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Mokykloje, kurioje Vytautas Kernagis mokėsi, buvo pristatyta Rūtos Oginskaitės knyga apie maestro – „Nes nežinojau, kad tu nežinai“.

Metų pabaigoje pasirodė daugybės žmonių viena iš labiausiai lauktų knygų – Anapus iškeliavusio Vytauto Kernagio biografija „Nes nežinojau, kad tu nežinai“. Leidykla nusprendė knygą išleisti dviem variantais – pigesnę minkštais viršeliais ir brangesnę, su spalvotomis nuotraukomis,  kompaktiniu disku bei V.Kernagio Vilniaus žemėlapiu. Knygos autorė meistriškai rutulioja ne tik paties V.Kernagio, bet ir visos jo kartos istoriją – „bitlomaniją“, Brodą, tuomečius menininkų šėliojimus, KGB ir milicijos persekiojimą. Ir – jau gyvenimą nepriklausomoje Lietuvoje, šlovę, premijas, pripažinimą, keliones į užsienį ir žinią, kas pakirto atlikėją – klastingai smogusį vėžį. Knyga, kurią galima skaityti ir kaip atlikėjo biografiją, ir kaip laikotarpio sustabdytų akimirkų koliažą.

Knygų apie žvaigždes bumui neatsispyrė ir vienas garsiausių visų laikų Lietuvos futbolininkų Valdas Ivanauskas. Futbolininko ir trenerio biografinėje knygoje „Žaidimas gyvenimu“ sudėta tris dešimtmečius apimanti gyvenimo istorija, kurioje – paties V.Ivanausko, trenerių, buvusių Vilniaus „Žalgirio“ žaidėjų, šeimos narių pasakojimai. Knygos siužetas plėtojamas nuo skurdžios vaikystės Kaune iki triumfo Vokietijoje. V.Ivanauskas tikina, kad jo gyvenimo istorija turėtų būti pavyzdys jaunajai sporto kartai, kaip siekti tikslo ir kokių pagundų vengti.

Arūno Valinsko knygos viršelis
Arūno Valinsko knygos viršelis

Arūnas Valinskas – šis žmogus dar visai neseniai tiesiog nedingdavo iš televizijų eterio kaip laidų vedėjas, o nuo praėjusių metų pabaigos – kaip Seimo pirmininkas, vėliau netekęs šio posto. Nors A.Valinsko, kaip politiko, karjera bent kol kas klostosi žymiai prasčiau nei šoumeno, tai neatbaidė leidėjų nuo sumanymo išleisti jo biografinę knygą. Per knygos „Akiplėša, arba Tas ir kitas Arūnas Valinskas“ pristatymą netgi A.Valinsko žmona Inga pasakojo, kad joje rado to, ko nežinojo. Tad ką kalbėti apie paprastus skaitytojus?.. Tiesa, A.Valinskas prisipažįsta, kad į kai kuriuos klausimus ruošiant šią knygą neatsakė, nes norėjo palikti daugiau klaustukų. Anot politiko, kai knyga visiškai nurengia žmogų, ji tampa neįdomi. Šiaip ar taip, abejingų A.Valinskui turbūt nėra – jį mėgsta arba nekenčia. Todėl ir knygą, matyt, su įdomumu akimis permestų tiek nekenčiantys, tiek mylintys – kad rastų dar daugiau priežasčių nekęsti arba patvirtintų, dėl ko patinka.

Birutės Dambrauskaitės biografinės knygos „Esu, kokia esu“ pavadinimas tarsi turėtų sufleruoti, kokia yra ši knyga, – atvira ir nuoširdi. Knygos pristatymo vakare B.Dambrauskaitė tvirtino, kad ruošdama šią knygą visiškai nemelavo, apnuogino savo sielą. Tiesa, Birutės bičiulis Vytenis Pauliukaitis klausė draugės, kodėl gi knygoje tiek liūdnų dalykų, o ši nė nemėgino slėpti – nebuvo tiek jau džiaugsmo gyvenimo kelyje. Nebūtinai į linksmus dalykus susikoncentruojanti, tačiau atvira ir nuoširdi išpažintis.

Knygos viršelis
Knygos viršelis

Aktorės Larisos Kalpokaitės atsiminimai apie kelią į teatrą atsidūrė knygoje „Pasivaikščiojimas su Larisa Kalpokaite“. L.Kalpokaitė prisipažino, kad knygoje prisiminė ir malonius, ir nemalonius dalykus, tačiau užtikrino, kad jokiems žmonėms čia nekeršijama, tad ir jokios pavardės neminimos. L.Kalpokaitės biografija – ne tik jos gyvenimo istorija, tai tarsi žvilgsnis į žmogaus, nusprendusio savo gyvenimą susieti su teatru, išgyvenimų, apsisprendimo analizė, knyga turėtų būti įdomi ir besidomintiems Lietuvos teatro istorija. O L.Kalpokaitė, pristatydama šią knygą, darkart įspėjo, jog mergaitės, nusprendusios pasirinkti aktorės karjerą, turėtų gerai pagalvoti. Aktorė teigia, kad knygoje asmeniniai išgyvenimai netgi švelnesni negu buvo iš tiesų, jai buvo panaudoti ilgai kaupti užrašai. Taigi knyga, kuri galbūt ir nepaskatins griebtis aktorystės, tačiau bent suintriguos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip apsitverti kiemą, kad tvora ir vartai tarnautų patikimai
Reklama
Monotoniškas darbas: kas slepiasi už darbodulio ir kodėl jo reikėtų vengti?
Reklama
„Senukų“ parduotuvėje – pirmasis gyvas „Counter Strike 2“ turnyras
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką