15min be reklamos
2022 10 19, 17:28 Atnaujinta 2022 10 21, 08:30

Verdiktas dėl P.Gražulio dukters papuošalų: uždraudė pardavinėti kenksmingus gaminius

„Mari Made“ papuošalų kūrėja Marija Šalaševičienė, Seimo nario Petro Gražulio dukra, jau ne vienerius metus moterims siūlo blizgančius papuošalus. Kaip teigia, dauguma jų rankų darbo ir pagaminti iš tauriųjų metalų. Tačiau anksčiau 15min atliktas tyrimas parodė ką kita – tuomet paaiškėjo, kad įsigytas žiedas ne tik nėra sidabrinis, bet dar ir pagamintas iš Europos Sąjungoje draudžiamos medžiagos. Dabar savo išvadą galiausiai pateikė ir Vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT).
VVTAT pareikalavo iš prekybos išimti „Mari Made“ papuošalus
VVTAT pareikalavo iš prekybos išimti „Mari Made“ papuošalus / Žygimanto Gedvilos / BNS, asmeninio archyvo ir Dariaus Kučio nuotr.

Dar šių metų kovą dienos šviesą išvydo 15min tyrimas apie „Mari Made“ įmonę. Tuomet įsigijus, kaip teigta parduotuvėje, sidabrinį žiedą, ir ištyrus jį Lietuvos prabavimo rūmuose, paaiškėjo, kad papuošalas toli gražu ne sidabrinis – iš tiesų jis buvo pagamintas iš vario ir dengtas nikeliu.

Netrukus po to, kai pasirodė tyrimas, elektroninėje parduotuvėje buvo skubiai pradėti keisti prekių aprašymai. Ten, kur anksčiau teigta, kad papuošalas pagamintas iš tauriojo metalo (sidabro arba aukso), dabar jau nurodoma tikroji sudėtis – pavyzdžiui, varis, nerūdijantis plienas.

Pati „Mari Made“ savininkė Marija Šalaševičienė savo sekėjams tuomet aiškino apie kenksmingą medžiagą savo parduodamuose papuošaluose esą nežinojusi. Be to, instagrame ji užblokavo tyrimą atlikusią žurnalistę.

Marija Šalaševičienė / Dariaus Kučio nuotr.
Marija Šalaševičienė / Dariaus Kučio nuotr.

Vėliau 15min skaitytojai pranešė, kad prekybos centre „Panorama“ Vilniuje esančioje „Mari Made“ salelėje buvo atliekamas patikrinimas.15min išsiaiškino, jog patikrinimą atliko Vartotoju teisių apsaugos tarnyba (VVTAT).

Galiausiai trečiadienį buvo pateikti jo rezultatai. VVTAT patvirtino tai, ką jau anksčiau rodė ir 15min atliktas tyrimas – kai kuriuose „Mari Made“ gaminiuose iš tiesų rasta neleistinos medžiagos. Be to, anot Vartotojų teisių, jų kilmės šalis yra Kinija.

„Uždrausta į Lietuvos rinką teikti pavojingus papuošalus: auskarus ir grandinėlę“, – rašoma VVTAT feisbuko paskyroje.

Čia pridėtos ir nuorodos, kuriose nurodyta, kas buvo rasta kiekvieno iš papuošalų sudėtyje.

Tiek nuotraukoje matomuose auskaruose, tiek grandinėlėje aptikta Europos Sąjungoje draudžiamos medžiagos – nikelio.

Kaip teigiama Europos Sąjungos reglamento dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH) 27 dalyje, nikelis papuošaluose yra draudžiama medžiaga.

Nikelis ir jo junginiai negali būti naudojami gaminiuose, skirtuose tiesiogiai ir ilgą laiką liestis su oda, pavyzdžiui, žieduose, vėriniuose, apyrankėse ir grandinėlėse. Taip pat – ir rankinių, laikrodžių korpusuose, laikrodžių apyrankėse ir sagtyse, užtrauktukuose ir metaliniuose ženkluose bei kitur.

15min susisiekė su Vartotoju teisių apsaugos tarnyba dėl platesnio komentaro. Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Dalia Malinauskienė sutiko pakomentuoti situaciją.

– Trumpai papasakokite apie tyrimo procedūrą.

– Patikrinimas buvo atliktas pagal gautą informaciją. Nuvykus į platinimo vietą PC „Panorama“, apžiūros metu laboratoriniams bandymams buvo atrinkti auskarai ir pakabukas. Buvo tiriama šių gaminių cheminė sudėtis (kadmis, švinas ir nikelis).

– Ką parodė tyrimo rezultatai?

– Tyrimai parodė, kad įveriami geltonos spalvos auskarai su pakabuku bei geltonos spalvos grandinėlė su pakabuku yra pavojingi produktai, t.y. neatitinka Europos Sąjungos teisės aktų reikalavimų. Nustatyta jog gaminiuose esančio nikelio kiekis yra didesnis nei leidžiama. Nikelis yra stiprus dirgiklis ir sukelia alergines reakcijas, jei jo yra gaminiuose, kurie tiesiogiai ir ilgai kontaktuoja su oda.

– Ką daryti tiems, kurie įsigijo neleistinus produktus?

– Vartotojai, įsigiję analogiškus produktus, turi teisę juos grąžinti pardavėjui pateikdami pirkimą-pardavimą patvirtinantį dokumentą.

– Kas gręsia platintojai?

– Pavojingus produktus į rinką pateikę pardavėjai pažeidžia Produktų saugos įstatymą. Dėl pažeidimo VVTAT priims nutarimą ir skirs sankciją. Pagal Produktų saugos įstatymą, gamintojui, importuotojui ar įgaliotajam atstovui, pateikusiam rinkai pavojingų gaminių, ir platintojui, jų tiekusiam rinkai, skiriama nuo 150 iki 2 500 eurų bauda.

– Kadangi gamintoju nurodoma Kinijoje esanti įstaiga, ar „Mari Made“ bus kaltinama dėl netikslių prekių aprašymų? („Mari Made“ teigia, jog visi produktai yra rankų darbo).

– Pagal šiandien pateiktus MB „Mari Made“ dokumentus, atskirų metalinių gaminio komponentų kilmės šalis yra Kinija (patikslinome VVTAT paskelbtus pranešimus). Šiuo atveju VVTAT vertina gaminio atitikimą Produktų saugos įstatymui. Pabrėžtina, kad esant nesaugioms gaminio dalims, visas gaminys yra nesaugus. VVTAT šiuo atveju nevertina galimo vartotojų klaidinimo.

Pasirodžius išvadoms, pati M.Šalaševičienė savo instagramo paskyroje kreipėsi į sekėjus, kur tvirtino, kad minėtus gaminius iš prekybos išėmė dar prieš VVTAT paskelbiant išvadas – jau prieš kelis mėnesius.

Portalui 15min susisiekus su „Mari Made“ įkūrėja M.Šalaševičiene, ji patikino, jog Vartotojų teisių apsaugos tarnybos verdiktas jos nenustebino.

„Šis tyrimas įvyko jau prieš pusę metų, o informaciją jie paskelbė tik dabar. Viskas man buvo žinoma prieš du mėnesius. Noriu patikslinti vartotojų teisių išvadas – papuošalų detalės kelia nedidelę ir vidutinę riziką. Taigi nėra taip, kad būtų pavojingos, – sakė ji portalui 15min. – Taip pat noriu priminti, jog pagal Lietuvos Respublikos nustatytą tvarką bižuteriniai gaminiai Lietuvoje neprivalomi tikrinti. O jeigu jie yra uždrausti ar pavojingi, kodėl Lietuvos muitinė jas išmuitina?“

Marija patvirtino, kad šios prekės buvo pašalintos iš prekybos jau anksčiau.

„Prieš pusę metų šie papuošalai buvo išimti iš prekybos, tik sužinojus, kad Vartotojų teisės juos išsinešė. Taip pat dar noriu akcentuoti, kad šių gaminių mes turėjome itin mažą kiekį, nes pagrindiniai papuošalai, kuriais mes prekiaujame ir kurių parduodame didžiąją dalį, yra mano rankų darbo gaminiai, pagaminti Lietuvoje, t.y. lankeliai, segtukai bei plaukų gumytės iš įvairių audinių.

Kitas dalykas, kurį noriu akcentuoti, yra tai, kad susisiekus su klientėmis, kurios įsigijo šiuos gaminius, didžioji dalis atsisakė juos grąžinti vien dėl to, kad jokių nusiskundimų neturėjo. Viena klientė, kuri yra labai labai alergiška nikeliui, irgi atsisakė grąžinti šį gaminį, nes jai jokių alergijų nekilo. Ji teigė kad tai yra jos mėgstamiausias papuošalas“, – sakė M.Šalaševičienė.

Portalui 15min paklausus, kodėl ji teigia prekiaujanti rankų darbo papuošalais, nors Vartotojų teisės gaminių kilmės šalimi nurodo Kiniją, Marija patikslino, kad papuošalai ir yra rankų darbo, tik detalės gaunamos iš kitų užsienio šalių:

„Mes parsisiunčiame kai kurias detales ir iš jų suveriame papuošalus. Tai kilmės šalis tų detalių yra Kinija, bet ne papuošalo, – pasakojo „Mari Made“ įkūrėja. – Siunčiamės detales iš įvairių šalių, nes jų neįmanoma įsigyti Lietuvoje, kadangi tokių niekas negamina. O tada iš tų detalių pagaminame tokį papuošalą, kokį norime, pagal mūsų dizainą.“

Kaip anksčiau portalui 15min tikino Vilniaus universiteto chemijos ir geomokslų profesorius Henrikas Cesiulis, nikelis yra vienas iš nedaugelio metalų, kuris yra alergenas. Anot jo, daug žmonių yra alergiškų nikeliui.

„Jeigu žmogus nešiojasi daiktą, pagamintą iš nikelio, toje vietoje, kurioje jis liečiasi prie odos, gali įvykti alerginė reakcija. Gali atsirasti paraudimai, niežulys. Dėl to, kad Europos Sąjungoje nikelis yra draudžiamas, iš jo nėra gaminamos net ir durų rankenos“, – 15min pasakojo H.Cesiulis.

Primename, kad po15min tyrimo M.Šalaševičienė ir pati kreipėsi į Lietuvos prabavimo rūmus, nusprendusi atlikti kelių papuošalų tyrimą, tačiau nei 15min, nei minėta įstaiga negali patvirtinti, kad tyrimas buvo atliekamas būtent su „Mari Made“ parduotuvėje parduodamais žiedais.

15min paprašė M.Šalaševičienės, kad ji atsiųstų ir užsienio tiekėjo sertifikatą bei jo pavadinimą. Sertifikatų redakcija nesulaukė.

„Nuo šiol visus papuošalus iš tauriųjų metalų tikrinsiu Lietuvos prabavimo rūmuose, nes man svarbu nenuvilti savo klienčių“, – rašė ji ankstesniame komentare kovo 28-ąją.

Kodėl netikrino anksčiau ir kodėl papuošalai nebuvo prabuojami bei kas yra jos užsienio tiekėjas, tuomet išliko paslaptis.

Dariaus Kučio nuotr./Renginio akimirka
Dariaus Kučio nuotr./Renginio akimirka

Tą pačią dieną „Mari Made“ įkūrėja savo instagramo istorijose kalbėjo, kad 15min atliktas tyrimas apie jos įmonę ją supažindino su daug naujų dalykų, tarp jų – ir Lietuvos prabavimo rūmais. Taigi, kovo 29-ąją ji jau buvo įrašyta į Lietuvos prabavimo rūmų ūkio subjektų sąrašą.

„Ši situacija vienu metu man leido susipažinti su daugeliu naujų dalykų, tokių kaip žiniasklaidos krizinė situacija, prabavimo rūmai, neigiami komentarai, mano komunikacijos spraga ties papuošalų priežiūra ir oksidacija“, – kalbėjo Marija.

„Penktadienį (kovo 25 d. – red. past.), išgirdusi pasirodžiusią informaciją, patyriau emocinį šoką. Man reikėjo išbristi iš tos duobės, kad galėčiau spręsti situaciją. <...> Pasirodžiusi informacija privertė suabejoti ne tik jus, bet ir mane. <..>

Labai atsiprašau savo klienčių ir esu pasiruošusi grąžinti pinigus už tą žiedelį arba leisti jums išsirinkti kitą aksesuarą. Mes būtinai išspręsime jūsų situaciją. <..>

Ši situacija mums parodė, kad ne visada galime pasitikėti visais tiekėjais. Visi mes klystame, ir aš klystu, tai yra visiškai normalu augant ir tobulėjant.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką